Čo je to kvasinková infekcia - prevencia, prejavy, príčiny a liečba

ČO JE TO KVASINKOVÁ INFEKCIA - PREVENCIA, PREJAVY, PRÍČINY A LIEČBA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Kvasinky sú mikroorganizmy, ktoré sa u nás prirodzene vyskytujú na slizniciach v ústach, nosa a krku, v intímnych partiách žien i mužov, na koži a v črevách. Za normálnych podmienok žijú v rovnováhe s baktériami a tvoria prirodzenú mikroflóru. Pri narušení fyziologických podmienok môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek a rozvinie sa kvasinková infekcia.

 • Intimita
 • Ženy

6 minút čítania


Kvasinky sú mikroorganizmy, ktoré sa u nás prirodzene vyskytujú na slizniciach v ústach, nosa a krku, v intímnych partiách žien i mužov, na koži a v črevách. Za normálnych podmienok žijú v rovnováhe s baktériami a tvoria prirodzenú mikroflóru. Pri narušení fyziologických podmienok môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek a rozvinie sa kvasinková infekcia.

Príčiny kvasinkovej infekcie Príčiny kvasinkovej infekcie

Na povrchu kože a na slizniciach žije v najväčšom zastúpení kmeň plesne Candida, ktorý je v rovnováhe s ostatnými mikroorganizmami a tie regulujú ich množstvo. Pri narušení normálnych podmienok ako sú pH pokožky, vlhkosť, alebo prítomnosť iných látok, má kvasinka lepšie podmienky pre rozmnoženie a telo sa tak stáva náchylnejšie na vznik infekcie. Príčina tkvie v iných ochoreniach, liekoch, strave, kozmetike alebo v istých činnostiach, ktoré sú priaznivé pre vznik infekcie.

Najčastejšie príčiny kvasinkovej infekcie

 • Oslabená imunita a iné ochorenia : kvasinky sa môžu premnožiť pri prekonávaní inej choroby, kedy je obranyschopnosť organizmu oslabená. Typické sú napríklad onkologické ochorenia, pacienti užívajúci kortikosteroidy, diabetici a im podobné náchylnejšie skupiny.
 • Užívanie antibiotík : antibiotiká sú častou príčinou vzniku kvasinkovej infekcie, pretože okrem patogénnych baktérií pôsobia tiež na baktérie prirodzene žijúce v našom tele. Kvasinka má tak viac priestoru pre rozmnoženie.
 • Užívanie hormonálnej antikoncepcie : ženy užívajúce HAK majú iné zloženie a konzistenciu hlienu na sliznici pošvy, ktorá neplní dostatočne ochrannú a čistiacu funkciu. Kvasinky tak majú možnosť žiť v prevahe a sliznica je náchylnejšia na  vznik  infekcie.
 • Iné narušenia pH sliznice : k týmto faktorom patrí menštruácia,  pohlavný styk, pobyt v bazéne s vodou obsahujúcou dezinfekčné prípravky, nevhodné prostriedky používané v intímnej hygiene a podobne.
 • Nevhodná strava : pri prevahe jednoduchých cukrov v jedle majú kvasinky ideálne podmienky pre rozmnoženie, pretože cukry sú ich potravou.
 • Stres
 • Nakazenie sa pohlavnou cestou : ak žena trpí na kvasinkovú infekciu, je veľmi dôležité, aby sa súčasne liečil aj partner. V opačnom prípade tak môže dochádzať k opakovanej nákaze.
 • Tehotenstvo : zvýšená hladina estrogénu mení zloženie vaginálneho hlienu.
 • Nevhodná spodná bielizeň : keď je spodná bielizeň z nepriedušných, syntetických materiálov, sliznica sa ľahko zaparí a vytvára sa tu prostredie podporujúce množenie kvasiniek. Rizikové sú aj mokré plavky, ktoré si na sebe necháte po kúpaní v bazéne.

Typické prejavy kvasinkovej infekcie Typické prejavy kvasinkovej infekcie

Na začiatku ženy pociťujú pálenie, svrbenie, začervenanie a opuch v oblasti vonkajších rodidiel. Nepríjemné pocity sprevádza tiež diskomfort pri pohlavnom styku. Ak sa infekcia prejaví aj v pošve, trápi ženy hrudkovitý výtok a bolesť.

Kvasinková infekcia u mužov môže byť aj bezpríznaková, u iných sa prejaví začervenanie a opuch žaluďa, svrbenie a pálenie predkožkového vaku a biely povlak.

Prevencia kvasinkovej infekcie Prevencia kvasinkovej infekcie

Ak sa vám podarí odhaliť, ktorá z príčin vzniku infekcie môže za vaše problémy, máte vyhrané. Niekedy je ale potrebné pátrať trochu dlhšie a dodržiavať viacero opatrení súčasne.

Pravidlá, ktoré pomôžu predísť kvasinkám :

 • Noste bavlnené nohavičky a voľnejšie nohavice, aby bolo zaistené prúdenie vzduchu.
 • Mokré plavky po kúpaní vymeňte za suché.
 • Pri užívaní antibiotík je vhodné doplniť liečbu probiotikmi, ktoré obnovia črevné aj vaginálne mikrobióm.
 • Po použití toalety sa utierajte spredu dozadu.
 • Vyhnite sa mydlám a prípravkom, ktoré môžu dráždiť sliznicu a narušiť pH.
 • Hygienu vykonávajte pravidelne s prípravkami, ktoré tolerujú mierne kyslé pH, u niektorých je dokonca vhodná iba čistá voda. Prehnaná hygiena je takisto škodlivá, ako nedostatočná.
 • Obmedzte konzumáciu sladkých jedál.
 • Kontrolujte si hladinu cukru v krvi kvôli správnej kompenzácii alebo včasnému záchytu diabetu.
 • Pri menštruácii si tampón často vymieňajte alebo je úplne vynechajte a používajte iba vložky.

Liečba kvasinkovej infekcie Liečba kvasinkovej infekcie

Ako sa zbaviť kvasiniek? Aby bola liečba kvasinkovej infekcie úspešná, musí byť tiež komplexná. Okrem liekov a podporných kozmetických prípravkov sa odporúča upraviť životný štýl a jedálniček tak, aby sa znížil príjem jednoduchých cukrov a kvasinky tak nemali dostatok potravy.

Liečba spočíva v podaní antimykotík. Pri akútnom ochorení sa volia lokálne prípravky, pri chronických a opakujúcich sa infekciách je potreba navštíviť lekára, ktorý predpíše antimykotiká na systémové použitie.

Antimykotiká proti kvasinkovej infekcii

Klotrimazol : táto účinná látka sa nachádza v lokálnych prípravkoch vhodných pre boj s kvasinkovou infekciou pošvy. Vaginálne tablety Canesten majú iba jedno využitie. Tým je vkladanie do pošvy. Na rozdiel od tabliet môžete Canesten krém  použiť aj na sliznice zvonku, teda na mužské i ženské intímne partie. Krém je vhodný aj pri kvasinkovej infekcii kože, ktorá sa prejaví medzi prstami na rukách alebo na nohách. Ďalším vhodným prípravkom je liečivý krém Jenamazol. Ten sa predáva spolu s aplikátorom, pomocou ktorého sa môže krém pohodlne aplikovať dovnútra.

Wobenzym : po Wobenzyme sa odporúča siahnuť v prípade častých a opakovaných zápalov a infekcií.

Iné podporné prípravky

Tieto prípravky neobsahujú liečivá, takže nepôsobia  priamo proti kvasinkám. Sú určené na umývanie alebo výplachy intímnych oblastí a môžu pomôcť zmierniť nepríjemné prejavy kvasinkovej infekcie, upokojiť pokožku, ošetriť sliznicu a navrátiť pH a mikrobiálnu rovnováhu.

Canesten Intim gél : prípravok na intímnu hygienu, ktorý upokojí podráždenú sliznicu a navodí pocit čistoty a sviežosti. Je vhodný ako doplnok k liečbe na umývanie pred aplikáciou krému.

Clogin : roztok na vaginálne výplachy, ktorý je hygienicky pripravený na použitie bez toho, aby sa musel miešať.

Lactacyd Pharma antimykotický : pomáha zmierniť pocit nepohodlia počas kvasinkovej infekcie vďaka extraktu z harmančeka.

IDELYN Beliema Effect plus 7 vaginálnych tabliet : s probiotickými tabletami sa dá zvládnuť ľahký priebeh. Laktobacily vytvoria správne pH a potlačia rast kvasiniek. Tým sa opäť obnovia fyziologické podmienky v pošve.

Režimové opatrenia

Pri kvasinkovej infekcii vynechajte už spomínané jednoduché cukry, ktoré sa nachádzajú v sladkostiach a pečive, ktoré navyše obsahuje kvasnice. Kvasinky v jedle sa nachádzajú aj v pive a plesňových syroch, preto sa ich vzdajte aspoň po dobu liečby. Dôležitú úlohu hrá aj spodná bielizeň, ktorá by mala byť bavlnená, aby odvádzala prebytočnú vlhkosť a bola zároveň dostatočne priedušná. K liečbe prispejete ešte viac, keď vynecháte pohlavný styk a preliečite aj partnera.

Všetko na mykózy Intímna hygiena

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g

 • Doprava zadarmo
 • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

11,69 € 10,49 €

JENAMAZOL 2% vaginálny krém 20 g

Skladom v e‑shope

4,89 €

ADVANCE Candix 60 kapsúl

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

15,29 €

GYNIMUN DUAL PROTECT cps 10

Skladom v e‑shope

6,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  11. 02. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na mykózu?

  Dobrý deň, mám takýto problém. Mala som opakujúci sa hrudkovitý výtok tak som navštívila svojho lekára, spravil mi ster a nasadil liečbu. Nystatin čípky, Femgin tablety a fungicidin masť na potieranie. Ale stále zo spodu pociťujem akoby horko, alebo teplo, myslím že ten fungicidin mi moc nezaberá, mám doma imazol plus a framikoin, neviem či by som mohla niečo z toho použiť. Alebo čo by ste mi poradili. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  na Váš problém nie je vhodná antibitoická masť Framykoin . Dermálna masť obsahuje kombináciu antibiotík (bacitracín, neomycín) so širokým spektrom účinku, ktorá pôsobí na väčšinu pôvodcov kožných ochorení spôsobených baktériami.Liek sa používa u dospelých aj detí od novorodeneckého veku na miestnu liečbu kožných infekcií spôsobených baktériami, ako je impetigo (hnisavé pľuzgieriky, najmä na tvári u detí), hnisavý zápal vlasových vačkov postihujúci vlasatú časť hlavy a časť tváre a krku porastenú chlpmi, zapálené kožné žľazy, infikované vredy, rôzne menšie infikované poranenia (škrabnutia, odreniny kože, drobné rany a popáleniny), infikované ekzémy a preležaniny.

  Imazol Plus Liek obsahuje liečivá klotrimazol (antimykotikum) a hexamidín (antiseptikum). Je určený na liečbu kožných hubových ochorení, ktoré sú sprevádzané bakteriálnymi infekciami (napr. hubové ochorenia medzi prstami rúk a nôh, tzv. interdigitálne mykózy). 

   

  Ak máte ešte hrudkovitý výtok,kt. je spôsobený kvasinkovou infekciou mykózou ,  odporúčam Vám CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g.  Ak výtok už nie je prítomný, ale chýba ešte niečo na to, aby Ste nadobudli opätovný pocit komfortu, používajte probiotiká ( najlepšia kombinácia aj vaginálne a orálne)  V ponuke našej internetovej lekárne  máme tieto vaginálne probiotiká : GYNELLA Flora vaginálne čapíky 10 kusovGYNIMUN INTIM PROTECT 1x10 ks 10ksFYTOFONTANA Gyntima probiotica forte 10 vaginálnych čapíkov, Vitabalans GYNOLACT cps vag 8.  Pomôžu Vám obnoviť poškodenú vaginálnu mikroflóru po liečbe, pri dlhodobejšom užívaní pôsobia protektívne pred opakujúcimi sa problémami (zvyšujú obranyschopnosť vaginálneho epitelu). Aplikujú sa 1x denne (tesne pred spaním, na prázdny močový mechúr),  v prípade dlhodobej chronickej infekcie je potrebné pravidelné užívanie v mesačnom intervale.

  Doplnkovou liečbou je vnútorne užívanie prípravku CANDIVAC cps 30. Používa sa najmä u žien s opakovanými zápalmi genitálií kvasinkového pôvodu.  Užíva sa 1 kapsula denne, najlepšie nalačno počas 10 dní, potom 20 dní vynechať a opäť používať 1 kapsulu denne po dobu 10 dní, následně opäť 20 dní vynechať a opäť používať 1 kapsulu denne po dobu 10 dní.Po ukončenia tohto základného cyklu používania lieku Candivac je možné v tomto dávkovaní po opätovnej 20-dňovej prestávke pokračovať. Alternatívou môžu byť ďalšie prípravky  ADVANCE Candix 60 kapsúl ( kombinácia kyseliny kaprylovovej, vitamínu C a  Lactobacillus acidophilus)  alebo probiotiká s obsahom lactobacilov vnútorne - LIVSANE Laktoaktívne kapsuly so zinkom 20 tabliet  alebo LIVSANE Laktoaktívne kapsuly plus vitamín B2 20 kapsúl alebo GYNIMUN DUAL PROTECT cps 30

  Na intímnu hygienu počas gynekologických ťažkostí môžete použiť CANESTEN IntimGel 100 ml.

  Ak by ani táto liečba nebola dostačujúca, je možné sa preliečiť ešte Wobenzymom. Pri chronických a recidivujúcich zápaly v oblasti  pohlavného ústrojenstva sa užíva v dávke 3x 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  15. 03. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na svrbenie v intímnych partiách?

  Dobrý deň prosím Vas ak som brala jenamazol použila som 3 dni.Ale nezabralo to, stále mam svrbenie az pálenie.Mam si znovu kúpiť jenamazol?Nakoľko je na prib.letaku napísané že liečba 1 az 2 týždne.Alebo mozem skusit niečo iné pripadne nejaké vaginálne tablety.Dakujem pekne.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Môžete pokračovať v prípravku Jenamazol ,  odporúčam  Vám si skôr zakúpiť CANESTEN GYN Kombi vaginálna tableta 500 mg + krém 20 g - kombinácia vaginálnej tablety a krému.    Okrem toho  môžete užívať vhodné probiotiká lokálne -IDELYN Beliema effect plus 7 vaginálnych tabliet ale  aj vnútorne - LIVSANE Laktoaktívne kapsuly so zinkom 20 tabliet. Na umývanie intímnych partií môžete použiť LACTACYD Pharma antimykotický 250 ml

   

  Prajem Váms koré vyriešenie problému. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  24. 03. 2021

  Ktoré sú vhodné vaginálne probiotiká ?

  Dobrý večer mám často sa opakujúce mykozy a s tým potom spojený aj zápal močového mechúra začala som užívať bion 3 imunity môžem súčasne aj candivac? Prosím poraďte nejaké probiotika do posvy, ktoré by som si dávala len po styku ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Candivac môžete užívať pri súbežnom užívaní Bion 3 imunity, Candivac obsahuje iné kmene ako tie, kt. sú zastúpené v Bion 3 imunity. Candivac obsahuje  : Candida albicans lysatum cryodessicatum, Candida krusei lysatum cryodessicatum, Candida glabrata lysatum cryodessicatum, Propionibacterium acnes lysatum cryodessicatum. Prípravok sa obvykle používa v dávke 1 kapsula denne, najlepšie na lačno počas 10 dní, potom 20 dní vynechať a opäť používať 1 kapsulu denne počas 10 dní, následne opäť 20 dní vynechať a opäť užívať 1 kapsulu denne počas 10 dní. Po ukončení tohto základného cyklu je možné v tomto dávkovaní po opätovnej 20-dňovej prestávke pokračovať.

   

  Odporúčam Vám ešte lokálne probiotiká - Floragyn vaginálne čapíky 6ks. Vaginálne čapíky sa odporúčajú po návšteve kúpalisk, bazénov a sauny, pri začínajúcom svrbení a výtoku. Môžete ich užívať preventívne aj po pohlavnom styku. Alternatívou môžu byť aj GINEXID vaginálne čapíky 10 x 2g. Použite jeden čapík večer po styku, v prípade potreby sa vaginálne čapíky GINEXID® môžu používať dlhodobo. Doplnkovou prevenciou je aj používanie  napr. 

  IDELYN Beliema expert intime gél 200 ml na intímnu hygienu. Na prevenciu   pošvových zápalov a pošvového diskomfortu môžete na pravidelnej báze použiť aj vaginálny výplach - MULTI-GYN Vaginal douche combipack pomôcka na výplach pošvy + 10 tabliet

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.