Čo je diabetes?

ČO JE DIABETES?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Diabetes mellitus - cukrovka alebo cukrová úplavica patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia. Je to ochorenie látkovej výmeny, kedy v tele nedochádza k dostatočnej premene cukrov a k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. V tomto článku si prejdeme najdôležitejšie pojmy, ktoré sa s ochorením spájajú.

 • Choroby
 • Diabetes

7 minút čítania


Keď sa povie diabetik Keď sa povie diabetik

Cukrovka je celoživotné chronické ochorenie, pre ktoré je charakteristická zvýšená hladina glukózy v krvi. Diabetik sa nemôže úplne vyliečiť, ale pomocou dobrej životosprávy, vyváženej stravy a správnej liečby môže žiť bez väčších obmedzení plnohodnotný život. Pokiaľ sa však o seba nestará tak, ako by mal, vznikajú komplikácie, ktoré mu dokážu poriadne znepríjemniť život.

GlukózaGlukóza

Glukóza je cukor s osobitnou funkciou v tele. Je to jediná forma cukru, ktorá prúdi v krvi. Glukóza je životne dôležitá pre všetky bunky, ktorým slúži ako rýchly zdroj energie pri zvýšenej fyzickej námahe alebo sa dostatočne ukladá vo svaloch a pečeni vo forme glykogénu (makromolekula zložená z molekúl glukózy). Bunky potrebujú glukózu nepretržite. Rovnováhu glukózy v krvi ovplyvňujú hormóny glukagón a inzulín.

Inzulín Inzulín

Inzulín je hormón bielkovinovej povahy vylučovaný podžalúdkovou žľazou (pankreasom) zložený z aminokyselín. Inzulín produkujú β bunky, umiestnené v Langerhansových ostrovčekoch v pankrease. Prvoradou úlohou inzulínu je regulovať hladinu cukru v krvi. Inzulín umožňuje glukóze presun z krvi do buniek, kde sa cukry štiepia na jednoduchšie látky, čím dochádza k uvoľneniu energie alebo k ukladaniu glukózy do rezerv v pečeni a svaloch vo forme glykogénu. Patrí medzi anabolické hormóny,  podieľa sa na tvorbe svalových buniek. Po jedle, keď je v tele dostatok glukózy, inzulín sa začne vyplavovať a „otvára“ glukóze vchod do bunky. Pri zníženej tvorbe inzulínu vzniká ochorenie diabetes mellitus (cukrovka), v krvi sa hromadí glukóza  a vzniká hyperglykémia. Pri zvýšenej tvorbe inzulínu nastáva opačný jav -  v krvi  je málo glukózy  a vzniká hypoglykémia.

Cukrovka = nedostatok inzulínu Cukrovka = nedostatok inzulínu

Cukrovka je choroba látkovej premeny. Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi (hyperglykémia). Zvýšenie hladiny krvného cukru je následkom poruchy organizmu produkovať alebo využívať hormón inzulín. Podľa toho rozdeľujeme diabetes na dva typy:

 • Diabetes typ 1 –je ochorenie, pri ktorom organizmus neprodukuje žiadny vlastný inzulín. Príčinou je zánik β-buniek, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Veľakrát sa prejaví aj po prekonanej infekcii. Telo si vytvára protilátky proti vlastným bunkám, čím ich ničí. Inzulín je nevyhnutný pre zachovanie života, preto sa tento typ cukrovky prejaví výraznými príznakmi : veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním, čo súvisí s rozvratom vnútorného prostredia. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí.
 • Diabetes typ 2 –u tohto typu si  telo inzulín síce produkuje, ale jeho účinok je nedostatačný, pretože je ho málo, alebo citlivosť organizmu na jeho pôsobenie nie je dostatočná. Vyskytuje sa  častejšie ako diabetes typu 1. Vzniká v dospelosti, ale v súčasnosti postihuje aj mladších ľudí. Trpia ňou osoby najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných. Jeho príznaky nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Veľmi často sa prejaví až závažnými komplikáciami. Mnohokrát mu predchádza hraničná glykémia nalačno, porucha glukózovej tolerancie a cukrovka zistená počas ťarchavosti.

Príznakom jednotlivých typov diabetu sme venovali samostatný článok „Príznaky diabetu.

Prečo je dôležitá liečba?Prečo je dôležitá liečba?

Neliečený diabetes vedie k závažným komplikáciám, ktoré chorého obmedzujú v bežnom živote a v najhoršom prípade môžu mať úplne fatálne dôsledky. Pri liečbe cukrovky je dôležitá pravidelná spolupráca pacienta s ošetrujúcim lekárom a správna životospráva. Ak je hladina glukózy dlhodobo vysoká, dochádza k zmenám malých ciev, čo môže spôsobiť postihnutie srdca a ciev ako v dolných končatinách, tak v mozgu, kde môže dôjsť k následným mozgovým príhodám. Cieľom liečby je teda udržanie hladiny glukózy v norme, pomocou umelého dopĺňania inzulínu. Včasné odhalenie cukrovky je pre liečbu zásadné a možno ju odhaliť zmeraním cukru v krvi .

Čo je to diabetes

História cukrovky História cukrovky

Prvé zmienky o chorobe pochádzajú z polovice 2. tisícročia pred naším letopočtom. Diabetes mellitus sa vyskytoval už v Egypte, tieto poznatky vychádzajú zo zachovaných starých papyrusov. Indickí lekári v 5 stor. n. l. poznali tiež celkom dobre túto chorobu, nazývali ju "madhumeha" t.j. medový moč (vylučovanie moču sladkého ako med).  Už vtedy poznali príznaky ako smäd, svalová slabosť, nepríjemný zápach a tiež pozorovali, že sa často vyskytuje u tučných ľudí. Názov Diabetes prvýkrát použil lekár Aretaeus v 1. storočí nášho letopočtu  a Arateaus ním označil chorobu alebo stav chudnutia, veľkého smädu a veľkej potreby močenia. O niekoľko desiatok rokov neskôr je popísaný už aj prvý spôsob liečby.
V roku 1907 boli objavené β bunky v Langerhansových ostrovčekoch a v roku 1921 bol kanadskými lekármi Frederick Grant Banting a Charlesom Herbertom Bestom objavený inzulín. Od tej doby môžeme diabetes úspešne liečiť.

Svetová pandémiaSvetová pandémia

Diabetes predstavuje v 21. storočí vážnu nevyliečiteľnú chorobu. V súčasnosti patrí k jednej z najčastejších neinfekčných chorôb na svete. Dlhodobý a prudký nárast pacientov po celom svete je spôsobený životným štýlom. V našom jedálničku často prevláda jedlo bohaté na sacharidy a nedostatok pohybu. Svetová federácia diabetu (IDF) vyhlasuje každoročne 14. November za svetový deň diabetu (World Diabetes Day). Účelom je zvyšovanie povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách a príznakoch. V dôsledku akútnych a chronických komplikácii sa významnou mierou podieľa na chorobnosti, invalidite aj úmrtnosti. Počet chorých na cukrovku sa stále zvyšuje.

Ako správne jesť sa dozviete v článku "Desatoro zdravej stravy pre diabetikov 2. typu"

Úspešná liečba diabetu stojí na 3 hlavných pilieroch Úspešná liečba diabetu stojí na 3 hlavných pilieroch

 1. Diétne opatrenia
 2. Fyzická aktivita
 3. Medikácia - predpísanie lieku

V poslednej dobe sa stále častejšie hovorí o štvrtom pilieri, ktorým je edukácia.

Doplnky stravy pre diabetikovPotreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

TEREZIA Gluregul 60 kapsúl

 • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

11,09 € 9,43 €

ADVANCE Diaben 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

14,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  22. 06. 2020

  Aké sú vhodné výživové doplnky pre diabetika?

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadne doplnku pre diabetikov pre ocina. Berie 4x denne inzulín a mali sme zlé výsledky glykovaného hemoglobínu a nasadili sme prísnu dietu. Chceli by sme ešte nejaký doplnok. čo by ste nám odporučili ?
  ďakujeme.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Medzi prípravky, ktoré sú vhodné pre Vášho ocina je prípravok  ADVANCE Diaben cps 1x60 ks 60ks - obsahuje prírodné látky, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Diaben obsahuje  kombináciu 3 prírodných látok – Gurmar, kyselinu alfa-lipoovú a extrakt zo škorice. 

  Alternatívnym prípravkom je Diaregul od Terezie Company , možno ho nájdete pod novým názvom GLUREGUL 60 KAPSÚL -obsahuje  kombináciu huby hnojníka obyčajného a prospešných rastlín vrátane tinospóry srdcolistej , ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Zázvor lekársky a škorica pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a hnojník obyčajný sa vyznačuje vysokou výživovou hodnotou, takže právom sa zaraďuje medzi prospešné huby. Diaregul je vhodný pre všetkých na podporu regulácie hladiny cukru v krvi.  Bohužiaľ tieto produkty sú  v našej internetovej lekárni momentálne nedostupné, určite ich však nájdete v kamenných BENU lekárňach. 

  Doplnkovou liečbou je užívanie vitamínov pre diabetikov  Gesundhaus Vitamíny pre diabetikov 30 ks tbl .-doplnok výživy pre dospelých a dospievajúcich s cukrovkou na diabetickej diéte alebo pitie čajovín vhodných pre diabetikov. https://www.benulekaren.sk/vyhladavanie?q=diabte

   

  Pri užívaní týchto voľnopredajných produktov je dôležité pravidelné meranie glukózy. V prípade výrazného poklesu glukózy v krvi bude potrebné upraviť dávkovanie liekov. Je vhodné užívanie týchto prípravkov spomenúť svojmu diabetológovi. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  03. 11. 2020

  Je vhodný Wellion Luna Duo na meranie glukózy a cholesterolu?

  Dobré ránko prajem.
  Dá sa použivať Wellion LUNA duo na meranie cholesterolu a glukozy ? Je to spoľahlivý merač ???? / 16,49 eur

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Glukometer Wellion LUNA Duo je prístroj na meranie hladiny glykémie a cholesterolu. Je určený na samodiagnostiku hladiny cukru a cholesterolu v krvi a používa sa s testovacími prúžkami Wellion LUNA GLU a Wellion LUNA CHOL.

  Je to spoľahlivý merač aj pri cene  16,49eur. V našej internetovej lekárni sme nemali zatiaľ žiadnu reklamáciu. 

   

  Na meranie glukózy máme v ponuke aj ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit 1set - je určený len na monitorovanie glykémie v kvapke kapilárnej krvi bez monitorovania cholesterolu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  01. 12. 2020

  Ktoré vitamíny sú vhodné pre diabetikov?

  Dobrý deň, viete mi odporučiť nejaké vitamíny pre ľudí so zvýšenou hladinou cukru v krvi? Ďakujem pekne.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Pre diabetikov sú vhodné vitamíny   GLUCOSE Vital 30 tabliet a GLUCOSE Vital 90 tabliet , Sú to výživové doplnky s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktorý sú svojim zložením určené predovšetkým ľuďom so zvýšenou hladinou glukózy v krvi.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.