Desatoro zdravej stravy pre diabetikov 2. typu

DESATORO ZDRAVEJ STRAVY PRE DIABETIKOV 2. TYPU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Prejdeme si základné pravidlá zdravej stravy, ktoré by mal poznať každý diabetik. Pre začiatok si spočítajte ideálnu váhu, aby ste hneď vedeli, na čo sa máte zamerať, či potrebuje schudnúť, pribrať alebo svoju hmotnosť udržiavať.

 • Diabetes

4 minúty čítania


VVýpočet maximálnej váhy Výpočet maximálnej váhy

Výpočet maximálnej váhy : x = (výška - 100) + 20% z x (príklad: 165 - 100 = 65 + 13 = max. 78) Ak vážite viac, nevadí, zmenou jedálnička a životného štýlu určite čoskoro dostanete prebytočné kilá pod kontrolu. Čoskoro uvidíte zlepšenie. Trochu motivácie: Už 10% úbytok vašej hmotnosti zlepší diabetes 2. typu až o 50%. A to už stojí za to. Nemyslíte?

Desatoro zdravej stravy Desatoro zdravej stravy

Každá potravina sa skladá zo živín (bielkoviny, tuky, sacharidy) a má svoju kalorickú (energetickú) hodnotu. Dobré znalosti o zložení stravy by mal mať každý diabetik , aby vedel, kedy si môže dopriať a čo už je cez čiaru.

Mnoho ľudí si myslí, že keď jedia zdravo, tak si môžu dopriať a nepriberú. Ale to je omyl! Aj zo zdravých potravín sa priberá. Ak dodávate telu pravidelne nadbytočné množstvo živín, tak sa to podpíše aj na vašej váhe.

 1. Jedzte pravidelne. To je 3-6 porcií denne (3 hlavné jedlá s desiatou a prípadne 2. večera podľa potreby)  s odstupom 3-6 hodín medzi jedlami.
 2. Upravte denný energetický príjem (uvádza sa v kcal alebo v kilojouloch) podľa svojej hmotnosti. Znížením denného energetického príjmu znížite aj svoju hmotnosť. Váhu si udržíte, keď prijmete len toľko energie, koľko za deň spálite.
 3. Zaraďte do jedálnička ovocie a zeleninu. 3-4 porcie zeleniny cca 200-400 g/deň a 2-3 porcie ovocia cca 100-300 g/deň.
 4. Dodržujte pitný režim. Prijímajte minimálne 25 ml tekutiny na kg telesnej hmotnosti. 1 liter získate z potravín (polievka, ovocie a pod.).
 5. Soľte s mierou. Vyhýbajte sa presoleným potravinám, ako sú napríklad tyčinky a zemiačiky.
 6. Obmedzte tuky. Porciu tučného mäsa alebo syra (40-50 g) si doprajte maximálne raz denne. Všeobecne platí - čím tučnejšie, tým menšie porcie.
 7. Zaraďte ryby a rybí tuk min. 2x týždenne do svojho jedálnička.
 8. Ideálne zloženie hlavného jedla: bielkoviny (vajcia, syr, mäso) + príloha (pečivo, zemiaky, ryža, cestoviny) + zelenina
 9. Jednoduché cukry si môžete taky dopriať, ale len v malom množstve (do 50 g). A najlepšie v dňoch, kedy máte nejakú fyzickú aktivitu alebo keď potrebujete rýchlo doplniť cukry-hypoglykémie.
 10.  Znížte príjem údenín a ochutených nápojov.

Množstvo sacharidov Množstvo sacharidov

Každý diabetik si musí strážiť množstvo sacharidov, ktoré prijíma.

 • Potraviny bohaté na sacharidy : med, pečivo, cestoviny, ryža, knedle, výrobky z obilnín a múky, ovocie, zemiaky  a samozrejme všetky potraviny sladené bielym cukrom.
 • Potraviny bez obsahu sacharidov : mäso vrátane rýb, tuky (maslo, masť, oleje), tvaroh, syry, vajcia, väčšina údenín, huby a tiež zelenina v surovom stave, u ktorej sa ešte zastavíme.
 • Potraviny s malým množstvom sacharidov : v surovej zelenine sú sacharidy horšie dostupné, a preto glykémiu vôbec nezvyšujú. Cukrov sa nemusíte báť ani u vybraných druhov varenej zeleniny (v 100 g potraviny cca 10 g = 1 VJ). Koreňová zelenina - červená repa, čierny koreň, zeler, mrkva,  petržlen a patizón.
 • Potraviny s malým množstvom sacharidov, ktoré nastupujú do krvi pomalšie : strukoviny, orechy.

Majte na pamäti, že aj DIA potraviny obsahujú tuky a cukry!

Rýchlosť vstupu sacharidov do krvi Rýchlosť vstupu sacharidov do krvi

Rovnakú dôležitosť ako množstvo sacharidov má aj glykemický index - GI  čiže rýchlosť vstupu sacharidov do krvi. Čím vyšší GI, tým rýchlejšia a vyššia glykémia, podľa toho rozdeľujeme potraviny na rýchle a pomalé. Rýchlosť nástupu a výšku glykémie teda ovplyvníte pomerom potravín s nízkym a vysokým GI.

Jedlo si poctivo vážte, ak po týždni schudnete zhruba 1 kilogram, ste na správnej ceste. Ak je úbytok na váhe oveľa väčší, spomaľte a navýšte si kalorický príjem o tretinu. Pridávajte rovnomerne na všetkých zložkách stravy (cukry, tuky, bielkoviny).

Neschudli ste? Neschudli ste?

Potom sa niekde stala chyba. Poďme ju odhaliť.

 1. Ruku na srdce, dodržovali ste všetko tak, ako sme si povedali? Nie? Teraz vidíte, že svoje telo len tak neoklamete. Skúste to ešte raz a lepšie. Ono to pôjde, nebojte sa.
 2. Jedli ste podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, ale stále nič? Skúste ešte trochu znížiť kalorický príjem a pridajte pohyb. Zaraďte do svojho dňa treba svižnejšie prechádzku alebo lekciu jógy. Výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať. 

Doplnky stravy pre diabetikovPotreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  22. 06. 2020

  Aké sú vhodné výživové doplnky pre diabetika?

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadne doplnku pre diabetikov pre ocina. Berie 4x denne inzulín a mali sme zlé výsledky glykovaného hemoglobínu a nasadili sme prísnu dietu. Chceli by sme ešte nejaký doplnok. čo by ste nám odporučili ?
  ďakujeme.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Medzi prípravky, ktoré sú vhodné pre Vášho ocina je prípravok  ADVANCE Diaben cps 1x60 ks 60ks - obsahuje prírodné látky, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Diaben obsahuje  kombináciu 3 prírodných látok – Gurmar, kyselinu alfa-lipoovú a extrakt zo škorice. 

  Alternatívnym prípravkom je Diaregul od Terezie Company , možno ho nájdete pod novým názvom GLUREGUL 60 KAPSÚL -obsahuje  kombináciu huby hnojníka obyčajného a prospešných rastlín vrátane tinospóry srdcolistej , ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Zázvor lekársky a škorica pomáhajú udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a hnojník obyčajný sa vyznačuje vysokou výživovou hodnotou, takže právom sa zaraďuje medzi prospešné huby. Diaregul je vhodný pre všetkých na podporu regulácie hladiny cukru v krvi.  Bohužiaľ tieto produkty sú  v našej internetovej lekárni momentálne nedostupné, určite ich však nájdete v kamenných BENU lekárňach. 

  Doplnkovou liečbou je užívanie vitamínov pre diabetikov  Gesundhaus Vitamíny pre diabetikov 30 ks tbl .-doplnok výživy pre dospelých a dospievajúcich s cukrovkou na diabetickej diéte alebo pitie čajovín vhodných pre diabetikov. https://www.benulekaren.sk/vyhladavanie?q=diabte

   

  Pri užívaní týchto voľnopredajných produktov je dôležité pravidelné meranie glukózy. V prípade výrazného poklesu glukózy v krvi bude potrebné upraviť dávkovanie liekov. Je vhodné užívanie týchto prípravkov spomenúť svojmu diabetológovi. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Imunita
  06. 10. 2020

  Ktoré probiotiká sú vhodné pri liečbe antibiotík pre diabetika?

  Dobry den.
  Mojmu otcovi doktor predpisal antibiotika. Ma nejaki zapal v tele.
  Ale otec ma aj cukrovku typu 2.
  Chcela by som pre otca kupit probiotika.
  No Neviem ake su dobre pre cukrovkara...a ci moze hociake...mam doma laktobacily forte..tak Neviem ci moze brat tieto. Alebo este mam lactoseven...dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri liečbe antibiotikmi sú vhodné probiotiká Vitabalans LACTOSEVEN tbl 100+20 zdarma,    GS SUPERKY Antibio 10 kapsúl, PROBIO-FIX ATB assist csp 15. Neobsahuje cukor, sú vhodné aj pre diabetikov.  Užívajú sa 2 hodiny po užití antibiotika. 

  Po doužívaní antibiotík sa odporúča užívať probiotiká ešte 2-3 týždne na úpravu mikroflóry a rýchlejšie zotavenie sa z ochorenia.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Liekové interakcie
  16. 02. 2021

  Je vhodná kombinácia prípravku Glucose vital a vitamín D?

  Dobrý deň, je vhodné kombinovať výživový doplnok Glucose vital pre diabetikov spolu s vitamínom D - Devit 2000, kde 1 kapsula obsahuje 2000 IU (50 µg) vitamínu D3. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Overovala som vzájomné interakcie, medzi vybranými položkami , nenašli sa  žiadne vzájomné interakcie. Vitamíny Glucose Vital neobsahujú vitamín D. Ich vzájomná kombinácia je možná, nedôjde k predávkovaniu. Počas Covid obdobia na podporu imunity je potrebné užívať 2000IU - teda 1 kaspulu denne. 

  Vitamíny pre diabetikov  Glucose Vital -  obsahujú : ß-karotén 2,0 mg, Vitamín C 90 mg, Vitamín E 18 mg, Vitamín B1 2,4 mg, Vitamín B2 1,5 mg, Biotín 30 μg, Vitamín B6 6,0 mg, Kyselina listová 300 μg, Vitamín B12 1,5 μg, Kyselina pantotenová 3 mg, Niacín 7,5 mg , Zinok 12 mg, Chróm 200 μg

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.