Typy diabetu

TYPY DIABETU

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

V závislosti na špecifických odlišnostiach diabetu ho rozdeľujeme na dva hlavné typy. Nie sú však jediné, ktoré vás môžu stretnúť. Ako ich spoznáte a čo v prípade zistenia robiť?

 • Diabetes

6 minút čítania


Diabetes mellitus 1.typu Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie. Toto znamená, že v konaní ľudského tela dôjde k poruche a imunitný systém postupne zničí Langerhansenove ostrovčeky v pankrease, ktoré vyrábajú hormón inzulín. Tento hormón funguje ako kľúč k otváraniu "zámkov" buniek, aby glukóza z krvi mohla prejsť do svalov a pečene na ďalšie spracovanie.

Telo tak považuje β bunky v pankrease za cudzorodú časť organizmu a naštartuje autoimunitnú reakciu. Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo dochádza k poruche tolerancie imunitného systému voči β bunkám, tvorba protilátok je ale zakódovaná v genetickej informácii jedinca už pred tým, než dôjde k samotnému prepuknutiu choroby a spúšťacím mechanizmom sa potom môže stať napríklad aj obyčajné chrípkové ochorenie.

Ak je inzulínu v krvi málo alebo dokonca žiadny, glukóza z krvi sa nemôže spracovať a organizmus potom trpí nedostatkom energie. A to je ešte len začiatok. Pokiaľ nie je liečba zahájená včas, môže dôjsť až k metabolickému rozvratu organizmu.

V súčasnosti je diabetes 1. typu liečiteľný inzulínom. Pacient je ale celoživotne závislý na jeho pravidelnom podávaní. Inzulín však v tomto prípade nemožno prijímať perorálne, pretože by sa rozložil žalúdočnými šťavami. Preto sa používajú moderné techniky aplikácie, ako napríklad inzulínové perá a inzulínovej pumpy. Čo všetko potrebuje diabetik pre aplikáciu môžete zistiť v kategórii " Potreby pre diabetikov ".

Diabetes 1. typu môže prepuknúť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa tak ale stane u detí a osôb do 35 rokov.

Diabetes mellitus 2. typu Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes 2. typu je charakterizovaný inzulínovou rezistenciou a relatívnym nedostatkom inzulínu. Vzniká väčšinou po 40. roku veku, ale k jeho rozvoju môže dôjsť aj skôr. Popri vrodenej predispozície podporujú jeho vznik aj nadváha, nedostatok pohybu a duševný stres.

Príznaky cukrovky 2. typu môžu zostať nezistené (asymptomatické) mnoho rokov a diagnóza je často stanovená až na základe pridružených komplikácií, ktorými môžu byť v krajnom prípade zlyhanie obličiek, poruchy zraku či vredy na nohách. K diagnóze tiež pomerne často dochádza náhodne, pri vyšetrení krvi alebo moču, keď lekár zistí, že sa v nich vyskytuje vysoké množstvo glukózy.

Beta bunky vyrábajú inzulín dostatok, niekedy aj viac ako je potreba. Ale telo nevie na inzulín reagovať, stráca k nemu vnímavosť a vzniká tzv. inzulínová rezistencia. Tento stav súvisí najmä s nadmerným množstvom tuku v tele. Organizmus pacienta musí na udržanie normálnej hodnoty glykémie produkovať stále väčšie množstvo inzulínu. Vo chvíli, keď je schopnosť produkcie inzulínu na maximálnej možnej hranici a telo už nedokáže vyrobiť viac, začne koncentrácia glukózy narastať a choroba sa prejaví.

Pacienti nie sú oproti diabetu 1. typu plne závislí na externom podávanie inzulínu a v mnohých prípadoch stačí k vhodnej liečbe správne nastavené diétne opatrenia obmedzujúce príjem sacharidov a redukcia hmotnosti. Napriek tomu je u časti pacientov nutné navyše podávať tablety - perorálne antidiabetiká. Ak sa vhodná kompenzácia nedosahuje ani diétou ani podávanými antidiabetikami, je nutné začať s aplikáciou inzulínu.

Diabetes 2. typu je najrozšírenejším typom diabetu. V našej populácii prevláda - jedná sa až o 90% diabetikov. Ochorenie sa vyskytuje prevažne v strednom a vyššom veku, pričom s vekom pravdepodobnosť vzniku rapídne rastie. Pokiaľ nie je diabetes včas odhalený a správne liečený, môže negatívne ovplyvniť nielen kvalitu, ale aj dĺžku vášho života.

Diabetes 2. typu

Tehotenský (gestačný) diabetes Tehotenský (gestačný) diabetes

V tehotenstve dochádza vplyvom pôsobenia tehotenských hormónov ku kolísaniu hladiny glykémie. U niektorých žien sa pankreas nedokáže vyrovnať so zvýšenými požiadavkami na inzulín, ktorý by udržal hladinu glykémie v rovnováhe.

Glukóza sa tak v matkinej krvi vyskytuje vo zvýšenom množstve a dostáva sa cez placentu k plodu. Ten potom reaguje zvýšenou tvorbou vlastného inzulínu. Tehotenská cukrovka vedie u dieťaťa k výskytu diabetickej fetopatie, medzi ktorej prejavy patrí vyššia pôrodná hmotnosť a hrozba hypoglykémie po pôrode. Ďalším možným dôsledkom je zvýšená hodnota žlčového farbiva, ktoré spôsobuje novorodeneckú žltačku. Všetky tieto komplikácie sú v súčasnosti ľahko riešiteľné pediatrami a netrvajú po pôrode veľmi dlho.

Žena, ktorá dostane tehotenskú cukrovku, nemusela mať nikdy predtým žiadne ťažkosti a ani genetické dispozície. Zároveň tehotenský diabetes po pôrode vo väčšine prípadov mizne. Udáva sa, že postihuje približne 4% tehotných žien a dnes je zachytený pri plošných krvných testoch, ktoré sa vykonávajú po dvadsiatom týždni tehotenstva.

Špecifické typy diabetu Špecifické typy diabetu

Výrazne menej často je možné sa stretnúť so špecifickými typmi diabetu, medzi ktoré patria MODY, LADA. Niketoré sa môžu prejaviť pri rôznych endokrinných ochoreniach, v dôsledku užívania niektorých liekov, pri zápale pankreasu a aj pri niektorých genetických ochoreniach.

Typ MODYje podmienený zmenou génov a je diagnostikovaný u mladých osôb. Priebeh má mierny a väčšinou nie je potrebné podávať inzulín. Objavuje sa minimálne v dvoch generáciách v rámci jednej rodiny.

LADA je špecifická podskupina cukrovky 1. typu, ktorá sa objavuje spravidla v pokročilejšom veku. S ohľadom na pomalý priebeh autoimunitnej reakcie pripomína skôr diabetes 2. typu, s ktorým je tiež občas mylne zamieňaný.

Základné informácie o diabete nájdete v článku „Čo je diabetes?“.

Doplnky stravy pre diabetikovPotreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Zdravotnícke pomôcky
  04. 02. 2021

  Je glukomer ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit 1set dlhodobo použiteľný?

  Je glukomer Performa Kit set za 16,49€ dlhodobopoužiteľný ???
  Máte aj náhradné príslušenstvo k dispozícii ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Glukomer Accu-Chek performa je určite dlhopdobo použiteľný, tak ako na všetky prístroje platí záruka 2 roky. Ide  nový systém, ktorý ponúka veľmi pohodlné, jednoduché a bezbolestné vyšetrenie glykémie v bezkódovom prevedení. Bezkódová verzia glukomera znamená menej krokov pri testovaní a jednoduchú manipuláciu pre pacienta. Kvantitatívne stanovenie glukózy sa vykonáva z čerstvej žilovej, arteriálnej, novorodeneckej a kapilárnej plnej krvi z prsta. Kapilárnu plnú krv na meranie glykémie môžete odobrať z bruška prsta a z osvedčeného alternatívneho miesta (napríklad z predlaktia).

  Balenia obsahuje : glukomer Accu-Chek Performa,  odberové pero Accu-Chek Fastclix s nastaviteľnou hĺbkou vpichu ,  sterilné lancety do odberového pera 6 ks (1 naplnený zásobník po 6 lanciet),  testovacie prúžky Accu-Chek Performa 10 ks ,  obal na glukomer,  návod na použitie a návod na meranie.

  Medzi pozitíva tohto prístroja patrí :  jeho veľkosť, ľahko čitateľný displej,  kompaktný moderný dizajn s nekĺzavým uchopením, vyšetrenie trvá 5 sekúnd,  ľahká manipulácia s prúžkami s veľkou dávkovacou plochou,  7, 14, 30 a 90-dňové priemery testov,  nastaviteľné upozornenie hypoglykémie,  označenia hodnôt pred jedlom a po jedle,  priemerné hodnoty pred jedlom a po jedle,  pripomenutie testu po jedle.

  Technické parametre: Displej,  LCD s automatickým podsvietením. Automatické vypnutie po 2 minútach. Životnosť batérie cca 1000 testov. Batéria jedna 3-voltová lítiová batéria (gombíkový typ CR2032). Kapacita pamäte 500 výsledkov s dátumom a časom. 
  Rozsah merania 10 mg/dl – 600 mg/dl 0,6 mmol–33,3 mmol.
   

  V našej internetovej lekárni ponúkame  k danému glukomeru  testovacie prúžky : ACCU-CHEK Performa 50 50ks

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Liekové interakcie
  16. 02. 2021

  Je vhodná kombinácia prípravku Glucose vital a vitamín D?

  Dobrý deň, je vhodné kombinovať výživový doplnok Glucose vital pre diabetikov spolu s vitamínom D - Devit 2000, kde 1 kapsula obsahuje 2000 IU (50 µg) vitamínu D3. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Overovala som vzájomné interakcie, medzi vybranými položkami , nenašli sa  žiadne vzájomné interakcie. Vitamíny Glucose Vital neobsahujú vitamín D. Ich vzájomná kombinácia je možná, nedôjde k predávkovaniu. Počas Covid obdobia na podporu imunity je potrebné užívať 2000IU - teda 1 kaspulu denne. 

  Vitamíny pre diabetikov  Glucose Vital -  obsahujú : ß-karotén 2,0 mg, Vitamín C 90 mg, Vitamín E 18 mg, Vitamín B1 2,4 mg, Vitamín B2 1,5 mg, Biotín 30 μg, Vitamín B6 6,0 mg, Kyselina listová 300 μg, Vitamín B12 1,5 μg, Kyselina pantotenová 3 mg, Niacín 7,5 mg , Zinok 12 mg, Chróm 200 μg

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.