Čo sú chlamýdie a ako ich spoznať?

ČO SÚ CHLAMÝDIE A AKO ICH SPOZNAŤ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Chlamýdie sú parazity, ktoré žijú vo vnútri buniek a spôsobujú zdravotné komplikácie. Sú neslávne známe ako pohlavná choroba, napadať môžu tiež pľúca, alebo dokonca očnú spojivku. Pri niektorých príznakoch spozornite a nechajte sa vyšetriť u lekára. 
 

  • Články o zdraví
  • Intimita

6 minút čítania


Čo sú to chlamýdie Čo sú to chlamýdie

Chlamýdie sú mikroskopické parazitické organizmy, ktoré parazitujú vo vnútri živých buniek a pomocou nich sa tiež šíria a prenášajú.  Nemajú systém pre tvorbu energie, ktorú potrebujú pre vlastný metabolizmus a rozmnožovanie. Preto ju získavajú z hostiteľskej bunky – napríklad vo vašom oku alebo na pľúcach. A ako to celé funguje? Táto nepohyblivá parazitická baktéria naruší vrchnú štruktúru bunky, prenikne do nej a usídli sa v jej cytoplazme. Tam se vďaka získanej energii reprodukuje a za necelých 48 hodín donúti svoju hostiteĺskú bunku prasknúť a množstvo premnožených infekčných teliesok sa tak dostáva opäť do ďalšieho cyklu napadnutia väčšieho množstva buniek. A takto zákerne a rýchlo vzniká infekcia chlamýdiami.

Ktoré orgány napadajú chlamýdie? Ktoré orgány napadajú chlamýdie?

Chlamýdie niekedy prežívajú v bunkách bez toho, aby spôsobili zdravotné problémy, inokedy spôsobujú nepríjemné a závažné ochorenia. Prenášajú sa kontaktom s bunkami, kde chlamýdie parazitujú alebo aj kvapôčkami, ktoré lietajú vzduchom z dýchacieho ústrojenstva. U novorodencov dochádza k nákaze pri prechode pôrodnými cestami. Najčastejšie napadajú bunky sliznice urogenitálneho traktu, dýchacích ciest, očné spojivky alebo kĺby a nervový systém. 

Sexuálne prenosná Chlamýdia trachomatis Sexuálne Chlamydia trachomatis

V rozmnožovacom ústrojenstve mužov a žien parazituje Chlamydia trachomatis. Je prenosná pohlavným stykom s nakazeným partnerom a to nielen pri vaginálnom styku, ale aj análnom a orálnom styku. V túto chvíľu je chlamydiová infekcia jedna z najčastejších prenosných ochorení medzi sexuálne aktívnu populáciu vo veku 15-50 rokov. Riziko nakazenia chlamýdiami je väčšia u promiskuitných ľudí, ktorí zanedbávajú zásady bezpečného sexu a nepoužívajú ochranné pomôcky – kondómy.  Väčšina nakazených pritom nemá žiadne príznaky, čo hraje do kariet  ďalšiemu prenosu infekcie. Po zistení nákazy je preto vhodné kontaktovať všetkých sexuálnych partnerov a upozorniť ich na nutnosť diagnostiky a liečby

Príznaky a prejavy Chlamydia trachomatis

Príznaky chlamýdiovej infekcie nie sú nijako špecifické a nie je možné nákazu jednoznačne určiť bez vyšetrenia lekárom. Medzi najčastejšie príznaky, ktoré môžu ženy a muži pociťovať, patria:

  • svrbenie pošvy a biely výtok, 
  • bolesť v podbrušku, za sponou lonovou a pri pohlavnom styku
  • problémy s močením, 
  • krvácanie medzi menštruáciami a po pohlavnom styku,
  • bolesť semeníkov,
  • belavý výtok z penisu, 
  • pálenie pri močení a bolesť v močovej trubici

Neliečená infekcia môže spôsobiť radu ťažkostí ako je endometrióza, bolestivá menštruácia, patologické zmeny na maternicovom čípku, dokonca až neplodnosť.

Kvapôčkovo prenosná Chlamydia pneumoniae Kvapôčkovo prenosná Chlamydia pneumoniae

Infekcie dýchacích ciest majú na svedomí kmene Chlamydia pneumoniae. V bunkách sliznice môžu parazitovať nejaký čas bez príznakov a prejaviť sa až v období zníženej imunity. Chorý  môže mať teplotu, zimnicu, dráždivý kašeľ, bolesť hlavy a tlak na hrudníku, pociťovať únavu a celkovú vyčerpanosť. Podobné príznaky má aj chrípka alebo zápal priedušiek, preto nie je diagnostika podľa príznakov vôbec jednoduchá. Väčšinou až po tom, čo príznaky nestúpia po liečbe akutných respiračných ochorení, sa rozhodne lekár urobiť test na prítomnosť chlamýdií. 

Chlamýdie prenosné priamym kontaktom Chlamýdie prenosné priamym kontaktom

Chlamýdie ľahko napadajú aj očné spojivky a iné bunky oka. Dostávajú sa sem ľahko trením oka neumytými rukami, z kozmetiky alebo z uteráka. Príznaky infekcie sú bežné, rovnako ako u iných zápalov spojiviek teda – začervenanie, svrbenie, výtok z oka, pocit piesku v oku a citlivosť na svetlo.

K ďalším častým príznakom nákazy chlamýdiami patria aj reaktívna artritída, čiže zápal kĺbov a spondylartritída - zápal šliach upínajúcich sa ku kostiam. Chorý môže pociťovať bolesť v oblastiach kĺbov a chrbtice a stuhnutosť.

Zo zvierat, predovšetkým z vtákov žijúcich v prírode sa na človeka môže preniesť Chlamydia psittaci, ktorá spôsobuje ochorenie nazvané psitakóza. Nebezpečný je trus voľne žijúcich vtákov a čiastočne i perie obsahujúce nosné výlučky. Postihnuté sú dýchacie cesty a má podobné príznaky ako zápal pľúc.  

Mám naozaj chlamýdie? Mám naozaj chlamýdie?

Najspoľahlivejšia diagnostika chlamýdiovej infekcie prebieha u lekára. Ideálne sa vykonáva viacero druhov testov, než sa nasadí vhodná liečba. Najskôr sa vás bude lekár pýtať na príznaky, aké problémy máte, kedy se začali prejavovať a ako dlho vás trápia. Pri podozrení na chlamýdie sa vykonáva ster zo sliznice, ktorý by mal obsahovať čo najviac buniek, pretože len v nich sa dá prítomnosť dokázať.  Robí sa výter z maternicového hrdla, močovej rúry u mužov, z oka – zo spojivky. Pri podozrení na chlamýdie v pľúcach vám lekár odoberie spútum, teda hlien, ktorý vykašlete. Tento biologický materiál putuje ďalej na kultivácie a prítomnosť chlamýdií sa zisťuje pod mikroskopom. Odber musí byť vykonaný naozaj starostlivo sterilnou tyčinkou. Ster sa testuje tiež na prítomnosť DNA chlamýdií v biologickom materiáli metódou PCR, založenou na princípe rýchleho zmnoženia DNA, podľa ktorého možno prítomnosť baktérie potvrdiť, či vyvrátiť. Ďalším nepriamym dôkazom prítomnosti chlamýdií v tele je test na množstvo imunoglobulínov, ktoré sú špecifické pre rod Chlamydie, aj pre jednotlivé druhy. Sú to protilátky, ktoré sa nachádzajú v krvnom sére. Na základe ich zvýšených hodnôt sa dá preukázať prítomnosť infekcie spôsobenej chlamýdiami.

Existuje domáci test na chlamýdie? Existuje domáci test na chlamýdie?

Pre samotestovanie je dostupný na trhu aj voľne predajný orientačný test na chlamýdie – Veroval Chlamydie domácí test, ktorý ale nenahradzuje diagnostiku a vyšetrenie u lekára. Je citlivý len na kmeň Chlamydia trachomatis, teda dokazuje prítomnosť pohlavne prenosnej chlamýdie.

Léčba infekce způsobené bakteriemi Chlamydie Liečba infekcie spôsobenej baktériami Chlamydie

Jedinou možnosťou ako chlamýdie liečiť, je užívanie antibiotík. Pri akutných infekciách je potrebné ich užívať 2-3 týždne, pri chronických až 6-8 týždňov. Antibiotiká sa podávajú buď samostatne, alebo sa kombinuje aj viacero účinných látok s rozdielnym mechanizmom účinku. Pre vyšší účinok je potreba dodržiavať opatrenia, na ktoré vás lekárnik upozorní pri výdaji lieku. Pri takto dlhodobej liečbe antibiotikmi je vhodné užívať aj probiotiká a prebiotiká, ktoré chránia a dopĺňajú prirodzenú črevnú mikroflóru a bránia tak tráviaci trakt pred nepríjemnými hnačkami či inými vedľajšími účinkami antibiotík spojenými s tráviacou sústavou.

Prevencia nákazy chlamýdiami Prevencia nákazy chlamýdiami

Predchádzať nákaze pohlavne prenosnými chlamýdiami sa dá predovšetkým vzájomnou informovanosťou partnerov o svojom zdravotnom stave, pravidelné testovanie aspoň raz ročne a používanie bariérovej antikoncepcie – kondómov. Včasným odhalením nákazy a racionálnou liečbou sa dá predísť neskorším komplikáciam, ktoré môžu viesť až k neplodnosti.

Všetko pre bezpečný sex Otestovať sa doma na chlamýdie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

DUREX Extra safe preservatív 12 kusov

Nedostupné

11,49 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.