AKO NA ZÁPAL PĽÚC?
Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré môže zanechať aj dlhodobé následky. Ide vlastne o súhrnný názov pre široké spektrum zápalov pľúcneho tkaniva. Jeho príznaky sú veľmi úporné a pri komplikáciách nebezpečné. Je vám mizerne, dráždi vás kašeľ, trápi vás horúčka a ste veľmi vyčerpaní. Výnimkou nie je ani bolesť kĺbov, zvracanie av najhorších prípadoch dýchavičnosť. To všetko vám dokáže spôsobiť vleklý zápal spôsobený baktériami, vírusmi i hubami, ale aj chemikáliami či neliečenou alergiou.
7 minút čítania
Ako vzniká najčastejšie pneumónia?
Mnoho ľudí sa domnieva, že zápal pľúc ich postihne len pri neliečení chrípky či nachladnutia. Väčšina z nich ale netuší, že pôvodcom pneumónie môže byť všetko, čo ohrozuje citlivú sliznicu pľúc, ktorá zrovna neovplýva silnou obranyschopnosťou. Od baktérií, vírusov, plesní až po vdychnuté chemikálie, či žalúdočnú kyselinu, ktorá sa nedopatrením dostane vdychnutím do pľúc pri zvracaní. Pneumónia sa teda šíri infekčne, ale každý z nás si ju aj nedôslednosťou či nedopatrením môže privodiť aj sám.
- Pneumónia je nejčastejšie spôsobená bakteriálnou infekciou, kde hlavnými pôvodcami bývajú spravidla Streptococcus pneumoniae (streptokoky), Haemophilus influenzae (hemofily), Moraxella catarrhalis (moraxelly), Klebsiella pneumoniae (klebsielly). Ďalej menej časté, ktoré sa aj obtiažnejšie pri diagnostike kultivujú – chlamýdie, mykoplazmy a legionelly. Zápaly s týmito pôvodcami vznikajú pri oslabení organizmu, kedy sa baktérie šíria aj do najskrytejších častí pľúcneho tkaniva a dokážu spôsobiť invazívny akutný a chronický, dlhotrvajúci zápal pľúc.
- Až štvrtina diagnostikovaných pneumónii je spôsobená vírusovým pôvodcom. Najčastejšie sú to adenovírusy, rhinovírusy, koronavírusy, vírus influenze a parainfluenze, ale aj známy Vírus Herpes simplex.
- Najmenej často za vznik zápalu pľúc môžu parazity a plesne. U oboch takto spôsobených zápalov dvojnásobne platí, že sa organizmus nezvláda brániť napadnutiu pri sníženej imunite. Tieto ochorenia sú vačšinou spojené s častým cestovaním, s nižšími existenčnými podmienkami chorého, znečisteným životným prostredím a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré zápalu pľúc predchádzajú.
- Medzi neinfekčné pneumónie patria tie, ktoré sú primárne spôsobené vonkajším faktorom. Či už ide o alergény, ktoré dráždia sliznicu a sekundárne podporujú vznik zápalu, chemikálie, vysoká expozícia cigaretového dymu či znečisteným prostredím, vždy tieto faktory možu spôsobiť zápal. Podporia ho aj dlhodobý pobyt vo veľkej koncentrácií ľudí a nízke hygienické a sociálne pomery chorého.
Ako spoznám zápal pľúc a jeho príznaky?
- Typický zápal pľúc poznáme podľa neustupujúcej horúčky, vlhkého kašľa, pri ktorom vykašliavame hnisavý sekrét. Pri vážnom priebehu zápalu pri bežnom dýchaní chorého počujeme aj sipot a pískanie. Pre vážne formy je bežná dušnosť a zrýchlené dýchanie, kedy chorého zmáhajú aj bežné každodenné činnosti a trápi ho bolesť a tlak na hrudi.
- U atypických foriem pneumónie je bežná skôr zvýšená teplota a neustávajúci suchý kašeľ. U vyšetrenia pľúc pomocou fonendoskopu si často lekár nie je diagnózou istý kvôli chýbajúcim charakteristickým abnormálnym zvukom pri hodnotení oboch lalokov pľúc. Ale pritom sa u RTG vyšetrenia pneumónia prejaví ako rozsiahlý nález zápalu v celom objeme pľúc.
Všetkým druhom zápalu pľúc často predchádza veľké fyzické a psychické vyčerpanie. Takéto oslabenie ide ruka v ruke s vyčerpaním energetických zásob a straty schopnosti imunity dostatočne čeliť patogénom. Vzniknuté komplikácie vedú k celkovému vyčerpaniu, bolestiam kĺbov, bolestiam hlavy a malátnosti, ktoré si aj môžete spliesť s klasickými príznakmi chrípky. Neváhajte sa preto pri horúčkovitých a dlhotrvajúcich stavoch obrátiť na odbornú diagnostiku lekárom. Váš obvodný lekár pomocou RTG vyšetrenia, posluchu dychu a vyšetrenia krvi či vykašliavaného hlienu, zvládne včas zabrániť život ohrozujúcim komplikáciam zápalu pľúc správnou diagnózou.
Nepodceňujte prevenciu zápalu pľúc
- Prevencia zápalu pľúc sa skrýva v jednoduchosti. V dobrej fyzickej kondícii, zdravom stravovaní, psychickej vyrovnanosti a pravidelnej kompenzácii stresu a v neposlednom rade v dostatku spánku. Pokiaľ je niekto fyzicky či psychicky oslabený, mal by dbať na dostatočný odpočinok, primerané obliekanie v chladných mesiacoch a na zbytočné nevystavovanie sa veľkým koncentráciam ľudí.
- Proti niektorým typom pneumónie je možné sa nechať očkovať. Pôvodcovia môžu totiž byť aj vírusy a baktérie, na ktoré je v dnešnej dobe vyvinutá vakcína. Patria medzi ne osýpky, niektoré druhy chrípky, pneumokoky, čierny kašeľ, ale aj už zmienený Haemophilus influenzae typu B. Pokiaľ patríte vy, alebo vaši blízki do rizikovej skupiny, ktorá je ohrozená zvýšenou pravdepodobnosťou nákazy, obráťte sa o radu na svojho obvodného lekára, ktorý s vami dané riziká vyhodnotí a doporučí vakcináciu či vyvrátenie vašej obavy. Najčastejšie sa očkujú malé deti a seniori nad 60 rokov, ktorí sú zápalom pľúc kvôli oslabenej imunite a celkovej slabej vitalite najviac ohrození.
- Do prevencie ďalej spadá správna hygiena domácnosti, ale aj ústnej dutiny. Pokiaĺ totiž napadnú baktérie ďasná, ktoré sú zapálené, je pre ne veľmi jednoduché se ďalej šíriť do krvi a tiež aj do tkaniva a orgánov.
Rizikové skupiny a faktory pre vznik zápalu pľúc
Do rizikovej skupiny, u ktorej je pneumónia najčastejšie diagnostikovaná, patria:
- seniori starší ako 65 rokov,
- malé deti,
- fajčiari,
- pacienti s chronickým ochorením.
Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik zápalu pľúc u kojencov a malých detí
V detskom veku sa zápal pľúc vyskytuje veľmi často. U detí, ktoré sprevádzajú aj ďalšie závažné komplikácie, oslabenie organizmu či ochorenie, môžu pneumónie spôsobiť aj fatálne následky. S diagnostikou najmenších už pri prvých príznakoch preto nikdy neotáľajte. Medzi rizikové faktory patria nedonosenosť, podvýživa, porucha obranyschopnosti a ochorenie, ktoré môžu pneumóniu premeniť v ochorenie s ťažkým priebehom ako je vrodená srdcová vada a chronické neurologické alebo pľúcne ochorenie.
Pacienti, ktorí sú vo zvýšenom nebezpečentve pre vznik a komplikácie zápalu pľúc
Ide o pacientov, ktorým ovlyvňuje prirodzenú obranyschopnosť a vitalitu organizmu nejaké chronické ochorenie, či veľký zásah do bežných funkcií organizmu po operácii či zranení. Patria medzi ne pacienti s AIDS, chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou, cukrovkou, astmou, kosáčikovitou anémiou, chronickým ochorením srdca, ale i chorí po transplantácii či zranení s veľkým rozsahom popálenín, ktorí užívajú špecifické lieky pre transformáciu prehnanej imunitnej reakce.
Striktná liečba pneumónie je základ
Vzhľadom k tomu, že v akútnych stavoch pneumónie je treba konať, zo skúsenosti a na základe pozitívneho CRP testu sa nasadzujú antibiotiká. Táto širokospektrálna antibiotická liečba zabráni ďalšiemu množeniu baktérií a komplikáciám zápalu. Tie lekár nasadzuje podľa veku pacienta, klinického stavu a ďalších ochorení, ktoré môžu pneumóniu sprevádzať. Pokiaľ sa pacientov stav do 48 hodín nezlepší, väčšinou sa zvažuje zmena druhu antibiotík a po hotových biologických a fyzikálnych testoch a zistení pôvodcu ochorenia sa prípadne nasadzujú antivirotiká (vírusový zápal pľúc) alebo antimykotiká (pneumónia spôsobená plesňami či hubami).
U ľahkého priebehu ochorenia je možné pacienta liečiť ambulantne. Liečba se skladá z už zmienených liekov, ktoré bojujú s pôvodcom pneumónie a ďalej lekár často nasadí aj lieky, ktoré potlačujú ďalšie symptómy ochorenia. Typické sú lieky s obsahom ibuprofénu a paracetamolu pre zníženie horúčky, expektorancia na vlhký a produktívny kašeľ, alebo antitusiká proti dráždivému a suchému kašľu. Liečba ľahkého priebehu ochorenia trvá 2-3 týždne. Ďalšie postupné zotavovanie a budovanie obranyschopnosti trvá 1-2 mesiacov.
U ťažkých foriem pneumónie sa za dohľadu lekára v nemocnici podávajú vnútrožilovo antibiotiká, aminopenicilín, alebo penicilín G. V podpornej liečbe sa tu postup oproti ľahkej forme ochorenia nelíši. U neinfekčnej formy pneumónie sa nasadzujú pacientovi kortikoidy. U komplikovaného priebehu zápalu pľúc môže liečba trvať viac než 2 mesiace.
Ako podporiť liečbu predpísanú lekárom
V prípade, že sa liečite se zápalom pľúc doma, je potrebné dodržiavať okrem indikácie lekára aj správnu hygienu, pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Stravujte sa tak, ako vám velí váš stav – dostatočne pestro a zdravo, aby telo získalo v čase boja s ochorením dostatok vitamínov a minerálov. Pitný režim doplňte o minerálne vody a bylinné čaje, ktré zmernia podráždenie v dýchacích cestách. Vhodné sú čaje z lipy ako je čaj Megafyt Lipa s medom a citrónom, čaj z divozela,skorocela, slezu a podbeľa. Pre ľahké vykašliavanie a lepšiu priechodnosť dýchacích ciest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu väčším vankúšom. Vyhnite sa veľkým oblúkom cigaretám a alkoholu. Okrem bylín, vitamínov a minerálov sa nebojte aspoň počas prvých 30 dní liečby využiť aj liečbu pomocou špeciálnej zmesi enzýmov v podobe Wobenzymu. Ten podporuje hojenie, pôsobí protizápalovo a podporuje správnu funkciu krvného obehu a lymfatického systému.
Prvá pomoc s Priessnitzovými zábalmi
Pre uvoľnenie tlaku a bolesti na hrudi alebo sníženie horúčky je vhodné robiť studené a mokré (najlepšie pri 22 °C) zábaly hrudníka. Dôsledne dodržte postup s 2 vrstvami, kedy je prvá na tele mokrá a na nej suchá a silou ju presahuje až dvojnásobne. Tá má byť z froté či vlneného materiálu. Pre maximálny účinok môžete použiť medzi tieto 2 vrstvy igelit. Je dôležité, aby vrstvy doliehali tesne na telo a nikde nevznikali bubliny, ktoré by zahriatie mokrej vrstvy znemožnili. Po zahriatí prvej mokrej vrstvy sa v organisme rozširujú cievy a uľahčuje prietok krvi v bolestivom a zapálenom mieste. Väčšinou sa aplikuje Priessnitzov zábal na 45 minút až hodinu. Pokiaľ chceme zraziť aj teplotu – opakujeme zábaly 1 až 4krát v krátkych intervaloch a pri poslednom intervale pacienta opláchneme studenou vodou a vysušíme do sucha. Potom zmeriame teplotu a v prípade potreby cyklus opakujeme.
Povzbuďte imunitný systém
Podporte liečbu a výživové doplnky stravy, ktoré pracujú s črevnou mikroflórou a podporujú regeneráciu organizmu. Nebojte se siahnuť po výživovom doplnku GS Echinacea Forte. Echinacea sa postará o prirodzenú funkciu imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť. Pomôže aj k normálnej funkcii dýchacieho systému.
Všetko pre dýchaciu sústavu Nepodceňujte chrípku a nachladnutie