Čo na zápal spojiviek a ako dlho trvá

ČO NA ZÁPAL SPOJIVIEK A AKO DLHO TRVÁ

Spojivka je tenká, priehľadná, vlhká a dobre prekrvená časť sliznice, ktorá pokrýva celý povrch oka a vnútornú stranu horného a spodného viečka. Priestor medzi okom a viečkom sa nazýva spojivkový vak a  býva miestom aplikácie očných kvapiek a mastí, ktoré pomáhajú pri zápale spojiviek. Ako   ale vyzerá typický zápal spojiviek, čo ho spôsobuje a ako dlho vás môže trápiť?

 • Články o zdraví
 • Oči

Čo je to spojivka a akú má funkciu? Čo je to spojivka a akú má funkciu?

Spojivka má niekoľko funkcií: umožňuje pohyb očnej bulvy tým, že produkuje hlien, ktorý je súčasťou slzného filmu. Tiež tu sídli aj lokálny lymfatický systém oka. Je bohato pretkaná cievami. Pri podráždení zápalom, chemickou látkou, svetlom, alebo v dôsledku prítomnosti cudzieho telesa v oku cítite bolesť, svrbenie, rezanie, slzenie a pocit prítomnosti piesku v oku. V tomto prípade sa cievy viac prekrvujú a oko sčervenie. Pritom sa poruší zvlhčujúca funkcia spojivky a nielen  že je oko suché, ale aj bolestivé a kvôli nedostatočnej ochrane na povrchu oka tu vzniká menší či väčší zápal.

Čo spôsobuje zápal spojiviek? Čo spôsobuje zápal spojiviek?

Zápal spojiviek sa odborne nazýva konjunktivitída. Pôvodcom zápalu môžu byť baktérie, vírusy, chlamýdie  a tiež alergická reakcia  tela na prítomnosť alergénov alebo len suchý povrch oka. Príznaky sú vždy podobné – začervenanie, slzenie, svrbenie,  pocit cudzieho telesa a citlivosť na svetlo. Preto môžete mať potrebu častého mrkania. 

Ako postupovať pri zápale spojiviek? Ako postupovať pri zápale spojiviek?

Pri zápale oka je nutné dodržiavať určité hygienické pravidlá, aby nedošlo ku kontaminácii ďalších členov domácnosti. Používajte výhradne svoj uterák a vlastné  hygienické potreby. Vyhnite sa používaniu make-upu a šminek v okolí a na očiach. Čo sa týka nosenia kontaktných šošoviek, je pohodlnejšie a hygienickejšie ich v období liečby nenosiť, predovšetkým pri zápaloch spôsobených baktériami a vírusmi.  Zapálené oko býva tiež veľmi citlivé na svetlo, preto je vhodné nosiť tmavé okuliare, ktoré podráždenie svetlom zmiernia.

Liečba zápalu spojiviek Liečba zápalu spojiviek

Na liečbu zápalu spojiviek sa používajú očné prípravky, takzvané oftalmologické. Vyrábajú sa vo forme kvapiek, gélov a mastí, pričom každá z liekovej formy má svoje pravidlá aplikácie. Pred každou aplikáciou očného lieku si dôkladne  umyte ruky, aby ste predišli zaneseniu ďalších nečistôt. 

 • Očné kvapky sa kvapkajú  do spojovkového vaku, teda do priestoru medzi spodným viečkom a okom. Hlavu zakloňte dozadu a očami pozerajte hore. Aby bola ruka, v ktorej držíte kvapky, stabilnejšia, oprite si ju o nos alebo  obočie. Druhou rukou mierne otvorte spodné viečko a aplikujte kvapku. Následne si oko zavrite a na kútik oka na 30 sekúnd mierne zatlačte. Objem kvapky je o niečo väčší  ako objem, ktorý sa vojde do oka, preto je prirodzené, že malá časť tekutiny vytečie z oka von. V prípade, že aplikujete očné kvapky druhej osobe, je pohodlnejšie, keď osoba sedí a vy stojíte nad ňou. Hlavu by mala mať v záklone a pozerať smerom nahor. Takto jej bez problémov kvapnete kvapku priamo do spojovkového vaku. Pokiaľ vám lékar predpísal viacero druhov očných kvapiek, počkajte medzi jednotlivými aplikáciami kvapiek minimálne 5 minút, aby sa účinná látka stihla vstrebať a nevyplavila sa z oka von. 
 • Očná masť a gél majú spôsob aplikácie podobný ako u očných kvapiek. Po otvorení nového balenia očnej masti  je potreba prvý centimeter masti vytlačiť mimo oko a vyhodiť. Až  potom sa môže masť aplikovať. Rozdiel v aplikácií od očných kvapiek je  len v tom, že sa masť nanáša od kútika oka smerom von. Potom oko zavrite a hýbte očnou bulvou, aby sa masť s účinnou látkou rozprestrela po celej spojivke. Po aplikácii očnej masti  musíte rátať s rozmazaným videním,  preto je bezpečnějšie aplikovať si ju večer alebo na noc. 

Každý očný prípravok môže mať iné pravidlá uchovávanía. Niektoré sa uchovávajú v chladničke, iné pri izbovej teplote. Túto informáciu nájdeme vždy na obale, v pribalovom letáku, alebo vás na spôsob uchovávania upozorní lekárnik. Starostlivo sledujte aj dobu použiteľnosti po otvorení a dodržujte ju. I keď môže liek na prvý pohľad vyzerať nezávadne, môže vám aplikácia lieku po uplynutí doby použiteľnosti spôsobiť ďalšie zdravotné komplikácie.

Bakteriálny zápal spojiviek Bakteriálny zápal spojiviek

Pre prítomnosť baktérií v oku je typické mať ráno po prebudení zlepené oči. Okrem toho sa objavujú ďalšie príznaky ako pocit prítomnosti piesku v oku, začervenanie a slzenie, niekedy aj opuch viečka. Na začiatku príznakov môžete aplikovať 5krát denne dezinfekčný prípravok Ophthalmo Septonex kvapky, alebo Ophtalmo Septonex masť,  ktorá sa aplikuje 3-5 krát denne. Pri hnisaní je na vhodné použiť aj očné kvapky s  prídavkom extraktu očianky lekárskej, ako je Ocuflash . Bakteriálny zápal oka obvykle odznie cca za týždeň. Pokiaľ sa stav nezlepšuje, pociťujete bolesť alebo zhoršené videnie, navštívte očného lekára, ktorý predpíše očné antibiotiká. 

Vírusový zápal spojiviek Vírusový zápal spojiviek

Tento typ zápalu je vysoko nákazlivý a v kolektive môže vyvolať epidémiu. Prenášať sa môže vodou, kontaktom a kvapôčkami vo vzduchu, preto je nutné dodržiavať prísne hygienické pravidlá. Príznaky sú typické, začervenanie, svrbenie, slzenie a typická je i svetloplachosť. Okrem aplikácie liekov sa doporučuje i nosenie tmavých slnečných okuliarov, aby sa znížila podráždenosť sliznice svetlom. Postihnuté bývajú  väčšinou obe oči. Zápal sa prejaví náhle a liečba trvá 2-3 týždne. Ako prvú pomoc je možné použiť k výplachu očí borovú vodu alebo dezinfekčné očné kvapky Ophthalmo-septonex  5x denne. Po návšteve lekára  odijdete s receptom na očné kvapky alebo masťou  s obsahom antivirotika. 

Alergický zápal spojiviek Alergický zápal spojiviek

Zápalová alergická reakcia  spojiviek sa vyskytuje sezónne, spolu s alergickou nádchou, prípadne ďalšími prejavmi alergie. Existuje tiež typ atopického zápalu spojiviek, kde telo celoročne reaguje na zvieraciu srsť, prach, roztoče a podobne. Tu sa už jedná o chronický zápal spojiviek. Alergický zápal sa prejavuje svrbením, slzením, doprevádzajú ich  nádcha s kýchaním. Na zmiernenie podráždenia očí je vhodný a často používaný Visine Classic, ktorý krátkodobo stiahne cievy na spojivke a tým zmierni  začervenanie a ďalšie sprevodné  reakcie zápalu. Pre celodenne trvajúci efekt je potrebné aplikovať tieto kvapky 5krát denne. Proti komplexnejším prejavom alergickej reakcie sa používajú lokálne antihistaminiká. Z voľnopredajných prípravkov  je  Livostin . Účinné látky v týchto kvapkách pôsobia proti prejavom ako sú svrbenie, začervenanie a opuch oka a sú vhodné aj na chronické prejavy alergie. Pokiaľ nie je  účinok dostatočný, môžu sa kombinovať i s antihistaminikmi podávanými orálne. 

Očné chlamýdie a zápal spojiviek Očné chlamýdie a zápal spojiviek

Chlamýdie v oku sa diagnostikují pomerne ťažko. Prejavy začínajú  ako bežný bakteriálny zápal s typickými príznakmi. Väčšinou postihujú jedno oko. Na lokálnu liečbu antibiotikmi nereagujú, preto sa zdravotný stav môže zlepšiť len nepatrne. Stáva sa pomerne často, že až po tom, čo je primárna liečba zápalu spojivky neúspešná, pristúpi lekár  k  odobratiu steru z oka na diagnostiku chlamýdií. K lokálnym očným antibiotikám sa musia pridať aj antibiotiká podávané ústne a to na niekoľko týždňov.

Ako predchádzať zápalu spojiviek Ako predchádzať zápalu spojiviek

 • Zbytočne si oči nepretierajte a nesiahajte si do nich.
 • Používajte vlastný uterák a ďalšie hygienické potreby dennej potreby.
 • Nepožičiavajte si make-up, maskaru ani inú kozmetiku k ošetreniu pleti.
 • Pokiaľ musíte celú svoju pracovnú dobu sedieť za počítačom, obrazovke sa po zvyšok dňa skôr vyhýbajte.
 • Pri plávaní v bazéne i na prírodných vodných plochách si nezabudnite vždy nasadiť plavecké okuliare.
 • Keď nemusíte, nepohybujte sa v prašnom prostredí. Keď to vyžaduje vaša profesia, používajte vždy ochranné  okuliare.
 • Nevystavujte sa nadmerne slnečným lúčom a používajte vhodné slnečné okuliare so silným UV faktorom.
 • Neseďte po celý deň v prievane, či v blízkosti zapnutej klimatizácie. 
 • Šošovky noste len  odporúčanú dobu a pri  manipulácií s nimi  dodržujte maximálne hygienická pravidlá. Pri nasadzovaní a údržbe šošoviek a príslušenstva,  nádobky na kontaktné šošovky a  roztokov, majte vždy starostlivo umyté ruky.

Všetko na problémy s očami

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Oči a uši
  13. 05. 2020

  Ktoré lieky sú vhodné na liečbu " očného jačmeňa"?

  Dobrý deň, urobil sa mi jačmeň na spodnom viečku (vonkajši). Nikdy som toto ochorenie nemal a preto by som sa chcel spýtať čo by ste mi odporučili (masť, kvapky). Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám skôr mastičku -  Ophthalmo-Septonex ung oph 5g, kt. si aplikujte na postihnuté miesto ( spodné viečko)  3-5x denne . Po aplikácii očnej masti je vhodné ponechať ošetrované oko 2-3 minúty zatvorené. Pred prvým použitím sa odporúča vytlačiť a odstrániť asi 1 cm masti. 

   

  Podpornou liečbou na urýchlenie hojenia môže byť prikladanie teplých obkladov ( gázových) na postihnuté oko, kt. sú nasiaknuté  výluhom  z očianky JUVAMED OČIANKA ROSTKOVOVA - VŇAŤ vnat 30g alebo roztokom bórovej vody.  Obklad  priložte na postihnuté oko  a nechajte pôsobiť 15 minút . Procedúru môžete zopakovať aj viackrát denne. 

  Alternatívnym riešením je prikladanie teplej  masky  POSIFORLID maska na oči 1ks. Ide o samoohrievaciu masku na oči , kt. sa používa pri liečbe zápalov okraja mihalníc,  očného jačmeňa a vnútorného jačmeňa. Maska na oči sa aktivuje pomocou jednoduchého systému nalomenia. Asi po 1 minúte dosiahne stanovenú teplotu.

  Ak napriek liečbe problémy s  jačmenným zrnom  pretrvávajú viac ako 7, dní treba navštíviť  lekára, ktorý rozhodne o ďalšom liečebnom postupe. Zvyčajne dôjde k vyliečeniu  do 7 dní. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.