Ako sa zbaviť syndrómu suchého oka

AKO SA ZBAVIŤ SYNDRÓMU SUCHÉHO OKA

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Keď sa povie suché oko, znamená to, že človek má málo sĺz alebo ich zloženie nie je také, aby dokázali plniť svoju funkciu: oko zvlhčujú, chránia, čistia a zaisťujú dobré videnie. Porucha môže súvisieť s dlhým pozeraním do počítača, hormonálnymi zmenami alebo tiež so závažným ochorením. Riešenie poskytujú očné kvapky a gély, takzvané umelé slzy.

 • Oči

Syndróm suchého oka Syndróm suchého oka

Odborne sa dá syndróm suchého oka definovať ako ochorenie sĺz a povrchu oka, ktoré vedie k príznakom ako je diskomfort, nestabilita slzného filmu, narušené videnie a potenciálne poškodenie povrchu oka.

Slzy sa tvoria v slzných žľazách a deje sa tak automaticky na základe reflexov pri žmurkaní, bez toho aby sme si to uvedomovali alebo nejakým spôsobom ovplyvňovali. Odtok sĺz zaisťuje systém slzného kanálika, slzného vaku a slzovodu a za normálnych podmienok je tvorba sĺz a ich odtok v rovnováhe. Slzy tvoria na povrchu oka tzv. slzný film, ktorý sa skladá z troch vrstiev. Vďaka spodnej vrstve, mucínovej, slzný film priľne na povrch oka. Stredná vrstva, vodná, je tá najväčšia a jej úlohou je zvlhčovať a vyživovať rohovku. Najvrchnejšiu vrstvu tvoria lipidy a sú tam na ochranu vodnej vrstvy, bránia totiž  odparovaniu. Slzný film sa nám tvorí kvôli čisteniu oka, zvlhčovaniu, ktoré potrebujeme na ostré videnie, výživu rohovky. Zároveň tvorí prvotnú antibakteriálnu ochranu oka.

Príznaky suchých očí Príznaky suchých očí

Keď pociťujete pri práci na počítači problémy so zrakom, možno vás ani nenapadne, že by mohlo ísť o syndróm suchého oka a jeho príznaky. Typické prejavy sú rezanie a pálenie oka, pocit cudzieho predmetu, svrbenie oka, únava očí a začervenanie. Tiež môžete mať pocit, že máte problém zaostriť. Paradoxne suché oči veľa slzia a to hlavne pri pobyte v klimatizovanej alebo zafajčenej miestnosti, na horách pri veternom počasí, pri dlhom čítaní, pozeraní na obrazovku a s pribúdajúcim vekom. Úľava prichádza, keď zavriete oči a necháte ich odpočinúť. Pri zhoršení príznakov, kedy sa netvoria absolútne žiadne slzy alebo je slzný film úplne nefunkčný, hovoríme o ťažkom syndróme suchého oka. Človek pociťuje svetloplachosť, zhoršené videnie a pri dlhodobej únave očí pri syndróme suchého oka aj bolesť hlavy.

Príčiny, prečo slzný film nechráni oko:

1) Poškodená vodná alebo lipidová vrstva slzného filmu : ako je rozoznať? Ľudí s narušenou lipidovou vrstvou pociťujú najväčšie problémy hlavne ráno na rozdiel od ľudí s narušenou vodnou vrstvou, ktorým sa príznaky zhoršujú večer.

2)  Nosenie kontaktných šošoviek : aj keď je v niektorých situáciách  pohodlnejšie mať kontaktné šošovky namiesto okuliarov, šošovky bránia toku sĺz a rozprestrenie slzného filmu po celom povrchu oka. Našťastie existujú kvapky do očí, ktoré sú bez konzervantov a môžu sa používať aj pri nosení kontaktných šošoviek.

3)  Pobyt v miestnosti, kde je klimatizácia, kúrenie, smog, cigaretový dym, kde môže narušiť slzný film a zvýšiť odparovanie vodnej vrstvy.

4)  Dlhé pozeranie na obrazovku : táto príčina syndrómu suchého oka je typická nielen pre ľudí pracujúcich s počítačom ale aj pre každého, kto kráča s dobou a využíva technológie ako mobilný telefón, tablet, elektronické knihy, monitor, televíziu a ďalšie. Nielen, že vyžarujú modré svetlo vo väčšej alebo menšej miere, ale tiež pri čítaní a sústredení zabúdame žmurkať. Tým sa zvyšuje odparovanie sĺz a znižuje ich tvorba. Žmurkanie je banalita, ktorú si ani neuvedomuje, ale je nevyhnutná pre rozprestrenie slzného filmu, odtok sĺz a obnovu molekúl, ktoré zaisťujú videnie.

5) Znížená tvorba sĺz vekom : suché oko je typické pre vyšší vek a časom sa príznaky prehlbujú. Ide o vekovú skupinu starších 40 rokov, kedy začína klesať tvorba pohlavných hormónov, ako u žien tak aj u mužov.

6) Užívanie niektorých liekov : aj lieky, ktoré na prvý pohľad sa zrakom nesúvisí, môžu ovplyvňovať tvorbu sĺz a zloženie slzného filmu. Ide o niektoré lieky na vysoký krvný tlak, lieky na depresie a úzkosť, lieky na alergiu,  tiež konzervačné látky pri dlhodobom používaní niektorých očných kvapiek.

7) Ochorenie oka a chirurgické zákroky : porucha tvorby sĺz sa vyskytujú pri poruchách žmurkania, rôznych typoch zápalov a vírusových infekciách, súvislosť má tiež syndróm suchého oka a laserová operácia. Po operácii je preto nevyhnutné aplikovať umelé slzy a vyčkať, až sa oko úplne zregeneruje.

8) Celkové ochorenia : suché oko a nedostatočná kvalita slzného filmu sa môže objaviť pri ochorení štítnej žľazy, pri cukrovke, alkoholizmu a rôznych autoimunitných ochoreniach.

Test na suché oko Test na suché oko

Ak sa vám syndróm suchého oka nedarí dostať pod kontrolu, je vhodné navštíviť očného lekára. Najskôr mu popíšete príznaky a potom vám môže urobiť aj diagnostický test na suché oko, Schirmerov test. Ten sa vykonáva pomocou malého prúžku filtračného papiera, zasunutého pod viečko. Hodnotí sa tým kvalita vodnej vrstvy a tiež reflexné tvorba sĺz podľa počtu milimetrov zvlhčeného papiera.

Ďalší test sa vykonáva tzv. štrbinovou lampou, špeciálnym mikroskopom, ktorá sleduje stabilitu slzného filmu.

Na základe vyšetrení vám odporučia aj vhodné očné kvapky.

Liečba suchého oka spočíva v aplikácii očných kvapiek Liečba suchého oka spočíva v aplikácii očných kvapiek

Keď pociťujete očný diskomfort, riešením je aplikácia očných kvapiek so zvlhčujúcim účinkom. Na trhu ich je veľké množstvo a niekedy trvá aj dlhšie, než objavíte tie pravé, najviac vyhovujúce. Ako si teda vybrať tie správne kvapky na syndróm suchého oka?

1) S konzervantmi alebo bez konzervantov : konzervačné látky predlžujú trvanlivosť kvapiek a tým aj dobu použitia. Na opačnú stranu, pri častom používaní syndróm suchého oka môžu zhoršovať. Kvapky s konzervantmi sú vhodné pre toho, kto používa kvapky raz za čas a nechce si každý mesiac kupovať nové balenie. Ak potrebujete použiť kvapky niekoľkokrát denne, zvoľte variant bez konzervantov. Aby aj kvapky bez konzervantov vydržali 6 mesiacov po otvorení, balí sa do jednorazových obalov alebo špeciálnych obalov bez prístupu vzduchu.

2) Viskózne alebo menej viskózne : nízka viskozita vyžaduje kvapkanie niekedy aj po hodinách, ale nemajú vplyv na videnie. Naopak viskóznejšie (hustejšia) kvapky stačí aplikovať 4x denne. Najviac viskózne sú očné gély, ktoré stačí použiť raz denne ale s tým, že po aplikácii je videnie chvíľu rozmazané. Z toho dôvodu sa očné gély aplikujú na noc.

3) Možnosť používať pri nosení kontaktných šošoviek : niektoré očné kvapky obsahujú už spomínané konzervanty, ktoré nie sú vhodné pre povrch kontaktných šošoviek. Pre nositeľa kontaktných šošoviek sa preto odporúčajú očné kvapky bez konzervantov. Vhodné sú kvapky s nízkou alebo strednou viskozitou.

4) Štádium syndrómu suchého oka, ktoré vám diagnostikuje lekár:

 • I. štádium (mierne) : kvapky nízkej viskozity, ktoré obsahujú PVA (polyvinylalkohol), PVP (povidón) alebo hypromelózu.
 • II. štádium (stredné) : kvapky nízkej viskozity, ktoré obsahujú PVA (polyvinylalkohol), PVP (povidón) alebo hypromelózu, bez obsahu konzervačných látok.
 • III. štádium (pokročilé) : kvapky vyššej viskozity, ktoré obsahujú hypromelózu alebo karbomér (gélové formy umelých sĺz), deriváty kyseliny hyalurónovej, s nízkou koncentráciou konzervačných látok.
 • IV. štádium (ťažké): vysoko viskózne kvapky, karbomér vo forme očného gélu, kombinácia karbomér a PVP, PVA bez konzervačných látok.

Okrem očných prípravkov, tzv. Oftalmologík, je rovnako dôležité vyhýbať sa prekúreným miestam, miestnostiam s cigaretovým dymom alebo miestam s prašným prostredím. K zlepšeniu ťažkostí pomáha tiež úprava návykov. Dbajte teda na dostatočný spánok, rozumné nosenie kontaktných šošoviek a  po celom dni strávenom za počítačom nechajte večer oči oddýchnuť a namiesto televízie vyrazte radšej na prechádzku.

Kvapky do očíVšetko pre očí

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Oči a uši
  19. 05. 2020

  Ako dlho je možné používať očné kvapky Systane COMPLETE po ich otvorení ?

  Ako dlho po otvorení je možné kvapky Systane COMPLETE 1x10 ml používať ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Systane™ COMPLETE môžete používať podľa potreby a aplikovať 1 – 2 kvapky. Pri aplikácii dbajte na to, aby ste sa nedotýkali kvapkadla. Po použití kvapky vždy uzavrite vrchnákom a skladujte ich pri izbovej teplote.
  Kvapky nie je vhodné aplikovať na nasadené kontaktné šošovky. Vhodnejšia je aplikácia pred nasadením šošoviek a po ich vybratí.
  Kvapky Systane™ COMPLETE používajte maximálne 3 mesiace od otvorenia.

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Oči a uši
  03. 11. 2020

  Ktoré očné kvapky - umelé slzy sú vhodné používať pri práci s počítačom ?

  lekárka mi do poručila umelé slzy aj dvoje súčasne urobiť kúru pre prácu s PC, perspektívne aj detailne OP v AM

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám umelé slzy OCUhyl C int opo 1x10ml . Aplikuje sa zvyčajne do spojovkového vaku 1 kvapka 1 až 3 krát denne, môže sa však používať aj častejšie. OCUhyl C neobsahuje žiadne konzervačné ani antimikrobiálne prísady, a preto sú tieto kvapky určené i pre ľudí s citlivými očami, ako i pre nositeľov kontaktných šošoviek.  Prípravok môžu používať dospelí, mladiství a deti. Druhým prípravkom, kt. sa používa ako náhrada umelých sĺz je ARUFIL Očná roztoková instilácia 10 ml   Odporúča sa aplikovať 1 kvapku 3-4x denne do spojovkového vaku postihnutého oka (očí).

  Pri používaní  ďalších očných kvapiek súčasne  je potrebné dodržať medzi jednotlivými aplikáciami interval minimálne 30 minút.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Oči a uši
  18. 02. 2021

  Ako sa spávne užívajú očné kvapky Tearfid?

  Dobrý deň, kúpila som si kvapky Tearfid, lebo mám problém so suchými očami. Návod na použitie podľa príbalového letáku je ale veľmi zmätočný - mám ich kvapkať do oka alebo sa používa "na oko" zvonku?


  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kvapky Tearfid  sa  používajú tak, že 1-2 kvapky sa aplikujú do spojovkového vaku ( teda do priestoru medzi spodným viečkom a okom)   4x  alebo viackrát denne.  Hlavu zakloňte dozadu a očami pozerajte hore. Aby bola ruka, v ktorej držíte kvapky, stabilnejšia, oprite si ju o nos alebo  obočie. Druhou rukou mierne otvorte spodné viečko a aplikujte kvapku. Následne si oko zavrite a na kútik oka na 30 sekúnd mierne zatlačte. Objem kvapky je o niečo väčší  ako objem, ktorý sa vojde do oka, preto je prirodzené, že malá časť tekutiny vytečie z oka von. Pokiaľ užívate  viacero druhov očných kvapiek, počkajte medzi jednotlivými aplikáciami kvapiek minimálne 5 minút, aby sa účinná látka stihla vstrebať a nevyplavila sa z oka von. 

  Upozornenie nepoužívať vnútorne musia výrobcovia udávať : t.j  neužiť,  nevypiť kvapky ústami. Aplikácia do oka sa považuje za vonkajšiu aplikáciu.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.