Ako vyliečiť jačmenné zrno

AKO VYLIEČIŤ JAČMENNÉ ZRNO

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Jačmenné zrno je najčastejším ochorením očného viečka, s ktorým sa stretla väčšina z nás. Ako ho poznáte? Typické príznaky - začervenanie, opuchnuté oko až nepríjemná bolesť. S jačmenným zrnom sa vysporiadate aj sami doma. Poradíme vám, ako sa ho zbaviť.

  • Oči

3 minúty čítania


Čo je to jačmenné zrno? Čo je to jačmenné zrno?

Jačmenné zrno je najčastejšie ochorenie  očného viečka. Spôsobujú ho baktérie, ktoré väčšinou žijú na povrchu očného viečka. Bežne tieto baktérie problémy nespôsobujú. Ako jačmenné zrno poznáte? Na hornom či dolnom viečku objavíte bolestivú hrčku, ktorá vzniká následkom upchatia niektorej z povrchových žliazok viečka. Toto upchatie vyvolá zápal.

Ako jačmenné zrno vyzerá - priebeh ochorenia Ako jačmenné zrno vyzerá - priebeh ochorenia

Počiatočný biely pupienok postupne začervená, trochu opuchne a stane sa bolestivým. To môže trvať niekoľko dní, ale potom jačmenné zrno väčšinou samo praskne a zahojí sa. Jačmenné zrno umiestnené na vnútornej strane viečka môže niekedy aj po odznení infekcie po sebe zanechať malú dutinku vyplnenú tekutinou, ktorú je potrebné vypustiť.

Príznaky ochorenia Príznaky ochorenia

Potiaže spôsobené jačmenným zrnom poznáte s prichádzajúcou bolesťou celého viečka. Potom sa bolesť presúva do jedného miesta, ktoré je typické svojím sčervenaním - spravidla okolo 3. dňa. Následne vzniká začervenaná hrčka vyplnená hnisom. Niekedy hrča nie je tak viditeľná vzhľadom k celkovému opuchu oka. 

 Typycké prejavy jačmenného zrna:

  • sčervenanie, 
  • opuch, 
  • svrbenie, pálenie,
  • pocit  cudzieho telesa v oku, 
  • bolesť.

Vplyvom zmien hustoty produktov očných žliaz, prítomnosti hnisu v jačmennom  zrne a zvýšeným tlakom viečka na oko môže niekedy dôjsť k rozmazanému videniu.

Rizikové faktory jačmenného zrna

  • zdravotný stav – cukrovka, porucha mazových žliaz, zápal slzných žliaz, 
  • mastná pokožka, 
  • prístup k oku- namáhanie očí (zlé zvolené dioptrie, čítanie v šere, znížená frekvencia mrkania, pretieranie očí znečistenými rukami),
  • vonkajšie prostredie – prach, iné drobné čiastočky vo vzduchu.

Prevencia jačmenného zrna Prevencia jačmenného zrna

Pokiaľ mávate jačmenné zrno častejšie,  doporučujeme, aby ste venovali očiam zvýšenú starostlivosť – toho dosiahnete predovšetkým správnym dodržiavaním hygieny. V optimálnom prípade dvakrát denne prejdite očné viečka vatovým tampónom namočeným v bórovej vode.

Liečba jačmenného zrna Liečba jačmenného zrna

Jačmenné zrno vo väčšine prípadov nepredstavuje pre naše oči a zrak žiadne nebezpečie, môžete ho liečiť doma a po nejakej dobe väčšinou samo odoznie. Za niekoľko dní praskne, hnis nahromadený vo vnútri sa vyplaví a ranka sa potom kompletne zahojí. Pokiaľ problém pretrváva viac než zhruba týždeň, doporučujeme vyhľadať lekára, ktorý môže predpísať masť s antibiotikmi alebo ďalšiu liečbu. V lekárňach si na liečbu jačmenného zrna môžete zakúpiť voľnopredajnú dezinfekčnú masť Ophthalmo Septonex alebo použite mastičku Opthalmo Azulen či OPTICleaner 15 g. Masť obsahuje zložky, ktorých účinok zmierňuje príznaky jačmeňa a vlčieho zrna vrátane svrbenia, bolestivosti a opuchu a urýchľuje regeneráciu pokožky.

Prírodná liečba Prírodná liečba

Úľavu od problémov s jačmenným zrnom a zároveň pomoc k urýchleniu dozrenia zrna je prikladanie  teplých obkladov. Použite vlhké bylinné obklady - vreckovku namočenú do teplého harmančekového záparu či bórovej vody.

 

Všetko pre oči

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

OCUFLASH kvapky 2 x 10ml

Skladom v e‑shope

4,69 €

OPHTHALMO-SEPTONEX 5 g

Nedostupné

7,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Oči a uši
    23. 03. 2022

    Ktoré lieky sú vhodné na liečbu "očného jačmeňa"?

    Dobrý deň, urobil sa mi jačmeň na spodnom viečku (vonkajši). Nikdy som toto ochorenie nemal a preto by som sa chcel spýtať čo by ste mi odporučili (masť, kvapky). Vopred ďakujem za skorú odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám skôr mastičku -  Ophthalmo-Septonex ung oph 5g, kt. si aplikujte na postihnuté miesto (spodné viečko) 3-5x denne. Po aplikácii očnej masti je vhodné ponechať ošetrované oko 2-3 minúty zatvorené. Pred prvým použitím sa odporúča vytlačiť a odstrániť asi 1 cm masti. 

     

    Podpornou liečbou na urýchlenie hojenia môže byť prikladanie teplých obkladov (gázových) na postihnuté oko, kt. sú nasiaknuté  výluhom  z očianky JUVAMED OČIANKA ROSTKOVOVA - VŇAŤ vnat 30g alebo roztokom bórovej vody.  Obklad  priložte na postihnuté oko  a nechajte pôsobiť 15 minút. Procedúru môžete zopakovať aj viackrát denne. 

    Alternatívnym riešením je prikladanie teplej  masky  POSIFORLID maska na oči 1ks. Ide o samoohrievaciu masku na oči, kt. sa používa pri liečbe zápalov okraja mihalníc,  očného jačmeňa a vnútorného jačmeňa. Maska na oči sa aktivuje pomocou jednoduchého systému nalomenia. Asi po 1 minúte dosiahne stanovenú teplotu.

    Ak napriek liečbe problémy s  jačmenným zrnom  pretrvávajú viac ako 7 dní , je potrebné navštíviť  lekára, ktorý rozhodne o ďalšom liečebnom postupe. Zvyčajne dôjde k vyliečeniu do 7 dní. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.