Čo sú probiotiká

ČO SÚ PROBIOTIKÁ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Výraz "pro biotic" pochádza z gréčtiny a znamená "pre život" a tvorí opak k výrazu antibiotikum. Probiotiká sú kultúry mikroskopických organizmov, ktoré sú pre náš organizmus prospešné. A majú mnoho funkcií. Okrem toho, že pomáhajú pri trávení a spracovaní potravy, majú vplyv na imunitu, zneškodňujú patogénne baktérie a sú užitočné pri zrážaní krvi, vďaka produkcie bioaktívneho vitamínu K.

 • Trávenie

6 minút čítania


Dôvody bakteriálnej nerovnováhy Dôvody bakteriálnej nerovnováhy

V ľudskom tele žije cca 500 druhov baktérií a ak sú v rovnováhe, všetko funguje tak, ako má. Niekedy sa ale rovnováha baktérií prehupne v prospech tých zlých. Najčastejšie vplyvom užívanie niektorých liekov, zmenou stravy, rozvojom infekcií a zápalov, stresom, veľkým množstvom alkoholu alebo ožarovaním. A tým dochádza ku vzniku ťažkostí.

Probiotiká samé neliečia, ale môžete ich užívať ako doplnkovú liečbu, keď máte tieto problémy:

 • hnačka,
 • zápcha,
 • kvasinková infekcia v pošve,
 • kvasinková infekcia v ústnej dutine (soor),
 • ekzém,
 • intolerancia laktózy,
 • užívanie antibiotík,
 • zápalové a autoimunitné ochorenia čriev.

Ako užívať probiotiká? Ako užívať probiotiká?

Sú to živé mikroorganizmy, ktorým je potrebné vytvoriť vhodné podmienky pre rast. Sú totiž citlivé na pH, zmeny teploty, kyslík a tiež sa ovplyvňujú navzájom. V prvom rade, je dôležité dodržať užívanie, ktoré je uvedené na obale. Dozviete sa informácie, či sa majú užívať s jedlom, alebo nalačno a ako ich správne uchovávať. Na zapíjanie probiotík je najvhodnejšia čistá voda.

Čo sú to prebiotiká? Čo sú to prebiotiká?

Mohlo by sa zdať, že sa jedná len o preklep, ide ale o veľmi dôležité - nápomocné látky. Tvoria totiž potravu pre baktérie, aby mali vhodné podmienky pre rast, množenie a zakladanie nových kolónií. Tieto pozitívne účinky má inulín a pektíny, teda rozpustná vláknina, ktorú naše telo nedokáže stráviť. Nachádza sa hlavne v ovocí a zelenine. Najčastejšie potom v jablkách, cibuli, čakanke, či v banáne.

Ak skombinujeme prebiotiká a probiotiká dohromady, vzniká synbiotikum. Poslednú dobu sa častejšie začína skloňovať pojem postbiotikum, a to predovšetkým v súvislosti s náhradnou dojčenskou výživou. Sú to látky, ktoré sú výsledkom metabolického procesu baktérií a majú význam pre funkciu imunitného systému.

Antibiotiká vs. probiotiká Antibiotiká vs. probiotiká

Ak vám lekár diagnostikoval bakteriálnu infekciu, pravdepodobne odídete z ordinácie s predpisom na antibiotiká. Lieky pôsobia počas užívania nielen na patogénne baktérie, ale na všetky, ktoré sú na konkrétne antibiotikum citlivé, teda často aj na "tie dobré, prospešné ". Narušenie bakteriálnej rovnováhy má za následok tráviace ťažkosti (nevoľnosť, hnačku, nadúvanie, zápchu alebo kŕče) a často aj rozvoj kvasinkovej infekcie. Preto sa odporúča začať užívať probiotiká preventívne, hneď od začiatku liečby bakteriálnej infekcie. A napokon ešte 14 dní po vysadení antibiotík. Pre maximálny účinok si nechajte medzi antibiotikom a probiotikom odstup aspoň dve hodiny.


Aké probiotikum vybrať? Aké probiotikum vybrať?

V lekárňach sú dostupné doplnky stravy v rôznych liekových formách. Kvapky vhodné pre deti, kapsule alebo tablety rozpustné v ústach a tiež kapsule, ktoré sa zavádzajú lokálne do pošvy. Keď pozorne čítate zloženie, zistíte, že každé obsahujú viacero rôznych kmeňov prospešných baktérií. Stretnúť sa môžete taky so skratkou CFU. Je odvodená z anglického výrazu Colony Forming Units, teda jednotky, ktoré tvoria kolónie. Znamená to, koľko jednotiek je schopných množiť sa a tvoriť nové kolónie. Sledovať by sme mali hodnoty od 10 8 do 10 11 životaschopných jednotiek.

Kmene, s ktorými sa najčastejšie stretnete:

 • Baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily) - Lactobacillus casei, Lactoacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus. Lactobacillus reuteri mení laktózu na kyselinu mliečnu, ktorá vytvára v črevách kyslé prostredie, nepriateľské pre patogénne baktérie. Okrem toho, že napomáhajú tráveniu, bránia  tým rastu baktériám, ktoré vyvolávajú črevné zápaly a hnačku, ako napríklad Salmonela.
 • Bifidobaktérie  - Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium infantis a mnoho ďalších. Sú často v doplnkoch v kombinácii s laktobacilmi a vzájomne sa ich účinok dopĺňa. Sú to prvé baktérie, s ktorými príde do styku novorodenec pri prechode pôrodnými cestami a osídlia jeho črevá. Nachádzajú sa tiež v materskom mlieku a vytvárajú kyslé pH a zdravé prostredie, čo je základ pre budovanie imunitného systému detí. Avšak  pôrod cisárskym rezom, či podávanie umelej detskej výživy môže negatívne ovplyvniť mikroflóru dieťaťa, a následne vývoj imunitného systému a zažívanie.
 • Enterobaktérie - Enterococcus faecium. Pomáhajú pri hnačkách, ktoré spôsobuje užívanie antibiotík.
 • Kvasinky - Saccharomyces boulardii. Osvedčili sa pri cestovateľských hnačkách, pretože zlepšujú odolnosť voči cudzím baktériám. Tiež pomáhajú pri liečbe a prevencii zápalu hrubého čreva a pri hnačkách spojených s užívaním antibiotík.

Probiotiká možno užívať preventívne, tak aj ako doplnkovú liečbu. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie, a pokiaľ to zdravotný stav vyžaduje, môžu sa užívať aj dlhodobo.

 

Probiotiká

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BIOGAIA ProTectis kvapky 10 ml

Skladom v e‑shope

18,29 €

ENTEROL 250 mg 50 kapsúl

Skladom v e‑shope

25,49 €

PROBIO-FIX Inum 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

23,19 €

BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO

Skladom v e‑shope

15,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  31. 03. 2021

  Ktoré probiotiká sú vhodné pre dieťa s ABKM a intoleranciou laktozy?

  Dobry den! Ake probiotika odporucate pre 2,5 rocne dieta ktore su vhodne pri ABKM a intolerancii laktozy? Dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám PROBIO-FIX Imun baby kvapky 8 ml, sú bez laktózy a bielkovín kravského mlieka. 

   

  Zloženie:

  Účinná zložka: Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, , Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 1 miliarda (1 ×109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.
  Pomocné látky: Slnečnicový olej, vitamín C, vitamín E, kys. citrónová, maltodextrín, sacharóza.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  14. 04. 2021

  Aké zloženie majú probiotiká Biopron Lactobacily BabyBifi?

  Dobry den, produkt Biopron BabyBifi obsahuje probiotické kmene rodu Bifidobacterium a Lactobacillus a je tam napisane 1 miliarda CFU. Mysli sa tym 1 mld per kmen, alebo dokopy? Cize ked je tam 5 kmenov, je to dokopy 5 mld alebo tych 5 kmenov dava dokopy 1 mld CFU?

  A druha otazka, ktore probiotika su lepsie? V prasku (napr. Biopron BabyBifi) alebo v oleji (napr. Biopron Baby+ kvapky)?

  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BIOPRON Laktobacily Baby BiFi+ 30 toboliek je probiotikum s vysokým podielom bifidobaktérií.  Celkový obsah živých kmeňov v 1 tobolke 1 x 109 CFU* je súhrn všetkých 5 kmeňov. 

  Zložky: Obsah v 1 tobolke

  Bifidobacterium infantis
  Bifidobacterium bifidum
  Bifidobacterium longum
  Lactobacillus acidophilus
  Lactobacillus casei

  1 x 109 CFU*

   

  Biopron® LAKTOBACILY Baby BIFI + je obzvlášť vhodný nielen v priebehu, ale aj po užívaní antibiotík. Prípravok je určený deťom od narodenia.

   

  BIOPRON Baby+ 10 ml   obsahuje  obsahuje 2 probiotické kmene, Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium animalis subsp. Lactis, ktoré vyvažujú črevnú mikrobiotickú kultúru, a tiež vitamín D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému a vývoju kostí. Vitamín D prispieva k udržaniu zdravých kostí a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Je tam vyšší obsah živých kmeňov 2,5x109CFU a 1,5mikrogramov vitamínu D, čo predstavuje 30% dennej doporučenej dávky.  Kvôli obsahu vitamínu D bola zvolená olejová forma, ktorá zlepšuje jeho vstrebávanie.  Popodruje správnu podporu rastu a vývoja kostí ( viatmín D) , správnu podporu rovnováhy gastrointestinálnej mikrobioty, a tým i imunitného systému ( probiotické kmene) a potrebnú pomoc počas a po ukončení liečby antibiotikami. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.