Imunitu posilňujte a trénujte!

IMUNITU POSILŇUJTE A TRÉNUJTE!

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Jeseň a jar sú charakteristické častými zmenami počasia, zima je zasa nebezpečná prechodmi z tepla vyhriatého domu do treskúcej zimy vonku a naopak. Toto všetko je veľkým náporom na našu imunitu. Tá je  naším ochranným a adaptačným systémom a reaguje na podnety z vonkajšieho, ale aj vnútorného prostredia. Ako teda posilniť imunitný systém? Základnými predpokladmi pre správne fungovanie každého imunitného systému, ale tiež aj tipy, ako ho v tomto náročnom období nabudiť, je nielen obľúbené otužovanie, ale tiež zdravý životný štýl založený na pohybe a komplexná, pestrá strava s dostatkom vitamínov.

 • Imunita

6 minút čítania


Čo je základom imunity Čo je základom imunity

Schopnosť imunitného systému je nám do istej miery určená genetickými predispozíciami. Základ našej imunity teda dedíme po rodičoch, ale významnou mierou sa na nej podpisuje aj životný štýl a vplyvy vonkjašieho prostredia. Zabúdať by   sme teda rozhodne nemali ani na  bežnú každodennú starostlivosť o neporušenosť a funkčnosť kože a slizníc,  ktoré tvoria prvú obrannú líniu našej imunity a zabraňujú prieniku vírusov či baktérií.

Čo na posilnenie imunity? Čo na posilnenie imunity?

Práve v období respiračných ochorení, laicky povedané v chrípkovom období, chodíme veľmi často do lekárni s jasnou požiadavkou: „Potrebujem lieky na posilnenie imunity!“ V tomto prípade  vám lekárnik odporučí prípravok zo skupiny tzv. antigén-nešpecifických imunostimulantov, teda prípravok, vďaka ktorému nie je zosilnenie imunitnej odpovedi špecifické len voči aktivátorom (antigénom), ale voči všetkým prichádzajúcim podnetom. (Na rozdiel od antigén-špecifickej stimulácie – očkovanie, kedy je do organizmu vpravená konkrétna zložka, napríklad zbytok vírusu či baktérie, proti ktorej si organizmus vytvára protilátky.)

Léky a vitamíny na posílení imunity

Čo je imunita? Čo je imunita?

Imunita je definovaná ako schopnosť ľudského organizmu brániť sa proti rôznym vnútorným a vonkajším vplyvom, ako sú napríklad baktérie, vírusy, škodlivé látky alebo tiež cudzie tkanivo. Pri správnom fungovaní imunitného systému naše telo rozpozná, či sa jedná o štruktúru, ktorá je nebezpečná a je nutné na ňu  reagovať alebo nie. 

Vhodným spôsobom ako imunitu vopred „posilniť“, je dodať telu dôležité látky. To sú napríklad enzýmy, ktoré sa dajú doplniť vo forme enzymatických liekov zvyšujúcich obranyschopnosť organizmu. Pozitívny vplyv má tiež užívanie probiotík, vitamínu C, vitamínu D  skupiny B a zinku. Pokiaľ často bojujete s infekciami, je dobré absolvovať preventívnu prehliadku, ktorá odhalí možné príčiny oslabenej imunity. 

1. Bakteriálne lyzáty 1. Bakteriálne lyzáty


Čiastočky tiel baktérií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.), ktoré vám nijako neuškodia, ale naopak v kontakte so sliznicou výrazne prospejú tým, že sa dostanú do kontaktu s bunkami imunitného systému. Dôjde k naštartovaniu a posilneniu funkcií buniek imunitného systému, a tak k posilneniu našej obranyschopnosti. Vďaka posilnenej imunitnej odpovedi sa naše telo dokáže s pôvodcami infekčných ochorení vysporiadať ďaleko rýchlejšie. Preparáty z tejto skupiny sú niektoré na lekársky predpis, iné, napríklad doplnky stravy Imudon active LYSGYN + D-manóza Candivac sú určené k voľnému predaju.

2. Betaglukány 2. Betaglukány

V posledných rokoch je veľmi  používaná látka, ktorej obľuba právom stále stúpa. Glukány sú polyméry glukózy a sú stavebnou súčásťou bunečných stien niektorých húb (najčastejšie  je používaná hliva ustricová, stále  popularnejšia reishi, maitake a shii-take), kvasinek (pekarské či pivovarské kvasnice), morských rias či obilia (zrno jačmeňa a ovsa). Betaglukány sú určené k dlhodobejšiemu užívaniu a zaujímavosťou je, že vo forme sirupov sú učené už pre deti od jedného roku - ide teda o vhodné prípravky na posilnenie detskej imunity.  V lekárňach  ich nájdeme s  označením napríklad: Imunoglukan, Betaglukan, Hlíva.

3. Echinacea 3. Echinacea

Echinacea purpurea je stálica medzi imunostimulantmi. Používaná je vylisovaná šťava z čerstvej kvetúcej vňati alebo tinktúra z koreňov. Je preukázané, že  Echinacea priaznivo pôsobí na funkciu dýchacieho systému, podporuje normálnu funkciu močových ciest a k prirodzenej obranyschopnosti. Najčastejšie je užívaná vo forme echinaceových alkoholových kvapiek, čajov, sirupov a toboliek.

4. Vitamíny 4. Vitamíny

Potreba vitamínov je u zdravého jedinca plne krytá denným príjmom potravy. Potreba ich doplňovania je vhodná  jednak v období respiračných infekcií, ale tiež pri odchýlkach v príjme  potravín. Vitamíny na posilnenie imunity sú bežnou súčastou vybavenia domácností a pracovísk.

 • Vitamín C (kyselina askorbová) – sú preukázané jeho pozitívne účinky na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Podľa potreby sa odpporúča jeho spotrebu zvýšiť, ale pozor, preventívne užívanie vysokých dávok sa nedoporučuje z dôvodu negatívneho vplyvu na obličky. K doplneniu vitamínu C slúži bohatá ponuka v našej internetovej lekárni. 
 • Z ďalších vitamínov a prvkov, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému, sa často používa zinok, vitamín D3 a selén. (Cetebe Immunity Forte, Selezin ACE) V dnešnej dobe sa už z dôvodov vzájomných interakcií medzi jednotlivými zložkami tzv. „kompletných multivitamínov“ ustupuje smerom k niekoľkozložkovým prípravkom. Ich užívanie totiž neprináša možné  riziko vzájomného ovplyvňovania jednotlivých zložiek. Dlhodobé nadužívanie vysokých dávok vitamínov sa nedoporučuje.

5. Laktoferin  5. Laktoferin 

Je proteín, ktorý v organizme pôsobí jako prenášač železa, súčasne zásadne bráni rastu baktérií a pôsobí protizápalovo. Pre kojencov je hlavným zdrojom materské mlieko. Preparáty v lekárni bývajú označené ako Colostrum.

6. Probiotiká  6. Probiotiká 

Sú normalizátory črevnej sliznice, čím ochraňujú pred prerastaním patogénnej mikroflóry. K narušeniu črevnej flóry dochádza najčastejšie pri užívaní antibiotík. Obnovenie mikroflóry tak môže byť užitočné pri zabránení opakovaných infekcií. Navyše sú u probiotík  zistené aj konkrétne špecifické pozitívne úlohy v imunitnom systéme.

 

Z ďalších osvedčených liečivých rastlín musíme rovnako spomenúť  napríklad rakytník řešetliakový, šišák bajkalský, kapucínka väčšia,  ženšeňové přípravky alebo grapefruitové jadierka, včelie produkty, ženšeň či klasické homeopatiká. Pre vysoký obsah vitamínu C potom nezabudnite napríklad aj na ružu šípkovú, čiernu bazu alebo citrusové plody. Ochutnajte  naše bylinky na posilenie imunity. 

Všetko na imunitu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  12. 10. 2020

  Ako často a dlho sa užíva Arkodefences kids ?

  Prosim vas a ako sa ma to arkodefensis kids uzivat po dobrati tych 5 flasticiek ma byt kolko pauza a nasledne opat branie? Ako dlho sa to ma brat kolko mesiacov?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Balenie Arkodefences kids  obsahuje 5 jednotlivých pitných dávok pre intenzívny 5-dňový program.  Vďaka obsahu aktívnych zložiek stačí užívať Arko DEFENSES Kids iba 5 dní pre maximálny účinok počas celého mesiaca. O mesiac môžete kúru zopakovať.  Kúru si môžete zopakovať každý mesiac od jesene do jari, v prípade oslabenej imunity u dieťaťa  aj počas celého roka 5 dní v mesiaci.   Užíva sa 1 dávka denne pri raňajkách. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  29. 10. 2020

  Aký je rozdiel medzi Probio-fix inum a Probiofix ?

  Dobrý deň, aký je rozdiel medzi PROBIO-FIX inum a PROBIO-FIX? užívam antibiotiká. je jedno ktoré probiotiká s nimi budem užívať? aký časový rozostup mám zvoliť medzi tabletkami ? ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Probio-fix  obsahuje laktózu a bielkovinu kravského mlieka.  Účinnou zložkou: Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus acidophilus, LA®Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 4 miliardy (4 x109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.

   

  Probio-fix INUM neobsahujú: proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok, chuťové aditíva - sú vhodné pre ľudí, kt. trpia alergiou na lepok a laktózu.  Účinnou zložkou sú  Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 2,7 miliárd (2,7 ×109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.

  Oba prípravky sú vhodné používať pri užívaní antibitík. Je potrebné dodržať odstup - 2 hodiny po užití antibiotík.  Výrobca Probiofixu prišiel na trh s novinkou PROBIO-FIX ATB assist csp 15 - probiotiká k antibiotikám.  Probiotiká užívajte aspoň ďalšie 2 týždne po doužití antibiotika na úpravu črevnej flóry. 

   

  V prípade záujmu si objednajte  prípravok poľa Vašich preferencií.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Trávenie
  18. 11. 2020

  Ktorý Pangamin obsahuje lecitín?

  Dobry den, prosim, ktory pangamin obsahuje lecitin ??

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prirodzenou súčasťou sušených pivovarských kvasníc sú obsiahnuté látky hlavne:

  1. Biologicky cenné látky dusíkaté  (proteíny, cerevisin, zymokasein, nukleoproteidy, glutathion, esenciálne aminokyseliny).
  2. Glycidy (zvl. glykogén, ribosa, desoxyribosa)
  3. Lipidy (nenasýtené mastné kyseliny, zvl. kys. linolová a linoleová, označovaná ako vitamín F).
  4. Fosfatidy a steroly (lecitín, kefalín, ergosterol, a steroly podobné pohlavným hormónom).
  5. Minerálne látky (Ca, P, K, Mg, Na)
  6. Stopové prvky(Fe, J, Cu, Zn, Mn atd.)
  7. Vitaminy(Thiamín - B1, riboflavín - B2, pyridoxín - B6, niacin - B3, kys.listová, kys.pantotenová - B5, kys.p-aminobenzoová, kys.pangamová - B15, kalciferol - D, cholín, kobalamín - B12).
  8. Enzýmy ako zo skupiny hydrolýz, tak desmoláz.
  9. Ostatné biologicky účinné látky (biotín - H, inozitol, protianemický faktor, glykokininy, cytochróm, melaninové pigmenty atď).

   

  Lecitín je obsiahnutý v každom Pangamine (obsahuje pivovarské kvasnice).

   

  V jesennom období  môžete vyskúšať PANGAMIN GLUKAVIN tbl 200  obohatené o betaglukány a echinaceu. Podporuje vlastnú obranyschopnosť organizmu. Hliva ústricová obsahuje beta-1,3-D glukán, pôsobiaci ako imunostimulátor hlavne proti vírusovým, bakteriálnym a pliesňovým ochoreniam. Rovnako má vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu. Echinacea sa využíva v prevencii a liečbe vírusových, infekčných ochorení. Veľmi známe je jej uplatnenie pri chrípke. Svojím vírostatickým účinkom však chrípku nelieči, ale chráni náš organizmus práve pred týmto ochorením.

  GLUKAVIN je vhodný predovšetkým pre deti aj dospelých so zníženou imunitou, pre oslabených chorobami, úrazmi, dlhodobým užívaním liekov, ožarovaním a pod. Vhodné je jeho užívanie pri zápalových ochoreniach pohybového ústrojenstva (reumatizmus, artritída), zápalu močového mechúra, horných ciest dýchacích a angíne.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.