Čo je vitamín D a prečo je taký dôležitý?

ČO JE VITAMÍN D A PREČO JE TAKÝ DÔLEŽITÝ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Slovo vitamín pochádza zo spojenia slov „Vital a amine“ = životne dôležité amíny. Ide o látky, ktoré sú súčasťou veľkého množstva biochemických procesov v našom tele. Medzi ne patrí tiež vitamín D, ktorý je spojený so zdravím kostí.  Poslednú dobu sa zdôrazňuje ďalší z jeho nepostrádateľných účinkov a to funkcia prirodzenej obranyschopnosti. Ako si zabezpečiť dostatok vitamínu D?

 • Imunita
 • Deti a mamičky

6 minút čítania


 Vitamín D a jeho účinky na organizmus Vitamín D a jeho účinky na organizmus

Keď se povie vitamín D, napadne nás slnečný vitamín nevyhnutný  pre kosti, imunitu, metabolizmus minerálov a delenie buniek. V skutočnosti nejde o jeden vitamín,  ale hneď o niekoľko veľmi podobných molekúl (kalciferoly). Môžu byť prírodného pôvodu alebo tiež syntetické. Najvýznamnejšiu časť tvorí vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).

Vitamín D je nepostrádateľný:

 • pre vstrebávanie vápnika a fosforu,
 • k zachovaniu normálnej hladiny vápnika v krvi,
 • pri mineralizácii kostí a pre jej  normálnu štruktúru,
 • pre normálnu funkciu svalov,
 • pre ukladanie minerálov do zubov,
 • pre správnu funkciu imunitného systému,
 • pri procese delenia buniek.

Nedostatok vitamínu D v tele trápi väčšinu populácie. Je to ovplyvnené tým, v akej zemepisnej šírke žijeme. Kvôli striedaniu ročných období nemáme stále dostatok slnečných lúčov priamo na pokožke. Tiež naša obvyklá, slovenská kuchyňa je chudobná na zdroje vitamínu D, čo vedie k nízkej hladine aktívnych metabolitov v krvi. Príznaky nedostatku vitamínu D možno aj vy pociťujete práve od jesene do jari : cítite sa unavení, skleslí a bez nálady. Nízka hladina sa odrazí na prirodzenej obranyschopnosti, nálade a dlhodobý nedostatok sa prejaví zvýšenou náchylnosťou kostí na zlomeniny, na zuboch, na kondícii svalov a regenerácii. Nedostatok vitamínu D môže viesť až ku krivici u detí.

 Je vitamín D pre kojencov naozaj nevyhnutný? Je vitamín D pre kojencov naozaj nevyhnutný?

Dnes už takmer každé bábätko má na recepte predpísaný vitamín D pre novorodenca, alebo aspoň jeho mamička dostane doporučenie od pediatra, aby zakúpila niektorý z dostupných prípravkov s vitamínom D3. Dôvodom je prevencia pred nedostatkom vitamínu D, ktorý sa odráža na vývoji kostí. Bábätko sa totiž narodí s chrupavkami a postupom času, ako rastie, sa chrupavky premenia na tvrdé a silné kosti. K tomu je potrebný, okrem ďalších iných látok aj vitamín D, spolu s vápníkom a fosforom. Zaistia správny vývoj lebečných kostí, správny rast zúbkov a normálnu klenbu podnebia.

Možno si pamätáte z detstva tú nedobrú chuť rybieho tuku a nevôľu, s akou ste ho jedli. Teraz už viete, že práve vďaka nemu máte dnes pevné kosti.

Pri veľkom nedostatku vitamínu D hrozí, že sa u detí rozvinú príznaky krivice. Krivica bola choroba typická pre 19. storočie, kedy chudobné deti trpeli veľkým nedostatkom vitamínov v potrave a tiež sa im nemohol tvoriť v pokožke pri slnečnom žiarení. Typické pre krivicu sú nohy do písmena O, krivá chrbtica, zdurené rebrá a zápästie. Problémom s vývojom kostí sa podarilo predchádzať po zavedení povinných dávok rybieho tuku pre každé dieťa, pretože rybí tuk je bohatým zdrojom vitamínu D. V dnešnej dobe už máme všetkého dostatok. Jedlo si môžeme vyberať a deti môžu tráviť voľný čas vonku na slnku. O to viac je prekvapujúca informácia, že s príznakmi krivice sa stretávajú lekári aj dnes.

 Vitamín D a jeho denná dávka Vitamín D a jeho denná dávka

Denná doporučená dávka vitamínu D je podľa legislatívy EU stanovená u dospelých osôb na dávku 5 mikrogramov (200 IU). Pre kojencov, detí, tehotné a dojčacie ženy je doporučený príjem 10 mikrogramov (400 IU). Toto množstvo ale nie je  ideálne. Ukázalo sa, že pre aktiváciu imunity je potrebné mať v krvi hladinu 100 - 125 nmol/l vitamínu D. Odhaduje sa, že 60 - 75 % populácie má hladinu omnoho nižšiu, dokonca len okolo 50 nmol/l. Presnú hodnotu hladiny vitamínu D sa dá stanoviť v laboratóriu z odberu krvi. Pre dosiahnutie doporučenej hladiny by ste mali prijímať 1000 - 2000 IU (25 - 50 mikrogramov) vitamínu D. Pre posilnenie imunity potrebujete 2000 IU denne. Vyššie dávky vitamínu D konzultujte s lekárom, a to predovšetkým u detí, tehotných žien a žien po menopauze.

 Ako doplniť vitamín D do tela Ako doplniť vitamín D do tela

Udržať si potrebnú hladinu vitamínu D pomôže slnko, potraviny bohaté na vitamín D a tiež  výživové doplnky. Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, pretože pre jeho vstrebávanie je nevyhnutný tuk a v tukových bunkách sa ukladajú zásoby. Pozrite sa, v čom sa nachádza vitamín D.

Užívajte si slnečné lúče

Vitamínu D sa tiež hovorí  slnečný vitamín, pretože sa tvorí v pokožke po 15 -20 minutách pobytu na slniečku. Vďaka UVB žiareniu vzniká z provitamínu veľmi podobnej štruktúry. Najlepší čas je od mája do októbra, kedy slnko svieti dostatočne vysoko a dopadá na pokožku v správnom uhle. Na jeseň a v zime nemá slnko dostatočnú energiu a preto v zime viac dbajte na zloženie jedálnička a sledujte, v čom je vitamín D obsiahnutý.

Vyberajte si, čo obsahuje vitamín D

Dve rôzne formy, D2 a D3, sa nachádzajú  v rôznych potravinách s vitamínom D. Niektoré potraviny sa o vitamín D obohacujú dodatočne, ide o tzv. fortifikované potraviny. Pre našich najmenších,  pre kojencov a batoľatá sa dojčenské mlieka a kaše obohacujú o vitamín D povinne. Naopak, do ovocných výživ, zeleninových a mäsozeleninových príkrmov sa vitamín D pridávať nesmie. Do bežných potravín pridávanie vitamínu D nie je povinné, ale aj napriek tomu si z ich ponuky určite vyberiete. Ide o výrobky na rastlinnej báze ako alternatívy živočíšneho mlieka a mliečnych výrobkov,   mlieko a jogurty, rastlinné tuky a margaríny, cereálie pro deti a kakao.

D2 (ergokalciferol) nájdete prirodzene v hubách rastúcich na slnku a v obohatených potravinách. Syntetický D2 v doplnkoch stravy sa získavá z kvasiniek a práve z toho dôvodu si ho vyberajú vegetariáni a vegáni.

D3 (cholekalciferol) je živočíšny vitamín. Aby ste si doplnili prírodný vitamín D, pochutnajte si hlavne na týchto potravinách:

 • tučné ryby a rybí olej  ako sú treska, treščia pečeň, sardinky, makrela a losos (najlepšie z voľného odchytu),
 • dary mora - krevety, ustrice,
 • hovädzia pečeň,
 • vaječné žĺtky od sliepok chovaných vo voľnom výbehu,
 • maslo,
 • mlieko a mliečne výrobky.

Doplňte príjem vitamínu D so správnym prípravkom

Vitamín D v kvapkách je v olejovom základe, napríklad olivovom alebo kokosovom oleji. V jednej kvapke je spravidla 400 IU. Môžu ho užívať ako dospelí, tak aj deti, ako vitamín D pre kojencov. Denná dávka odpovedá jednej kvapke, ktorú môžete pridať dieťatku do mlieka, nakvapkať na cumlík alebo bradavku, batoľatám dokonca zamiešať do jedla. Žuvacie tablety s vitamínom D si vyberajú rodičia väčších detí. U detí sú obľúbené príchute jahodová a pomarančová.

Vitamín D pre dospelých je najúčinnejšie doplňovať v tobolkách. Rybí tuk je bohatý na vitamín D, omega-3 mastné kyseliny (DHA a EPA) a vitamín A.  Vďaka technologickému pokroku má dnes už rybí olej neutrálnu chuť alebo je dokonca s ovocnou a citrónovou príchuťou. V tejto forme chutí nielen dospelým, ale tiež aj deťom. Navyše ho môžete pridávať aj do studených šalátov.

 Predávkovanie vitamínmi Predávkovanie vitamínmi

U vitamínov rozpustných vo vode je predávkovanie málo pravdepodobné. To, čo telo nespotrebuje, sa vylúči močom. Vitamíny rozpustné v tukoch, teda aj vitamín D, sa ukladajú do tela a pri vysokom množstve sa prejavia nežiadúce účinky. Najčastejšie sa s ním lekári stretávajú pri nesprávnom dávkovaní lieku s vitamínom D u bábätiek. Môže ich trápiť smäd, dehydratácia, zápcha (bolí ich bruško), zvracajú a sú bledé.

Za vitamínom D

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Vitamíny a minerály
  20. 07. 2020

  Aké je bezpečné dávkovanie vitamínu D3 pri deficite?

  Dobry den.

  Vysledky krvi ukazali hladinu vitaminu D 29 nmol/l. Pan doktor mi odporucil sprej DeVit Direct 10 000 I.U. vitaminu D3 v jednej davke. Prvy mesiac 2x tyzdenne, a potom dlhodobo 1x tyzdenne.
  Ja mam ale pocit, ze sprej sa mi nevstrebava a lepsie mi vyhovuje uzivanie kapsul kazdy den. Mam velmi velke bolesti svalov a slabost v koncatinach.
  Zakupila som si Vitamin D3 v kapsuliach od Generica s obsahom 2000 I.U. v jednej kapsuli.
  Je bezpecne uzivat aj dve kapsule denne, aby som dodrzala tyzdennu davku?
  Za aku dobu sa priemerne doplni deficit vitaminu D?

  Dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Normálna hladina vitamínu D  je v rozmedzí od 30-80 mikrogramov / l  alebo 75-200 nanomol/l , optimálna hladina ( koncentrácia vit. D je najučinnejšia sa pohybuje v rozmedzí od 60-65mikrogramov/l alebo 160-162nanomol/l. V súčasnej dobe má veľa ľudí na Slovensku deficit vitt. D a ich hodnoty sa pohybujú okolo 30mikrogramov /l alebo dokonca okolo 15 mikrogramov/l. 

  Užívanie dennej doručenej dávky, kt. je u prípravku GENERICA Vitamin D3 2000 I.U. cps 1x60 ks je 1  kapsula  denne po jedle  nebude stačiť na vykrytie deficitu vit. D - bude Vám len udržiavať Vašu aktuálnu hodnotu. Ak potrebujete odstrániť Váš deficit, za bezpečnú dávku sa považuje dávka 3000-5000IU - u prípravku  Generica Vitamín D3 2 kapsule denne .    Po 3 mesiacoch je vhodné urobiť kontrolný rozbor v tom istom laboratóriu. 

   

  Ako doplnkovú liečbu Vám odporúčam veľa šťastných  chvíľ strávených vonku  na čerstvom vzduchu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  05. 11. 2020

  Ktorý vitamín D a nosný sprej na výplach a ochranu pred vírusmi mi odporúčite?

  Dobrý deň....aký vitamin D mi odporúčate kúpiť?Poprosim v tabletkovej forme a ďalšia otázka máte v ponuke nosný sprej na výplach,dezinfekciu pred vírusmi v nose?Ak áno aký mi odporučíte....Ďakujem..

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  V podzimnom čase je vhodné na podporu imunity užívať Vitamín D  aj vo fome výživového doplnku. Odporúčam Vám užívanie vitamínu D 2000 IU  alebo 1000IU-  VIRDE Vitamín D3 Forte 2000 I.U. tbl 30. Viacero prípravkov s obsahom vitamínu D 2000 I.U.  je momentálne nedostupných.  Alternatívou môže byť TEREZIA Vitamín D3 1000 IU 30 kapsúl alebo JAMIESON Vitamín D3 1000 IU 100 tabliet.

  Na výplach  a vyčistenie nosa je vhodné používať morskú vodu LIVSANE Nosový vyplachovací sprej 100 ml. Do vyčisteného nosa môžete použiť FYTOFONTANA Virustop nosový sprej 20 ml . Aplikujte 1-2 x denne 1 vstrek do každej nosnej dierky. V prípade akútneho stavu: 3 x denne 1 vstrek do do každej nosnej dierky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  • Vitamíny a minerály
  18. 11. 2020

  Aké je dávkovanie kvapiek Vigantol u dospelého človeka?

  Dobrý deň, ako si mám dávkovať detské kvapky Vigantol? som dospelý jedinec, 53 kg. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Dávkovanie kvapiek Vigantol u dospelých je rôzné a závisí od stanovenej diagnózy : 

   

  Liečba osteomalácie zapríčinenej deficienciou vitamínu D :  2-10 kvapiek denne. Odporúčaná dĺžka podávania je 1 rok.

  Podporná liečba osteoporózy :  2-6 kvapiek denne.

  Profylaxia pri zreteľnom riziku ochorení zapríčinených deficienciou vitamínu D :  1-2 kvapky denne.

  Profylaxia pri malabsorpcii : 6-10 kvapiek denne.

  Hypoparatyreoidizmus a pseudohypoparatyreoidizmus : 20-40 kvapiek denne. Ak sú potrebné vyššie dávky, odporúča sa iná forma aplikácie.

  Liek sa nakvapká na polievkovú lyžicu s tekutinou. Pri kvapkaní je nutné držať fľaštičku vo zvislej polohe. Kvapkadlo sa nemá oplachovať vodou ani utierať.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.