5 tipov na problémy s trávením

5 TIPOV NA PROBLÉMY S TRÁVENÍM

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Problémy so zažívaním rozdeľujeme na dva základné typy: akútne a chronické. K tým akútnym patrí hnačka na exotickej dovolenke, pálenie záhy po nedeľnom obede alebo nadúvanie po vynikajúcej fazuľovej polievke. Horšou variantou bývajú chronické problémy, ktoré nás sprevádzajú v určitých situáciach týždne, mesiace,  roky alebo aj  celý život. 

 • Trávenie

4 minúty čítania


Hnačka Hnačka

Za hnačku označujeme vodnatú stolicu, ktorá sa objaví častejšie ako 3x za deň. Akútna forma hnačky nás môže prepadnúť bez varovania. Zjeme niečo pokazeného alebo niečo, čo nám nesadne a máme problém na svete. Na vine môžu byť tiež niektoré lieky, ktorých užívanie má preháňací účinok. Nebezpečie akútnej hnačky spočíva v dehydratácii a minerálnom rozvrate. Pokiaľ vás prepadne hnačka, veľa pite. 

K liečbe hnačky slúžia:

 • Antimolitiká, ktoré spomalia pohyb čriev. Hodia sa predovšetkým  vtedy, keď sa potrebujete bezpečne vzdialiť od záchodu napr. pri cestovaní. Patrí sem napríklad Imodium. 
 • Antisekretoriká znížia črevnú sekréciu. Zástupcom tejto skupiny je  Hidrasec.
 • Adsorbenciá na sebe viažu škodlivé látky - toxíny. Napr. aktívne čierne uhlie.
 • Dezinficiencia sa hodia v prípade infekčnej hnačky. Najznámejším zástupcom bol Endiex.
 • Probiotikmi  môžete klasickú liečbu hnačky doplniť. Obnovujú prirodzenú mikroflóru v čreve.

 Nadúvanie a plynatosť

Niektoré  jedlá nám vedia pekne zavariť. Určite ste sa s tým už niekedy stretli. Nafuknuté a boľavé brucho a kŕče. Nič príjemného. Plyny v žalúdku vznikajú prirodzene. Denne ich vyprodukujeme až pol litra. Ich vyprodukované množstvo značne zvyšuje napr. konzumácia niektorých jedál (strukoviny, zelenina), vek, hormonálna nerovnováha, stres i rýchlosť akou si vychutnávate jedlo. Prípravky vhodné na nadúvanie a plynatosť sú deflatulencia, ku ktorým patrí  Espumisan, Sab simplex a probiotiká. 

 Problémy s trávením  Problémy s trávením

O problémoch s trávením hovoríme vtedy, keď máme pocit, že nám jedlo leží dlho v žalúdku a trpíme pocitom plnosti. Pomocnú ruku nám v tomto prípade podajú tráviace enzýmy :  Pancreolan forte, Panzynorm F, JAMIESON Tráviace enzýmy nutrisentials 90 tabliet , Kreon 10 000 , ktoré zlepšujú rozklad potravy. Užívame ich počas jedla alebo tesne po ňom. Občas môžu pomôcť aj bylinky, ktoré nájdete vo vybraných čajoch - také ponúka  značka Leros.

 Pálenie záhy

O pálení záhy hovoríme vo chvíli, kedy sa nám žalúdočná šťáva vráti do pažeráku a podráždi ho. V určitých situáciách cítime ľahké pálenie záhy všetci , keď si ľahneme po jedle, alebo keď niečo robíme v predklone. Pokiaľ sa u vás pálenie záhy objavuje pravidelne, nepodceňujte to a radšej navštívte svojho lekára, aby vás vyšetril. K prípravkom na pálenia záhy patrí:

 • Antacidá, ktoré neutralizujú kyslé žalúdočné šťavy. Patria k nim  prípravky Rennie
 • Algináty fungujú tak, že na povrchu žalúdka vytvoria ochrannú vrstvu. Do tejto skupiny patrí Gaviscon.
 • Inhibítory protónovej pumpy znížia tvorbu žaludočných kyselin napr. Nolpaza.

Čo pomáha na pálenie záhy Čo pomáha na pálenie záhy

Dá sa povedať, že na pálenie zahy pomáha striedmejšia strava. Rozhodne by ste sa mali vyhýbať potravinám, ktoré dráždia pažerák. Odpusťte si tučné a sladké, čerstvé pečivo, cibuľu a cesnak, korenie, kávu a alkoholické nápoje. Osvedčená prvá pomoc je jedlá sóda.

Zápcha Zápcha

Zápcha sa definuje veľmi obtiažne. Každý má svoje vnútorné pochody nastavené trochu inak. Najbežnejšia definícia, s ktorou sa stretávate je: „Zápcha je stav, kedy dochádza k vyprazdňovaniu stolice v intervale dlhšom než 1× za tri dni  a v množstve menšom než 80 g.“ Ale neberte to ako dogmu. Za zápchu považujeme aj vyprázdňovanie, ktoré je namáhavé alebo nedostatočné. Zápcha sa dá liečiť pomocou jednoduchých cvičení, kedy precvičujete defekačný reflex. Ďalšou možnosťou sú laxatíva - lieky na preháňanie. Nemali by sa užívať dlhodobo bez konzultácie s lekárom. Mohli by váš problém ešte zhoršiť. Menej invazívne možnosti sú sirupy, tablety alebo žuvacie kocky  s vlákninou - Regulax , ktoré zlepšujú črevné pochody a zmäkčujú stolicu. 


 

Lieky na trávenie Doplnky stravy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Trávenie
  15. 05. 2020

  Čo je vhodné na bolesti bruška u novorodenca?

  Dobrý deň, existujú nejaké kvapky pre 2 mesačné dieťa ako je Babycalm ale neobsahuje mätu? Mäta malej podporuje reflux.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám užívanie SAB SIMPLEX sus 30ml. Používa sa pri zvýšenej tvorbe plynov a ich hromadení v gastrointestinálnom trakte (meteorizmus) s gastrointestinálnymi ťažkosťami, ako sú nafukovanie, pocit plnosti a napätie v nadbrušku.

  Novorodenci, dojčatá a deti do 36 mesiacov užívajú  15 kvapiek (0,6 ml suspenzie) do každej fľašky s pitím (alebo na lyžičku pred každým dojčením). Simetikónová emulzia sa ľahko mieša s inými tekutinami, napr. s mliekom.

  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  oleja, alebo len čistým masážnym olejom.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Detoxikácia a chudnutie
  • Trávenie
  05. 11. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na palenie záhy, plnosť žalúdka a odvodnenie?

  Viete mi niečo doporučiť na pálenie záhy, plnosť žalúdka a odvodnenie?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám rastlinný prípravok IBEROGAST 100 ml , ktorý je určený na liečbu žalúdočno-črevných ochorení, ktoré sa prejavujú prevažne ťažkosťami ako sú bolesti žalúdka a brucha, pálenie záhy, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Užíva sa 20 kvapiek 3x denne. Liek sa užíva krátko pred jedlom alebo s jedlom v malom množstve vody. 

   

  Na odvodnenie prebytočnej vody v tele môžete použiť prípravok FORFEMINA 60 kapsúl. Pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela,  podporuje detoxikáciu organizmu
  a bráni vzniku opuchov dolných končatín. Užíva sa 1 kapsula denne. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Trávenie
  21. 12. 2020

  Ktorý Biopron je vhodný pri žaludočných ťažkostiach - bolesti brucha a zápchy?

  Dobry den, zvyknem mat zaludocne tazkosti, caste bolesti brucha, zapchy. Chcel by som si objednat probiotika Biopron len neviem ktore by boli najvhodnejsie. BIOPRON PREMIUM, BIOPRON FORTE alebo BIOPRON ? dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Na úpravu črevnej flóry pri častých bolestiach brucha a zápchach odporúčam BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO alebo BIOPRON ProEnzymes .

  BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO je určený na každodennú starostlivosť o vašu črevnú mikroflóru. Obsahuje vyváženú a vysoko účinnú kombináciu 9 probiotických kmeňov v dennej dávke 9 miliárd. Okrem probiotik obsa´huje aj  prebiotiká, ktoré pozitívne prospievajú vášmu zdravotnému stavu.Špeciálna technológia spracovania  zaisťuje odolnosť obsiahnutých baktérií voči žalúdočným i žlčovým kyselinám a tie sa tak neporušené dostanú až do hrubého čreva. Môže sa používať aj dlhodobo na podporu imunity a úpravu črevnej mikroflóry.

   BIOPRON ProEnzymes  obsahuje tráviace enzýmy, 9 kmeňov živých mikroorganizmov a bylinné extrakty, je vhodný predovštkým u ľudí, ktorých trápi zvýšená plynatosť a nafukovanie.  BIOPRON ProEnzymes podporuje tráviaci trakt, prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a pomáha udržiavať rovnováhu tráviacich plynov. Kombinácia živých kultúr s inulínom pomáha podporovať obnovenie rovnováhy črevnej mikrobioty. Prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a normalizuje produkciu plynu. Bylinné zložky (aníz, koriander, mäta pieporná, fenikel) prispievajú k úľave pri zažívacích ťažkostiach a podporujú normálnu funkciu zažívacieho traktu.

  Pri užívaní antibiotík je vhodný BIOPRON 9 Premium 60 kapsúl . Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov vo vysokej dennej dávke – 20 miliárd CFU. Ak Vás trápia hnačky, vtedy siahnite po BIOPRON Forte 60 kapsúl.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.