Tráviace problémy malých detí

TRÁVIACE PROBLÉMY MALÝCH DETÍ

Časté problémy s trávením u batoliat a malých detí spôsobuje kolika (bolestivé nafukovanie bruška), žalúdočný reflux, gastroenteritída (zvracanie a hnačky) a zápcha, ale môžu ich zapríčiniť aj potravinové alergie a intolerancie.

  • Deti a mamičky
  • Trávenie

6 minút čítania


Tráviace ťažkostí najmenších Tráviace ťažkostí najmenších

Kolika je určitý typ správania sa dojčaťa, charakterizovaný nadmerným plačom bez jasnej príčiny. Najčastejšie sa dostavuje vo veku 3-4 týždňov, obyčajne vymizne do veku 4 mesiacov batoľaťa.

Žalúdočný reflux znamená nadmerné vyvrátenie požitej potravy. Niektoré deti majú tichý reflux s odmietaním jedla kvôli páleniu záhy bez viditeľných zvratkov (opätovné prehltnutie vyvrátenej potravy). Vo väčšine prípadov tieto problémy ustúpia do jedného roka veku dieťaťa. Ak dieťa v dôsledku pravidelného zvracania chudne alebo zle priberá, je potrebná lekárska pomoc a mali by ste vyhľadať lekára špecialistu – pediatra, niektorí majú aj možnosť objednania online.

Zvracanie a hnačka sú v detskom veku obzvlášť nebezpečné, najmä ak sú spojené s krvou vo výlučkoch a so zvýšenou teplotou, pretože znamenajú rýchlu a pre organizmus dieťaťa vysoko rizikovú dehydratáciu.

Zápcha je nevhodný odklon od normálnej frekvencie vyprázdňovania, ktorá sa pohybuje u detí po ich narodení priemerne 4x denne, neskôr 2x denne vo veku do jedného roka. Do štyroch rokov dieťaťa sa ustaľuje v intervale od troch stolíc denne do troch stolíc týždenne.

Prejavy a príčiny tráviacich problémov detí Prejavy a príčiny tráviacich problémov detí

Kolika sa prejavuje neutíšiteľným plačom, začervenaním v tvári, tvrdým a nafúknutým bruškom a vetrami. Presná príčina ich vzniku nie je známa, no predpokladá sa, že súvisí s kŕčmi čriev, zvýšenou citlivosťou nervových zakončení alebo s dočasným nedostatkom určitého tráviaceho enzýmu.

Žalúdočný reflux nastáva, ak si dieťa po jedle nielen odgrgne ale vypľuje alebo vyvráti väčšinu alebo všetko, čo práve skonzumovalo. Súčasťou príznakov býva nechutenstvo k jedlu, bolesť žalúdka, chorobný zápach z úst, sipot alebo kašeľ pri kŕmení. Príčinou vzniku je, že sa zvierač úplne nezatvára, takže obsah žalúdka môže prechádzať späť smerom k hrdlu. Fungovaním správne vyvinutej chlopne tieto problémy zanikajú, a to zvyčajne do roka dieťaťa, pretože náprava nastáva spolu s jeho prirodzeným rastom.

Zvracanie a hnačka sú obyčajne spojené s následnou dehydratáciou. Tieto ochorenia môže zapríčiniť horúčka, nervozita, potravinové alergie alebo intolerancie.

Zápcha znamená nepravidelné a zriedkavé vyprázdňovanie čriev, ktoré komplikuje tvrdá a veľká stolica spôsobujúca pri vylučovaní napätie a bolesť v konečníku. Príčin môže byť veľa – napríklad strava s nízkym obsahom vlákniny, nedostatok tekutín alebo pohybu.

Ako najučínejšie pomôcť  pri tráviacích ťažkostiachAko najúčinnejšie pomôcť pri tráviacich ťažkostiach

 

Pri kolike pomáha tíšenie dieťaťa hladkaním, privinutím k sebe alebo hojdaním. Na zmiernenie symptómov sa pri kolike odporúčajú používať rôzne protikolikové fľaše s označením anti-colic a z voľnopredajných prípravkov  prípravky s účinnou látkou simetikón (SAB SIMPLEX 30 ml, ESPUMISANBALONIX Med). Kolikové bolesti môže vyvolať nahromadenie malých bubliniek plynu v detskom brušku a prípravky s obsahom simetikónu  pomáhajú spájať malé bublinky do väčších bublín, ktorých sa dieťa zbavuje ako vetrov. Podávajú sa pred každým kŕmením a zlepšenie nastáva po niekoľkých dňoch. Dávkovanie, spôsob a dĺžka užívania je potrebné rešpektovať podľa pokynov v príbalovom letáku. Na základe odporúčania lekára môžete vášmu  dieťatku podávať špeciálne dojčenské mlieko - KENDAMIL Medi plus anti-colicNUTRILON 1 Comfort & colics. Niektoré štúdie odporúčajú medicínsku pomoc poskytnutím probiotík (BioGaiaBIOPRON BabyPROBIO-FIX Baby).

Pri žalúdočnom refluxe je vhodné, aby dieťa bolo pri kŕmení a nejaký čas po ňom vo vertikálnej polohe.  Riešením problému sú aj menšie a častejšie porcie jedla, prípadne je dobré podávané mlieko zahusťovať (napr. uvareným rozmixovaným zemiakom). Vhodné sú aj antirefluxné mlieka. Pri refluxe malých detí pomáhajú napr. výrobky špeciálnej dojčenskej výživy - HIPP AR BIO obsahujúcej prírodnú vlákninu karubín, čo je zahusťovadlo, ktoré pomáha potrave udržať sa dlhšie v žalúdku a môže sa podávať od narodenia aj ako výlučná výživa. Pri problémoch detí s grckaním možno využiť aj ďalšie dietetické potraviny – napríklad SUNAR Expert AR + comfortNUTRILON AR,  France lait ar.

Pri zvracaní a hnačke je potrebné podávať dieťaťu čo najväčšie množstvo vhodných tekutín  (napr. voda, nesladené čaje, minerálky, rehydratačný roztok WHO alebo Kulíšek), a to často a v malých dávkach. Dôvodov na zvracanie a hnačku môže byť veľa, vrátane už uvedených problémov a závažných ochorení, preto k nim treba pristupovať obzvlášť zodpovedne – samotná dehydratácia ako následok zvracania a hnačky je vážnym ohrozením detského organizmu. V prvých mesiacoch života detí nie je (okrem rehydratačných roztokov) vhodné používať prípravky proti hnačkám, u starších batoliat a neskôr sú vhodné už aj probiotiká a diétne pokrmy. Na úpravu črevnej mikrofĺóry pomáha eubiotikum Hylak. Deťom od 2 rokov  možno podávať Smectu, v predškolskom veku čierne uhlie Carbocit a Carbosorb, po 6. roku aj Imodium. Pri riešení dehydratačných problémov pretrvávajúcich viac ako 8 hodín je potrebné kontaktovať lekára, ktorý zisťuje príčinu a na jej odstránenie nasadzuje potrebné medikamenty a dehydratáciu rieši (najmä u malých detí) aj infúziami.

Pri zápche pomáha zmena jedálnička (viac tekutých jedál a potravín bohatých na vlákninu) a zvýšenie pohybu. Pri zápche dojčiat možno použiť špeciálne dojčenské mlieko BEBA Sensitive, ktorým sa dajú riešiť aj ďalšie menšie tráviace ťažkosti už od narodenia. Ďalšia špeciálna mliečna zmes Nutrilon Comfort sa odporúča nielen pri zápche, ale aj pri kolikách a nadúvaní. Na zvýšenie pohyblivosti čriev dojčiat možno použiť napr. kvapky BIOGAIA ProTectis, od 4. mesiacov HIPP BIO slivkový nektár, čo je ovocná šťava so zmäkčujúcim vplyvom na stolicu. Na krátkodobé riešenie zápchy dojčiat je vhodné aj harmančekovo-ibišové glycerínové preháňadlo Easylax. V prípade dlhodobej zápchy lekár vykoná vyšetrenia potrebné na zistenie dôvodu jej pretrvávania a  nasadzuje vhodné preháňadlá.

Celkovo je dôležité budovať deťom zdravé stravovacie návyky – jesť pravidelne, pestro, z domácich a čerstvých surovín, ktorým dôverujete. S prípravou zdravých pokrmov pre deti, ale aj pre celú rodinu vie pomôcť napríklad MioMat – polievkovar, kašovar, výrobník rastlinného mlieka a smoothie maker v jednom.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.