Zavádzanie príkrmov pre bábätká

ZAVÁDZANIE PRÍKRMOV PRE BÁBÄTKÁ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

S príkrmami začnite najskôr od ukončeného 4. mesiaca. Prikrmujte (ne)mliečnou kašou na noc alebo zeleninovými príkrmami v priebehu dňa. Dieťa nikdy do jedla nenuťte, len ponúkajte. Dojčite alebo podávajte umelé  mlieko až do chvíle, kedy dieťa zje na posedenie 150 g v jednej dávke.

 

  • Deti a mamičky

5 minút čítania


Kedy začať s príkrmami Kedy začať s príkrmami

S príkrmami začnite najskôr od ukončeného 4. mesiaca. Do tej doby by malo vaše dieťatko poznať len chuť materského či umelého mlieka. Dôležité je dieťaťu príkrm nenútiť, ale len ponúkať. Inak mu môžete jedlo na dlhú dobu sprotiviť tak, že nebude chcieť jesť vôbec.
Väčšina detí sa zaujíma o jedlo od 6. mesiaca, kedy sa nachádza v tzv. senzitívnej fáze. Pozoruje vás počas jedla a naznačuje, že by tiež rado ochutnalo. To je presne tá pravá chvíľa, kedy môžete dieťaťu ponúknuť prvý zeleninový príkrm alebo (ne)mliečnu kašu. 

S akými príkrmami začať S akými príkrmami začať


Pri výbere prvého príkrmu sa stretnete s dvomi prístupmi. Jedni volia jednodruhové zeleninové príkrmy a druhí mliečne popr. nemliečne kaše, pokiaľ je dieťa alergické na laktózu. Načrtneme vám hlavné pre a proti oboch variant, aby ste sa mohli sami rozhodnúť, ktorá varianta je pravá pre vaše dieťa.

Jednodruhové zeleninové príkrmy 

Zeleninové príkrmy by sa mali podávať v priebehu dňa, ideálne na obed, kedy nie je potreba dieťa zasýtiť na dlhší čas.  Pre začiatok voľte radšej jednodruhový zeleninový príkrm a zostaňte pri ňom aspoň 3 dni pre prípad, že by sa u vášho drobčeka objavila potravinová alergia. Deťmi najlepšie prijímaná zelenina je mrkva, ale dobre poslúžia aj iné druhy zeleniny, ako je napríklad zemiak, brokolica, cuketa, tekvica, hrášok, fenikel alebo paštrnák. Skúsiť môžete príkrmy Hami, Sunar alebo HiPP.
Výhodou zeleninových príkrmov je, že si dieťa hneď spočiatku, kedy sa s jedlom zoznamuje, nezvykne na sladkú chuť. Z chuťovo  menej výrazných potravín sa k tým zaujímavejším prechádza ľahšie ako naopak.
Nevýhodou prvých zeleninových príkrmov je odlišná chuť od materského mlieka, takže deťom trvá dlhšie, než si na novú chuť zvyknú.

Mliečne a nemliečne kaše 

(Ne)mliečne kaše ponúkajte deťom pred spaním. Zasýtia dieťatko na dlhšiu dobu ako materské mlieko, takže ho nebude v noci budiť hlad a vydrží dlhšie nerušene spinkať.
Výhoda (ne)mliečnej kaše spočíva v chuťovej podobnosti s umelým/materským mliekom, takže prechod od dojčenia k príkrmom nie je taký divoký. Deti kaše prijímajú predsa len o niečo lepšie než zeleninové príkrmy.
Nevýhodou (ne)mliečnych kaší je sladká chuť, na ktorú si dieťa ľahko zvykne a odmieta potom iné, chuťovo menej atraktívne potraviny. Obsah cukrov v jednotlivých kašiach sa u každého výrobcu líši. Pri výbere starostlivo čítajte zloženie.

Ako začať s príkrmami Ako začať s príkrmami

 

Aby ste u svojho dieťatka položili správne základy stravovacích návykov, dodržujte nasledujúce pravidlá:

  1. Jedlo dieťaťu nikdy nenúťte, len ponúkajte.
  2. Kŕmte lyžičkou z misky, nie cez fľašu.
  3. Lyžičku, ktorou kŕmite, neolizujte. Mohli by ste dieťatku preniesť nežiadúce baktérie či vírusy zo svojej ústnej dutiny.
  4. Príkrm podávajte teplý, ale nie horúci. Teplotu vyskúšate priložením lyžičky na hornú peru.
  5. Príkrm ohrievajte po troške, dieťa spočiatku nezje viac než dve lyžičky.
  6. Raz ohriaty príkrm znovu neohrievajte ani ďalej neskladujte.
  7. Jedzte zároveň s dieťaťom. Veľmi praktické sú na kŕmenie polohovateľné jedálenské stoličky.
  8. Kŕmenie nepreťahujte na dlhšie ako 30 minút.

Tip BENU: Ste si istí, že vo svojej lekárničke pre bábätko máte skutočne všetko?

Dojčenie a príkrmy Dojčenie a príkrmy

Spočiatku dojčíte alebo podávajte umelé mlieko tak, ako ste boli doposiaľ zvyknutí. Ak ste boli zvyknutí na určitú značku pri dokrmovaní umelými mliekami, ako napríklad Kendamil, Sunar, Nutrilon, pokračujte v tom naďalej a postupne pridávajte príkrmy. Príkrmy ponúknite raz denne v čase obeda alebo večer podľa zvoleného typu, kedy vám dieťatko zje 2 lyžičky, bude to úspech, potom ho dokojte. Chvíľu potrvá, než zvládne zjesť na posedenie plnú dávku približne 150 g. 

Kedy zaviesť ďalšie príkrmy Kedy zaviesť ďalšie príkrmy

Zvládne vaše dieťatko zjesť bez problémov aspoň 50 g, pekne otvára pusinku, nevypľúva a nerobí pri kŕmení veľké drahoty? Výborne. Môžete mu obohatiť jedálniček o ďalší druh príkrmu. Prvú dvojicu príkrmov by mala tvoriť (ne)mliečna kaša na večer a zeleninový príkrm počas dňa, podľa toho čím ste začali, doplňte dieťatku jedálniček o druhý chod. 

Postup je rovnaký ako pri zavádzaní prvého príkrmu. Rozostup medzi dvoma jedlami by mal byť aspoň 3 hodiny. Pokiaľ dokrmujete dvakrát denne a  kojíte, nemusíte dieťaťu podávať žiadne ďalšie tekutiny.

Keď už dieťa zvládne kašu, zeleninové a zeleninovo-mäsové príkrmy, môžete zaradiť aj ovocné príkrmy. Kvôli odhaleniu prípadných alergií zasa začínajte postupne s jednodruhovými variantmi po dobu troch dní.

Problémy so zavádzaním detských príkrmov Problémy so zavádzaním detských príkrmov

Nie vždy to ide úplne hladko, ale buďte trpezliví, niektorým dieťatkám trvá dlhšie, než si zvyknú na zmenu.

  • Zápcha. Chvíľu potrvá, než si črevá dieťaťa zvyknú na novú stravu a dieťatko sa naučí tlačiť pevnú stolicu (preto starostlivo voľte správnu veľkosť plienok - nájdete u nás značky PAMPERS, Happy, Bambo a ďalšie)
  • Odmietanie dojčenia. Niektoré deti sú dychtivé po novom jedle a začnú odmietať kojenie, čo je na škodu. Ponúknite prsník ráno a večer, kedy je dieťa ešte unavené a ľahko ho „prehovoríte“.
  • Odmietanie príkrmu. Pokiaľ dieťatko nejaví o príkrmy záujem, nenúťte ho a pokojne to o mesiac odložte. 
  • Odmietanie hrudkovitej stravy. Akonáhle sa v jedle objaví  malý kúsok niečoho, čo vyžaduje žuvanie, dieťa to vypľúva? Nevadí, skúste to neskôr. 

Teraz už viete hlavné výhody a nevýhody (ne)mliečnych kaší a zeleninových príkrmov. Viete  ako postupovať pri zavádzaní, takže si už stačí vybrať ten pravý príkrm a môžete začať s kŕmením.

Dojčenské mlieka      Detské príkrmy

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

HiPP Príkrm prvá mrkva 125 g

Skladom v e‑shope

2,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti
    • Trávenie
    13. 05. 2020

    Sú vhodné kvapky BioGaia Pri Tectis pri problémoch so stolicou u novorodenca?

    Dobry den, chcem sa informovat, moja dcera ma 2tyzdne, v noci mala problem s vykakanim sa. Vkuse tlaci a nic neslo, natahuje sa, nervozna je, place strasne. Pomohli by tieto kvapky? Alebo to radsej konzultovat s pediatrom.

    Dakujem pekne

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku. V prípade, že Vašu dcérku dojčíte, tento stav by mal byť prechodný, pretože stolica v tomto prípade býva mäkká.  Ak dcérku kŕmite umelou dojčenskou výživou, odporúčam zakúpiť špeciálne upravované mlieka. Pri liečbe zápchy u detí sú najdôležitejšie a prvoradé režimové a diétne opatrenia. Ak tieto nestačia, prichádza na rad liečba liekmi, ktorú odporúčam skonzultovať s pediatrom. K režimovým opatreniam patrí:  zabezpečiť dcérke dostatok tekutín (dojčenská voda alebo feniklový čaj), odporúčam aj po kúpeli a po jedle  robiť  masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier, alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  alebo levanduľového oleja, alebo len čistým masážnym olejom. Kvapky BioGaia Pro Tectis môžete použiť. Pomáhajú udržiavať normálne mikrobiálne zloženie črevnej sliznice, čo priaznivo vplýva na imunitu dieťaťa i normálne vyprázdňovanie.  Ak dcérku dojčíte, je na mieste sledovať aj Váš jedálny lístok, pretože to môže ovplyvňovať kvalitu mlieka.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti
    • Otázka na produkt
    25. 08. 2020

    Je Nutrilon 2 Allergy care syneo vhodný pre 8 mesačné dieťa pri alergii na mlieko?

    Dobrý deň je toto papu vhodné pre 8 mesačné ma alergiu na mlieko???NUTRILON 2 Allergy care syneo 450 g

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    NUTRILON 2 Allergy care syneo 450 g je špeciálne následné dojčenské mlieko určené  pre dojčatá od ukončeného 6. mesiaca, ktoré majú  alergiu na bielkovinu kravského mlieka.

    Prípravok je určený na výživu dojčiat starších ako 6 mesiacov, iba ako súčasť zmiešanej stravy. Nemá sa používať ako náhrada materského mlieka počas prvých 6 mesiacov života.  Používa sa  na odporúčanie a pod dohľadom lekára.

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.