Čo je šiesta choroba a jej príznaky u detí

ČO JE ŠIESTA CHOROBA A JEJ PRÍZNAKY U DETÍ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Šiesta choroba je hovorové pomenovanie pre tzv. roseola infantum.  Môžeme sa stretnúť  aj s výrazom exanthema subitum. Radí sa medzi infekčné ochorenia, ktoré sa prejavuje typickou vyrážkou. Pôvodcom ochorenia je herpes vírus HHV-6, ktorému sa tiež hovorí vírus šiesteho typu, z toho bol odvodený aj názov choroby. Postihuje predovšetkým batoľatá od 6 do 36 mesiacov, vo výnimočných prípadoch sa nakazí aj dospelý.

  • Články o zdraví
  • Deti a mamičky
  • Pleť a pokožka

3 minúty čítania


Príznaky šiestej choroby Príznaky šiestej choroby

Šiesta choroba má na prvý pohľad znepokojivé prejavy. Ochorenie začína náhle (subitus - latinsky náhly) vzostupujúcou  horúčkou, jej ústup doprevádza škvrnitá vyrážka ružovej farby  predovšetkým na trupe, niekedy aj na trupe a končatinách. Typicky sa nevyskytuje na tvári. V niektorých prípadoch sa choroba prejaví len horúčkou a výsev v prejavoch chýba. Inkubačná doba je 5-12 dní. Znamená to, že dieťa je po túto dobu už nositeľom vírusu, ale nemusí sa prejaviť  zatiaľ žiadnymi príznakmi. Následne rýchlo stupne teplota a dieťa môže mať horúčku niekedy aj okolo 39 - 40 °C. Môžu sa objaviť aj zväčšené uzliny, zápal hrtana a tiež príznaky spojené s vysokou teplotou, ako sú febrilné kŕče, nepokoj, hnačka a únava. Pri klesajúcej horúčke sa objaví na tele ružový výsev v podobe väčších ružových škvŕn (exantém), trvajúcich pomerne krátku dobu. Približne za dva až tri dni sa ružový exantém zahojí a tým odznejú aj príznaky ochorenia bez následkov.

Ako vyzerá šiesta choroba u dospelých?? Ako vyzerá šiesta choroba u dospelých?

Hoci sa šiesta choroba objavuje najčastejšie u detí, môže sa nakaziť aj dospelý človek pri oslabenej imunite, pokiaľ sa s ňou  nestretol už v detstve. Začiatok ochorenia u dospelých je podobný ako u detí, začína vysokou horúčkou, pri jej odznení sa objavuje vyrážka. U dospelých sa ešte pridruží:

  • nechuť k jedlu, 
  • výrazná únava,
  • zdurené uzliny, 
  • a bolesť v krku. 

Ochorenie často pripomína chrípku a liečba u dospelého človeka môže trvať dlhšie ako týždeň.

Kvôli príznakom typických tiež pre iné infekčné choroby, môže byť choroba zle diagnostikovaná. Šiesta choroba je nebezpečná pre tehotné ženy , pretože vysoké horúčky predstavujú riziko pre zdravie plodu. Zdravotný stav nasvedčujúci  tejto chorobe je nutné konzultovať s ošetrujúcim  lekárom.

Liečba šiestej choroby Liečba šiestej choroby

Hoci sa jedná o vírusové ochorenie, liečba je symptomatická. Na zníženie horúčky podajte antipyretikum, liek s obsahom účinnej látky paracetamol (např. Paralen) alebo ibuprofén. Dôležitý je tiež dostatočný príjem tekutín, pokoj a pohodlné oblečenie. Pokiaľ sa objavia febrilné kŕče, liečbu je nutné konzultovať s lekárom.

Ako sa prenáša šiesta choroba Ako sa prenáša šiesta choroba

Šiesta choroba sa prenáša  kvapôčkovým spôsobom. Znamená to, že vírus cestuje v kvapôčkách slín vzduchom a takto sa rozširuje na ďalšie deti. Proti šiestej chorobe neexistuje očkovanie a prevencia spočíva predovšetkým v dobrej  imunite a dodržiavaní zásad zdravého životného štýlu. Dobrou správou je, že po prekonaní choroby  sa dieťa stane proti nej imúnnym a nehrozí, že by sa nakazilo opakovane. Vírus totiž zostáva v tele, podobne ako iné herpetické vírusy. Šiesta choroba je vysoko infekčná a šíri sa predovšetkým v detských kolektívoch. Dieťa je nákazlivé už v priebehu inkubačnej doby, kedy nemá žiadne príznaky a vy o nakazení virusom ani neviete. Infekčnosť končí s odznením príznakov, teda po zahojení vyrážky. 

Všetko pre imunitu dieťaťa

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.