Ako zraziť horúčku u detí

AKO ZRAZIŤ HORÚČKU U DETÍ

Horúčka u detí - častý problém, s ktorým sa u svojich malých lások ako rodičia určite viackrát stretnete. Samozrejme, že chcete svojmu dieťatku hlavne uľaviť, aby sa cítilo lepšie. Podporte ho v ťažkých chvíľach, aby vedelo, že ste tam s ním. Doprajte mu pokoj, ale pravidelne ho kontrolujte. Ako si s horúčkou vašich detí poradiť? V akom prípade  je  už lepšie navštíviť lekára? 

 • Deti a mamičky
 • Dýchanie
 • Choroby

Čo je horúčka? Čo zvýšená teplota? Čo je horúčka? Čo zvýšená teplota?

Pri oslabení imunitného systému dochádza v tele k jeho prirodzenej reakcii - horúčke. Dá sa povedať, že horúčka je takým pomocníkom na ceste dostať z tela to, čo tam nepatrí. Organizmus vysiela signál: Pozor - niečo nie je  v poriadku. Ako pre mamu je pre vás prirodzené, že máte o svojho drobčeka strach. Nemusíte však panikáriť. Podporte svoje dieťatko a zabezpečte, aby sa v takýchto nemilých chvíľach cítilo čo najlepšie.

Telesná teplota u detí sa odlišuje s vekom. Za zvýšenú teplotu sa u človeka považuje telesná teplota medzi 37 °C a 38 °C, za horúčku sa potom považuje teplota vyššia než 38 °C.

Príčiny a príznaky detskej horúčky Príčiny a príznaky detskej horúčky

Prečo vlastne horúčka vzniká? Medzi najčastejšie dôvody patria: infekčné ochorenie - nachladenie, ochorenie dýchacích ciest, chrípka, zápal stredného ucha, zápal močových ciest, zápal pľúc a ďalšie. Príčinou môže byť aj očkovanie či porucha imunity. 
Všímajte si svoje dieťatko - možno spozorujete nepatrné zmeny v jeho správaní, ktoré môžu indikovať zvýšenú teplotu. 

Najčastejšie príznaky sú : 

 • náhla zmena správania, podráždenosť
 • únava, častejší plač
 • odmietanie jedla - nechutenstvo
 • zimnica
 • pocity smädu
 • horúca suchá koža, na tele môže byť až vlhká
 • rýchlejšie dýchanie
 • u menších detí sa objavuje aj hnačka
 • horúca tvár

Ako merať teplotu u detí? Ako merať teplotu u detí?

Novorodencom a kojencom merajte teplotu v konečníku. Počítajte s tým, že v telových dutinách je teplota o 0,5 °C vyššia ako v podpazuší. V priebehu merania teploty v konečníku buďte veľmi opatrní, aby ste vášmu dieťatku nespôsobili bolesť. Teplomer pred meraním natrite olejom alebo vazelínou. U starších detí potom  pokojne prejdite k meraniu teploty v podpazuší. 

Aký teplomer je vhodný? Dnes sa najčastejšie používajú teplomery digitálne.  Pre meranie v oblasti konečníka použite digitálny teplomer s ohybnou špičkou, ktorý využijete aj na meranie teploty v podpazuší. Pre rýchle a šetrné zmeranie detskej teploty vyskúšajte bezdotykový teplomer .

Ortuťové teplomery sa prestali úplne používať, pretože pri ich rozbití dochádzalo k úniku nebezpečných toxínov ortuti do ovzdušia . 

Ako znížiť horúčku u detí? Ako znížiť horúčku u detí

Základom starostlivosti o dieťatko postihnuté horúčkou je odpočinok. Nechajte svoje dieťa v pokoji  a tichu, doprajte mu priestor pre spánok. Zároveň ho neustále kontrolujte a pozorujte. Samotná vaša prítomnosť je pre dieťatko dôležitá. Pravidelne mu doplňujte tekutiny. Vhodný je bylinkový teplý čaj, ktorý môžete osladiť trochou medu.

Liek zvoľte podľa veku a tolerancii malého pacienta. U detí sa používajú lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu. Tieto lieky zoženiete vo forme sirupu, čapíkov alebo tabliet. Paracetamol nájdete napríklad v Paralene alebo Panadole pre deti. Ibuprofén je obsiahnutý v Ibalgine či Nurofene pre deti s jahodovou alebo pomarančovou príchuťou.


Pre koho čapíky, pre koho sirupy?

Čapíky sa podávajú kojencom a batoľatám, u starších detí potom voľte sirup alebo tabletky. Lieky sa dávkujú podľa hmotnosti malého pacienta. Čapíky s paracetamolom podávajte tým najmenším. Tabletky môžete prípadne rozdrviť a podať dieťaťu na lyžičke s troškou šťavy.

Dbajte na to, aby v miestnosti, kde dieťa odpočíva nebolo ani prekúrené, ani veľmi chladno. Nezabúdajte pravidelne vetrať. Nikdy dieťaťu nepodávajte aspirín, ten môže vyvolať smrteľné nebezpečné ochorenie, tzv. Reyov syndróm.

Prípravky na horúčku majte pripravené v domácej lekárničke - nebudete tak zaskočení.

Kedy už navštíviť lekára Kedy už navštíviť lekára

Sledujte priebežne svoje dieťatko v horúčkovom stave. Keď spozorujete nejakú komplikáciu či alarmujúce príznaky, vyhľadajte lekára. 

Lekára navštívte v týchto prípadoch:

 • vracajúce sa zvracanie
 • malátnosť až ochabnutosť
 • zlá pohyblivosť
 • krvavé škvrnky na koži
 • mramorovaná koža
 • neklesajúca vysoká teplota
 • chladné končatiny
 • malý príjem tekutín

V prípade horúčky u detí mladších ako 3 mesiace, navštívte lekára vždy. Cítite sa stavom vášho miláčika naozaj znepokojení? V takejto situácií je tiež lepšie ísť pre istotu  k lekárovi. 

Pár babských rád na záver Pár babských rád na záver

Nie je vždy nutné sa hneď uchyľovať k liekom. Vyskúšajte prírodnú alternatívu. Výborné sú napríklad zábaly alebo schladenie dieťatka pomocou omývania.

Namočte uterák do vlažnej vody, potom do nej dieťa pohodlne zabaľte. Uterák dávate len na oblasť bruška a hrudníka, nohy a ruky dieťatka nechajte voľné. Zábal trvá zhruba 10 minút. Za pol hodiny po skončení zábalu zmerajte teplotu a keď neklesá, tak podľa potreby v priebehu dňa opakujte. 

Ďalšou z možností je omývanie dieťatka. Dajte ho do vaničky a omývajte ho špongiou v oblasti trupu, rúk a nôh. Dĺžka závisí na potrebách dieťaťa, keď mu je zima, tak ho samozrejme vytiahnite, doba sa pohybuje približne okolo 30 minút a teplota vody sa pohybuje okolo 29 °C.

Pravidelný prísun vitamínov je pre zdravé dieťa dôležitý. Podporte detskú imunitu s vitamínmi na imunitu pre deti. Zaujíma vás, aké vitamíny deti potrebujú, prečítajte si o tom článok. 

Na detskú imunitu

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Otázka na produkt
  12. 05. 2020

  Je vhodné kombinovať liek Coldrex MaxGrip s Paralenom?

  Dobry den, mozem tento liek proti bolesti kombinovat s https://www.benulekaren.sk/coldrex-maxgrip-lemon-10ks?

  Dakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje účinnú látku paracetamol v množstve 1000mg , ktorá  je obsiahnutá aj vo voľnopredajnom lieku  Paralen . Vzájomná kombinácia sa nedoporučuje, nakoľko by došlo k prekročeniu maximálnej doporučenej  dennej dávky paracetamolu , čo by malo za následok  možné závažné poškodenie pečene. 

  COLDREX MaxGrip Lemon  je určený pre  dospelých (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov, s telesnou hmotnosťou nad 65 kg. 

  Ak budete dodržiavať dávkovanie , nepotrebujete užívať ďalšie lieky  s tou istou účinnou látkou . Užíva sa  1 vrecko podľa potreby 1-4x denne s odstupom 4-6 hodín. Interval medzi jednotlivými dávkami nemá byť kratší ako 4 hodiny. Najvyššia jednotlivá dávka je 1 vrecko. Maximálna denná dávka sú 4 vrecká.

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje aj ďalšiu účinnú látku  - dekongestant  (fenylefríniumchlorid) - látku, ktorá  znižuje zdurenie nosovej sliznice. Pri užívaní Coldrex MaxGrip Lemon už nepoužívajte ďalšie lieky , ktoré sa používajú na zmiernenie chrípky,  nachladnutia alebo opuchu nosovej sliznice. 

  Vhodnými podpornými prípravkami  sú prípravky na : 

  1. výplach nosa pomocou morskej vody  : napr.  LIVSANE Nosový vyplachovací sprej 100ml   - spolu s týmto liekom je to účinné a bezpečné

  2. na bolesť hrdla :  Florsalmin spray spr 25ml

  3. liek proti kašľu :  napr. LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 200ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Deti a detská výživa
  12. 05. 2020

  Aké je doporučené dávkovanie lieku Paralen 500 u detí ?

  Dcerka má 10 rokov a Paralen mám 500 stovku dávkovanie je písané dakujem veľmi pekne za odpoveď vopred ďakujem áno odstup dodržím no potrebovala som vedieť či sa môže podávať spolu ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Deťom a dospievajúci vo veku 6 -15 rokov  ( alebo s telesnou hmotnosťou väčšou ako 20kg ) sa podáva  1/2 tablety až 1 tableta ako jednorazová dávka.

  Jednotlivé dávky sa podávajú s časovým odstupom najmenej 6 hodín. Interval možno skrátiť podľa potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna celková denná dávka.
  U detí s telesnou hmotnosťou 20-25kg  je maximálna celková denná dávka 3 tablety (1,5 g paracetamolu).
  U detí s telesnou hmotnosťou 26-40 kg je maximálna celková denná dávka 4 tablety (2 g paracetamolu).
  U detí s telesnou hmotnosťou 40-50 kg je maximálna celková denná dávka 6 tabliet (3 g paracetamolu).

   

  Tablety, ktoré je možné deliť aj podať rozdrvené, sa užívajú počas jedla alebo tesne pred jedlom, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. 

   

  Dcérke prajeme skoré uzdravenie.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.