Teplomery a meranie teploty

TEPLOMERY A MERANIE TEPLOTY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Naša telesná teplota sa behom dňa mení, v priebehu dňa je vyššia a v noci klesá, ale udržuje sa v rozmedzí 36 – 37 °C. U žien sa teplota mení aj podľa fázy menštruačného cyklu. Reguluje ju centrum pre termoreguláciu, ktoré sídli v časti mozgu zvanom hypotalamus. Keď sme chorí a cítime sa zle, pôsobením pyrogénov teplota nášho tela stúpa nad hodnoty 38 °C a prechádza do stavu horúčky. To je chvíľa, kedy v lekárničke hľadáme teplomer. Ak nám nameria hodnotu vyššiu ako 41 °C, hovoríme o tzv. hyperpyrexii.

  • Články o zdraví
  • Deti a mamičky
  • Dýchanie

5 minút čítania


Spôsoby merania teploty Spôsoby merania teploty

Teplotu môžeme merať niekoľkými spôsobmi a na rôznych miestach. Záleží teda, čo preferujeme a aký typ teplomera máme po ruke.

  • Rektálne – meranie teploty v konečníku,
  • Orálne – meranie teploty v ústach,
  • Axilárne –meranie teploty v podpazuší,
  • Aurikulárne – meranie teploty v uchu,
  • Bezkontaktne – prístrojom nameraným zo vzdialenosti asi 5 cm na čelo v oblasti spánkovej tepny.

  Typy teplomerov Typy teplomerov

Sklenený teplomer

Najznámejším typom teplomera, ku ktorému sa s dôverou vracia hlavne staršia generácia, je ortuťový teplomer. Neveriaci potom krútia hlavou, keď v lekárni počujú, že predaj teplomerov plnených ortuťou bol v EU od 1. 6. 2009 zakázaný a ortuť bola nahradená bezpečnejším kovom, a to gáliom. Gáliom plnený teplomer je plne funkčný, presný, ekologický a cenovo najdostupnejší. Dá sa využiť na meranie v ústach u koreňa jazyka, v podpazuší alebo v konečníku.

Pred meraním je dobré sklepať ho pod 36 °C, čo môže  byť niekedy trochu obtiažne, hlavne keď sa používa rovnaká technika, ako sme boli zvyknutí u ortuti. Rukou sme sa silne rozohnali a  prudko zabrzdili. Sklepanie gáliového teplomera ide takto veľmi obtiažne, ale pôjde ľahšie, ak využijete odstredivú silu a použijete sklepávacie puzdro. Uchopte puzdro ukazovákom  medzi palec a ukazovák a niekoľkokrát zatočte zápästím dookola. Ako pomôcka pre točenie môže poslúžiť aj bežná domáca textília, ako napríklad ponožka. Párkrát s ňou zatočte a stĺpec gália je rázom dole.

Digitálny teplomer

Rovnako ako sklenený teplomer, aj digitálny sa dá použiť na meranie v ústach, v konečníku a v podpazuší. Mnoho ľudí ho považuje pri meraní v podpazuží za nepresný, ale všetko vyrieši správna technika. Pre presné meranie nechajte teplomer v podpazuší aspoň 5 minút a to aj cez zvukovú signalizáciu, aby bola podpazušná jamka správne prehriata. Digitálny teplomer meria rýchlo len v ústach alebo v konečníku. Ďalší faktor, ktorý ovplyvní presnosť výsledku merania je tiež silné potenie. Preto pred meraním pokožku podpazušia utrite do sucha. Displej umiestnite tak, aby smeroval k telu a špička čidla smerovala do stredu podpazušnej jamky. U niektorých modelov sú totiž teplotné čidlá umiestnené len na hrote špičky, a preto by sa mala čo najviac dotýkať pokožky.

Na trhu sú dostupné   aj modely s ohybnou špičkou, ktoré ocenia hlavne rodičia na meranie teploty v zadočku. Tradované odčítanie 0,5 °C od nameranej teploty v konečníku nemusí byť spoľahlivé, preto sa nič neodčíta. Je to z toho dôvodu, že rozdiel medzi meraním v konečníku a v podpazuší môže kolísať v rozmedzí od -0,2 do +1,9 °C. Hlavné je teploty z rôznych častí tela medzi sebou neporovnávať a merať stále na rovnakom mieste.

Detský teplomer

Formou digitálneho teplomera pre najmenšie  detičky, ktoré cmúľajú  je teplomer v tvare cumlíka. Niektoré detské teplomery sa pri horúčke zafarbia, takže riziko poznáte aj bez odčítania teploty. Teplotu meria rýchlo, ale nevýhodou môže byť nutnosť hygieny a udržiavanie cumlíka v čistote.

Bazálny teplomer

Meranie bazálnej teploty vykonávajú ženy, ktoré sa snažia o potomka alebo naopak, kontrolujú si plodné a neplodné dni a prirodzene tak plánujú rodinu. V dobe ovulácie totiž telesná teplota prirodzene stúpa. Podľa vyššej teploty môže žena rozpoznať, či nastalo obdobie, kedy je telo pripravené na počatie. Bazálna teplota sa meria ráno buď v podpazuší (nedoporučuje sa), pod jazykom alebo najčastejšie - vaginálne. Dôležité je, aby sa miesto merania teploty nestriedalo a bolo stále rovnaké. Len tak sa môžu teploty medzi sebou porovnávať. Teplomer telesnej teploty býva s ohybnou špičkou a spravidla meria na dve desatinné miesta.

Ušný infračervený teplomer

Tento typ teplomerov si vyberajú mamičky, pretože je presný, doba merania je pomerne krátka a teplota sa ľahko odčítava z displeja. Spoľahlivosť vyváži vyššiu cenu a potrebu meniť hygienické krytky alebo batérie. Ako každé meranie, tiež meranie v uchu má niekoľko  pravidiel, ktoré si rýchlo osvojíte podľa návodu. Jedným z hlavných pravidiel je, že v uchu nesmie byť zápal, poškodený bubienok a ušný maz. Meranie nie je  vhodné v uchu, na ktorom ste predtým ležali, pretože sa v ňom nakumulovalo teplo. Teplotu merajte stále v rovnakom uchu a neporovnávajte ju medzi sebou.

Bezkontaktný teplomer

Podobne ako ušný teplomer, využíva pre svoje meranie technológiu infračerveného svetla. Bezdotykový teplomer najčastejšie volia mamičky, pretože vďaka nemu ľahko skontrolujú teplotu dieťatka počas spánku bez toho, aby sa prebudilo. Okrem toho má aj ďalšie užitočné funkcie, a to meranie teploty vzduchu a tekutín. Takto si ľahko skontrolujete teplotu v izbe, čaju alebo kaše a tiež teplotu kúpeľa. Meranie je maximálne hygienické, takže ho môžu používať všetci členovia rodiny bez toho, aby sa muselo čokoľvek meniť. Vďaka týmto funkciám a výhodám ho volí mnoho rodičov napriek  jeho vyššej cene.

Čelový teplomer

Prúžok na meranie teploty obsahuje tekuté kryštály, ktoré sa sfarbia na úrovni nameranej teploty. Slúži len k orientačnému meraniu teploty v rozsahu 36 - 40 °C priložením na suché a čisté čelo. Zo všetkých teplomerov je tento spôsob merania najmenej presný.

  Aký je ten ideálny teplomer? Aký je ten ideálny teplomer?

Na záver je potrebné dodať, že žiadna z metód merania teploty nie je  absolútne 100%. Rozdiely nameraných teplôt vznikajú ako medzi rôznymi miestami merania, tak aj medzi jednotlivými teplomermi. Každý prístroj má určitú odchýlku merania a dokonca aj sklenené teplomery, ktoré merajú na základe fyzikálnych zákonov, merajú s odchýlkou. Preto je dôležité merať vždy na rovnakom mieste, dodržiavať zásady merania a sledovať, či teplota stúpa alebo klesá. Isté je, že materinský inštinkt dokáže byť niekedy presnejší ako prístroje a horúčku tak lepšie  a včas rozpoznať.

Teplomery

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.