Ako na nádchu a prechladnutie u kojencov?

AKO NA NÁDCHU A PRECHLADNUTIE U KOJENCOV?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Prvá nádcha a prechladnutie bábätka môže rodičov poriadne vyľakať. Je to prvá zdravotná komplikácia a hlavne rodičia prvého dieťatka  nie sú si istí, čo robiť. Imunitný systém novorodencov totiž ešte nie je dokonale vyvinutý a na stretnutie s prvými mikróbami reaguje prvými príznakmi prechladnutia. Na liečbu kojeneckej nádchy pomáha vlhký a studený vzduch, správne oblečenie, soľný roztok a kvapky do nosa.

 • Deti a mamičky
 • Dýchanie
 • Choroby

8 minút čítania


Ako spoznať prechladnutie u bábätka Ako spoznať prechladnutie u bábätka

Dospelý človek nádchu ľahko zvládne a môže s ňou bežne fungovať, bábätká ale celkom potrápi. Novorodenci majú totiž úzke dýchacie cesty a navyše vedia dýchať len nosom. Ani pri nádche nevedia dýchať ústami ako my dospelí. Navyše je frekvencia dýchania rýchlejšia než u dospelého. Upchatý nos komplikuje dve základné životné funkcie bábätka, a to predovšetkým kŕmenie a spánok. Dieťa je nepokojné, má problémy so zaspávaním, cíti úzkosť a plače.

Tieto príznaky prechladnutia kojencov môžete pozorovať :

 • upchatý nos kvôli opuchu sliznice a tvorbe hlienu, 
 • vodová nádcha u bábätka - tvoria sa bublinky pri nose,
 • zdurená  sliznica a slzenie očí,
 • problémy s dýchaním,
 • únava a nespokojnosť,
 • problémy so zaspávaním kvôli nepriechodným dýchacím cestám, 
 • chrčanie u bábätka, 
 • kašeľ je väčšinou suchý, 
 • môže a nemusí byť zvýšená teplota až horúčka, 
 • kýchanie.

Kýchanie novorodencov

Pokiaľ bábätko občas kýchne a iné príznaky nepozorujete, nemusíte mať obavy. V tomto prípade nejde o nádchu u novorodenca. Novorodenci si týmto spôsobom, podobne ako dospelí, čistia dýchacie cesty. Po narodení majú v dutinách ešte niekoľko dní zbytky plodovej vody, ktorej sa týmto spôsobom zbavujú. Často sa do nošteka dostane aj mlieko, ktoré zaschlo a prekáža vo voľnom dýchaní.

Čo robiť pri kojeneckom prechladnutí Čo robiť pri kojeneckom prechladnutí

Už pri prvých príznakoch prechladnutia bábätka zavolajte detskému lékarovi, pediatrovi  a vysvetlite mu zdravotný stav. Dohodnite sa, či je potreba osobnej návštevy ordinácie alebo to zvládnete doma. Poradí vám, ako dlho trvá nádcha u kojenca a kedy podať lieky na prechladnutie u bábätka.

Návštevu dieťaťa u lekára určite neodkladajte v prípadoch, keď:

 • má horúčku viac ako 3 dni,
 • silno kašle,
 • hlien má žltú až zelenú farbu,
 • nechce piť a ťahá sa za ušká,
 • odmieta dojčenie,
 • nádcha trvá viac než 7 dní.

Prípravky na posilnenie imunity sú vhodné až pre deti od 1 roku. Pokiaľ dieťa kojíte zloženie materského mlieka sa prispôsobí chorému dieťatku a obsahuje viac prirodzených látok podporujúcich prirodzenú imunitu. Podobné látky sú tiež obsiahnuté v umelej dojčenskej výžive.

Vytvorte ideálne podmienky pre dýchanie

Aby sa dieťatku lepšie dýchalo, udržujte v miestnosti vlhký vzduch. Keď zrovna v miestnosti nespinká, vyvetrajte. Na zvlhčenie vzduchu sa dajú použiť rôzne pomôcky, ako sú zvlhčovače a difuzéry, no postačí aj stará dobrá metóda, mokrá plienka prehodená cez radiátor. Prekúrený a suchý vzduch totiž vysušuje nosovú sliznicu ešte viac a zhoršuje priechodnosť dýchacích ciest. Než miestnosť neprimerane vykuríte, radšej bábätko vhodne oblečte.

V postieľke a v kočíku vytvorte naklonenú rovinu, aby bola hlavička na vyvýšenom mieste.

Čo mať doma na kojenecké prechladnutie Čo mať doma na kojenecké prechladnutie

Pri náhlej dojčenskej nádche a kašli je dobré mať doma po ruke potreby a lieky, ktoré pomôžu dieťatku sa z choroby rýchlo dostať. Ako zbaviť dieťatko hlienov?

Morská voda

K čisteniu nosa použite izotonický soľný roztok, ktorý čistí a zvlhčuje nosovú sliznicu. Pri zahlienení a zadnej nádche u kojencov riedi hlien. Morskú vodu môžete používať niekoľkokrát denne. Od 6. mesiacov môžete pri nádche u kojencov použiť hypertonický roztok solí, ktorý zmierni opuch a pocit upchatého nosa.

Nosová odsávačka

Odsávačka hlienov je dobrý pomocník na akútne stavy, keď hlieny bránia v dýchaní. Použite ju, pokiaľ si už neviete rady a dieťatko nemôže kvôli upchatému nosu piť ani spinkať. Vodovú nádchu u dieťatka nie je potrebné odsávať. Existujú manuálne odsávačky, s pohonom na baterky alebo na vysávač. Nech už zvolíte ktorúkoľvek, buďte opatrní a s odsávaním to nepreháňajte. Na neopatrné a často zbytočné odsávanie reaguje sliznica nosa ďalším zdurením, opuchom a tvorbou hlienu a vy sa tak ocitnete v bludnom kruhu.

Odsávajte 1 - 2 krát denne a pred samotným použitím odsávačky použite morskú vodu. Pri manipulácii buďte opatrní a odsávačku prikladajte len na okraj nosovej dierky. Odsávanie nosa u novorodencov nie  je až taká veda, ale pokiaľ si nie ste  istí, či to robíte správne, určite vám poradí lekár alebo detská zdravotná sestra.

Lieky na nádchu u bábätiek

Novorodencom  a kojencom sú určené na uvoľnenie upchatého nosa kvapky Nasivin 0,01 %. Existuje v dvoch variantoch, s klasickým kvapkadlom alebo Nasivin Soft 0,01 % s mechanizmom podobným rozprašovači. V skutočnosti nejde o sprej, ale o dávkovač tzv. skákajúcej kvapky. Kvapky do nosa použite, pokiaľ je noštek vyčistený, hlieny odsaté, ale aj napriek tomu  nemôže dieťatko dýchať.

Môžete ich použiť pri nádche v šestonedelí, do 4. týždňa veku stačí jedna kvapka, od 5. týždňa veku 1 - 2 kvapky aplikujte do každej nosovej dierky a to maximálne  3-krát denne. Kvapky do nosa aplikujte na okraj nosovej dierky a na pár sekúnd pritlačte krídlo nosovej dierky, aby sa účinná látka rozprestrela na sliznicu nosa a nestekala do krku.

Sirupy a čapíky na teplotu

Prípravky určené tomuto účelu používajte až pri zvýšenej teplote nad  38°C alebo pri bolesti. Dobrým príkladom, kedy pri bolesti siahnuť po "úľave" je prerezávanie zúbkov. Pozor však, tieto lieky podávajte deťom starším než 3 mesiace alebo ťažším ako 5 kilogramov. Ak sa horúčka objaví u menšieho dieťatka, radšej kontaktujte lekára a dohodnite sa s ním na ideálnom postupe. Pre väčšie deti sú vhodné dve účinné látky - paracetamol a ibuprofén. Obe na trhu objavíte v podobe sladkého sirupu alebo čapíky pre novorodencov. Zo skúseností doporučujeme mať doma pripravené obe formy. V prípade horúčky spojenej s hnačkami siahnite po sirupe. Pokiaľ vám dieťatko zvracia, zaberú lepšie čapíky.

Paracetamol (Paralen, Panadol) - je vhodný aj pri  bolestiach a chrípke. Ideálnu dennú dávku lieku ľahko zistíte podľa hmotnosti dieťaťa, ktorú následne pohodlne odmerajte pomocou odmeriek. Tie sú k produktom priložené od výrobcu. Medzi jednotlivými dávkami udržujte približne 6 hodinový odstup.

Ibuprofen (IbalginNurofenBrufen) - pôsobí proti zápalu, horúčke a bolesti. Presnú doporučenú dávku opäť spočítate podľa veku a ešte presnejšie podľa hmotnosti dieťaťa. Sirup odmeriate pomocou odmerky. Medzi dávkami ibuprofénu dodržujte odstup 6 - 8 hodín.

Striedanie liekov na horúčku: v prípade, že horúčka neklesá alebo sa po pár hodinách opät zvýši, je možné striedať tieto dve účinné látky po 4 hodinách.

Čo na kašeľ u bábätiek Čo na kašeľ u bábätiek

K nádche a prechladnutiu sa môže pridružiť aj kašeľ. Kašeľ by mal trvať naviac 5 - 10 dní. Zo začiatku prechladnutia sa objaví suchý neproduktívny kašeľ, ktorý postupne prechádza do vlhkého kašľa. Okrem kašľania počujete tiež pri dýchaní chrčivý zvuk. Ako zbaviť dieťatko chrčania? V prípade nekomplikovaného kašľa môžete na doporučenie lekára zakúpiť v lekárni sirup alebo kvapky na kašeľ pre novorodencov.

Pri produktívnom vlhkom kašli u kojencov zvoľte tzv. expektoranciá. Sú to lieky, ktoré pomôžu väzký hlien v prieduškách skvapalniť a uľahčiť tak vykašliavanie. Sú to Ambrobene, Ambrosan či Mucosolvan sirup na kašeľ u bábätiek od narodenia alebo Solmucol 100mg sáčky vhodné od 6. mesiaca.

Pri suchom kašli na začiatku ochorenia zvoľte tzv. antitusiká. Sú to kvapky na kašeľ u kojencov Sinecod a Tussin. Oboje vhodné od 2 mesiacov. Na zníženie dráždivosti priedušiek (hlavne pri laryngitíde) sa niekedy používajú antihistaminiká Fenistil kvapky.

Z prírodných liekov môžete od narodenia podávať sirup Hedelix a Prospan.

Napriek všetkým snahám niekedy kašeľ u kojencov trvá viac než 3 - 4 týždne. V takom prípade hovoríme o chronickom kašli. Určite sa zverte s týmto problémom lekárovi, ktorý odhalí príčinu neutíchajúceho kašľa. Chronický kašeľ môže mať súvislosť tiež s refluxom potravy alebo tzv. syndrómom zadnej nádchy.

Pitný režim v podobe čaja

Keď vaše dieťatko vzlyká a v prieduškách počujete chrčanie, riedenie hlienov podporíte tiež čajom. Od 1. týždňa môžete podávať Apotheke Detský čaj BIO rumančekový alebo HiPP BIO Prvý Feniklový čaj.

Dieťatko vhodne oblečte Dieťatko vhodne oblečte

Novorodenci nemajú ešte dostatočne vyvinutú termoreguláciu. Keď je  zima, nespustí sa u nich svalový tras, ktorý tvorí teplo, tak ako u väčších detí a dospelých. Majú tiež málo podkožného tukového tkaniva. Ideálna teplota vzduchu pre nahého novorodenca je 32 - 34 °C. Pri nádche sa ale lepšie dýcha, keď je vzduch chladnejší a preto je potrebné zvoliť správne oblečenie. Vsaďte na vrstvenie a kvalitné dojčenské oblečenie. Prvá vrstva je najdôležitejšia a mala by byť funkčná. Žiadne umelé materiály. Zvoľte bavlnu, ktorá odvedie aj prípadnú vlhkosť. Ďalšia vrstva oblečenia by mala byť teplejšia a dieťatko zahrievať.

Ako spoznať, že je bábätku teplo alebo zima? Na signál studených rúk sa radšej nespoliehajte. Krvný obeh totiž primárne zásobuje predovšetkým orgány, na ručičky a nožičky prichádza rad až neskôr. Môžu byť teda studené, aj keď sa dieťatko cíti príjemne. Indikátorom je zátylok: pokiaľ je vlhký, bábätku je teplo a potí sa. Potom už len stačí, že drobca ofúkne a prechladnutie je na svete.

Vitamíny a minerály pre deti

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  12. 05. 2020

  Aké sú vhodné náplasti na uvoľnenie dýchania u detí počas spánku?

  Dobry den. Pouzivala som na dychanie naplaste Naspiro na uvolnenie nosa. uz dlhsiu dobu ich neviem zohnat. 
  viete mi prosim dat info, ci sa prestali vyrabat a ci existuje nieco podobne? vhodne aj pre deti (2 a 4 roky). 
  dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Naspiro náplaste budú dostupné u dodávateľa v druhej polovici februára 2020. 

   

  Alternatívou môže byť použitie WALMARK Sinulan forte Aroma Patch junior náplasť 1x5 ks. U detí od 18 do 36 mesiacov sa náplasť aplikuje mimo ich dosahu. 

  Obsahuje upokojujúce bylinné arómy na pokojný spánok , uľahčuje dýchanie až po dobu 8 hodín tým, že s uvoľňuje prírodné arómy esenciálnych olejov.

  Ďalšou možnosťou je aromatizovať priestor na spanie pomocou difúzera  kvalitnými esenciálnymi olejmi , kt. sú vhodné aj  pre malé deti : eucalyptus radiata, borovica, levandula. Pôsobia  preventívne   pred respiračnými ochoreniami , v prípade už prepuknutých respiračných ochorení  skracujú  trvanie choroby, uľahčujú dýchanie . Vaše deti sa Vám odmenia pokojným spánkom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Imunita
  13. 05. 2020

  Je vhodný Imunoglukán PH 4 aj pre ročné dieťa?

  Je to vhodné aj pre ročne dieťa?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku. Podľa údajov výrobcu prípravok môže užívať dieťa staršie ako 3 roky.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  16. 11. 2020

  Čo je vhodné na suchý kašeľ pre 8 mesačné bábätko?

  Dobry den,

  chcem sa opýtať na dieťatko 8 mesačné ma už 3. deň suchý kašeľ v noci sa to stupňuje, cez deň možno raz, dvakrát zakašle, nemá horúcku vôbec. poradili by ste asi nejaký sirup na takýto kašeľ pre bábätko?

  Ďakujem krásne

  Dobrý deň,

  pre 8 mesačné dieta by som Vám odporučila kvapky Tussin, pretože sú vhodné aj pre najmenších a jednoducho sa dávkujú. Obsahujú účinnú látku, ktorá tlmí suchý a dráždivý kašeľ. Dávkuje sa podľa hmotnosti dieťaťa. Pokiaľ by kašeľ neustal po týždni liečby, navštívte detského lekára. 

  Tussin kvapky 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.