Čo je laryngitída a ako ju liečiť?

ČO JE LARYNGITÍDA A AKO JU LIEČIŤ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Ten kto ju sám ako dieťa nezažil si v detstve ušetril veľmi nepríjemné ochorenie. O to väčším šokom je, keď sa s laryngitídou stretávame u svojho dieťaťa. Sprevádzajú  ju totiž nepríjemné príznaky, ale nie je  tak nebezpečná, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.  Dá sa jej ale predchádzať a ako ju bezpečne poznať a preliečiť?

 • Články o zdraví
 • Deti a mamičky
 • Dýchanie

6 minút čítania


Laryngitída ovplyvní dýchanie, hlas a prehĺtanie Laryngitída ovplyvní dýchanie, hlas a prehĺtanie

Laryngitída je odborný názov pre zápal hrtana, z latinského slova laryng. Hrtan je trubica, pomocou ktorej nám prúdi vzduch z nosa alebo úst ďalej do priedušiek a pľúc. Vstup do hrtana je chránený príklopkou, ktorá sa pri prehĺthaní jedla a tekutín reflexne uzavrie a tým zabraňuje vdýchnutí potravy. Vďaka tomuto mechanizmu sa nedostane potrava do dolných dýchacích ciest. V blízkosti hrtana sú tiež hlasivkové väzy, ktoré nám svojim chvením pri prechode vzduchu zaisťujú hlas a vydávanie zvukov. Funkciou hrtana sú preto tvorba hlasu, dýchanie, kašeľ a prehĺtanie. Pri zápale  môžu byť práve tieto funkcie oslabené a narušené

Čo stojí za zápalom hrtana a ako ho poznáte? Čo stojí za zápalom hrtana a ako ho poznáte?

Pôvodcom laryngitídy sú vírusy influenze alebo parainfluenze. Postihuje predovšetkým deti, ale nevyhne sa ani dospelým. Zatiaľ čo dospelý pociťuje ľahký priebeh a zvládne liečbu doma, u detí je priebeh ochorenia hrozivejší. Zápal  hrtana sa vyskytuje pomerne často, dokonca je najčastejšou príčinou hospitalizácie detí predškolského veku v nemocnici. U detí laryngitída prichádza náhle v noci, aj keď sa večer mohlo zdať celkom zdravé alebo len trochu chripelo. Vírus vyvolá zápal v miestach hrtana a priedušiek.

Príznakom zápalu hrtana je:

 • opuch, 
 • začervenanie, 
 • a porušená funkcia. 

Väčšinou je ochorenie bez horúčky, ale môže byť aj s horúčkou. Typický je štekavý kašeľ, sipot a problémy s dýchaním, predovšetkým pri nadýchnutí. V noci sa teda dieťa prebúdza s pocitom, že sa mu zle dýcha, lapá po dychu a sipí. Pri opuchu priedušky a hrtana sa u dospelého človeka priestor zúži len o 20 % a pociťuje drobné problémy, u dieťaťa sa pri rovnakom opuchu zmenší vnútorný priestor až o 70 %. To je dôvod, prečo je pre deti toto ochorenie omnoho nebezpečnejšie, než pre dospelého človeka.

Prvá pomoc doma a liečba Prvá pomoc doma a liečba

Dieťaťu najviac uľavíte, keď sa bude  zdržiavať v priestoroch s chladným a vlhkým vzduchom. V zimných mesiacoch je najlepšie otvorené okno v izbe, prípadne môže v akútnej situácii pomôcť aj otvorená chladnička a obklady hrdla. Dôležité je tiež udržať dieťa v pokoji, pretože plač opuch len zhoršuje. Pomaly podávajte aj studenú tekutinu a udržte dieťa  v polohe sedu.

Čo by k liečbe doporučil lekár Čo by k liečbe doporučil lekár

Pri liečbe sa nepodávajú antibiotiká, pretože ide o ochorenie spôsobené vírusovým pôvodcom. Tiež nie sú nijako prospešné lieky na kašeľ a to ani na vykašliavanie, ani lieky na tlmenie suchého kašľa. Na horúčku samozrejme podajte svoj osvedčený liek zo skupiny NSAID, ako je Nurofen, Panadol, Paralen alebo Ibalgin. Čiastočne pomôže stlmiť kašeľ a zmierniť opuch antihistaminikom, ktoré sú pre najmenšie deti aj v kvapkách (Fenistil,  Zodac). V prípade, že sa záchvaty opakujú častejšie, požiadajte pediatra o predpis na čapíky pre deti s kortikoidmi. Pripravujú sa v lekárni po predložení receptu a uchovávajú sa v chladničke. Tieto čapíky zaberajú na opuch hrtana relatívne rýchlo, je potreba s nimi zaobchádzať opatrne a nepodávať hneď pri prvom zakašľaní. 

Keď domáca starostlivosť nestačí – je potrebné konať Keď domáca starostlivosť nestačí – je potrebné konať

Pokiaľ sa stav dieťaťa nezlepšuje, nemôže dýchať a vy vidíte, že modrajú pery a ušnice, vyhľadajte bezodkladne  lekársku pomoc, nebojte sa volať aj rýchlu službu – linku 155 alebo 112. Rovnako tak aj v prípade, že máte batoľa alebo kojenca. V tomto veku je potreba prevozu do nemocnice a okamžitá liečba, niekoľkodenná hospitalizácia a následne pozorovanie. 

Ako predchádzať laryngitíde Ako predchádzať laryngitíde

Vzhľadom k tomu, že ide o vírusové ochorenie  je nemožné jasne doporučiť, ako sa ochoreniu vyhnúť. Existuje ale pár opatrení, pri ktorých riziko laryngitídy klesá. Pokiaľ sa  ochoreniu chcete vyhýbať veľkým oblúkom, pamätajte na tieto body:

 • Pravidelne vetrajte.
 • Zvlhčujte vzduch podľa svojich možností. Najlepšie je však čistička vzduchu so zvlhčovačom.
 • Nefajčíte v prítomnosti detí.
 • Pobudnite s dieťaťom čo najviac na čerstvom vzduchu.
 • V izbe udržujte čistotu, zbavujte sa prachu a vecí, v ktorých sa najčastejšie prach  drží, ako sú plyšové hračky, deky a iné tkaniny. Najobľúbenejšie  kúsky často perte.
 • Na podlahe detskej izby nemajte po celej ploche koberec a často vysávajte.
 • Pokiaľ už laryngitída prichádza pravidelne, buďte pripravení. V lekárničke majte po porade s lekárom antihistaminiká, Dithiaden (liek dostupný len na lekársky predpis a vhodný až od 2 rokov dieťaťa) pre upokojenie a poprípade aj už zmienené čapíky). Pri častom opakovaní ochorenia sa poraďte s lekárom a navštívte s dieťaťom špecializovaného ORL lekára, alergológa či imunológa.

Všetko na podporu imunity

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.