Čo je črevná chrípka a ako dlho trvá?

ČO JE ČREVNÁ CHRÍPKA A AKO DLHO TRVÁ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Črevná chrípka alebo odborne povedané gastroenteritída je akútne infekčné ochorenie postihujúce žalúdok a črevá. Ak vás črevná chrípka zasiahne, môžete si byť istí, že vás neminie akútna hnačka a vracanie a v niektorých prípadoch sa budete potýkať aj s horúčkou.

 • Trávenie

6 minút čítania


Keď vás zaskočí hnačka Keď vás zaskočí hnačka

Hnačkou nazývame častú a riedku stolicu, ktorú môžu sprevádzať aj kŕče v bruchu. Za normálnych okolností stolica obsahuje 80-100 ml tekutín. Pôsobením baktérií, vírusov alebo parazitov v tele sa zvýši sekrécia tekutín v hrubom čreve, čo vedie k vzniku hnačky. O gastroenteritíde sa dá hovoriť, ak máte 3 a viac riedkych stolíc za 24 hodín. K nákaze baktériami môže dôjsť z pokazeného jedla alebo nedostatočne umytého ovocia a zeleniny. Niektoré vírusy môžete stretnúť tam, kde sa vyskytuje viac ľudí, nákaza sa može šíriť aj  vzdušnou cestou. Prevencia pred črevnou chrípkou tkvie v dodržiavaní základných hygienických návykov. Nezabúdajte na dôkladné umývanie rúk pri návšteve verejných toaliet, po ceste v dopravných prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy alebo po návrate zo supermarketu. Ak nemáte možnosť si umyť ruky mydlom a vlažnou tečúcou vodou, majte pre istotu vždy pri sebe antibakteriálny gél v cestovnom balení

Dôležité opatrenia pri hnačke Dôležité opatrenia pri hnačke

Pri liečbe črevnej chrípky je dôležité zabezpečiť predovšetkým dostatok tekutín. Bežne naše telo potrebuje 2-3 litre vody denne. Ak vás postihne črevná chrípka, je potrebné príjem tekutín navýšiť najlepšie na 3-4  litre. Z tela sa vyplavujú aj dôležité minerály, ktoré je vhodné dopĺňať rehydratačným roztokom. Dostanete ho vo forme ORS tekutiny alebo prášku na prípravu roztoku. Vodu na prípravu rehydratačného roztoku použite najlepšie dojčenskú alebo prevarenú a pripravený roztok pite pomaly, po lyžičkách každých 5-10  minút. Pri liečbe pomôže aj liečivá čajová zmes proti hnačke Tormentan. 

Výživové odporúčania pri hnačke Výživové odporúčania pri hnačke

V prvý deň akútnej hnačky sa odporúča tzv. hladná pauza. Vynechajte jedlo, ale dbajte na dostatočný pitný režim. Aj na druhý deň buďte pri výbere jedla opatrní. Keď už sú príznaky miernejšie, začnite postupne pripravovať žalúdok a črevá na tuhú stravu. Vhodné sú:

 • sucháre,
 • dusená mrkva,
 • banán,
 • alebo biele suché pečivo.

V ďalšom kroku pridávame jedla bez tuku. Vyberajte teda mäso kuracie, morčacie alebo králičie. Pokojne zaraďte aj chudú šunku, zemiaky, ryžu alebo cestoviny. Aj keď máte možno veľký hlad, jedzte pomaly a po malých sústach. Naopak nevhodné sú:

 • mlieko,
 • smotana a mliečné výrobky, ktoré obsahujú laktózu,
 • jedlá ťažké, mastné, smažené a korenené.

Tieto jedlá zaťažujú a dráždia tráviací trakt, preto sa im zatiaľ vyhýbajte.

Liečba črevnej chrípky Liečba črevnej chrípky

 • Na zastavenie hnačky odporúčajú lekári použiť liečivo loperamid, ktoré zastavuje nadmerný pohyb čriev a normalizuje tonus zvierača. Nevhodný je ale v prípadoch, že sa vyskytuje v stolici krv alebo hlien, pri teplote, výrazných bolestiach brucha, počas tehotenstva a dojčenia.
 • Menej známa je  účinná látka  racekadotril. Zníži objem vody v stolici a tým bráni vzniku dehydratácie.
 • Z črevných absorbentov je najlepšie užiť liek s účinnou látkou diosmektit.  Naviaže toxíny, vírusy a baktérie. Podáva sa 1,5 hodiny od inej medikácie.
 • V najhorších prípadoch, keď nemáte iné lieky po ruke , použite ako prvú pomoc aj aktívne uhlie. V porovnaní s diosmektitom má ale nevýhodu, pretože farbí stolicu a nemožno tak pozorovať a kontrolovať zafarbenie.
 • Používanie črevného dezinficiencia s látkou kloroxín, ktoré bolo obsiahnuté v lieku Endiaron postupne ustupuje do pozadia. Použitie je opodstatnené v prípade, že ste si istí bakteriálnym pôvodcom hnačky. Aj keď má toto liečivo široké antibakteriálne, antiprotozoálne a antimykotické pôsobenie, nie je účinné na najbežnejšie bakteriálne agens vyvolávajúci hnačky. U vírusových je črevné dezinficiens takisto neúčinné.
 • Ako doplnkovú liečbu sa odporúča podať liek s kvasinkou Saccharomyces boulardii. Kvasinka sa pri teplote tela rýchlo rozmnoží. Je väčšia ako baktéria, preto pokryje povrch čreva a tým chráni sliznicu pred vplyvom bakteriálnych patogénov. Je výborným probiotikom pri ceste do exotických krajín ako prevencia pred cestovateľskou črevnou chrípkou.

Pri bežných problémoch nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, črevnú chrípku prekonáte aj doma. Dôležité je predovšetkým dbať na dostatok tekutín, diétny režim a hygienické návyky. V takom prípade zvládnete črevnú chrípku aj pomocou samoliečby. V prípade, že ťažkosti pretrvávajú viac ako 3 dni a sú spojené s horúčkou po celú dobu, vyhľadajte radšej lekársku pomoc. K lekárovi neváhajte ísť aj v prípade, že stolica obsahuje krv alebo hlien, alebo sa liečite na iné chronické ochorenia.

Všetko na hnačku Probiotiká

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  14. 12. 2020

  Ktorý Biopron je vhodný na úpravu črevnej flóry?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ktorý produkt je vhodnejší na črevnú biofloru...
  Biopron ProgGastro alebo Biopron ProEnzymes ?
  Za odpoveď vopred ďakujem ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BIOPRON ProGastro tbl 1x10   je prednostne určený na normalizáciu kyslosti žalúdka, ak máte problémy s  prekyslením žalúdka a pálením záhy.  Komplex siedmych preverených kmeňov živých kultúr zároveň podporuje rovnováhu črevnej mikrobioty. Normalizuje produkciu žalúdočných kyselín,  znižuje pocit pálenia v hornej časti žalúdku, pomáha podporovať prirodzenú rovnováhu črevnej mikrobioty. Vhodný na dlhodobé užívanie

   BIOPRON ProEnzymes  obsahuje tráviace enzýmy, 9 kmeňov živých mikroorganizmov a bylinné extrakty, je vhodný predovštkým u ľudí, ktorých trápi zvýšená plynatosť a nafukovanie.  BIOPRON ProEnzymes podporuje tráviaci trakt, prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a pomáha udržiavať rovnováhu tráviacich plynov. Kombinácia živých kultúr s inulínom pomáha podporovať obnovenie rovnováhy črevnej mikrobioty. Prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a normalizuje produkciu plynu. Bylinné zložky (aníz, koriander, mäta pieporná, fenikel) prispievajú k úľave pri zažívacích ťažkostiach a podporujú normálnu funkciu zažívacieho traktu.

  Oba prípravky aj upravujú črevnú mikroflóru. Ak Vás netrápi ani plynatosť, ani nadbytok kyselín , môžet užívať BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO. Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov v počte 9 miliárd v dennej dávke. Špeciálna technológia spracovania  zaisťuje odolnosť obsiahnutých baktérií voči žalúdočným i žlčovým kyselinám a tie sa tak neporušené dostanú až do hrubého čreva. Môže sa používať aj dlhodobo na podporu imunity a úpravu črevnej mikroflóry.

  Pri užívaní antibiotík je vhodný BIOPRON 9 Premium 60 kapsúl . Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov vo vysokej dennej dávke – 20 miliárd CFU.

  Ak Vás trápia hnačky, vtedy siahnite po BIOPRON Forte 60 kapsúl.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.