Ako zastaviť vracanie

AKO ZASTAVIŤ VRACANIE

Zvracanie je reflexným prejavem obrannej reakcie nášho organizmu v prípade, že došlo k podráždeniu žalúdka či citlivého okolia sliznice tráviacej sústavy. Cieľom tejto reakcie je snaha nášho tela vypudiť zo seba látky, ktoré podráždenie spôsobili. Zvracanie je vlastne súhra niekoľkých svalových sťahov, ktorá vedie k vypudeniu tráveniny zo žalúdka cez pažerák, hltan von z dutiny ústnej.

 

  • Články o zdraví
  • Trávenie

Pochopte a ukľudnite tráviacu sústavu Pochopte a ukľudnite tráviacu sústavu

Nesnažte sa zvracanie zadržiavať. V prvom rade sa zbavte všetkého, čo sa žalúdku „nepáči“ a až potom nasaďte liečbu. Pokiaľ vaše telo nezvláda požiť ani tekutinu striktne odpočívajte a po niekoľkých hodinách po poslednom zvracaní vyskúšajte vypiť pár dúškov vlažného čaju alebo vody, aby ste zabránili dehydratácii organizmu a zabránili tak ešte väčšej záťaži organizmu. 

Čo spôsobuje zvracanie Čo spôsobuje zvracanie

Je niekoľko dôvodov, prečo sa žalúdok bráni ďalšiemu spracovaniu tráveniny. Niekedy je príčinou ochorenie žalúdka a iných častí tráviacej sústavy, inokedy pokazené jedlo alebo len bujarý večierok, kde ste to predchádzajúcu noc trochu prehnali. Čo je ale u zvracania ešte v poriadku a kedy sa obrátiť na lekára? Nechutenstvo a zvracanie spôsobuje predovšetkým : 

 

  • Neprimerané výkyvy vnútorného prostredia Patria sem výrazné odchýlky od bežných koncentrácií základných minerálov, ale aj hromadenie škodlivín, ktoré nie sú telu vlastné. Tie môžu zájsť  tak ďaleko, že spôsobia zlyhanie pečene alebo obličiek
  • Zápal v niektorej časti tráviaceho ústrojenstva alebo tiež akútna gastritída alebo všeobecne známa črevná chrípka. Problémy spojené s takýmto zápalom trvajú väčšinou len krátke obdobie 3-5 dní. Nebezpečný je predovšetkým u detí a starších ľudí, ktorých môže ľahko ohroziť dehydratácia. Zápal sa ale netýka len žalúdka, zvracanie spôsobuje aj infekcia na pankrease, žlčníka a pečene.               
  • Roztiahnutie (distenzia) tráviaceho traktu. Rýchle prejedanie a nepriechodnosť traktu, ktoré spôsobí neprimerané roztiahnutie žalúdka spôsobuje podráždenie desiateho hlavového nervu, ktorý spustí dekádu impulzov vedúcich k nevoľnosti a zvracaniu. Pri nepriechodnosti traktu spôsobenej zápalom vedie aj k zvracaniu krvi. Tento proces veľmi často sprevádza aj bulímiu – poruchu príjmu potravy, kedy sa človek trpiaci touto psychiatrickou chorobou prejedá a potom zámerne zvracia
  • Tehotenstvo a výkyvy s ním spojené. Snáď všetky budúce mamičky si prešli pri tehotenstve poriadnymi hormonálnymi výkyvmi, ktoré sprevádzajú typické ranné nevoľnosti a zvracanie.
  • Dráždenie rovnovážneho ústrojenstva. Pokiaľ sa pohybujete podľa vášho rovnovážneho ústrojenstva ukrytého vo vnútornom uchu v trojrozmernom priestore nepredvídane – nemá pre to pochopenie ani žalúdok. V dopravnom prostriedku, po niekoľkých pohárikoch  alkoholu na večierku, vo výškach, na rôznych atrakciách alebo vplyvom ochorenia rovnovážneho ústrojenstva môže dôjsť až ku kinetóze a zvraciate.               
  • Použitie či podráždenie čuchového centra chemickými látkami. Ak už akýmkoľvek spôsobom užijete nebezpečnú látku, toxín, drogu alebo niektoré lieky, môžu vyvolať zvracanie. U toxínov a drog sa nemusíme dlho rozpisovať. Alkohol je v tomto prípade kráľom, ktorý priamo ovplyvňuje nervové centrum zvracania. U liekov je toto riziko v takmer 100% prípadov zmienené na príbalovom letáku lieku.
  • Ochorenie mozgu, ktoré priamo dráždi centrá zvracania. Meningitída, encefalitída, opuch mozgu pri otrase mozgu, krvácanie či mozgové nádory spôsobujú vnútrolebečnú hypertenziu. Teda pnutie či pretlak vo vnútri lebky, ktorý v mozgu tlačí na centrá zvracania. Tie sú opakované a zdanlivo neutíšiteľné a je potrebné ich neodkladne riešiť za pomoci lekára. 

Ako zastaviť zvracanie Ako zastaviť zvracanie

Ako zastaviť zvracanie? Buďte hlavne v pokoji. ľahnite si na chrbát a pomaly dýchajte. Spríjemníte si tieto krušné chvíle studeným obkladom na čele. Pokiaľ máte nutkanie na zvracanie znovu a znovu kvôli nepríjemnému pocitu v ústach, vyskúšajte zázvorové pastilky, ktoré prebijú dráždivú pachuť v ústach. Populárne sú aj zázvorové lízátka. Vďaka obsahu zázvoru podporujú normálnu funkciu tráviaceho systému. Vhodné sú nielen pri tehotenskej nevoľnosti,  ale aj pre deti počas dlhej cesty dopravným prostriedkom. Žalúdok pomôže vyčistiť od škodlivých látok a upokojiť aj aktívne uhlie, či už vo forme tabliet alebo prášku. Chronicky známy liek Kinedryl, ktorý sa používa  na prevenciu a liečbu kinetózy a nevoľnosti počas cestovania, vám neuľaví od zvracania po jedle alebo nadmernej konzumácií alkoholu. Až sa váš žalúdok trochu upokojí,  pite po malých dúškach sladký nápoj alebo rehydratačný roztok. Otvorte si okno alebo sa snažte dostať na čerstvý vzduch. Pri zvracaní v dôsledku iného závažného ochorenia alebo liečby  môže lekár predpísať lieky, ktoré potláčajú nevoľnosť a zvracanie. 

Čo jesť a piť pri zvracaní Čo jesť a piť pri vracaní

K pitiu sú vhodné vlažné čaje, minerálne a rehydratačné roztoky. Zo začiatku najintenzívnejšieho zvracania hlavne pite a pomaly skúšajte zaraďovať do jedálnička obyčajné tukové "biele" rožky alebo kukuričné chrumky. To jediné vám pomôže od opakovaných záchvatov zvracania. Pokiaľ vám rožky a kukuričné chrumky nerobia zle, pomaly zaraďujte nemastné jedlá a konzumujte ich v malých dávkach. Medzi najvhodnejšie patria nemastné ovsené a zemiakové kaše, uvarená mrkva, kuracie mäso, nemastné vývary a klasika v podobe detských piškót, banánov a ryže.

Čo pomáha po zvracaní Čo pomáha po vracaní

Pokiaľ je vám na vracanie, nebráňte sa tomu. A radšej vyzvracajte všetko, čo vás v žalúdku dráždi. Zvracaním sa náš organizmus chráni. Až sa váš žalúdok trochu upokojí, po malých dúškach začnite piť, najlepšie sladené kolové nápoje alebo vlažné čaje

  Ako dlho trváce zvracanie je život ohrozujúce? Ako dlho trváce zvracanie je život ohrozujúce?

Zvracanie odznie v drvivej väčšine prípadov samo, keď sa žalúdok zbaví dráždivého obsahu a upokojí sa. Lekára by ste mali navštíviť v prípade, že vo zvratkách uvidíte krv alebo keď zvraciate dlhé hodiny. V tomto prípade hrozí nebezpečie dehydratácie. V takýchto situáciach, kedy už musíte zbierať aj posledné sily, majte vždy po ruke rehydratačný roztok, ktorý vás „zavodní“ a potom akútne vyhľadajte lekársku pomoc.

Všetko proti nevoľnosti a vracaniu Lieky na migrénu a bolesti

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.