Ako spoznáte zápal slepého čreva?

AKO SPOZNÁTE ZÁPAL SLEPÉHO ČREVA?

Trápi vás nečakaná bolesť v okolí pupka? Hovoríte si - to nič nie je, to prejde. Je lepšie mať istotu a navštíviť lekára. Aj z malej bolesti sa môže vykľuť poriadny nepriateľ. Takýmto strašiakom býva práve zápal slepého čreva. Ako ho spoznáte?

  • Články o zdraví
  • Trávenie

4 minúty čítania


Čo je zápal slepého čreva? Čo je zápal slepého čreva?


Apendicita - ľudovo označovaná ako zápal slepého čreva, prichádza obvykle s bolesťami v oblasti pupka. Táto bolesť postupne prichádza do pravej časti podbruška, kde sa slepé črevo nachádza. Zápal sa tvorí v červovitom výbežku - apendixe, ktorý je zakončením slepého čreva. Takže keď sa bavíte o zápale slepého čreva, jedná sa v skutočnosti o zápal jeho koncovej časti - apendixu.

„Ako spoznám zápal slepého čreva?” pýtate sa. Ochorenie, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií sa častejšie vyskytuje u detí a mladistvých. Jeho typickým prejavom sú nečakané bolesti brucha doprevádzané pocitmi malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracaním. Brucho je veľmi citlivé na dotyk, obzvlášť v pravej časti podbruška. Najviac obtiažne je byť vo vzpriamenej polohe, preto sa snažíte schúliť do rôznych menej bolestivých polôh. 

Zápal apendixu delíme na:

  • Akútny - pri tomto type sa ukazujú príznaky rýchlo, v priebehu niekoľkých dní
  • Chronický - typický dlhodobými bolesťami brucha, únavou

Príčiny vzniku Príčiny vzniku

Príčiny ochorenia súvisia so stravovacími návyky. K upchatiu slepého čreva môže prísť kusom stolice, cudzím predmetom (napr. ovocná kôstka) alebo parazitmi (škrkavky). V rozvinutých krajinách obsahuje strava nedostatok vlákniny. Kvôli tomu postupuje potrava tráviacim traktom pomalšie, môže dôjsť až k blokádam a následnému upchatiu apendixu. Pre lepšie trávenie môžete vyskúšať niektorý z doplnkov stravy. Prevenciou proti vzniku zápalu je zdravá strava s vysokým obsahom vlákniny. V niektorých častiach Afriky a Ázie toto ochorenie prakticky neexistuje, pretože tu majú stravu bohatú na vlákninu. 

Příznaky Príznaky

Zápal apendixu sprevádzajú často charakteristické príznaky spojené s týmto ochorením:

  • Bolesti okolo pupka,
  • bolesti na pravej strane podbruška,
  • malátnosť,
  • zvýšená teplota,
  • zrýchlený tep,
  • zvracanie,
  • hnačka,
  • nechutenstvo,
  • zápcha.

Ako liečiť?  Ako liečiť? 

V prípade podozrenia na apendicitu, určite navštívte lekára. Lekár vás vyšetrí a v prípade, že máte zápal slepého čreva, dôjde k hospitalizácii. V nemocnici už je na chirurgovi, či zvolí konzervatívnu liečebnú metódu alebo odstráni apendix operatívne. Vo väčšine prípadov lekár zvolí metódu operatívneho odstránenia červovitého výbežku. Nie je preukázané, že by jeho odstránenie malo na ľudský organizmus negatívne účinky. 

Ako zápalu apendixu predísť? Vzhľadom k náhlemu a neočakávanému charakteru ochorenia to nie je úplne možné. Doporučuje sa jesť dostatok vlákniny a dodržiavať vyváženú stravu.

Rizika Riziká

Pri neliečenom zápale slepého čreva môže dôjsť k jeho prasknutiu - to je veľmi nebezpečné. Hnis sa potom vyleje do podbrušnice, kde vyvoláva zápal - peritonitídu. Neliečený zápal slepého čreva môže viesť až k úmrtiu. Preto buďte opatrní a pokiaľ na sebe spozorujete príznaky sprevádzajúce toto ochorenie, navštívte ihneď lekára. Je lepšie mať istotu.

Prípravky na podporu trávenia


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.