Čo je seborea a ako s ňou bojovať?

ČO JE SEBOREA A AKO S ŇOU BOJOVAŤ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Seborea je chronické ochorenie kože, ktoré patrí medzi časté kožné ochorenia. Nie je závažné a už vobec nie prenosné na iného človeka, ale pre pacienta môže predstavovať spoločenský problém kvôli prejavom na viditeľných miestach. Prejaviť sa môže v každom veku, od kojeneckého až po dospelosť. Náchylnejšie na prejavy seborei sú muži, a to z dôvodu vyššej aktivity testosterónu. Vyskytuje sa predovšetkým na miestach, kde je pokožka bohatá na mazové žliazy, hlavne v miestach vlasovej štice, obočí a trupu. Na vzniku ochorenia sa podieľa kvasinka rodu Malassezia furfur.

 • Pleť a pokožka

5 minút čítania


Prečo seborea vzniká? Prečo seborea vzniká?

Presný mechanizmus vzniku nie je  zatiaľ objasnený. Na vzniku šupín vo vlasoch a na koži sa podieľa kvasinka rodu Malassezia, ktorá sa na povrchu kože bežne vyskytuje. Živí se mazom na pokožke a produkuje olejové kyseliny. Pri jej premnožení pokožka reaguje zápalom a rýchlejšou tvorbou nových buniek v najvrchnejšej vrstvy pokožky. Odumreté kožné bunky potom vidíme voľným okom ako šupiny, lupiny a chrasty. Existuje niekoľko rizikových skupín pacientov, u ktorých sa seborea s veľkou pravdepodobnosťou prejaví. 

Vznik seborei narastá pri súhre podmienok ako sú: 

 • nadbytok mužských hormónov, 
 • genetická predispozícia, 
 • sklony k mastnej koži, 
 • defekty imunitného systému
 • nedostatok vitamínov typu B, 
 • nezdravý životný štýl a životospráva, 
 • emočný stres 
 • a porušenie ochrannej vrstvy pokožky, ktorá udržuje kyslé pH.

Potom dochádza k premnoženiu už spomínanej kvasinky a nešťastie je na svete. Zhoršenie nastáva v priebehu zimy a zlepšenie naopak v priebehu leta. Vďaka UVA a UVB žiareniu sa v lete zastaví rast kvasinky a pokožka je náhle bez príznakov.

Prejavy u dospelých Prejavy u dospelých

Miesto postihnuté seboreou je naružovené lososovej farby. Pokiaľ pokožku neošetrujeme a nestaráme sa o ňu, stav sa môže zhoršiť. Ložisko je potom pokryté žltohnedými mastnými šupinami rôznej hrúbky, dokonca niektoré miesta aj svrbia. Šupiny by sa nemali olupovať násilím, pretože miesto potom začne krvácať a doba hojenia sa tým predlžuje. Navyše, na takto porušenej koži by sa nemali aplikovať topické lieky s obsahom kortikoidov.

Seboroická dermatitída u kojencov Seboroická dermatitída u kojencov

U novorodencov a kojencov je niekedy ťažké na prvý pohľad rozoznať seboroickú dermatitídu od atopického ekzému. Na začiatku môžu vyzerať prejavy rovnako – suché šupinky na temeni hlavy. Ďalším štádiom sú žltohnedé mastné šupiny, ktoré sa môžu rozšíriť aj na ďalšie miesta, ako sú spánky, obočie, uši, trup a plienková oblasť. Na tele sa seborea začne prejavovať naružovelými ostro ohraničenými ložiskami so žltohnedými šupinkami. Vo väčšine prípadov odoznia do niekoľkých týždňov za podpory správneho ošetrenia.

JAko sa starať o pokožku vlaso batoliat? Ako sa starať o pokožku vlasov batoliat?

Pokožka kojencov a batoliat je veľmi citlivá, preto je potrebné používať šetrné prípravky na umývanie. U detí sa nepoužívajú rovnaké postupy a prípravky ako u dospelých. Pokiaľ u vášho dieťatka bola potvrdená seboroická dermatitída alebo vidíte typické príznaky, nestrhávajte šupinky násilím. To by mohlo viesť len  k sekundárnej infekcii. Na umývanie vlasov použite detský šampón, napríklad Linola šampón a hydratačný krém Bioderma ABCDerm Babysquam a pokožku masírujte hubkou alebo hrebeňom na vlasy. Tým uľahčíte olupovanie a šupinky lepšie vyčesajte aj v priebehu dňa. Pokiaľ tento spôsob nestačí, použite 3 hodiny pred kupaním zábal z olivového alebo slnečnicového oleja. Pri vážnejších prejavoch sa poraďte so svojim pediatrom o ďalšej liečbe.

Liečba seboroickej dermatitídy u dospelých Liečba seboroickej dermatitídy u dospelých

Pretože ide o chronické a recidivujúce ochorenie kože, je cieľom liečby zastaviť lokálny pal a dosiahnuť vymiznutie prejavov, teda tvorbu šupín a svrbenie. Lekárne majú v ponuke hneď niekoľko voľnopredajných prípravkov, šampónov, gélov a krémov na ošetrenie kože postihnuté seboreou.
Pri výskyte šupín vo vlasoch je najvhodnejšie používať šampóny s gélovou konzistenciou, pretože pokožku nemastia. Špeciálne šampóny obsahujú látky, ktoré potlačujú nadmerný výskyt kvasiniek a pomáhajú tlmiť zápalové procesy na pokožke.

 • Antimykotikum obsahuje liečivý šampón Nizoral 2%. Šampón na pokožke hlavy napeňte a nechajte pôsobiť 3-10 minút, následne dôsledne opláchnite vodou. Doporučujú sa používať liečebné šampóny 2× po dobu jedného mesiaca. Pri zlepšení stavu stačí používať 1× za týždeň a následne raz za 14 dní. Na bežné umývanie vlasov a pokožky hlavy okrem antimykotického šampónu môžete používať ďalšie šampóny, v závislosti na intenzite prejavov.

Z dermokozmetických prípravkov je na trhu na výber hneď niekoľko. Vybrať si môžete svoju obľúbenou značku. Pri dlhodobom používaní jedného šampónu môžete mať pocit, že už toľko nezaberá, preto je vhodnejšie ich striedať.

Proti mastným lupinám pôsobia tiež šampóny, ktoré obsahujú  konopné oleje. Konopné oleje sú pri ošetrení pokožky čím ďalej tým obľúbenejšie. Dobre sa vstrebávajú a nenechávajú ju mastnú.

Pre zvládnutie ťažkých stavov predpisuje lekár lokálne liečivé prípravky, ktoré obsahujú kortikoidy. Kortikoidy majú zlú povesť a mnoho pacientov sa obáva ich používať kvôli nežiadúcim účinkom. Pri dodržiavaní správnych zásad aplikácie sa nie je čoho  obávať. Navyše potlačí zápalový proces a pokožka sa tak lepšie a rýchlejšie zregeneruje. K nežiadúcemu pôsobeniu patrí fakt, že koža je potom tenšia a oslabenejšia. Preto by sa mali používať len pri vážnych stavoch a po krátku dobu. Pre bezpečnú aplikáciu naneste len na postihnuté miesto a neprekračujte dĺžku používania, ktorá je uvedená v príbalovom letáku.

Šampóny sa okrem vlasov a pokožky hlavy môžu aplikovať aj na obočie alebo fúzy, prípadne aj na celé telo. Na ošetrenie pokožky tela  sú vhodné  mycie gély bez parfumácie, určené pre alergikov alebo na umývanie pokožky s atopiou. Pri liečbe prejavov na trupe sa uplatňujú podobné princípy ako pri ošetrení pokožky hlavy. Pomáhajú aj prípravky s obsahom síry.

Z liečivých prípravkov, ktoré obsahujú liečivo proti kvasinkám, si môžete v lekárni kúpiť bez predpisu Lamisil krém. Pokiaľ sú šupiny a ložiská rozsiahlejšieho výskytu, predpíše lekár aj tablety pre systémovú liečbu. Pokožku je vhodné pri takom zásahu po každom umytí ošetriť aj krémom CutisHelp SEBOREA Konopný krém.

Liečba seborei a ošetrovanie šupín je záležitosť na celý život. V období bez príznakov môžete používať klasické prípravky, pri výseve príznakov je ošetrovanie pokožky náročnejšie. Sami na sebe tiež vypozorujte, ktoré jedlá stav ochorenia zhoršia  a ktoré naopak zlepšia. Zo skúseností vieme, že pomôže vylúčenie živočišného tuku, mastných a sladkých jedál. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály.

Všetko na ekzémy a vyrážky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Koža a pokožka
  12. 05. 2020

  Aký je rozdiel medzi prípravkom Skin -cap sprej a Skin-cap krém?

  Keď nieje na sklade krem 50 g tento sprej je to iste či aký je v tom rozdiel?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Oba prípravky sú  určené na liečbu  kožných ochorení sprevádzaných šupinatením kože (psoriáza, seboroická dermatitída, rôzne ekzémy, atopická dermatitída, dermatomykózy, lišaje, pytiriasis rosea, acne juvenilis, rosacea, atď.) Znižujú a ukľudňujú svrbenie, odstraňuje začervenanie a dráždenie pokožky, zabraňuje tvorbe šupiniek.

   

  SKIN-CAP® KRÉM sa používa najmä na miesta s citlivejšou pokožkou akými sú napríklad tvár, okolie očí, sluchové orgány, genitálie. Veľmi vhodný a odporúčaný je najmä pre deti mladšie ako 8 rokov, pretože ich koža je jemnejšia ako u dospelých.
  Ak je postihnutá oblasť poranená alebo rozškriabaná, zo začiatku je vhodnejšie použiť krém a až sa ranky zacelia, možno pokračovať SKIN-CAP® sprejom a nakoniec opäť zakončiť krémom, ktorý dodá novej pokožke potrebnú hydratáciu.

   

  SKIN-CAP® SPREJ umožňuje najefektívnejšie, najúčinnejšie a najrýchlejšie dosiahnuť pozitívny výsledok. V súčasnosti patrí k najúčinnejším prostriedkom bez hormonálnych zložiek na svete v boji proti psoriáze, seboroickej dermatitíde, atopickému a iným ekzémom, lišajom a lupinám.
  Pyrithión zinku pôsobí proti hubám a plesniam, sódiumlaurylsulfát pôsobí zvlhčujúco, isopropylmyristát zmierňuje svrbenie a alkohol pôsobí ako dezinfekcia. Všetky tieto substancie spolu umožňujú dosiahnuť úspešnosť v 80 % prípadoch na koži a v oblasti vlasovej pokožky až v 99 % prípadoch. Jediné oblasti, kde sú výsledky menej výrazné je pokožka dlaní a chodidiel.
  Sprej sa môže používať na celé telo a aj v ochlpených častiach kože, vrátane kapilícia (vlasovej pokožky hlavy), pre tento prípad má sprej prídavné zariadenie - predĺžený nástavec, umožňujúci jeho aplikáciu priamo na postihnuté miesta.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Otázka na produkt
  08. 09. 2020

  Ktorý druh šampóna La Roche Posay Kerium je vhodný na mastné vlasy?

  Dobrý deň,
  prosím o odporúčanie, ktorý šampón by ste mi poradili na seboreu z La Roche Posay - chcem si objednať krém Kerium DS a aj šampón, ale je tam viac druhov. Mám mastné vlasy, takže skôr neviem či gelový Kerium na mastné lupiny alebo ten druhý na mastné lupiny. Prosím o radu. Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na mastnejšie vlasy je vhodnejší gélový šampón LA ROCHE-POSAY KERIUM Šampón na mastné lupiny 200ml. Šampón je určený na  mastné vlasy alebo pokožku hlavy.
  LHA™ zaisťuje jemnú, intenzívnu mikroexfoliáciu, a tým odstraňuje lupiny a reguluje deskvamáciu. Čistiaci komplex čistí pokožku hlavy a predchádza tvorbe lupín. Zinok - PCA kontroluje sekréciu kožného mazu.
  Používajte miesto zvyčajného šampónu pre mierne alebo občasné lupiny alebo v kombinácii s intenzívnou kúrou. Vhodný pre každodenné použitie. Pred opláchnutím jemne premasírujte pokožku hlavy. Na pretrvávajúce lupiny použite Kerium DS Intenzívny mikroexfoliačný šampón proti lupinám.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  01. 12. 2020

  Ktoré prípravky sú vhodné na liečbu seborei na tvári?

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo by ste mi odporučili na seboreu, niečo na premastenie suchých, šupinatých miest na tvári a čele. ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na liečbu seborickej dermatitídy je vhodná aplikácia krému SKIN-CAP Krém 50 g. Krém sa nanáša 2-3x denne na pokožku. Po 15 minútach je možné prípravok opláchnuť.  Odporúča sa používať prípravok 1 mesiac. Vhodná je kombinácia so sprejom SKIN-CAP.

   

  Na premastenie suchej  pokožky môžete použiť krém CANNADERM Robátko emoliens 75 g.   Na liečbu seborickej dermatitídy je vhodný aj prípravok KAMEDIS Sebo krém na T-zónu 50 ml. Jemný krém, ktorý upokojuje podráždenú pokožku tváre. Poskytuje vyváženú hydratáciu a zmierňuje symptómy šupinatej, začervenanej a mastnej pokožky v oblasti T-zóny.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.