Ako sa starať o pokožku dieťatka?

AKO SA STARAŤ O POKOŽKU DIEŤATKA?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

S narodením dieťatka do rodiny začína nová  životná etapa, ktorá nás obohacuje po všetkých stránkach.  Okrem vzájomného spoznávania, ktoré je plné nádherných pocitov  je potrebné  zabezpečiť  svojmu bábätku  aj 24- hodinovú starostlivosť. Mamičky predovšetkým  prvorodičky po večeroch dlhé hodiny brázdia stránky internetu a hľadajú tipy k tomu, aby ich dieťatko dostalo to najlepšie. Okrem výberu správnych výživových doplnkov, detskej výživy, plienok, detskej kozmetiky či starostlivosti o detské zúbky, by každá správna mamička nemala zabúdať aj na citlivú pokožku svojho dieťatka. 

 • Články o zdraví
 • Deti a mamičky
 • Pleť a pokožka

10 minút čítania


 Deti a ich pokožka Deti a ich pokožka

Ako sa starať o pokožku bábätka a malých detí?

Mamičky a oteckovia - nedeste sa - staroslivosť o pokožku vášho dieťatka je intuitívna záležitosť. Prirodzene zistíte, čo vášmu dieťatku robí na pokožku dobre a čo naopak ho dráždi, vysušuje či svrbí. Detská pokožka je 5-krát tenšia ako u dospelého človeka, preto si vyžaduje väčšiu pozornosť ako vaša pokožka. 

Bábätko má tenkú a nevyvinutú pokožku, ktorá prepustí všetko s čím príde do kontaktu. Do tela sa tak dostane všetko s čím dieťa natierate, umyjete alebo do čoho ho oblečiete. Preto dôkladne vyberajte oblečenie pre bábätko a detskú kozmetiku.

 Deti a kúpanie Deti a kúpanie

Kúpať či nekúpať?

Dieťa nežije v celkom sterilnom prostredí. Počas dňa príde jeho pokožka do kontaktu s prachom, nečistotami z prostredia a na pokožke sa tvoria šupinky z odumretých buniek. Niektorí lekári preto tvrdia, že je dobré bábätko kúpať, ak nie každý deň, tak aspoň občas.

Ďalším „pre“ je, že keď bábätko každý deň kúpete a vidíte jeho telíčko vyzlečené, ľahšie si všimnete zmeny. Viete lepšie sledovať jeho celkový zdravotný stav a reagovať naň.

Naopak v Nórsku, novorodencov nekúpu, iba utierajú. Na povrchu pokožky bábätka ostáva časť z novorodeneckého mazu. Biela vrstva tuku chráni pokožku bábätka v priebehu celého tehotenstva, v maminom bruchu. Nie nadarmo sa hovorí, že vôňa bábätka je jedinečná a nie je potrebné ju ničím prekrývať.

Na umývanie dieťaťa je vhodné neskôr používať prípravky, ktoré sú hypoalergénne s neutrálnym pH, ako napríklad BIODERMA ABCDermKLORANE BEBE , MIXA Baby alebo Weleda Baby. Detský sprchový gél na telo a vlasy, ktorý neobsahuje minerálne oleje, aromatické a konzervačné látky, farbivá ani PEG-emulgáty, vytvára ochranný film proti kyselinám je napríklad HIPP BabySanft. K tomu, aby dieťa dobre spalo a malo kvalitný spánok - si môžete vypomôcť relaxačným kúpeľom WELEDA Nechtíkový dojčenský kúpeľ 200 ml.

Deti a kožné ochorenie Deti a kožné ochorenie

Vrodené dispozície detí nie sú ojedinelá záležitosť. Stále častejšie sa v populácii vyskytujú prípady psoriázy a atopickej dermatitídy. Dispozícia k atopickému ekzému je dedičná. Ak trpí niekto v rodine  kožnými ochoreniami, je 50 % pravdepodobnosť, že ich bude mať aj Vaše dieťa.

Stav ochorenia sa môže meniť podľa počasia, ročného obdobia, veku, či stravy. Svrbenie je nepríjemné aj pre dospelého človeka a deti znášajú kožné ochorenia naozaj ťažko. Sú nepokojné, nervózne, škriabu sa a tým stav pokožky zhoršujú. Preto je zásadné udržiavať detskú pokožku neustále hydratovanú.

Produkty pre atopickú, citlivú, alebo suchú pokožku bábätka, sú špeciálne vyvinuté s vynikajúcim hydratačným a ochranným účinkom. Sem môžeme zaradiť napríklad LA ROCHE-POSAY LIPIKAR SYNDET AP+, Mavena, A-derma Exomega  či BIODERMA AtodermOvsený kúpeľ  Topnatur je prírodný produkt, ktorý obsahuje jemne mletý a tepelne ošetrený ovos, určený pre pokožku dieťaťa so sklonom k dermatitíde a k atopickému ekzému. CutisHelp mimi konopná umývacia emulzia je vhodná pri atopickom ekzéme, seboroickej dermatitíde i ďalších kožných ochoreniach u novorodencov.

V dnešnej dobe je možností ako sa starať o pokožku dieťatka so sklonom k atopickému ekzému naozaj veľa a stačí len vybrať ten správny, aby čo najlepšie uspokojil potreby  vášho dieťatka. 

 Deti a starostlivosť Deti a starostlivosť

Čistenie a starostlivosť o detskú pokožku netreba podceňovať. 

Zásady starostlivosti o detskú pokožku:

 1. Dieťa nekúpte príliš často. Voda sama o sebe pokožku vysušuje. Ak dieťa chcete kúpať každý deň, nepoužívajte klasické mydlo. V lekárňach dostať prípravky s pH nižším ako 5,5, syndety, ktoré sú náhradou mydla. Pokožku nevysušujú, hydratujú ju a obsahujú potrebné lipidy a vitamíny. Na trhu je viacero produktov, ktoré sú testované a schválené špeciálne pre bábätkovskú a suchú pokožku dieťaťa. BIODERMA ABCDerm Moussant je extrémne jemný čistiaci gel na tvár, telo aj vlásky dojčiat a detí. Detský umývací krém bez obsahu palmového oleja JONZAC Bébé detský umývací krém Bio na vlasy a telo 250 ml rešpektuje a jemne čistí aj tú najcitlivejšiu detskú kožu a vlasovú pokožku. Jeho bohatá textúra vytvára na povrchu pokožky ochranný film, zaistujúce okamžitý hydratačný účinok. 

  Nezabúdajte aj na pravidelné čistenienatieranie zadočka.

 1. Do kúpeľa pridávajte oleje alebo olejové prípravky, ktoré pokožku premastia, vytvoria na nej ochranný filter a ona tak nestráca vlhkosť - ako napríklad Balneum. Voda na kúpanie by mala mať primeranú teplotu, nielen pre pocit bábätka, ale aj kvôli účinku na pokožku. Samotné utieranie uterákom môže pokožku takisto podráždiť. Uterák jemne nahrejte, a telíčko bábätka vysúšajte, netrite. Ak sa chystáte použiť sušič vlasov, regulujte teplotu fúkaného vzduchu.
 2. Hydratácia je základ. Hydratovaná pokožka totiž menej svrbí. Pokožke uľavíte v chladnom počasí aj v horúcom lete. V lete môžete telové mlieko alebo olejček pred natretím vychladiť v chladničke. Aby ste predišli podráždeniu, je dôležité, aby sa krém rýchlo vstrebával. Zvoľte krémy s obsahom lipidov, omega 6 mastných kyselín a s vitamínmi ako sú selén a vitamín E. BIODERMA ABCDermKLORANE Bebe, Excipial poskytujú úplnú starostlivosť o citlivú detskú pokožku. Na báze novorodeneckého mázku bolo vytvorené zloženie produktu Bübchen verniosa ošetrujúci olej®. Zloženie s avokádovým olejom a lipidmi, podobnými tým, ktoré sa v tele vyskytujú prirodzene, ako napr. ceramid 3, pokožku prirodzene chráni, čistí a poskytuje prírodnú a jemnú starostlivosť, takmer ako v maminom brušku. Prípravok je vhodný po kúpeli, na jemné čistenie pokožky pri výmene plienok a na upokojujúcu masáž bábätka. Ak Vaše dieťatko trápi suchá až atopická pokožka - vsaďte na produkty Bioderma AtodermLa Roche-Posay Lipikar alebo A-derma
 3. Dbajte na pokožku na celom tele. Nezabúdajte na drobné časti tela, záhyby, pokožku za ušami oblasť plienokJemné čistiace obrúsky KLORANE Bebe bioodbúrateľné fungujú vynikajúco a postarajú sa o jemnosť pokožky naozaj na celom tele.

 Deti a oblečenie Deti a oblečenie

Dbajte na oblečenie bábätka aj na svoje oblečenie.

Vlna je síce prírodný materiál, ale pokožka ju neznáša veľmi dobre. Zvlášť, ak ide o atopickú pokožku.

Nové oblečenie najprv vyperte. Odstránite zvyšné farebné pigmenty, ktoré môžu byť pre pokožku dráždivé, či toxické. Oblečenie perte každý deň, obrátené naruby. Dokonale odstránite lupienky odumretej pokožky. Nepoužívajte aviváže, najlepšie urobíte, ak necháte vypratú bielizeň vyschnúť na slnku.

Oblečenie by malo byť hebké a priedušné. Predchádzate zapareninám a eliminujete rast plesní a baktérií.

Aj vaše oblečenie by malo byť príjemné. S bábätkom prichádzate do úzkeho telesného kontaktu, beriete ho na ruky, maznáte sa s ním. To čo máte oblečené vy, je takmer ako keby to malo oblečené dieťatko.

Deti a zapareniny Deti a zapareniny

Ranným zapareninám na zadočku určite pomáha čisté a suché prostredie plienok, ktoré sa musia pravidelne obmieňať. Pravidelne sledujte ako vaše dieťatko reaguje na aké plienky a podľa toho upriamte aj svoj ďalší nákup. Najlepšie sú tie bez parfumu či alkoholu, preto treba sledovať, aký typ plienok robí dieťatku zle. Ak už k zapareniu zadočku príde, skúste sedací kúpeľ v repíkovom, alebo harmančekovom odvare. Inšpirujte sa  produktami určenými na detské zapareniny. Medzi obľúbené značky, ktoré používajú mamičky pri prebaľovaní svojich ratolestí sú : Sudocrem, Bepanthen, Rybilka. Novinkou v prevencii pred zapareninami je kozmetický prípravok SPIRIDEA Krémpasta 30 g, určený na  každodennú starostlivosť o citlivú kožu. Pomáha pri potláčaní vzniku zaparenín v plienkovej oblasti ale aj v kožných záhyboch u detí aj dospelých.

Ďalšie vhodné produkty nájdete u nás v hlavnej produktovej kategórii"Matka a dieťa".

Deti a prostredie Deti a prostredie

Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá a ktorým sa obklopuje, zohráva v jeho vývine a raste dôležitú úlohu. 

Detská izba a prostredie, kde dieťa žije, by malo byť čisté, bez prachu a roztočov. Posteľnú bielizeň často vetrajte a perte. Rovnako aj plyšové hračky.

Do izby zvoľte podlahu, ktorá sa dá ľahko umyť – marmoleum, linoleum, plávajúcu podlahu alebo drevené parkety. Koberce v sebe držia množstvo prachu, preto odporúčame skôr malé behúne, ktoré ľahko vyprášite. 

Deti a šťastie Deti a šťastie

Pleť je odrazom duše.

A nakoniec, pokožka je odrazom duše. To, čo platí u dospelých je o to viac vidieť na detskej pokožke. Ak je dieťatko šťastné a uvoľnené, a má láskyplných rodičov, bude mať hebučkú pokožku a ružové líčka. Uvidíte, že radosť dieťatka poznáte nielen z iskry v jeho očiach...

 

Všetko k starostlivosti o vaše dieťa

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Deti a detská výživa
  29. 12. 2020

  Čo je vhodné na seboreu u 20 mesačného dieťatka?

  dobry den,
  prosim vas o radu ohladom kozmetiky skin cap.
  moja 20 mesacna dcerka ma seboreu na telicku. dobre jej na to zabera ichtiolova mast robena v lekarni. sprchujem ju len cistou vodou. obcas by som ju chcela umyt aj mydlom.manzel mi doniesol z lekarne skin cap sprchovy krem.
  na internete som sa na viacerych mietsach docitala ze tato znacka opakovane pouzivala vo svojich vyrobkoch kortikosteroidy a ze ma az zazracne rychle ucinky co tomu nasvedcuje. tiez ze je vo viacerych krajinach zakazany jej predaj.teraz neviem ako to naozaj je, ci
  mozem tento sprchac bez obav bezne pouzivat u takeho maleho dietatka alebo radsej sa mu vyhnut a najst nejaky iny?
  dakujem za odpoved.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   Podľa dostupných informácii je Skin Cap vhodný aj pre malé deti od  3 mesiacov,  pre tehotné a dojčiace matky.  Ak máte nedôveru v tento produkt, použite na sprchovanie kozmetiku značky  Bioderma , rad ABC - špeciálna starostlivosť o najmenších  - konkrétne BIODERMA ABCDerm moussant jemný čistiaci gél 1 l, do kúpeľa môžete pridať BIODERMA ABCDerm relax oil masážny a kúpeľový olej 200 ml. Postihnuté miesta seboreou natrite krémom BIODERMA ABCDerm Babysquam krém na šupiny vo vlasoch 40 ml. Viac o seborei sa dočítate v článku ČO JE SEBOREA A AKO S ŇOU BOJOVAŤ?

  Ak má Vaša dcérka problémy s ekzématickou pokožkou, vyskúšajte produkty rady BIODERMA Atoderm alebo LINOLA.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Koža a pokožka
  05. 03. 2021

  Seborea pre batolata/novoredencov

  Viete mi prosim vas nieco odporucit na seborea na kozi pre dieta 1m stare? Dakujem pekne.

  Dobrý deň, 

  pre 1 mesačné dieťa Vám možem doporučiť šampón od značky Babé, alebo Bioderma AbcDerm Babysquam krém. Oba prípravky sú určené pre malé deti, pomáhajú postihnutú pokožku hydratovať, a odstraňovať šupiny na pokožke. Prípravky sú vhodné i na vlasatú časť hlavy. 

  Používajú sa niekoľkokrát denne, podľa potreby. 

   

  BABÉ Detský šampón na mliečne chrasty 200 ml

  BIODERMA ABCDerm Babysquam krém na šupiny vo vlasoch 40 ml

   

  S pozdravom a želaním pekného dňa

  PharmDr Zuzana Kuncová

   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.