Suchá koža na rukách? Ako s ňou bojovať

SUCHÁ KOŽA NA RUKÁCH? AKO S ŇOU BOJOVAŤ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Nech už robíte počas dňa čokoľvek, používate pri tom ruky. Ruky vystavujete rôznym situáciám, úlohám, teplotám a chemikáliám. To všetko, ale aj niekoľko ďalších faktorov, spôsobuje zhoršenie kvality pokožky, ktorá sa prejavuje ako suchá koža na rukách. Riešenie prinášajú ochranné pomôcky, hydratácia a kvalitné dermokozmetické krémy na suchú pokožku.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Príčiny suchej kože Príčiny suchej kože

Príčiny suchej kože na rukách tkvie v činnostiach a stereotypoch, ktoré vykonávate v priebehu dňa. Pri nich si ani neuvedomujete, že svoju kožu vystavujete škodlivému prostrediu. Následkom potom môže byť strata lipidovej vrstvy, ktorá naruší ochrannú bariéru. Koža nie je schopná zadržať vlhkosť a trpí. Okrem lipidovej vrstvy myslite tiež na vrstvu ceramidov - lipidových molekúl potrebných na zachovanie hydratácie. Predíďte vysušovaniu, napínaniu, svrbeniu, šupinateniu a v niektorých prípadoch dokonca praskaniu kože, pravidelnou a účinnou starostlivosťou. Zbavte sa nepeknej a často bolestivej suchej pokožky.

Najčastejšie príčiny suchých rúk

Pozrite sa spolu s nami na najčastejších pôvodcov suchých, alebo dokonca bolestivo popraskaných rúk. Sú nimi:

Chemikálie: spadajú sem nielen čistiace prostriedky a rôzne chemické látky, ale aj nekvalitná kozmetika. Rovnako tiež farba na drevo, ktorá narúša ochrannú bariéru kože.

Chlad: určite ste si všimli, že v období mrazu, vetra a snehu potrebujete krémy na ruky viac, než inokedy. Pokožka sa v tomto období vysušuje, spomaľuje sa prietok a teplotné výkyvy spôsobujú stratu elasticity. Koža je tak celkovo viac náchylná na popraskanie.

Príliš časté umývanie rúk: umývaním rúk príliš horúcou vodou sa zbavíte nielen baktérií a vírusov, ale aj lipidov, ktoré sú na povrchu pokožky. Hydratácii neprospieva ani použitie bezkontaktných teplovzdušných sušičov na ruky.

UV žiarenie: pri nadmernému vystavení UVA a UVB žiareniu sa zvyšuje riziko vzniku pigmentových škvŕn a tiež voľných radikálov. Keď pokožku pri pobyte na slnku dostatočne nechránime, voda sa odparuje a pokožka sa vysušuje.

Klimatizácia a kúrenie: z radiátorov a klimatizačných jednotiek vychádza suché teplo, ktoré odčerpáva z pokožky vlhkosť. Ak sa zdržiavate v prekúrenej miestnosti, môže to byť príčina suchých rúk.

Vek: s pribúdajúcim vekom a v dôsledku hormonálnych zmien klesá elasticita kože, ubúda kolagénových vlákien i množstvo kyseliny hyalurónovej, množstvo mazových žliaz a schopnosť vytvárať lipidy. Pokožka je po celom tele na dotyk suchšia.

Nedostatočný pitný režim: málo vody sa v našom tele prejaví navonok ako suchá pokožka.

Prejavy ochorenia: suchá koža na ruke je prejavom ochorenia ako atopia, lupienka, poruchy štítnej žľazy alebo cukrovka. Glukóza so sebou strháva pri tvorbe moču nadmieru vody a pri častom močení hrozí dehydratácia.

Užívanie niektorých liekov: suchá koža je typickým prejavom pri užívaní liekov na akné a pri užívaní diuretík. 

Vhodné krémy na ruky a suchú pokožku Vhodné krémy na ruky a suchú pokožku

Krém na ruky EUCERIN UreaRepair plus krém na ruky 5% urea 75 ml obsahuje ureu, ceramidy a prirodzene hydratačné látky, ktoré obnovujú ochrannú bariéru rúk. Bráni dehydratácii a pri pravidelnom používaní zjemní hrubú kožu a zahojí sa aj popraskaná koža na prstoch ruky.

BIODERMA Atoderm krém na ruky a nechty 50 ml vyživuje pokožku, hydratuje a regeneruje bez toho, aby zanechal mastný film na dlaniach. Je jemne parfumovaný. Aplikujte krém vždy po dlhom kontakte s vodou a suchá koža na ruke bude minulosťou.

VICHY Nourrissante vysoko vyživujúci krém na ruky 50 ml pokožku hĺbkovo hydratuje a dodáva ju výživu. Vaše ruky krásne prevonia.

Cicaplast krém na ruky od značky La-Roche Posay je vhodný pre poškodené a namáhané ruky. Niacínamid upokojuje a glycerín dodáva pokožke ochrannú bariéru. Textúra je ľahká, nemastná, krém sa rýchlo vstrebáva a ruky sa nelepí.

SKINCODE Zosvetľujúci krém na ruky 75 ml je správnou voľbou v prípade, že hľadáte krém na suché ruky a zároveň vás trápia tmavé škvrny. Rýchlo sa vstrebáva a obsiahnuté alpské byliny so zosvetľujúcimi účinkami, minimalizujú výskyt stareckých škvŕn na chrbte ruky. Neobsahuje vône a živočíšne deriváty.

CERAVE Obnovujúci krém na ruky 50 ml je vhodný pre extrémne suchú a drsnú pokožku. Obsahuje rastlinné ceramidy a kyselinu hyaluronovú, ktoré napomáhajú ochrane kožnej bariéry. Je čiastočne aj vodeodolný, takže nie je nutné ho nanášať po každom umývaní rúk.

Starostlivosť o ruky a nohy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  15. 05. 2020

  Čo je vhodné na suchú pokožku na rukách?

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či by ste mi vedeli poradiť nejaký krém na suché ruky. Neviem či sa jedná o ekzém alebo mám len vysušenú ruku z umývania, ale na pravej ruke na hánkach a kĺboch prstov mám veľmi suchú a drsnú pokožku. Priložila som aj fotky

  Ďakujem za odpoveď,

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Vyskúšajte LIPOBASE REPAIR 30g. Krém je určený na starostlivosť o suchú pokožku, ktorý má nielen rýchle, ale aj dlhotrvajúce účinky. Dodáva pokožke tukové látky. Pomáha udržať kožu mäkkú a pružnú. Používa sa ako ochrana pokožky pri jej nadmernom vysušovaní - práci so saponátmi, vodou, vhodný je tiež v zimnom období.

  V prípade potreby môžete ešte  suché ekzematické miesta   premastiť masťou GENERICA Calcium pantothenicum masť 30g, ktorá sa  používa pri kožných ochoreniach typu: ekzémy, psoriáza a kožné zápaly, 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  14. 05. 2020

  Aký krém je vhodný na popraskané ruky ?

  Dobrý večer, prosím vás, keď niečo robím , mám ruky vpredu hánky popraskané do krvi, keď ich zohýbam najmä vtedy mi tečie krv a bolí ma to. Dlane mám úplne suché čo by ste mi na to doporučili? Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Vyskúšajte FLEXITOL BALZAM NA RUKY 56g  - Jj vhodný na veľmi suchú pokožku. Upokojuje, zjemňuje a ošetruje veľmi suché ruky , vhodný na hydratáciu svrbiacej, suchej a podráždenej pokožky, vrátane ekzémov a psoriázy. Prípravok sa obvykle aplikuje podľa potreby 2-3 krát denne. Na pretrvávajúci zvláčňujúci účinok postačuje aj malé množstvo balzamu.

   

  Pri práci s čistiacimi prostriedkami používajte ochranné rukavice, aby sa Vaša pokožka rúk  čo najmenej dostala do styku s chemikáliami. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  16. 12. 2020

  Ktorý krém je vhodný na popraskané ruky z chladu?

  Dobrý deň.
  aký krém by ste mi odporučili na popraskané ruky z chladu pre dospelú osobu?
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Vo Vašom prípade je potrebné dostatočne premasťovať pokožku. Môžete použiť CICADERMA PK masť 30 g alebo  GENERICA Erevit sensitive masť 50 g. Jemne votrite primerané množstvo masti do miest s extrémne suchou, drsnou alebo popraskanou pokožkou najmenej 3 x denne alebo podľa potreby, najmä však po každom umytí. Postihnuté miesto môžete potierať aj prípravkom URGO Filmogel Praskliny 3,25 ml. Pomocou špachtličky naneste a rozotrite film tak, aby rovnomerne pokryl ranu. Nechajte zaschnúť niekoľko sekúnd. Aplikáciu opakujte 2-3 razy denne až do úplného zahojenia rany.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.