Chrípka a nachladnutie

CHRÍPKA A NACHLADNUTIE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

 Choroby z nachladnutia a chrípka tvoria najväčšiu časť krátkodobých pracovných neschopností a sú výrazným socioekonomickým problémom. Chrípková sezóna totiž  trvá zvyčajne od októbra do konca apríla nasledujúceho roku. 

 • Dýchanie
 • Choroby

6 minút čítania


Deti a ochorenia horných dýchacích ciest Deti a ochorenia horných dýchacích ciest

Práve deti sú veľmi náchylné na ochorenia horných dýchacích ciest, pretože ich imunitný systém  je  ešte stále vo vývoji. Najčastejšie je to akútny stredoušný zápal, ktorý privádza rodičov s deťmi do čakárni  našich ordinácií. Deje sa tak prevažne v nočných hodinách, kedy dochádza k prekrveniu slizníc v spánku. Liečba v tomto prípade je veľmi jednoduchá: malým nárezom (paracentézou) sa uvoľní sekrét, ktorý sa hromadí v priestoroch stredného ucha a spôsobuje dieťaťu veľké bolesti. Mnohokrát praskne bubienok spontánne. Tento stav sa môže opakovať, a preto je nutné dieťa kontrolovať u ORL lekára. Často je príčinou zväčšená nosohltanová mandľa, ktorú je potrebné operatívne vybrať.

Kedy zájsť s dieťaťom k lekárovi

Ako spoznáme, kedy je ten správny čas na to ísť s dieťaťom na ošetrenie? Nie je  lepšie počkať, než zbytočne vyvolávať večer alebo v noci poplach? Teda v zásade, keď uško bolí stále, malé dieťa vám nepovie, čo ho presne trápi, dá sa tak usúdiť pri plači, nádche  a teplote. "Je tomu tak preto, že v nosohltane veľmi často je zväčšená mandľa;a tá je príčinou toho, že dieťa si vlastne z väčšej časti smrká do ucha.

K lekárskemu ošetreniu by sme  mali s dieťaťom ísť radšej skôr ako neskoro. Je typické, že väčšinou rodičia doprevádzajú dieťa v nočných či skoro ranných hodinách. Je tomu tak preto, že dieťa v ľahu pri pokuse o spánok má bubienok a dutinu bubienkovú viac prekrvenú, a preto dochádza k eskalácii ťažkostí a k dramatickému vyhľadaniu lekára v nočných hodinách. 

Prevencia pre tých najmenších Môžeme zvoliť aj pre tých najmenších nejakú prevenciu?

Prevencia je používanie dekongescenčných (kvapky, ktoré tlmia presiaknutie a prekrvenie sliznice) nosných kvapiek na začiatku ťažkostí, popr. aj použitie ušných kvapiek rôznych značiek, ktoré by mohli zabrániť rozvoju príznakov. Ale to platí len pre malú časť detí. Vždy čo najrýchlejšie vyhľadajte ušného špecialistu.

Nádcha u dospelých Klasickou chorobou z nachladnutia u dospelých je nádcha

 

Vo svojich začiatkoch je vírusového pôvodu, v prípade, že trvá dlho, môže dôjsť k bakteriálnej superinfekcii a pôvodne číry a vodnatý sekrét sa mení v zažltnutý. Liečba a prevencia je pomerne jednoduchá. Vhodná je aplikácia liekov na nádchu v podobe kvapiek, ktoré spôsobia odpuchnutie zdurenej sliznice a tým sa zlepší aj  dýchanie nosom. Vhodné je tiež použitie prírodných sprejov obsahujúcich výtažky z minerálnych či morských vôd. Toto je dôležitý moment nielen z hľadiska dýchacieho komfortu pacienta. Je potrebné myslieť aj na existenciu vedľajších dutín nosových, kedy by pri nedostatočnej  ventilácii mohlo dôjsť k stagnácii sekrétu a k zápalu vedľajších nosových dutín. Je  to veľmi nepríjemná komplikácia akútnej nádchy vyžadujúca podanie antibiotík a eventuálne aj ďalšiu cielenú liečbu spočívajúcu v odsávaní. Celkovo môžeme pri nádche zároveň podávať lieky na chrípku a nachladnutie, ktoré zmierňujú otoky slizníc dýchacích ciest a spôsobujú tak lepší komfort pacienta. Inhalačná liečba je vhodným a veľmi dôležitým doplnkom liečby akútnych zápalov horných dýchacích ciest.

Zápal hltana/hrtana Zápal hltana/hrtana

Zápal hltana/hrtana je ďalším pomerne častým ochorením, ktoré spôsobuje pomerne značné ťažkosti ako je napríklad pálenie a rezanie v krku či veľmi obtiažne prehĺtanie. U zápalu hltana/hrtana je predovšetkým dôležitá lokálna liečba: formou napríklad už zmienených inhalácií, výplachov ústnej dutiny harmančekom, šalviou, kloktanie rôznych prípravkov upokojujúcich podráždenú a začervenanú sliznicu. Antibiotiká nemajú v týchto prípadoch význam. U všetkých ochoreniach platí, že sú maximálne vyznačené miestne príznaky, ku ktorým patrí upchatý nos, dýchanie ústami, bolesť v krku, ev. zaľahnuté ucho. Teplota môže byť normálna, alebo len ľahko zvýšená.

Chrípka - príznaky a prejavy Chrípka - príznaky a prejavy

Chrípka oproti tomu má veľmi nepríjemné celkové príznaky. Chorých trápia bolesti hlavy, vysoké teploty a sú celkovo oslabení. Na rozdiel od bežného nachladnutia ; môže chrípka privodiť postihnutému značné komplikácie. Vzniká zápal pľúc, môže dôjsť aj k vzdialeným komplikáciám, akými je napríklad zápal obličiek, zápal srdcovej vnútroblany, ale zároveň aj postihnutie vnútorného ucha, ktoré môže v krajných prípadoch skončiť hluchotou.

Pár rád a tipov, aby Vás v tomto období chrípka nedostihla!

Keď sa pozrieme  za okno, vládne tam sychravé  jesenné počasie  a práve toto počasie praje chrípke a nachladnutiu! Poďme s chrípkou spoločne zatočiť nielen pomocou liekov na chrípku a nachladnutie, ale aj prevenciou.

Skúste pár rád a BENU tipov:

 • otužujte se,
 • nevyhýbajte sa pohybu vonku,
 • umývajte si dôkladne ruky a používajte vhodné mydlá,
 • dbajte na pitný režim,
 • rozlúčte sa s cigaretami raz a navždy.

Všeobecne platí, že by sme  v prípade choroby z nachladnutia, ale zároveň u postihnutia chrípkou mali:

 • byť v pracovnej neschopnosti,
 • dodržiavať pitný režim,
 • doplňovať vitamíny a minerály ,
 • dodržiavať racionálny príjem potravín,
 • obmedziť fyzickú námahu,
 • piť teplé bylinné čaje,
 • jesť veľa ovocia a zeleniny.

Nepodceňujme umývanie rúk Nepodceňujme umývanie rúk

umývanie rúk je dôležitá prevencia

Umývanie rúk sa zdá jednoduché až banálne. Môžeme si umývať ruky aj niekoľkokrát za deň, ale pokiaľ nepoznáme správnu metodiku, neznamená to predchádzanie infekčným ochoreniam.

Podľa dlhodobých prieskumov hygienikov si len 67 % ľudí umýva ruky po použití WC a po kýchnutí či zakašľaní si ruky neumyje dokonca 37 % ľudí. K ochoreniam súvisiacich so zlou hygienou rúk patrí nielen hepatitída typu A, baktérie E coli (môžeme sa nimi nakaziť jednoducho aj  podaním ruky), ktorá je vysoko infekčná, ale aj ďalšie vírusové či bakteriálne ochorenia. Môžeme hovoriť napríklad aj o vírusových hnačkách.

Ako na správne umývanie rúk

Na základe doporučenia hygienikov sa majú ruky umývať pod teplou tečúcou vodou. Ruky sa najskôr zvlhčia, potom sa mydlia aspoň desať sekúnd mimo  tečúceho prúdu vody. Umývanie sa dokončuje pod riadným prúdom vody najlepšie  s použitím  silnejšieho antibakteriálneho mydla. Trením dlaňami o seba mydlo napeníme. Potom trieme pravou dlaňou cez ľavý chrbát prepletenými prstami a obrátene. Rovnako umyjeme aj dlaň o dlaň. Ďalej trieme chrbáty prstov o druhú dlaň so zahnutými prstami. Nezabudnite ešte umyť palec ľavej a pravej ruky. Na záver umyjeme rotačným trením prstov dlaň a poriadne si ruky opláchneme. Nezabudnite si umyť aj priestor medzi prstami, okolo nechtov, bruška prstov, dlane a chrbáty rúk. Často sa  pochybí  pri osušování rúk tým, že sa ľudia osušia do použitého uteráka na verejných miestach namiesto papierovej osušky či vreckovky. Nedoporučujú sa ani látkové osušky, pretože sa v nich môžu zdržiavať baktérie.

Všetko na chrípku a nachladnutie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Otázka na produkt
  12. 05. 2020

  Je vhodné kombinovať liek Coldrex MaxGrip s Paralenom?

  Dobry den, mozem tento liek proti bolesti kombinovat s https://www.benulekaren.sk/coldrex-maxgrip-lemon-10ks?

  Dakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje účinnú látku paracetamol v množstve 1000mg , ktorá  je obsiahnutá aj vo voľnopredajnom lieku  Paralen . Vzájomná kombinácia sa nedoporučuje, nakoľko by došlo k prekročeniu maximálnej doporučenej  dennej dávky paracetamolu , čo by malo za následok  možné závažné poškodenie pečene. 

  COLDREX MaxGrip Lemon  je určený pre  dospelých (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov, s telesnou hmotnosťou nad 65 kg. 

  Ak budete dodržiavať dávkovanie , nepotrebujete užívať ďalšie lieky  s tou istou účinnou látkou . Užíva sa  1 vrecko podľa potreby 1-4x denne s odstupom 4-6 hodín. Interval medzi jednotlivými dávkami nemá byť kratší ako 4 hodiny. Najvyššia jednotlivá dávka je 1 vrecko. Maximálna denná dávka sú 4 vrecká.

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje aj ďalšiu účinnú látku  - dekongestant  (fenylefríniumchlorid) - látku, ktorá  znižuje zdurenie nosovej sliznice. Pri užívaní Coldrex MaxGrip Lemon už nepoužívajte ďalšie lieky , ktoré sa používajú na zmiernenie chrípky,  nachladnutia alebo opuchu nosovej sliznice. 

  Vhodnými podpornými prípravkami  sú prípravky na : 

  1. výplach nosa pomocou morskej vody  : napr.  LIVSANE Nosový vyplachovací sprej 100ml   - spolu s týmto liekom je to účinné a bezpečné

  2. na bolesť hrdla :  Florsalmin spray spr 25ml

  3. liek proti kašľu :  napr. LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 200ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Imunita
  27. 01. 2020

  Liečba nachladnutia

  Dobrý deň chcela by som poprosiť o radu dcérka má chrípku skupinka som v lekárni syrup stop kašeľ a Paralen 500 tablety môže sa to používať súčasne myslím spolu používať dakujem veľmi pekne

  Dobrý deň,

  neuvádzate, koľko má dcérka rokov. Tieto dva prípravky je možné kombinovať dohromady. Paralen tlmí horúčku a bolest, dávkujte liek pozorne podla hmotnosti dieťaťa a dbajte na dodržovanie odstupov medzi dávkami. Sirup Stopkašeľ obsahuje bylinné extrakty, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest a imunitný systém. Rovnako doležitý je dostatok tekutín vo forme čajov a oddych. 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lekárnik BENU Praha 

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.