Ako posilniť imunitný systém

AKO POSILNIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Sú pre vás zimné mesiace obdobím častých chrípok, zápalu dýchacích ciest, prechladnutia  a nádchy ? Chytíte infekciu pri každej príležitosti a užívate stále dookola rôzne antibiotiká, ale bez žiadaného efektu? Príčinou môže byť oslabený imunitný systém, ktorý nepracuje, ako je v tomto období potrebné a vám sa preto nedarí rýchlo a poriadne  uzdraviť. Akými spôsobmi môžeme náš imunitný systém posilniť? Existuje niekoľko spôsobov. 

 • Články o zdraví
 • Imunita

3 minúty čítania


Ako posilniť imunitný systém

Kustovnica čínska alebo Goji obsahuje okrem iného vitamín C, B1, B2 a betakarotén

Zdravá a pestrá strava Zdravá a pestrá strava 

Vyhnite sa nadmernej konzumácií jednoduchých (sladkých) cukrov, ktoré negatívne ovplyvňujú schopnosť bielych krviniek pohlcovať škodlivé baktérie. S cukrom tiež súvisí aj nadmerný príjem „nezdravých“ tukov (trans nenasýtených mastných kyselín), predovšetkým v podobe stužených rastlinných olejov ako sú napr. oplátky, sušienky, rôzne dezerty alebo  trvanlivé pečivo. Nahraďte tieto cukrovinky cereáliami, ovocím a zeleninou, ktoré naštartujú váš imunitný systém, a on vás bude za odmenu chrániť tak, ako má. Keď viete, že prísun zdravých potravín je obmedzený, siahnite po prípravkoch na posilnenie imunity.

Doplnenie vitamínov a minerálovDoplnenie vitamínov a minerálov

Užívame ich v prípade, kedy príjem bežnej stravy v priebehu dňa nepokrýva príjem dôležitých vitamínov a minerálov a hrozí preto ich nedostatok v tele. Najdôležitejší pre správne fungovanie imunity je osvedčený vitamín C, najlepšie v kombinácii so selénem a zinkom. Zvýšená potreba tohto vitamínu je obzvlášť u fajčiarov, tehotných a dojčacich žien a starších ľudí. Dôležitý pre imunitné procesy je aj vitamín A, ktorý je účinný antioxidant.

ProbiotikáProbiotiká

Teda telu prospešné živé baktérie mliečneho kvasenia ako sú laktobacily alebo bifibaktérie, obsiahnuté napr. v kefíre. Priaznivo ovplyvňuje stav črevnej mikroflóry v hrubom čreve, čo je jeden z najdôležitějších imunitných orgánov v ľudskom tele. Starajú sa o to, aby v tráviacom trakte neprežívali patogénne mikroorganizmy  a zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. Udržujú optimálne pH prostredia pre správne fungovanie buniek imunitného systému, ktoré sa nachádzajú priamo v sliznici čreva. Pre predstavu, počet týchto črevných baktérií prevyšuje počet všetkých buniek v celom ľudskom tele.

Bakteriální lyzátyBakteriálne lyzáty

Sú najvhodnejšie k užívaniu pri častých infekciách dýchacích ciest. Sú to vlastne zlomky neaktívnych baktérií, ktoré aktivujú imunitný systém k pohotovosti, a ten je potom pri stretnutí so skutočnou baktériou pripravený chrániť telo.

HomeopatiaHomeopatia

Ide  o liečebnú metódu alternatívnej medicíny, kedy podávame veľmi zriedené aktívne látky, ktoré vo zvýšenej koncentrácii spôsobujú podobné príznaky ako má liečená choroba. Pre podporu prirodzenej obranyschopnosti organizmu v období chrípok a prechladnutia sa používa zložený prípravok Oscilococcinum. Výhodou užívania homeopatík je absencia nežiadúcich účinkov alebo kontraindikácií s inými liekmi.

Glukany Glukany

Sú aktívne polysacharidy získané z bunečnej steny rôznych húb (napr. hlivy ustricovej) a sú schopné podporovať obranné reakcie organizmu. Vhodné sú v akomkoľvek ročnom období. Mechanizmus účinku spočíva v aktivácií makrofágov, čo sú imunitné bunky zodpovedné za pohlcovanie všetkých cudzorodých látok v tele, ako sú vírusy, baktérie, parazity alebo plesne. Glukany naviac pôsobia tiež ako silné antioxidanty proti voľným radikálom.

EchinaceaEchinacea

Inak nazývaná Echinacea purpurová. Využíva se jej koreň, kde se nachádza najviac účinných látok. Echinacea purpurová podporuje správnu funkciu dýchacích a močových ciest a pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. Aby se efekt v tele prejavil, mala by sa Echinacea užívať vo vyšších dávkach a v krátkych časových intervaloch. Doporučuje sa užívanie maximálne 8 týždňov. Rad bylinek je tiež obsiahnutý v najrôznejších čajoch. Bohatú ponuku má napríklad značka Leros.

PohybPohyb

Pohyb je dôležitou súčasťou zdravého imunitného systému. Fyzická aktivita doplnená vyváženou stravou a vitamínmi predstavuje najvhodnejšiu kombináciu pre komplexné posilnenie ľudského organizmu. Počas akéhokoľvek cvičenia a tesne po ňom v tele dochádza k rôznym chemickým reakciám, vďaka ktorým sa uvoľňujú hormóny, enzýmy i proteíny a zvyšuje sa tiež aktivita bielych krviniek. Toto všetko má blahodarný vplyv na správne fungovanie imunitného systému. Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča, aby zdraví ľudia venovali pohybu najmenej 150 minút týždenne a deti až dvakrát toľko. Na akúkoľvek fyzickú aktivitu je však potrebné zabezpečiť vhodnú obuv a oblečenie. Nesprávne zvoleným odevom totiž riskujete poranenia, vyrážky či odreniny. Vhodné športové oblečenie by malo byť zhotovené z lycry alebo spandexu, ktoré vás príjemné obopne a zároveň pohltí pot. V lete tieto tkaniny navyše schladia a v zime zahrejú.

Zhrnutie a doporučenie Zhrnutie a doporučenie

Všeobecne je možné povedať, že keď chcete posilniť imunitný systém, vždy začnete s úpravou svojho životného štýlu. Zmeňte stravovanie, snažte sa obmedziť stres a doprajte si dostatok spánku, skrátka buďte v pohode. Následne môžete doplniť potrebné vitamíny a minerály (C, zinok, selén) alebo skúsiť doplnky stravy s probiotikmi, môžete začať už pred rizikovými mesiacmi a užívať ich dlhodobo. Vďaka týmto opatreniam napríklad znížite pravdepodobnosť bolesti v krku, kašľa a nádchy v rizikových podzimných a jarných mesiacoch. 

Keď už telo napadne infekcia, môžete doplniť ďalší prípravok na stimuláciu imunity napr. bakteriálne lyzáty vo forme cmúľacích tabliet, glukany vo forme sirupu pre deti alebo echinaceu v kvapkách pre rýchlejší účinok. Ako alternativa se dajú využiť aj homeopatické lieky.

FAQs FAQs

1.    Aké je optimálne dávkovanie vitamínu C, aby som ho neužívala ani zbytočne veľa a ani málo?
Optimálne dávkovanie je 200 mg vitamínu C denne, v prípade ochorenia se dávka môže zvýšiť až na 500 - 1000 mg denne. Vyššiu spotrebu vitamínu C majú fajčiari (až o 100 %), tehotné a dojčacie matky, alebo ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.
2.    Môžem sa vitamínom C predávkovať?
Ne, vitamín C je  vitamín rozpustný vo vode, tzn., že nespotrebovaný nadbytok se vylúči z tela močom. Ako taký nie je pre telo toxický, to ale neznamená, že je vhodné ho užívat vo vysokých dávkach. Citliví jedinci môžu na vysoké dávky reagovať hnačkou alebo žihľavkou. Pri dávkovaní vyššom ako 4 g/deň dochádza k tvorbe obličkových kameňov a veľkej záťaži pečene.
3.    Je užívanie echinacey vhodné pro tehotné a dojčacie ženy?
Hoci nebol preukázaný ani vyvrátený negatívny vplyv na vývoj plodu v tehotenstve a pri dojčení, výrobcovia doplnkov stravy s echinaceou jeho užívanie v tomto období nedoporučujú. Pre túto skupinu je vhodnejšie zvoliť iný prípravok, ako sú napr. bakteriálne lyzáty, glukany alebo homeopatiká.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  12. 10. 2020

  Ako často a dlho sa užíva Arkodefences kids ?

  Prosim vas a ako sa ma to arkodefensis kids uzivat po dobrati tych 5 flasticiek ma byt kolko pauza a nasledne opat branie? Ako dlho sa to ma brat kolko mesiacov?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Balenie Arkodefences kids  obsahuje 5 jednotlivých pitných dávok pre intenzívny 5-dňový program.  Vďaka obsahu aktívnych zložiek stačí užívať Arko DEFENSES Kids iba 5 dní pre maximálny účinok počas celého mesiaca. O mesiac môžete kúru zopakovať.  Kúru si môžete zopakovať každý mesiac od jesene do jari, v prípade oslabenej imunity u dieťaťa  aj počas celého roka 5 dní v mesiaci.   Užíva sa 1 dávka denne pri raňajkách. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  21. 10. 2020

  Môže sa užívať prípravok Probiofix inum trim pri súčasnom užívaní Femibionu 2 v tehotenstve?

  Dobrý deň ,
  Chcela by som sa oýtať či je možné kombinovať vitamíny pre tehotné Femibion 2 s probiotikami PROBIO-FIX INUM TRIM 3 .Prípadne ktoré probiotiká by ste mi odporučili k vitamínom Femibion 2. Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Probiotiká  PROBIO-FIX INUM TRIM 3 môžete užívať aj počas tehotenstva aj pri súčasnom užívaní Femibionu 2.  Obsahuje baktérie mliečneho kvasenia Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12. Neobsahuje proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok a ani chuťové aditíva.  Je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

   

  Všeobecne užívanie probbiotík počas tehotenstva je pre tehotné ženy bezpečné a prospešné. 
  Alternatívou môže byť užívanie BIOPRON Pregna+ 30 kapsúl, BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Otázka na produkt
  23. 03. 2021

  Aký obsah vitamínu D obsahuje prípravok Rininum acute?

  prosím Vás, akú dávku vitamínu D obsahuje tento produkt? Lekár mi kázal dávať 12 ročnému dieťaťu tento produkt a spoločne s vitamínom D.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Rinimun acute je je patentovaná zmes makronutrientov s obsahom proteínov, vláknin (mannan-oligosacharidov), betaglukánov, mastných kyselín (kys. olejová), aminokyselín, antioxidantov (polyfenoly - resveratrol) a mikronutrientov - vitamínov (hlavne skupiny B) a minerálov.

   

  Zloženie :

   

  Kolostrum 300 mg - obsahuje proteíny s obsahom min. 30% (90 mg) imunoglobulínu G (IgG).

  Imunoaktívny zinok - Glukónan zinočnatý 77,5 mg, z toho zinok 10 mg

  Vitamín D3 0,015 mg = 600 IU - mikroenkapsulovaný, vo vode rozpustný vitamín D3 je chránený proti svetlu, oxidácii a kyselinám, ktoré by mohli znížiť jeho účinnosť.

  Vitamín C 100 mg - prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

  Laktoferín 30 mg - bioaktívny glykoproteín, ktorý sa nachádza v materskom mlieku a väčšine telesných tekutín.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.