Ako na upchatý nos

AKO NA UPCHATÝ NOS

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Nádcha je bežný príznak prechladnutia a ďalších respiračných ochorení. Ak opomenieme, že kvôli upchatému nosu nemôžete v noci spať a cez deň poriadne dýchať, nejde o nič vážne. Problém vyrieši sprej do nosa a po týždni liečby opäť voľne dýchate. Čo robiť v prípade, že máte stále upchatý nos, tzv. chronickú nádchu?  Bežné spreje na nádchu skôr uškodia ako pomôžu a preto prinášame aj ďalšie tipy na ošetrenie nosovej sliznice.

 • Dýchanie

5 minút čítania


4 štádia akútnej nádchy, ktoré je pre vás to najhoršie?4 štádia akútnej nádchy, ktoré je pre vás to najhoršie?

Nádcha, čiže odborne rinitída, je zápal nosovej sliznice. Na začiatku ju spôsobujú vírusy, ktoré okrem sliznice nosa pôsobia aj na sliznicu prínosových dutín. Oslabená sliznica je potom náchylnejšia na baktérie, čo môže vyústiť až do infekčnej hnisavej nádchy. Aj keď nejde o závažnú chorobu, dokáže vás vyviesť z rovnováhy a preto už od prvých príznakov hľadáte, čo na upchatý nos.

 1. štádium : Pálenie v nose bez nádchy. Na začiatku choroby cítite, že sliznica nosa je suchá, páli a štípe. Je podráždená a vy neustále kýchate.
 2. štádium : Opuchnutá sliznica a tečúcou nádcha. Toto štádium nádchy je presne to, kedy hľadáte spôsoby, ako uvoľniť upchatý nos. Máte pocit prekážky v nose a najradšej by ste stále smrkali. Smrkanie ale neprináša úľavu a navyše vás trápi tečúci vodnatý sekrét.
 3. štádium : Smrkanie žltých hlienov. Sliznica už nie je taká opuchnutá, ale pre nádchu v tomto štádiu je typický žltý hlien v nose. Po vysmrkaní cítite úľavu a lepšie sa vám dýcha. Niekedy je hlien hustý a väzký a dostáva sa z dutín len ťažko.
 4. štádium : Smrkanie zelených hlienov. Keď sa k vírusom na sliznici pridajú aj baktérie, ide o tzv. bakteriálnu superinfekciu. Na sliznici sa môže objaviť hnis, ktorý sfarbí hlien do zelena. Zbaviť sa takej nádchy nie je jednoduché a mnohokrát pomôže až návšteva lekára a predpísané antibiotiká.

Ako na upchatý nos? Ako na upchatý nos?

Najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť upchatého nosa, sú kvapky alebo spreje s účinnou látkou. Lieky na odpuchnutie nosovej sliznice účinkujú do niekoľkých minút a pôsobia 6 - 8 hodín. Znie to ako ideálne riešenie, ale len dočasne. Lieky s účinnými látkami xylometazolín, tramazolin, oxymetazolín a nafazolín sa odporúčajú používať spravidla len týždeň. Pri dlhšom používaní sa sliznica stane na liekoch závislá a bez nich sa už ani nenadýchne. Závislosť na sprejoch do nosa vedie k poškodeniu nosovej sliznice a preto je najistejšie striktne dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pamätajte, aj tie najlepšie kvapky do nosa používajte len týždeň.

Po nosovom spreji alebo kvapkách siahnite v prípade, že hľadáte spôsob ako uvoľniť nos a tiež zastaviť tečúcu nádchu. V prvom štádiu choroby zatiaľ nie sú potrebné. Ako sa zbaviť pálenie v nose? Aj v tomto prípade zvoľte sprej do nosa, ale s obsahom morskej vody s ďalšími látkami, ako sú dexpanthenol, bylinné výťažky z aloe vera, mäty alebo eukalyptu. Tieto prípravky tvoria na sliznici nosa bariéru, ktorá bráni ďalšiemu množeniu vírusov, inaktivuje je a tým skráti dobu liečby nádchy.

Pri zadnej nádche vyskúšajte kanvičku Pri zadnej nádche vyskúšajte kanvičku

Pri zadnej nádche je postihnutá nielen sliznica nosa, ale tiež nosohltan a vedľajšie nosové dutiny . Ako spoznáte, že máte zadné nádchu? Príznakom je upchatý nos a tlak v dutinách, s čím súvisí aj zaľahnutie v ušiach a bolesť hlavy. Kvôli hustému hlienu v nosohltane sa vám zle dýcha a úľavu neprináša ani smrkanie. Chronickú zadnú nádchu si privodíte z neliečenej nádchy alebo aj pri neliečenej alergii.

Ako spustiť nádchu? Keď cítite tlak v dutinách a potrebujete uvoľniť hlien, je na čase vyskúšať osvedčené postupy . Liečba zadnej nádchy spočíva v riedení hlienov a ošetrení sliznice. Dobrú službu urobí soľný roztok v izotonickej koncentrácii a nosová kanvička, ktorými spoľahlivo prepláchnete dutiny, nariedite hlien a zvlhčíte nosovú sliznicu. Pre tých, ktorí majú obavu z používania nosovej kanvičky, poslúži aj morská voda v spreji s izotonickou koncentráciou.

To, ako dlho trvá zadnej nádcha, je individuálne, spravidla sa jej do dvoch týždňov nadobro zbavíte. Pri liečbe zadnej nádchy pomôžu aj bylinky, a to nielen v tabletkách ale aj vo forme naparovacích kúpeľov. Zmiešajte niekoľko druhov byliniek, ktoré vám príjemne voňajú, urobte z nich zápar a inhalujte pod osuškou. Vhodná je napríklad mäta, harmanček, prvosienka, medovka, oregáno či materina dúška.

Babské rady, ako na upchatý nos Babské rady, ako na upchatý nos

Okrem štandardnej liečby nádchy pomôžu aj tieto recepty našich babičiek :

 • silný kurací alebo hovädzí vývar,
 • teplý kúpeľ s kvapkou éterického oleja a soľou do kúpeľa,
 • podpora imunitného systému v podobe vitamínov,
 • bylinné čaje pre podporu normálnej funkcie dýchacích ciest,
 • dostatok tekutín, aby sa hlien mohol zriediť,
 • inhalovanie bylinných silíc a vodnej pary,
 • výplach nosa soľným roztokom,
 • zvlhčovanie vzduchu vodou, ktorú necháte odparovať na radiátore.

Upchatý nos celoročne? Pozor na chronickú nádchu Upchatý nos celoročne? Pozor na chronickú nádchu!

Chronickou nádchou môžete ochorieť nielen z nadmerného používania nosových kvapiek. Trvá dlhšie ako 3 mesiace a spôsobiť ju môžu alergény, nedoliečená akútna nádcha alebo polypy na nosovej sliznici. Mnoho ľudí tiež trpí na upchatý nos v noci, kedy pre zaľahnutie nemôžu dýchať a zle sa im zaspáva.

Ako liečiť nádchu, ktorá sa vlečie niekoľko mesiacov? Jej liečba patrí do rúk lekára. Hovorí sa jej tiež senná nádcha a spúšťa sa pri kontakte s alergénom. Pri alergii na pele a kvitnúce byliny si od sennej nádchy cez zimu oddýchnete, naopak alergia na zvieraciu srsť alebo roztoče trápi alergikov celoročne. Alergická nádcha sa lieči pomocou antihistaminík, teda liekov na alergiu a pomocou sprejov do nosa s obsahom kortikoidov. Aj keď účinok kortikoidov v nose nenastáva okamžite ako u klasických sprejov na nádchu, sú pre nosovú sliznicu omnoho šetrnejšie . Navyše pôsobia aj na ďalšie alergické prejavy ako je slzenie a pálenie očí.

Nosové polypy v praxi znamenajú, že máte zapálenú a opuchnutú sliznicu vedľajších dutín. Ten, kto má nosové polypy, zle dýcha nosom a musí mať neustále pootvorené ústa. Takisto trpí pretrvávajúcou suchou sliznicou nosa a úst a tiež má slabý čuch. Polypy sa dajú liečiť kortikoidmi vo forme sprejov alebo tabliet, riešením je tiež chirurgické odstránenie polypov.

Počuli ste o katarálnej nádche? Ide o typ nádchy, ktorá sa prejavuje najviac v zime, s nástupom vykurovacej sezóny. Chorý má upchatú jednu nosovú dierku, pretože je sliznica opuchnutá a prekrvená. V noci dýcha ústami a často chrápe, cez deň mu neustále tečie z nosa vodnatý sekrét.

Upchatý nos cez noc, ako sa ho zbaviť? Upchatý nos cez noc, ako sa ho zbaviť?

Upchatý nos v noci je jedným z dôvodov nespavosti. Cez deň nemáte žiadne príznaky nádchy, ale akonáhle si ľahnete, nemôžete dýchať. Nezostáva, než dýchať ústami, čo ale dlho nevydržíte, pretože sa vysušuje sliznica v ústach. Istý spôsob, ako sa rýchlo zbaviť nádchy cez noc, sú spreje do nosa, tie sa ale nesmie používať dlhšie ako týždeň. Z dlhodobého hľadiska je potrebné pátrať po príčinách chronickej nádchy.

Ak hľadáte spôsoby, ako sa zbaviť nádchy cez noc natrvalo, kombinujte viacero riešení :

 • vzduch v spálni udržujte chladný a vlhký,
 • nosovú sliznicu preplachujte morskou vodou alebo kanvičkou so soľným roztokom,
 • do difuzéra alebo zvlhčovača vzduchu kvapnite pár kvapiek mäty alebo eukalyptu,
 • poraďte sa s ORL lekárom, ktorý vám vyšetrí nosovú dutinu a predpíše tie správne lieky.

NádchaVšetko na nádchu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

OLYNTH® HA 0,05 % nosový roztokový sprej 10 ml

 • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

5,29 € 4,75 €

RHINO HORN Junior konvička na výplach nosa 1 kus

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

10,29 €

LIVOSTIN 0,5 mg/ml nosový suspenzný sprej 10 ml

Skladom v e‑shope

7,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Kašeľ
  14. 09. 2020

  Aký je rozdiel medzi Sinupret akut a forte?

  Dobrý deň,

  aký je rozdiel medzi Sinupret AKUT a Sinupret FORTE ?

  Obsahuje Sinupret AKUT väčšie množstvo účinných látok ako FORTE ?

  Ktorý je najúčinejší a najlepší? Forte, Akut alebo Kvapky ?

  ďakujem za odpoveďe

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  SINUPRET Akut 20 tabliet je určený na liečbu akútnych, nekomplikovaných zápalov prinosových dutín. Indikuje  sa u dospelých osôb na liečbu akútnych nekomplikovaných zápalov paranazálnych dutín (akútna nekomplikovaná rinosinusitída).

  1 obalená tableta obsahuje suché extrakty :   160,00 mg prírodný suchý extrakt (3-6:1) získaný z koreňa horca (Gentiana lutea L.), kvetov prvosienky (Primula veris L.), šťavela (Rumex crispus L.), kvetu bazy (Sambucus nigra L.), železníka lekárskeho (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3)

  Dospelí užívajú 1 obalenú tabletu 3× denne (maximálne 3 obalené tablety denne).

   

   

  SINUPRET Forte 20 tabliet  patrí medzi mukolytiká, expektoranciá. Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie.

  Každá obalená tableta obsahuje 12 mg koreňa horca (Gentiana lutea L., radix), 36 mg prvosienkového kvetu s kalichom (Primulae flos cum calycibus), 36 mg vňate štiavca (Rumicis herba), 36 mg kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra L., flos) a 36 mg vňate železníka (Verbena officinalis L., herba).

  Tablety môžu užívať dospelí a mladiství od 12 rokov 3x denne 1 tabletu. Dĺžka podávania je 7-14 dní.

  SINUPRET kvapky 100 ml sa používajú rovnako ako Sinupret forte, ale môžu ho užívať aj malé deti od 2 rokov v  menšej dávke.

  Ak Vás trápia zápaly prínosových dutín - nádcha, opuch nosovej sliznice a hustý sekrét vytekajúci z nosa - nasaďte si Sinupret akut.

  Ak sa pridruží aj zápal dýchacích ciest, kašeľ  zatekanie hlienu  a hustý hlien- vtedy zvoľte Sinupret forte alebo Sinupret kvapky. ( liekovú formu zvoľte podľa toho čo preferujte) . Kvapky sú horkej chuti. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Imunita
  18. 01. 2021

  Môže sa použiť tea tree oil 100% čistý 10 ml Dr.muller aj do difúzera?

  Dobry den,prosim o info .Tento tea tree oil sa da pouzivat aj do difuzera? Alebo len na inhalovanie.Nie kazdy pasuje do difuzera a vonne lampy nepouzivam.Dakujem vam za skoru odpoved aby som mohla pripadne objednat s tovarom ktroy mam uz v kosiku.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Čistý tea tree olej Dr. Mueller  môžete kľudne použiť do difúžera namiesto vonnej lampy. Stačí nakvapkať prá kvapiek podľa veľkosti miestnosti. Difúzer je určite lepšia voľba ako vonná lampa, nakoľko sa pri ňom nepoužíva vysoká teplota  sviečok ako pri vonnej lampe a účinné zložky v oleji si zachovávajú svoje zloženie a účinok. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  22. 02. 2021

  Čo je dobré na opuch sliznice nosa?

  dobry den, popri mojich dost vaznych dg mam problem s opuchom nosovej sliznice, s prestavkami uzivam Aerinaze-vtedy je nos v pohode, ale ked urobim prestavku a nahradim ho Zodac-om uz ten ucinok je nedostatocny...mam aj spray Avamys...okrem toho aj volnopredajne kvapky do nosa, robievam aj vyplachy nosa, ale nic nezabera tak ako Aerinaze...existuje prosim nieco namiesto Aerinaze na co vy nebol navyk? dakujem 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na zmiernenie príznakov alergickej  nádchy môžete použiť DASSELTINO 5 mg 10 tabliet, ktorý obsahuje tú istú účinnú látku ako Aerinaze.  Neobsahuje však pseudoefedríniumsulfát (dekongestívum, ktorý pomáha uvoľniť upchatý/plný nos). Neviem Vám zaručiť, do akej miery bude liečba Dasseltom pre Vás dostatočná, nakoľko práve pseudoefedrín je látka, kt. Vám vo Vašom prípade veľmi pomáha. Ale určite stojí za vyskúšanie. 

  Skúste skombinovať klasickú liečbu s používaním morskej vody  STÉRIMAR Na upchatý nos nosový mikrosprej s obsahom morskej vody 50 ml.  Najskôr si vyčistite nos morskou vodou, následne do vyčisteného nosa použite  Avamys alebo voľnopredajné nosové prípravky ( tie sa tiež nesmú užívať dlhodobo). V prípade nosových kvapiek  odporúčam VIBROCIL Nosová roztoková aerodisperzia 15 ml. Ak Vás trápi alergia dlhodobo, určite by som vo vašom prípade  ešte vyskúšala Euphorbium compositum-Heel S nosová aerodisperzia aer nas 20ml ( nenávykový homeopatický liek) a homeopatický liek Sambucus nigra 5CH  ( v dávke 5 granúl 4x denne ). Používa sa pri pocite upchatého nosa. 

  Dôležité je objasniť príčinu, kt. Vám vyvoláva opuch sliznice. Určite je potrebné vyšetrenie v ORL ambulancii.

   

  V prípade záujmu si môžete prečítať čerstvý  článok : AKO NA UPCHATÝ NOS.

   

  Prajem Vám skoré vyriešenie problému. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.