Čo je vitamín C a prečo je tak dôležitý

ČO JE VITAMÍN C A PREČO JE TAK DÔLEŽITÝ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Slovo vitamín vzniklo zo slovného spojenia „Vital a amine“ = životne dôležité amíny. Ide o látky, ktoré sú súčasťou veľkého množstva biochemických procesov v našom tele. Patrí medzi ne aj vitamín C, ktorý poznáme v spojení s imunitou a tvorbou kolagénu a ako antioxidant. Ľudský organizmus si vitamín C nedokáže tvoriť sám. Preto ho musíme prijímať v potrave, alebo pomocou výživových doplnkov.

 • Imunita

5 minút čítania


Avitaminóza, teda absolútny nedostatok vitamínu C sa nazýva skorbut. V dnešnej dobe sa už nevyskytuje, ale v minulosti nim trpeli hlavne námorníci a ľudia vo veľmi chudobných oblastiach. Prejavuje sa zvýšenou krvácavosťou ďasní, krvácavosťou pod kožou, do svalov, nechtových lôžok, zníženou imunitou a poruchou krvotvorby. Po chemickej stránke je vitamín C kyselina L-askorbová.

Vitamín C pre dospelých Vitamín C pre dospelých

Zdravý dospelý človek by mal podľa doporučenia vyhláškou prijímať okolo 100-120mg vitamínu C denne. Zvýšený príjem potrebujú osoby, ktoré fajčia, sú chorí alebo v štádiu rekonvalescencie, tehotné a dojčacie ženy, športovci, staršie osoby a osoby so zvýšenou fyzickou a psychickou záťažou.

K čomu je vitamín C dobrý?

 • Prispieva k udržaniu normálnej funkcie imunitného systému počas intenzívneho fyzického výkonu a po ňom,
 • prispieva k normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, kože a zubov,
 • prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu,
 • prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy,
 • prispieva k normálnej psychickej činnosti,
 • prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom,
 • prispieva k zníženej miere únavy a vyčerpania.

Je teda súčasťou multivitamínovprípravkov na imunitu, doplnkov stravy na podporu kĺbov a v lieku Ascorutin pri zvýšenej lámavosti a priepustnosti krvných vlásočníc.

Vitamín C prijímame bežne v potrave. Väčšina z nás však v strave nepokryje doporučenú dennú dávku, a preto je vhodné siahnuť po suplementácii. Nedostatok vitamínu C nám doplnia výživové prípravky s vitamínom C. Do tela sa vstrebáva v tenkom čreve pomocou transportérov. To, koľko vitamínu C sme schopní prijať, závisí od ich kapacity, ďalších zložiek potravy a zdravotného stavu. Bežne sa toto číslo pohybuje do 100 mg. Zbytok telo vylúči bez využitia močom. Pokiaľ teda zámerne chceme mať vyššie hladiny vitamínu C v tele, doporučujeme siahnúť po tabletách s postupným uvoľňovaním, s lipozomálnou úpravou alebo si vitamín C rozdeliť do niekoľkých denných dávok.

Vitamín C pre deti Vitamín C pre deti

Je nevyhnutný pre zdravý vývoj a fungovanie imunitného systému. Spotreba vitamínu C rastie s pribúdajúcim vekom.

Pre prehľadnosť sme ju usporiadali do prehľadnej tabuľky:

Tabulka vitamin C

Zdrojom vitamínu C pre deti by mala byť predovšetkým strava, ovocie zelenina. V prípade zvýšenej potreby, ako je napríklad choroba, pravidelné tréningy alebo naročné obdobie v škole, je vhodné vitamín C doplniť pomocou vitamínu C pre deti. Tie existujú v tekutej forme, v chutných žuvacích alebo cmúĺacích tabletách.

Vitamín C v potravináchVitamín C v potravinách

V potravinách je kyselina L-askorbová označená symbolom E300 a pridáva sa ako antioxidant na omedzenie oxidácie tukov. Vitamín C rozpustný vo vode, ako každá organická molekula, je citlivý na teplo. Obsah vitamínu C v potravinách sa teda stráca tepelnou úpravou : varením, sušením a ohrievaním v mikrovlnke. Najšetrnejším spôsobom tepelnej úpravy je príprava v pare.

Prírodný vitamín CPrírodný vitamín C

Vitamín C získavame prirodzene z potravín. Obsah vitamínu C v potravinách sa môže líšiť v závislosti od podmienok, v ktorých sú pestované. Za zdroj s najvyšším obsahom vitamínu C sa považujú šípky, acerola, rakytník a čierne ribezle. Prekvapivo sú na ďalších miestach paprika, petržlenová vňať, pažítka, brokolica a ružičkový kel. Ďalej sú to : žihľava, jahody, kiwi a karfiol. Paradoxne citrusové ovocie nepatrí medzi zdroje s najvyšším obsahom, aj keď chutí kyslo. Okrem rastlín získavame vitamín C aj zo živočíšnych zdrojov. Bohatým zdrojom sú pečeň a obličky, v malom množstve ho obsahujú aj ryby.

Keď sa rozhodnete, že si zaobstaráte prírodný vitamín C, môžete siahnuť aj po prípravku TEREZIA Vitamín C 500 trio natur 60 kapsúl. Neobsahuje čistú kyselinu L- askorbovú, ale viazanú na flavonoidy. Najčastejšie sa vyskytujú ako výťažky zo šípok alebo aceroly. Flavonoidy sú rozpustné pigmenty, ktoré zvyšujú vstrebateľnosť vitamínu C, chránia ho pred oxidáciou a posilňujú jeho účinok.

Lipozomálny vitamín C Lipozomálny vitamín C

Prezentuje sa ako vitamín C s najlepšou formou vstrebávania pri perorálnom podaní. Predstavme si lipozóm ako molekulu, ktorá má hydrofilné jadro a v nej sa nachádza molekula kyseliny L-askorbovej. Okolo nej je lipofilný obal, skladajúci sa z lipidových membrán prírodných fosfolipidov. Vďaka tejto úprave sa molekula lepšie vstrebáva v stenách tenkého čreva a dosahuje vyššiu koncentráciu v krvi. Uvolňovanie vitamínu C z lipozómu je riadené a prebieha postupne v priebehu niekoľko hodín a tým sa zaručí jeho vyššia koncentrácia v krvi pre dlhšiu dobu v porovnaní s bežnými formami. Taká úprava vitamínu C je veľmi technologicky náročná, preto môžu mať lipozomálne prípravky vyššiu cenu oproti klasickým tabletám. Dobrým príkladom produktov obsahujúcich lipozomálne "céčko" je Lipo C Askor.

Vitamín C v tehotenstve Vitamín C v tehotenstve

V období tehotenstva je v ženskom tele zvýšená spotreba všetkého, makroživín a mikroživín. Logicky je to tak aj s vitamínom C. Oproti bežnej spotrebe sa zvyšuje cca o 15%. Vitamín C obsahujú takmer všetky vitamíny pre tehotné. Denná doporučená dávka pre tehotné sa pohybuje okolo 120 mg vitamínu C za deň.

Doporučená denná dávka vitamínu C Doporučená denná dávka vitamínu C

Podľa tabuliek denných doporučených dávok by sa mal denný príjem vitamínu C u zdravého človeka pohybovať okolo 100 mg. Myslíte tiež na to, že vitamín C sa vo veľkej miere vyskytuje v ovocí a zelenine a pokiaľ ich konzumujete v normálnej miere, pokryjete tým aspoň časť denného príjmu. Maximálna dávka by mala byť maximálne 2000 mg/deň.

Predávkovanie vitamínom C Predávkovanie vitamínom C

Je to vitamín rozpustný vo vode, takže prebytok sa z tela jednoducho vylúči. Vitamín C si neukladáme do zásob, a preto sa ním nedá predávkovať. Pri použití vysokých dávok vitamínu C jednorázovo dochádza k podráždeniu žalúdka a nadmernej záťaži obličiek. Vysokým dávkam by sa mali vyhýbať osoby, ktoré sú náchylné na obličkové kamene a tiež osoby užívajúce lieky zo skupiny sulfonamidov (kotrimoxazol).

Produkty s vitamínom C

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  04. 09. 2020

  Môžu užívať vitamínový prípravok Celaskon vitamín C 180mg aj deti vo veku 8 a 13 rokov?

  Dobry den,

  prosim viete mi poradit, ci je produkt Celaskon vitamin C 180mg s rutinom 30mg (limetka), vhodny pre deti (8 a 13r)?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Určite áno, práve teraz v čoskoro jesennom období. Odporúčané dávkovanie prípravku je 1 žuvacia tableta 1x denne. Tableta sa nechá rozpustiť v ústach. Tablety nie sú vhodné len pre malé deti do 3 rokov, pre tie je vhodnejšia sirupová forma. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Otázka na produkt
  • Vitamíny a minerály
  16. 09. 2020

  Aké je dávkovanie Cebionu u 14 mesačného dieťaťa?

  Dobry den. Prosim vas ake je davkovanie Cbionu pre 14.mesacne deti? Dakujem za odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Užívanie kvapiek u detí do 3 rokov je len na doporučenie lekára a v dávkach ním stanovených. Dĺžku liečby tiež určí lekár.

  Pokiaľ je Vaše dieťatko dojčené, nemusíte riešiť doplňanie vitamínu C,  nakoľko plne dojčené deti prijímajú vitamín C materským mliekom. Jeho množstvo závisí od príjmu vitamínu C matkou.  Pokiaľ užívate vitamín C v dávke 500mg denne a kojíte viac ako 4x denne , je veľký predpoklad, že Vaše dieťatko príjme dostatočné množstvo vitamínu C . Pri menšom množstve kojení presnú dávku vitamínu C na sumplementáciu podľa počtu kojení vám doporučí lekár.  

  Ak podávate Vášmu dieťatku umelé mliečko - Nutrilon, HiPP, Beba atď - pozrite si zloženie, či mliečko obsahuje aj vitamín C a  v akej dávke . Na Slovensku je   pre dojčatá odporúčaná výživová dávka vitamínu C 50 mg/deň . Ak v denných dávkach  vypitého mliečka je obsiahnutých 50 mg vitamínu C, vaše dieťatko nepotrebuje vitamín C dopĺňať. 

  Ak menej, je možná sumplementácia kvapkami Cebion - ( požadovaných 50mg vitamínu C  predstavuje 10 kvapiek, 25mg vitamínu C predstavuje 5kvapiek) 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Vitamíny a minerály
  10. 12. 2020

  Môžu užívať JAMIESON Vitamín C gummies 250 mg aj deti?

  Je vhodný pre deti

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Výrobca uvedený vitamín doporučuje pre dospelých v dávke 2 pastilky denne. Závisí to od veku dieťaťa. Odporúčaná denná dávka vitamínu C pre deti je 60-100mg . Pre menšie deti je vhodnejší dávkovať vitamín C v kvapkách CEBION gtt 30ml

  Odporúčané dávkovanie u detí vo veku:

  • 1 - 3 rokov  - po konzultácii s lekárom
  • od 3 - 6 rokov  - 15 kvapiek
  • od 6 rokov - 20 kvapiek

  Kvapky sa odporúčajú podávať v lyžičke čaju alebo ovocného nápoja. 

  Deťom od 3 rokov odporúčam od spol Jamieson prípravok  JAMIESON Multi kids gummies 60 želatínových pastiliek.  Multivitamínový komplex s obsahom vitamínu D  v tvare zvieratiek s tromi príchuťami – pomaranč, čerešňa a lesné plody. Obsahuje komplex vitamínov, vrátane  vitamínu C, ale v menšom obsahu. Alternatívou v tomto szchravom počasí môže byť JAMIESON Vitamín C + Immune shield gummies s príchuťou bazy 60 pastiliek. Deti od 3 rokov užívajú 1 pastilku denne s jedlom. Užíva sa v rozostupe niekoľkých hodín pred alebo po užití iných výživových doplnkov.

   Ak chcete podávať len vitamín C , pre deti od 3 rokov  je vhodný aj PargaVit VITAMÍN C Mix Plus Pre deti tbl 90  štyroch vynikajúcich chutí s vyváženým obsahom vitamínu C ( 60mg)  a ďalšími dôležitými látkami pre organizmus, ktoré pôsobia s vitamínom C synergicky. Prípravok obsahuje tieto príchute  melón, malina, ovocie, višňa.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  05. 01. 2021

  Je potrebné ešte užívať vitamín C popri užívaní iných vitamínov?

  Dobry den, ak beriem vitamin a, d a zinok, je potrebne brat aj cecko? Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na podporu imunity je vhodná kombinácia vitamín C, vitamín D , zinok a imunoglukány ( Hliva) .  Na posilnenie imunity počas ochorenia je vhodné používať predovšetkým vitamín C, B komplex a  echinaceu.

   Vitamín C je silný antioxidant, ktorý posilňuje prirodzené obranné schopnosti vášho tela.Vitamín C prispieva k udržaniu správneho fungovaniu imunitného systému, k správnemu fungovaniu nervového systému, k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii krvných ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, kože a zubov, k zníženiu vyčerpania a únavy,k správnej funkcii psychiky,k správnemu fungovaniu nervového systému,  k ochrane buniek pred oxidačným stresom.zvyšuje vstrebávanie železa. Určite je vhodné ho v tomto období používať - najlepšie vitamín C s postupným uvoľnovaním.  

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Vitamíny a minerály
  18. 01. 2021

  Je vhodný prípravok Arkodefenses adult aj pre 7 ročné dieťa?

  Dobrý deň.Môže brať aj 7 ročne dieťa Arko adult?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Arkodefences adult je 7-dňový intenzívny program na posilnenie imunity.  Je vhodný pre deti od 6 rokov, je vhodný aj pre Vaše 7- ročné dieťa. Užíva sa 1 dávka denne pri raňajkách, 7 dní za sebou. Po emsiaci môžete kúru zopakovať. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.