Ako vybrať dojčenskú výživu

AKO VYBRAŤ DOJČENSKÚ VÝŽIVU

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Každá mamička chce dať svojmu dieťatku to najlepšie. Od prvého dňa jeho života ho zahrnie láskou a tým najlepším pre jeho rast a vývoj. A pokiaľ príroda a všetky okolnosti zdravia bábätka aj matky dajú, najvhodnejšia voľba výživy bábätka je dojčenie. Táto cenná tekutina, ale bohužiaľ v mnohých prípadoch nie je bábätkom prijímaná, alebo jednoducho veľkému jedákovi nestačí. Ako v takýchto prípadoch má mamička postupovať, aby jej dieťatko prospievalo?

  • Deti a mamičky

7 minút čítania


Prečo je dojčenie najvhodnejší spôsob výživy dieťaťa? Prečo je dojčenie najvhodnejší spôsob výživy dieťaťa?

Materské mlieko prirodzene obsahuje 80 % vody, bielkoviny v rozdielnom zložení a množstve, než u kravského mlieka,  40 % laktózy, 50 % mastných kyselin / tukov  a široké spektrum minerálov a vitamínov. Pri dojčení sa väčšina nutrientov dostáva do mlieka priamo zo stravy. Preto je nutné kvalitne jesť, aby sa aj vhodné látky dostali do materského mlieka. Niektoré sa do mlieka dostanú len skrz kvalitnú stravu matky, ale niektoré sa dokážu vstrebať aj priamo z tela matky. Pokiaľ teda nevstrebáte dostatok vápnika, železa, kyseliny listovej, či zinku zo stravy, vaše telo ich do mlieka dostane z vašich tkanív. Myslite preto u skladby vášho jedálnička na pestrosť a zaistite si tak čo najmenšie zaťaženie vášho organizmu. Nie je  totiž výnimkou, že sa na tele toto prejavuje zlou kvalitou pokožky, vypadávaním vlasov, ale aj rozpadom a odumieraním zubov. 

Pokiaľ dojčíte čo najdlhšie, znižujete pravdepodobnosť ochorenia svojho dieťaťa a seba. 

  • U detí je preukázané nižšie percento infekcií, alergií, zápalu pľúc, zápalu čriev, leukémie, nadváhy a s tým aj súvisiacou cukrovkou.
  • U žien potom znížené percento výskytu rakoviny prsníka, vaječníkov, maternicového hrdla a tiež osteoporózy.

Materské mlieko a jeho vývoj v čase Materské mlieko a jeho vývoj v čase

V priebehu prvých 5 dní po pôrode sa v mliečnych žľazách matky tvorí takzvané kolostrum/mledzivo. Ide o žltú a veľmi hustú tekutinu, ktorá je doslova nabitá živinami, bielkovinami a imunitnými látkami, ktoré chránia bábätko v prvých dňoch života. So šiestym dňom prichádza na rad prechodné mlieko, ktoré je tiež mierne nažltlé. Po štrnástich dňoch dojčenia sa začína tvoriť zrelé mlieko, ktoré navyše v priebehu jedného kŕmenia mení svoju konzistenciu a farbu. Prvá zložka dojčenia je skôr vodnatá a modrastá. Tá uhasí smäd a zásobí dieťatko cukrami. Druhá zložka mlieka zasýti a dopraje mu všetky potrebné živiny. Konzistencia je podobná smotane – je biela a hustá. Materské mlieko je doposiaľ vo svojom širokom spektre obsiahnutých látok neprebádané. Viac než 100 zložiek mlieka je stále záhadou aj odborníkom a preto je vždy na prvom mieste  pri voľbe výživy dieťaťa. Keďže ho žiadna náhradná výživa nedokáže stopercentne nahradiť.

Hlavné výhody dojčenia pre bábätko

  • Správny vývoj a rast
  • Príprava ďasien a ústnej dutiny pre tvorbu zúbkov
  • Znížené riziko ochorenia,  tvorba a získavanie imunitných látok z tela matky
  • Dostatočný emočný a inteligenčný vývoj
  • Podpora vzťahu dieťaťa s matkou
  • Získanie geneticky unikátnych nutrientov, ktoré dieťa v danej chvíli vývoja potrebuje

Za všetko môže laktačná kríza

Dieťa vyžaduje dojčenie až 12x denne a každé z nich vám zaberie aj hodinu a pol? To je 18 hodín času stráveného pri dojčení a nie je sa čomu diviť, že ste vyčerpaná. Dieťa je v niektorých fázach rastu nekľudné, plačlivé a zdá sa, že žiadne množstvo mlieka ho celkom neuspokojí. V tomto období nie je ľahké mu vyhovieť a nabrať silu k ďalšiemu kŕmeniu. Má ale obrovský význam túto fázu vydržať, pretože sa jedná mnohokrát o prechodnú skokovú fázu rastu. Verte, že niektoré osvedčené tipy pri laktačnej kríze veľkým prínosom pre pohodu dieťatka i Vás a prispeje vám aj k tvorbe väčšieho množstva mlieka, ktoré dieťatko zasýti. Vyskúšajte napríklad tieto osvedčené tipy:

  • Striedajte aspoň 4x prsník počas dojčenia, podporíte tak tvorbu mlieka v oboch mliečnych žľazách.
  • Neskracujte dobu dojčenia aj vtedy, ak  sa vám zdá, že dieťatko saje už príliš dlho. Naopak ho podporujte – tým aj zvýšite množstvo tvoreného mlieka, ktoré dieťatko v náročnej rastovej fáze potrebuje.
  • Neodďaľujte ďalšie dojčenie aj keď sa dieťatko k nemu nehlási. Jeho pripomenutie môže byť tým skôr intenzívnejšie. Čím viac budete dojčiť, tým vaše telo bude reagovať aj pravidelnou tvorbou mlieka.
  • Prikladajte dieťatko aj v noci. Aj keď sa vám to bude zdať nezvládateľné, dojčenie 2x za noc vám zaručí spokojné a sýte bruško dieťatka a správnu tvorbu mlieka. 

Kedy je vhodné zvoliť náhradnú dojčenskú výživu Kedy je vhodné zvoliť náhradnú dojčenskú výživu

V niektorých prípadoch sa stáva, že dojčiť svoje dieťa nemôžete. Či už je v tom zlá tvorba materského mlieka či to, že sa dieťatko nechce prisať, alebo akýkoľvek iný dôvod. V týchto situáciách je potrebné nedostatočnú výživu bezodkladne riešiť, aby dieťa dobre prospievalo. Dojčenie je veľakrát sprevádzané stresom, nepohodou a bolesťou. A keď sa komplikácie prepoja a zintenzívnia do miery, keď je to neznesiteľné pre vás a vaše dieťatko, ktoré je v nepohode a navyše správne neprospieva, je na rade poradiť sa so svojim pediatrom. Ten vám poradí aj  vhodnú variantu výživy.

Keď už kojenie neprichádza do úvahy

Prvé kroky vás povedú k výberu správnej  dojčenskej fľaše. Na začiatok ich kúpite asi viac, než zistíte aký cumlík vášmu dieťatku vyhovuje najlepšie, ale správny tvar a tvrdosť je v tomto pre pohodlie dieťatka veľmi dôležité. Na vás je potom vybrať si materiál fľaše, z ktorej je vyrobená. Sklenená a plastová má svoje výhody aj nevýhody. Sama potom prídete na to, ako vám vyhovuje jej čistenie a váha pri kŕmení.  

Pokiaľ nájdete vyhovujúcu kombináciu cumľa a fľaše, máte z polovice vyhraté. Teraz už stačí naplniť chutným a výživným mliekom. Venujte dostatok času jeho výberu a konzultácii s pediatrom, ktorý vám pri výbere poradí. Dôležité je pozrieť  sa na obsah. Či mlieko obsahuje látky prospešné pre správny vývoj mozgu, prirodzený vývoj trávenia a pod. Mlieko pre vaše dieťa by malo obsahovať probiotiká, prebiotiká, kvalitné mliečne, či rastlinné tuky bohaté na Omega 3- mastné kyseliny, ďalej laktózu a prírodné kultúry mliečneho kvasenia, ktoré podporia prirodzenú funkciu trávenia. Nezabudnite skontrolovať prítomnosť vitamínov C, A, B1, B2, B6, B12 a E. Vo vhodnom množstve by nemal chýbať ani jód, železo a vápnik.

Tip BENU: Ste si istí, že vo svojej lekárničke pre bábätko máte skutočne všetko?

Druhy dojčenských mliek Druhy dojčenských mliek

Náhradné dojčenské mlieka rozdeľujeme podľa veku dieťaťa, ktoré nimi chceme kŕmiť. Tak ako sa bežne materské mlieko v priebehu rastu dieťaťa mení, malo by sa pristupovať aj ku kŕmeniu detí náhradnou dojčenskou výživou. Rozdeľujeme preto 3 základne mlieka:

  • Počiatočné dojčenské mlieka – Poznáme ich jednoducho hneď na obale vďaka číslu „1“. Kŕmiť nimi môžete bábätko do jeho 6 mesiacov prakticky od narodenia. Väčšina počiatočných dojčenských mliek má špeciálne upravený pomer medzi srvátkou a kazeínom kravského mlieka na jedna k jednej. To významne pomáha k ľahšiemu tráveniu mlieka a dostatečnej výžive dieťaťa. Ďalej obsahuje cukry, dôležité tuky (až 50 % obsahu), dostatočné množstvo vitamínov a minerálov a nevyhnutné prebiotiká, ktoré slúžia ako potrava črevným baktériám, ktoré budujú imunitný systém dieťatka. Zároveň vďaka nim dieťa lepšie trávi a netrpí toľko črevnými kolikami. Vyskúšajte napríklad počiatočnú mliečnu dojčenskú výživu Kendamil alebo Nutrilon.
  • Pokračovacie mlieka – Nadväzujú v šiestom mesiaci veku dieťaťa na počiatočné mlieko a väčšinou už neobsahujú upravený pomer bielkoviny oproti srvátke. Kŕmiť nimi môžete až do jedného roku veku a je vhodné kombinovať s prvými príkrmami. Hľadajte ich pod číslem „2“. Môžu naviac okrem laktózy obsahovať aj sacharózu, ktorá robí mlieko sladším a deťom viac chutí. V zložení sa pri výbere zamerajte na obsah vitamínov, jódu, železa a zinku. Dôležité sú taktiež probiotiká a prebiotiká. V širokom spektre výrobcov ako jediný ponúka silnú kombináciu probiotík a prebiotík HiPP 2 BIO Combiotik. A dokonca je v bio kvalite a zabezpečuje tak najčistejšiu a najkvalitnejšiu výživu bez starostí o pôvode vstupných látok sušeného mlieka. Okrem značky HIPP doporučujeme vyskúšať značku Kendamil - v ich ponuke nájdete vysoko kvalitné pokračovacie mlieka v bežnej  aj BIO kvalite (Kendamil pokračovacie mlieko 2 BIO)
  • Batoľacie mlieka – U batoľacích mliek môžeme siahnuť do produktov označených číslom „3“. Obsahom sú najbližšie mlieku vhodnému pre batoľa v jednom roku života. Väčšinou obsahujú ďalšie a väčšie množstvo stopových prvkov, minerálov a vitamínov, ktoré sú vhodné pre zdravý rast dieťaťa. Navyše si môžete vyskúšať aj ochutené varianty, ako je vanilkové, banánové. Oproti kravskému mlieku sa vyznačujú stále zníženým množstvom bielkovín. U niektorých značiek sa môžete strenúť s označením „4“, „5“ či „Junior“. Mamičkám sa pri tomto označení najčastejšie vybaví HiPP 3 Junior Combiotik, Nestlé BEBA 3 PROSunar Premium 4 a tiež Kendamil batoľacie mlieko 3. Doplnkom k týmto mliekam by mal byť aj prvý príkrm vo forme jednodruhových zeleninových príkrmov, alebo nemliečnej kaše.

Stále viac populárny je v tomto smere značka Kendamil.

 Kedy siahnuť po špeciálnom mlieku Kedy siahnuť po špeciálnom mlieku

Každé dieťatko je jedinečné a vďaka tomu môže reagovať na špecifické zložky dojčenských mliek rôzne. Nie je  výnimkou, že aj veľmi malí drobci majú od narodenia alergiu na laktózu, zníženú schopnosť štiepiť mliečnu bielkovinu, či sacharózu. Najčastejšie problémy s náhradnými mliekami  vznikajú aj prejavom nafuknutého bruška, jeho bolesťou a vznikom kolík či zápchy. To všetko moderný vývoj náhradných dojčenských mliek už dokáže riešiť. 

  • Mlieka so zníženým obsahom laktózy – Niektoré bábätká trápi pri kŕmení náhradnými mliekami hnačka, nadúvanie, či neprospievanie, za ktorými mnohokrát stojí dočasná či doživotná  neznášanlivosť laktózy. Vhodnou diétnou alternatívou pri týchto ťažkostiach je Nutrilon 1 Lactose Free
  • Hypoalergenné mlieka – Mlieka jednoducho poznáte označením „HA“. Doporučené je použitie týchto mliek u detí, ktoré preukázateľne trpia alergiou na mliečnu bielkovinu. Alebo sú bezprostredne ohrozené rizikom vzniku tejto alergie, vďaka predispozícii v úzkom kruhu rodiny. Obsahujú už čiastočne rozštiepenú bielkovinu a znižují tým  pravdepodobnosť reakcie. Najskloňovanejšími mliekami v tomto druhu výživy sú  HiPP mlieko HA Combiotik vo variante 1 i 2 a Sunar Expert Allergy Care 2.
  • Antirefluxné mlieka – Špeciálne mlieka, ktoré zabraňujú svojou zahustenou receptúrou mohutnému grcaniu detí, ktoré kvôli nemu neprospievajú. Zahustenie výrobcovia docielia pridaním zemiakového či ryžového škrobu, alebo karubínu (vlákniny zo svätojánskeho chleba). Do antirefluxných mliek patrí Nestlé Beba A.R. 2, Nutrilon 1 AR a Sunar Expert AR a Comfort 1.
  • Mlieka vhodné pre tráviace ťažkosti – Ide o mlieka, ktoré pomáhajú pri ťažkostiach s trávením – od trojmesačnej koliky až po zdanlivo nevinné bolenie bruška. Pokiaľ toto aktuálne riešite u svojho dieťatka,  siahnite po konzultácii s lekárom po Mlieko HiPP Comfort špeciálne KV, Nutrilon 1 Colics ProExpert, alebo po Beba Sensitive.

Správny výber mlieka podporte správnou prípravou Správny výber mlieka podporte správnou prípravou

  • Dodržujte postup uvedený na obale dojčenského mlieka.
  • Mlieko nezalievajte vriacou vodou, ktorá by mohla zničiť dôležité nutrienty.
  • Nikdy neprilepšujte dieťatku tak, že  nebudete dodržiavať  doporučené dávkovanie, pokiaľ sa tak nedohodnete s lekárom. Dieťaťu skôr uškodíte. Spôsobíte mu pravdepodobne zápchu, či nepríjemné bolenie bruška a koliku.
  • Po príprave mlieka si overte jeho teplotu na predlaktí. Pokiaľ vám teplota nebude vadiť, nespália  sa  ani citlivé ústa dieťatka.
  • Po každom kŕmení všetky komponenty (fľaša, cumlík)  dôkladne umyte a sterilizujte.
  • Prichystané mlieko ihneď spotrebujte. Nechystajte si ho dopredu ani keď vyrazíte s dieťatkom von. V takejto situácii si vezmite termosku s horúcou vodou so sebou a odmerku zmesi premiešajte až tesne pred kŕmením. Nedopité mlieko ihneď vylejte. Veľmi rýchlo sa totiž kazí.

Všetky dojčenské mlieka     

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

SUNAR Expert allergy care+ 2 700 g

Nedostupné

21,59 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti a detská výživa
    • Zdravotnícke pomôcky
    30. 04. 2020

    Aké sú vhodné cumlíky k sade fliaš MEDELA ?

    Dobry den, 

    chcela by som sa opytat ci ku flaskam medela 150ml nie su cumliky. A ak teda nie, prosim odporucili by ste mi nejake, dakujem. 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Uvedená sada fliaš neobsahuje cumlík, dodáva sa bez neho.  K tejto sade fliaš si môžete dokúpiť MEDELA Cumlík k fľaši náhradný, veľkosť S, 1x2 ks 1x2 ks, ktoré sú  vhodné i pre najmenšie dojčatá . 

    Pre väčšie deti sú vhodné MEDELA Cumlík k fľaši náhradný, veľkosť M, 1x2 ks 1x2 ks -pre deti od 3 do 6 mesiacov.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti a detská výživa
    • Zdravotnícke pomôcky
    30. 04. 2020

    Aká je vhodná MEDELA fľaša k odsávačke MEDELA Mini Electric?

    Dobry den,
    prosim vas sedela by tato MEDELA Fľaša s cumlíkom 150 ml veľkosť S, 1x1 ks na MEDELA Mini Electric?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    K uvedenej odsávačke je vhodná Medela fľaša 150ml , nakoľko presne tento typ fľaše tvorí príslušenstvo odsávačky. 

     

     

    Príslušenstvo odsávačky:
    1x Motor Mini Electric
    1x Sieťový adaptér Mini Electric
    1x Prsný nadstavec PersonalFit, veľkosť M - 24 mm (plastový bez BPA)
    1x Konektor
    1x Ventil vrátane 2 membrán
    1x Fľaša 150 ml (plastová bez BPA)
    1x Viečko fľaša
    1x Skrutkovací uzáver fľaše
    1x Ochranný kryt fľaše
    1x Stojan na fľaše

     

     

    V prípade záujmu si môžete objednať v našej internetovej lekárni. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti a detská výživa
    • Otázka na produkt
    25. 08. 2020

    Je Nutrilon 2 Allergy care syneo vhodný pre 8 mesačné dieťa pri alergii na mlieko?

    Dobrý deň je toto papu vhodné pre 8 mesačné ma alergiu na mlieko???NUTRILON 2 Allergy care syneo 450 g

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    NUTRILON 2 Allergy care syneo 450 g je špeciálne následné dojčenské mlieko určené  pre dojčatá od ukončeného 6. mesiaca, ktoré majú  alergiu na bielkovinu kravského mlieka.

    Prípravok je určený na výživu dojčiat starších ako 6 mesiacov, iba ako súčasť zmiešanej stravy. Nemá sa používať ako náhrada materského mlieka počas prvých 6 mesiacov života.  Používa sa  na odporúčanie a pod dohľadom lekára.

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.