Ako na strie v tehotenstve

AKO NA STRIE V TEHOTENSTVE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Žena nemusí byť ani nutne tehotná na to, aby vedela,  aké to je mať strie. Tie trápia dievčatá a ženy, ktoré sú k nim náchylné z dedičného hľadiska a pri každom malom výkyve váhy či hormonálnej zmene. A môžu sa mazať ako chcú, ale na ich tenkej a jemnej koži sa prejavia aj tak. Tie, ktoré doposiaľ strie nespoznali,  majú veľké štastie, ale aj právom obavy, že ich v tehotenstve s rastom bruška tiež dostihnú. Ako striám predchádzať a možno sa im úplne vyhnúť? Poďme sa na  ne pozrieť pod drobnohľadom.

 • Tehotenstvo
 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Čo sú to strie Čo sú to strie

Strie sú drobné jazvy, ktoré vznikajú v hlbokých vrstvách pokožky a  prekvapia snáď každú ženu v priebehu tehotenstva – hlavne na zväčšujúcom sa brušku. Telo budúcej mamičky je pod obrovskou záťažou, ktorá sa prejavuje výkyvmi hormónov, príbytkom váhy aj stratou pohyblivosti. Týmito vlyvmi  sa vytráca aj činnosť kožných buniek, ktoré za bežných okolností produkujú dostatok elastínu a kolagénu. Pokožka sa s takto rýchlym výkyvom nedokáže sama vyrovnať. Stráca na elasticite a akonáhle sa začne napínať – krehké elastinové a kolagénové vlákna trpia a s vyšším napätím praskajú.

Ako vyzerajú strie v tehotenstve Ako vyzerajú strie v tehotenstve

Poznáte ich tak, že sa vám na tele najskôr vytvorí kratšia a dlhšia drobná trhlinka, ktorá sa s ďalším napínaním kože dokáže aj nepekne roztiahnuť. Preto nepríjemné výrazné jazvičky potrápia hlavne mamičky, ktoré v brušku nosia viac ako jedno bábätko. V prvej fáze je stria ružová až jasno červená. Dáva o sebe jasne vedieť aj drobným zápalom a môže byť citlivá aj na pohmat. Bohužiaľ od tejto chvíle je už takmer isté, že sa ich nikdy nezbavíte. S odstupom času ale jazva vybledne, až úplne zbelie. Po niekoľko rokoch sa mení v striebornú tenkú ryhu, ktorá vám pripomína  láskyplné obdobie pred príchodom bábätka. A nielen na brušku. Strie sa v tehotenstve objavujú aj na prsiach, bedrách, bokoch a stehnách.

Vznik strií ovplyvňuje hlavne: Vznik strií ovplyvňuje hlavne:

 • dedičnosť,
 • rýchle hormonálne zmeny v tehotenstve,
 • rýchle a nerovnomerné priberanie na váhe zapríčinené skokovým prejedaním,
 • vrodená suchosť kože a jej nízka elasticita.

Prevencia strií v tehotenstve Prevencia strií v tehotenstve

Chrániť sa pred vznikom strií v tehotenstve je dôležité ešte pred počatím bábätka. Účinné je posilňovanie brušného svalstva jednoduchými posilňovacími cvikmi a natieranie brucha špeciálnymi prípravkami na prevenciu strií

Aké triky dodržiavať, aby sa strie vôbec neobjavili?

 • Sledujte svoju váhu. Je normálne, že v tehotenstve priberiete pár kilogramov v krátkom časovom úseku. Je ale dobré sa vyvarovať nezdravému nárastu hmotnosti, ktoré spôsobí, že sa koža rozťahuje viac a vznikajú aj výraznejšie strie.
 • Hydratujte pokožku na rizikových miestach každý deň. Už sme sa o tom zmienili. Predovšetkým brucho, zadok, prsia, boky… Vhodné sú oleje, krémy či maslá ako je bambucké a kokosové. Kľudne podporte ich hydratáciu už v sprche – sprchovými olejmi. Miesta hlavne jemne masírujte, aby sa prípravky dostali naozaj hlboko do pokožky.
 • Hydratujte telo aj zvnútra. Dodržujte dostatočný pitný režim a rozložte si ho rovnomerne do celého dňa. 2 hodiny pred spaním ho ale znižujte, aby si vaše obličky a močový mechúr v noci odpočinuli. Lekármi doporučované množstvo je okolo 2 litre čistej vody za deň.
 • Jedzte zdravo a vyživujte tak pokožku aj zvnútra. Zdravá strava plná antioxidantov, vitamínu E, A a omega-3 mastných kyselín hraje veľkú rolu pri udržiavaní vitality a pružnosti kože. Držte sa ale pritom stravovacích zásad, ktoré vám dopručil váš lekár. Dobre umytou  zeleninou a ovocím a správne prepečenou rybou  nikdy nič nepokazíte.
 • Cvičte aj s bruškom. Posilňovanie a preťahovanie svalov v tehotenstve je veľmi dôležité. Nielenže  pri tom odvádzate s potom toxíny z tela von, ale udržujete aj zdravý krvný obeh nielen v koži. Tá je potom pružnejšia a odvďačí sa vám menšími jazvičkami.
 • Prekrvujte kožu aj zvonku. Suché masáže problémových partií špeciálnymi kefami vám zaistia jemné prekrvenie kože, ktoré je veľmi žiadúce. Najlepšie je masírovať vždy pred sprchovaním a najlepšie je začať  od nôh a vždy v smere k srdcu. Zo začiatku sú vhodné jemné kefy, ale na boky a stehná môžete tiež použiť drevenú masážnu kefu, ktorá pomôže aj s celulitídou
 • Používajte špeciálne prípravky, oleje a krémy, ktoré sú určené k prevencii a k starostlivosti o strie. Vyskúšať môžete dermokozmetiku na strie.

Aká kozmetika je vhodná na strie v tehotenstve? Aká kozmetika je vhodná na strie v tehotenstve?

Telo  je v tehotenstve častokrát precitlivené a preto je dôležité používať na strie prípravky na to priamo určené. Nič nepokazíte prírodnými za studena lisovanými olejmi a bio maslami, ale existujú prípravky, ktoré priamo zjazvenú pokožku regenerujú a pomáhajú ju spružiť tam, kde má.

7 tipov prípravkov na strie:

Keď sa strie objavia Keď sa strie objavia

Smutný fakt je ten, že keď sa už raz strie objavia, len ťažko sa ich už zbavíte. Okrem správnej starostlivosti a hydratácie pokožky, ktorá síce jazvičky zmenší a zjemní,  existujú aj metódy, ako sa zbaviť ich zásadnej viditeľnosti invazívnymi metódami. Medzi ne patria frakčný CO2 laser, cievne lasery, Nd-Yagové lasery a diódy.
 

Všetko  pre budúce mamičky Kozmetika pre tehotné

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.