Čo je tehotenská cukrovka: príznaky, riziká a rady

ČO JE TEHOTENSKÁ CUKROVKA: PRÍZNAKY, RIZIKÁ A RADY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Dnes už každá budúca mamička podstupuje v ordinácii svojho lekára vyšetrenie, ktoré odhaľuje tehotenský diabetes. Zisťuje sa, či má zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá sa vyskytne v tehotenstve prvykrát a  po pôrode spravidla odoznie. Súčasťou liečby môžu byť lieky, inzulín a navyše dôležitá časť - úprava jedálnička a pravidelný pohyb.

  • Tehotenstvo
  • Diabetes

6 minút čítania


Príčiny tehotenskej cukrovky Príčiny tehotenskej cukrovky

Cukrovky v tehotenstve sa právom obáva každá žena, ktorá je v očakávaní. Znamená to, že má porušený metabolizmus sacharidov a v krvi má zvýšenú hladinu cukru. Rizikovou skupinou sú predovšetkým ženy, ktoré trápi obezita alebo majú diabetes v rodine. Mnohokrát sa rozvoj cukrovky tiež pripisuje nadmernej konzumácii sladkých jedál. Aj keď sacharidy hrajú pri cukrovke dôležitú úlohu, za rozvojom stojí predovšetkým zmena hormonálneho profilu.

Rastúca placenta tvorí hormóny, ktoré oslabujú funkciu inzulínu a ten potom nie je schopný udržať hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách. Glukóza, ktorá koluje v krvi, prechádza placentou do krvného obehu dieťaťa a ukladá sa do jeho tukových zásob. Dieťa potom neprirodzene rýchlo rastie a má vyššiu pôrodnú hmotnosť, väčšie orgány a dôsledkom potom môže byť spomalený vývoj a riziko hypoglykemického šoku po pôrode.

Príznaky tehotenskej cukrovky Príznaky tehotenskej cukrovky

Podobne, ako aj pri iných typoch diabetu, choré mamičky nepociťujú žiadne príznaky cukrovky, ktoré by zvýšenú hladinu cukru jednoznačne signalizovali. Okrem cukru v krvi (glykémia), môžu byť tiež príznaky tehotenskej cukrovky cukor v moči (glykozúria), môže mať väčší smäd než obvykle a s tým súvisí aj častejšie močenie. Preto každá žena, ktorá od svojho gynekológa odchádza so správou, že je tehotná, absolvuje vyšetrenie tehotenskej cukrovky.

Vyšetrenie tehotenskej cukrovky Vyšetrenie tehotenskej cukrovky

Vyšetrenie tehotenskej cukrovky má dve fázy. Prvé prebehne do 14. týždňa tehotenstva. Ako budúca mamička prídete do ordinácie alebo odberového laboratória nalačno. To znamená cez noc nič nejesť a piť len čistú vodu alebo nesladený čaj. Dodržanie je veľmi dôležité, pretože v opačnom prípade by došlo k skresleniu výsledkov testu. Po odbere krvi zo žily sa potom stanoví hladina cukru v krvi a lekár podľa výsledku vyhodnotí, ako ďalej postupovať.

Hodnoty prvej fázy vyšetrenia tehotenskej cukrovky:

  • nižší než 5,1 - v norme, ďalšie vyšetrenie podstúpi v II. fáze
  • medzi 5,1 - 6,9 - vykoná sa ďalší kontrolný test čo najskôr, ale v iný deň. Pokiaľ je hodnota v norme, žena absolvuje záťažový orálny glukozotolerančný test (OOGT) a výsledok definitívne ukáže, či trpí tehotenskou cukrovkou. Pokiaľ je ale druhá hodnota opakovane zvýšená, ďalšie testovanie nie je potrebné vykonať a stanoví sa diagnóza cukrovka
  • viac než 7,0 - nie je  potrebné ďalšie dodatočné testovanie, je diagnostikovaný diabetes.

Druhá testovacia fáza prebieha medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva, kedy absolvujú mamičky obávaný záťažový orálny glukozotolerančný test. Ten prebieha tak, že do ordinácie alebo odberného miesta prídete opäť nalačno a odoberie sa vám zo žily vzorka krvi. Následne vypijete v priebehu 3-5 minút 75 g glukózy, ktorá je rozpustená v 300 ml vody. Niektoré ordinácie už ponúkajú ochutené roztoky, takže zážitok z nadmernej sladkej chuti nie je tak nepríjemný. Ďalšie odbery krvi prebehnú za 60 a následne za 120 minút po vypití glukózovej vody. Výsledok vyšetrenia sa dozviete ešte v ten deň.

Hodnoty druhej fázy vyšetrenia tehotenskej cukrovky:

  • Na lačno: vyšší než 5,1 - gynekológ odošle mamičku na diabetológiu
  • po 60 minútach po OOGT vyšší než 10,0 mmol/l - gynekológ odošle mamičku na diabetológiu
  • po 120 minútach  po OOGT vyšší než 8,5 mmol/l - gynekológ odošle mamičku na diabetológii

V prípade, že zaznie diagnóza tehotenská cukrovka, dostane nastávajúca mamička lieky na predpis s účinnou látkou metformin, alebo tiež inzulín. Neoddeliteňou súčasťou liečby je aj upravený jedálniček a pohyb, samozrejme v rámci zdravotných možností.

Jedálniček pri tehotenskej cukrovke Jedálniček pri tehotenskej cukrovke

Jedálniček pri tehotenskej cukrovke nie je žiadna veda a vychádza zo zásad racionálneho stravovania. Zo začiatku sa môže zdať počítanie množstva živín zložité a zdĺhavé, ale pravidlá si rýchlo osvojíte a nájdete si kombinácie, ktoré chutia. Rovnaká úprava stravy sa doporučuje aj pri redukčných diétach a iných typoch cukrovky. Niekedy dokonca taká úprava stravy postačí k udržaniu hladiny cukru v norme aj bez liekov. Konkrétne jedálničky sa zostavujú individuálne na mieru každej budúcej mamičky podľa výšky hladiny cukru v krvi a možností pohybu.

Základom jedálnička pri tehotenskej cukrovke je obmedzenie množstva sacharidov a potravín s vysokým glykemickým indexom.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom = nevhodné:

  • sladkosti,
  • polotovary a priemyselne spracované jedlá, do ktorých je pridávaný cukor pre lepšiu chuť,
  • vyprážané jedlá,
  • jedlá s obsahom škrobu a bielej múky,
  • veľké porcie sacharidových príloh (zemiaky, ryža, cestoviny),
  • šťavy a džúsy ovocia, ktoré sú tiež vysoko cukornaté, stačí 1 hrsť denne.

Vhodné potraviny pri tehotenskej cukrovke:

  • Bielkoviny: príjem bielkovín by mal byť primeraný hmotnosti tela, a ten sa dá ľahko vypočítať podľa rovnice 1kg hmotnosti = 1 g bielkovín. Voľte kvalitné zdroje bielkovín  ako sú: ryby, vajcia, biele mäso, mliečne výrobky, strukoviny.
  • Tuky: príjem tukov by nemal byť neobmedzený, ale bez obáv môžete orechy, avokádo, maslo, masť, tučné ryby.
  • Vláknina: vlákninu si doprajte v každej porcii jedla a nahraďte ňou časť vašej obvyklej prílohy. Ideálne množstvo vlákniny je 30 g na deň. Jej vhodným zdrojom je čerstvá a fermentovaná zelenina. Buďte ale pozorné - nálevy sú často sladené cukrom. Ďalším vhodným zdrojom vlákniny sú strukoviny, pšeničné otruby a ľanové semienka. Vláknina okrem poskytovania množstva vitamínov a minerálov vhodne upravuje trávenie a zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie (pokiaľ budete dbať aj na dostatočný príjem tekutín). 

Pohybová aktivita Pohybová aktivita

Pohyb by mal byť prekonzultovaný s lekárom. Ideálna je chôdza, aspoň 30 minút denne bez prestávky. Pokiaľ nie je vaše telo zvyknuté na cvičenie, vyhnite sa aktívnym tréningom. Vyskúšať môžete tiež jemnú tehotenskú jógu alebo vhodné cviky na fit lopte, ktoré uľavia aj vášmu chrbátu.

Sebakontrola tehotenskej cukrovky Sebakontrola tehotenskej cukrovky

Sama diabetička je doma vybavená glukomerom, aby si mohla priebežne, z pohodlia domova, skontrolovať hladinu cukru v krvi. Spočiatku si meranie vykonávajte každý deň a pokiaľ lekár usúdi, že sú hladiny dlhodobo v norme, je možné počet meraní znížiť. Mamičkám, ktoré si pichajú inzulín, sa doporučuje merať každý deň, 4 - 8 krát. Sada pre domáce meranie cukru obsahuje glukomer, testovacie prúžky a odberové pero, ktorým si urobíte vpich do prsta a kvapku krvi naberiete do prúžku. Glukometer vám výsledok vyhodnotí za pár sekúnd.

Meranie sa vykonáva v dvoch režimoch:

  • Ráno nalačno a potom 1 hodinu po hlavnom jedle. Napríklad po raňajkách, obede alebo večeri
  • Ráno nalačno a potom 2 hodiny po hlavnom jedle. Napríklad po raňajkách, obede alebo večeri

Cieľové hodnoty:

  • glykémia nalačno - menej než 5,3 mmol/l
  • glykémia 1 hodinu po jedle - menej než 7,8 mmol/l
  • glykémia 2 hodiny po jedle - menej než 6,7 mmol/l

Čo sa deje po pôrode? Čo sa deje po pôrode?

Po odchode placenty sa telo a hormóny postupne vracajú do normálu. Hladina cukru klesá do normálnych hodnôt, ale racionálne stravovanie a pravidelný pohyb by mali zostať aj naďalej súčasťou vášho života. Pacientky, ktoré prekonali cukrovku v tehotenstve, sú už navždy rizikovou skupinou pre rozvoj diebetu II. typu a aj naďalej by mala byť hladina ich cukru kontrolovaná na preventívnych prehliadkách. Je vedecky dokázané, že dojčenie je prospešné nielen z hľadiska výživy, rastu a rozvoja dobrej imunity novorodeného dieťaťa, ale tiež znižuje riziko rozvoja diabetu ako u dieťaťa, tak aj u mamičky.

Potreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

WELLION Luna trio merací systém na meranie glukózy, cholesterolu a kyseliny močovej 1 kus

Skladom v e‑shope

15,09 €

WELLION Luna glu testovacie prúžky 50 ks

Skladom v e‑shope

12,59 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravotnícke pomôcky
    03. 11. 2020

    Je vhodný Wellion Luna Duo na meranie glukózy a cholesterolu?

    Dobré ránko prajem.
    Dá sa použivať Wellion LUNA duo na meranie cholesterolu a glukozy ? Je to spoľahlivý merač ???? / 16,49 eur

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Glukometer Wellion LUNA Duo je prístroj na meranie hladiny glykémie a cholesterolu. Je určený na samodiagnostiku hladiny cukru a cholesterolu v krvi a používa sa s testovacími prúžkami Wellion LUNA GLU a Wellion LUNA CHOL.

    Je to spoľahlivý merač aj pri cene  16,49eur. V našej internetovej lekárni sme nemali zatiaľ žiadnu reklamáciu. 

     

    Na meranie glukózy máme v ponuke aj ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit 1set - je určený len na monitorovanie glykémie v kvapke kapilárnej krvi bez monitorovania cholesterolu. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.