BOLESŤ BRUCHA A PODBRUŠKA V TEHOTENSTVE - ČO ZNAMENÁ?
Pred tehotenstvom bolestiam brucha mnoho žien ani nevenuje pozornosť. Menštruačná bolesť alebo tráviace ťažkosti tlmia liekmi a ženy ďalej pokračujú vo svojich každodenných činnostiach. V tehotenstve je ale všetko inak. Nastávajúca mamička má prirodzene strach, či je všetko v poriadku a preto analyzuje každé pichnutie. Niektoré bolesti k tehotenstvu prirodzene patria, iné zasa môžu signalizovať problém. Kedy radšej spozornieť?
7 minút čítania
Bolesť podbruška v tehotenstve
Tehotenstvo a bolesť podbruška k sebe neodmysliteľne patria. Bodavá bolesť, ktorá sa objaví pri prudkom pohybe, pri vstávaní či pri nadmernej fyzickej aktivite. Tieto pocity vyľakajú hlavne prvorodičky, ktoré ešte nevedia, čo to môže znamenať. Pocit bolesti a napätie v podbrušku sa prejavujú v priebehu celého tehotenstva. Bolesť brucha na začiatku tehotenstva sa lokalizuje viac dole v podbrušku a ako bolesť v pravom boku, s postupujúcim štádiom tehotenstva sa posúva viac nahor. Bolesť brucha na konci tehotenstva sa posúva smerom k pupku.
Krátko po otehotnení sa začne maternica meniť, rásť a prekrvovať. Zväčšujúca sa maternica napína väzy, ktoré ju držia na správnom mieste. Sú to väzy smerujúce ku krížovej oblasti panvy, ďalej k obom stranám panvy a tretie väzy vedú do slabín a upínajú sa aj do oblasti vonkajších rodidiel. Tento prirodzený proces sa prejaví ako bolesť maternice v tehotenstve. Väz na pravej strane býva väčšinou kratší a preto niektoré ženy vnímajú bolesť viac v pravom podbrušku, iné cítia bolesť v celom podbrušku. Sú aj ženy, ktoré majú kratší ľavý väz a pociťujú bolesť viac na ľavej strane.
Tvrdnutie brucha v tehotenstve
Okrem bodavej bolesti, ktorá je spôsobená napínaním maternicových väzov, sú typické taktiež kŕče v brušku, tvrdnutie brucha, bolesť v slabinách a chrbta. Tento typ bolesti súvisí tiež s maternicou, konkrétne za ňu môžu prirodzené kontrakcie v priebehu celého tehotenstva. Tvrdnutie brucha nie je bolestivé, len prináša nepríjemný pocit. Jediným prípravkom, čo na bolesť brucha gynekológ predpisuje, je čistý horčík v tabletách. Doporučuje sa tiež nedvíhať ťažké veci a hybať so zvýšenou opatrnosťou.
Vnímanie týchto ťažkostí je u každej ženy individuálne. Zatiaľ čo jedna skupina žien je počas tehotenstva fyzicky aktívna, iné sa hýbu len s ťažkosťami. Tvrdnutie brucha v 2. trimestri môže signalizovať predčasný pôrod, preto je istejšie o frekvencii a intenzite tvrdnutia brucha informovať svojho lekára. Na základe ďalších vyšetrení maternicového čípka zhodnotí riziko predčasného pôrodu a nastaví tie správne opatrenia a absolútny kľudový režim.
Ako spoznať poslíčkov?
Na konci tehotenstva sa bodavá bolesť a tvrdnutie brucha objavujú častejšie, viac ako 10-krát za deň. Ide o predpôrodné činnosti maternice, ktorým ľudovo hovoríme poslíčky. Tieto Braxton-Hicksove kontrakcie trvajú pol minúty až minútu. Ako ich spoznat? Poslíčky sa od skutočných pôrodných kontrakcií lišia tým, že prichádzajú nepravidelne. Pokiaľ je žena v pokoji, sami odchádzajú. Na rozdiel od toho , pôrodné kontrakcie majú pravidelný interval, sú čím ďalej tým silnejšie, doba trvania jednej kontrakcie sa časom predlžuje a intervaly medzi jednotlivými kontrakciami sa skracujú. Keď sa doba medzi kontrakciami dostane pod 15 minút a menej, neustupujú ani po teplej sprche alebo praskne plodová voda, je čas vyraziť na cestu do pôrodnice.
Ťažkosti s trávením v tehotenstve
Ťažkosti s trávením sprevádzajú každú ženu. Nielen, že rastúca maternica a bábätko tlačí na žalúdok, ale aj hormonálne zmeny sú príčinou typických prejavov v tehotenstve. Zvyšuje sa hladina hormónu progesterón, ktorý ženské telo potrebuje k udržaniu tehotenstva, rovnako má za následok pomalšie črevá a povolený žalúdočný zvierač. Všetky tieto zmeny spolu spôsobujú ťažkosti, ktoré sú pre obdobie tehotenstva typické.
Nevoľnosť - v 1. trimestri je nevolnosť a zvracanie synonymom tehotenstva. Objavujú sa hlavne ráno, ale nie je výnimkou, že trvajú aj celý deň. Dôvodom týchto nepríjemných prejavov sú hormonálne zmeny, nízka hladina cukru v krvi a stres. Na dobrom pocite nepridáva ani zvýšená citlivosť na rôzne pachy.
Zápcha - lenivé črevá, rastúca maternica a k tomu doplnky stravy s obsahom železa majú za následok obtiažne alebo menej časté vyprázdňovanie, ktoré doprevádza aj bolesť brucha. Čiastočne ich dokáže zmierniť dostatočný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a k tomu chôdza, ktorá dá črevá do pohybu.
Pálenie záhy - v treťom trimestri je pálenie záhy bežným nepríjemným prejavom. Pyróza alebo pálenie záhy má na svedomí uvoľnený zvierač medzi žalúdkom a pažerákom a rastúce babätko spôsobujú, že kyslý obsah žalúdka sa vracia do pažeráka. Prekyslený žalúdok sa prejaví ako bolesť žalúdka po jedle, kŕče v žalúdku, grganie, nevoľnosť a bolesť za hrudnou kosťou.
Nadúvanie - ochabnuté črevá a obtiažny odchod plynov z čriev sú ďalším z nežiadúcich prejavov hormónu progesterón. Zardržané vetry zmiernite pomocou upraveného jedálnička. Vynechajte potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie ako sú strukoviny, hlúbová zelenina a cibuľa, obmedzte príjem jednoduchých sacharidov a sýtenú vodu. Jedlo žuvajte pomaly a dôkladne, aby sa do žalúdka dostalo čo najmenej vzduchu.
Hnačka - aj keď pre tehotenstvo je typické skôr obtiažné vyprázdňovanie, môže nezvyčajná kombinácia potravín pôsobiť na čreva skôr opačne. Hnačku môžu spevádzať aj kŕče v brušku. Hnačka v kombinácii s horúčkou je nebezpečná, v tomto prípade je istejšie vyhľadať lekara. Hnačky v tehotenstve, v období plánovaného pôrodu v 3. trimestri, môžu znamenať, že tlak na črevá sa uvolňuje a pôrod sa už blíži. Nie je to ale pravidlom u každej nastávajúcej mamičky.
Ktoré lieky sú v tehotenstve bezpečné?
V tehotenstve si ženy dávajú viac pozor na stravu, na pohyb a tiež na lieky, ktoré užívajú. Je známe, že niektoré lieky sa v tehotenstve nedoporučuje užívať. Je to z dôvodu, že doposiaľ nie je známy ich vplyv na telo nastávajúcej mamičky a rostúceho dieťatka. Vybrané lieky a doplnky stravy sú dokonca vyslovene kontraindikované a môžu narobiť viac problémov než úžitku.
Aké sú povolené prípravky? Uvádzame zoznam najpotrebnejších liekov :
- Magnesium Laktát - doplní do tela horčík v správnej dávke
- Rennie - žuvacie tablety ako riešenie, čo na bolesť žalúdka a pálenie záhy
- Lactulosa - tekutá laktulóza pôsobí v hrubom čreve a rieši problém so zápchou
- Paracetamol - uľaví od bolesti svalov, kĺbov a horúčky v priebehu celého tehotenstva
- Ibuprofén - v 1. a 2. trimestri je povolenou účinnou látkou, ktorá tlmí bolesť, zápal a horúčku
- Simethicon - zatočí s nadúvaním
Pri týchto bolestiach radšej spozornite
Bolesť brucha v tehotenstve súvisí s vyvíjajúcim sa bábätkom a zmenami v tele ženy. Bolí na rovnakom mieste a preto sa môžu chybne diagnostikovať. Pri podozrení, že je niečo v neporiadku, je istejšie konzultovať stav s lekárom.
Varovnými signálmi sú:
- horúčka
- krvácanie
- neutíchajúca až zosilňujúca bolesť
- rezanie pri močení
Zápal slepého čreva
Slepé črevo sa nachádza vpravo dole, bolí teda na rovnakom mieste ako rozťahujúce sa maternicové väzy. Na rozdiel od nich, bolesť na pravej strane pri zápale slepého čreva neutícha, je pulzujúca, začína v nadbrušku a do podbruška zostupuje.
Zápal močových ciest
Aj močové cesty sa nachádzajú v podbrušku a preto sa môžu tieto bolesti ľahko zameniť. Pri zápale močových ciest je prítomné aj rezanie a pálenie pri močení, krv v moči a horúčka.