Bolesť brucha a podbruška v tehotenstve - čo znamená?

BOLESŤ BRUCHA A PODBRUŠKA V TEHOTENSTVE - ČO ZNAMENÁ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Pred tehotenstvom bolestiam brucha mnoho žien ani nevenuje pozornosť. Menštruačná bolesť alebo tráviace ťažkosti tlmia liekmi a ženy ďalej pokračujú vo svojich každodenných činnostiach. V tehotenstve je ale všetko inak. Nastávajúca mamička má prirodzene  strach, či je všetko v poriadku a preto analyzuje každé pichnutie. Niektoré bolesti k tehotenstvu prirodzene patria, iné zasa môžu signalizovať problém. Kedy radšej spozornieť?

 • Tehotenstvo
 • Ženy

7 minút čítania


Bolesť podbrušku v tehotenstve Bolesť podbruška v tehotenstve

 

Tehotenstvo a bolesť podbruška k sebe neodmysliteľne patria. Bodavá bolesť, ktorá sa objaví pri prudkom pohybe, pri vstávaní či pri nadmernej fyzickej aktivite. Tieto pocity vyľakajú hlavne prvorodičky, ktoré ešte nevedia, čo to môže znamenať. Pocit bolesti a napätie v podbrušku sa prejavujú v priebehu celého tehotenstva. Bolesť brucha na začiatku tehotenstva sa lokalizuje viac dole v podbrušku a ako bolesť v pravom boku, s postupujúcim štádiom tehotenstva sa posúva viac nahor. Bolesť brucha na konci tehotenstva sa posúva smerom k pupku.

Krátko po otehotnení sa začne maternica meniť, rásť a prekrvovať. Zväčšujúca sa maternica napína väzy, ktoré ju držia na správnom mieste. Sú to väzy smerujúce ku krížovej oblasti panvy, ďalej k obom stranám panvy a tretie väzy vedú do slabín a upínajú sa aj do oblasti vonkajších rodidiel. Tento prirodzený proces sa prejaví ako bolesť maternice v tehotenstve. Väz na pravej strane býva väčšinou kratší a preto niektoré ženy vnímajú bolesť viac v pravom podbrušku, iné cítia bolesť v celom podbrušku. Sú aj ženy, ktoré majú kratší ľavý väz a pociťujú bolesť viac na ľavej strane.

Tvrdnutie brucha v těhotenstve Tvrdnutie brucha v tehotenstve

 

Okrem bodavej bolesti, ktorá je spôsobená napínaním maternicových väzov, sú typické taktiež kŕče v brušku, tvrdnutie brucha, bolesť v slabinách a chrbta. Tento typ bolesti súvisí tiež s maternicou, konkrétne za ňu môžu prirodzené kontrakcie v priebehu celého tehotenstva. Tvrdnutie brucha nie je bolestivé, len prináša nepríjemný pocit. Jediným prípravkom, čo na bolesť brucha gynekológ predpisuje, je čistý horčík v tabletách. Doporučuje sa tiež nedvíhať ťažké veci a hybať so zvýšenou opatrnosťou.

Vnímanie týchto ťažkostí je u každej ženy individuálne. Zatiaľ  čo jedna skupina žien je počas tehotenstva fyzicky aktívna, iné sa hýbu len s ťažkosťami. Tvrdnutie brucha v 2. trimestri môže signalizovať predčasný pôrod, preto je istejšie o frekvencii a intenzite tvrdnutia brucha informovať svojho lekára. Na základe ďalších vyšetrení maternicového čípka zhodnotí riziko predčasného pôrodu a nastaví tie správne opatrenia a absolútny kľudový režim.

Ako spoznať poslíčkov?

Na konci tehotenstva sa bodavá bolesť a tvrdnutie brucha objavujú častejšie, viac ako 10-krát za deň. Ide o predpôrodné činnosti maternice, ktorým ľudovo hovoríme poslíčky. Tieto Braxton-Hicksove kontrakcie trvajú pol minúty až minútu. Ako ich spoznat? Poslíčky sa od skutočných pôrodných kontrakcií lišia tým, že prichádzajú nepravidelne. Pokiaľ je žena v pokoji, sami odchádzajú. Na rozdiel od toho , pôrodné kontrakcie majú pravidelný interval, sú čím ďalej tým silnejšie, doba trvania jednej kontrakcie sa časom predlžuje a intervaly medzi jednotlivými kontrakciami sa skracujú. Keď sa doba medzi kontrakciami dostane pod 15 minút a menej, neustupujú ani po teplej sprche alebo praskne plodová voda, je čas vyraziť na cestu do pôrodnice.

Ťažkosti s trávením v tehotenstve Ťažkosti s trávením v tehotenstve

 

Ťažkosti s trávením sprevádzajú každú ženu. Nielen, že rastúca maternica a bábätko tlačí na žalúdok, ale aj  hormonálne zmeny sú príčinou typických prejavov v tehotenstve. Zvyšuje sa hladina hormónu progesterón, ktorý ženské telo potrebuje k udržaniu tehotenstva, rovnako má za následok pomalšie črevá a povolený žalúdočný zvierač. Všetky tieto zmeny spolu spôsobujú ťažkosti, ktoré sú pre obdobie tehotenstva typické.

Nevoľnosť - v 1. trimestri je nevolnosť a zvracanie synonymom tehotenstva. Objavujú sa hlavne ráno, ale nie je výnimkou, že trvajú aj celý deň. Dôvodom týchto nepríjemných prejavov sú hormonálne zmeny, nízka hladina cukru v krvi a stres. Na dobrom pocite nepridáva ani zvýšená citlivosť na rôzne pachy.

Zápcha - lenivé črevá, rastúca maternica a k tomu doplnky stravy s obsahom železa majú za následok obtiažne alebo menej časté vyprázdňovanie, ktoré doprevádza aj bolesť brucha. Čiastočne ich dokáže zmierniť dostatočný pitný režim, strava bohatá na vlákninu a k tomu chôdza, ktorá dá črevá do pohybu.

Pálenie záhy - v treťom trimestri je pálenie záhy bežným nepríjemným prejavom. Pyróza alebo pálenie záhy má na svedomí uvoľnený zvierač medzi žalúdkom a pažerákom a rastúce babätko spôsobujú, že kyslý obsah žalúdka sa vracia do pažeráka. Prekyslený žalúdok sa prejaví ako bolesť žalúdka po jedle, kŕče v žalúdku, grganie, nevoľnosť a bolesť za hrudnou kosťou.

Nadúvanie - ochabnuté črevá a obtiažny odchod plynov z čriev sú ďalším z nežiadúcich prejavov hormónu progesterón. Zardržané vetry zmiernite pomocou upraveného jedálnička. Vynechajte  potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie  ako sú strukoviny, hlúbová zelenina a cibuľa, obmedzte príjem jednoduchých sacharidov a sýtenú vodu. Jedlo žuvajte pomaly a dôkladne, aby sa do žalúdka dostalo čo najmenej vzduchu.

Hnačka - aj keď pre tehotenstvo je typické skôr obtiažné vyprázdňovanie, môže nezvyčajná kombinácia potravín pôsobiť na čreva skôr opačne. Hnačku môžu spevádzať aj kŕče v brušku. Hnačka v kombinácii s horúčkou je nebezpečná, v tomto prípade je istejšie vyhľadať lekara. Hnačky v tehotenstve, v období plánovaného pôrodu v 3. trimestri, môžu znamenať, že tlak na črevá sa uvolňuje a pôrod sa už blíži. Nie je to ale pravidlom u každej nastávajúcej mamičky.

Ktoré lieky sú v tehotenstve bezpečné? Ktoré lieky sú v tehotenstve bezpečné?

 

V tehotenstve si ženy dávajú viac pozor na stravu, na pohyb a tiež na lieky, ktoré užívajú. Je známe, že niektoré lieky sa v tehotenstve nedoporučuje užívať. Je to z dôvodu, že doposiaľ nie je známy ich vplyv na telo nastávajúcej mamičky a rostúceho dieťatka. Vybrané lieky a doplnky stravy sú dokonca vyslovene kontraindikované a môžu narobiť viac problémov než úžitku.

Aké sú povolené prípravky? Uvádzame zoznam najpotrebnejších liekov :

 • Magnesium Laktát - doplní do tela horčík v správnej dávke
 • Rennie - žuvacie tablety ako riešenie, čo na bolesť žalúdka a pálenie záhy
 • Lactulosa - tekutá laktulóza pôsobí v hrubom čreve a rieši problém so zápchou
 • Paracetamol - uľaví od bolesti svalov, kĺbov a horúčky v priebehu celého tehotenstva
 • Ibuprofén - v 1. a 2. trimestri je povolenou účinnou látkou, ktorá tlmí bolesť, zápal a horúčku
 • Simethicon - zatočí s nadúvaním

Pri týchto bolestiach radšej spozornite Pri týchto bolestiach radšej spozornite

 

Bolesť brucha v tehotenstve súvisí s vyvíjajúcim sa bábätkom a zmenami v tele ženy. Bolí na rovnakom mieste a preto sa môžu chybne diagnostikovať. Pri podozrení, že je niečo v neporiadku, je istejšie konzultovať stav s lekárom.

Varovnými signálmi  sú:

 • horúčka
 • krvácanie
 • neutíchajúca až zosilňujúca bolesť
 • rezanie pri močení

Zápal slepého čreva

Slepé črevo sa nachádza vpravo dole, bolí teda na rovnakom mieste ako rozťahujúce sa maternicové väzy. Na rozdiel od nich, bolesť na pravej strane pri zápale slepého čreva neutícha, je pulzujúca, začína v nadbrušku a do podbruška zostupuje.

Zápal močových ciest

Aj močové cesty sa nachádzajú v podbrušku a preto sa môžu  tieto bolesti ľahko zameniť. Pri zápale močových ciest je prítomné aj rezanie a pálenie pri močení, krv v moči a horúčka.

Vitamíny a minerály pre tehotnéKozmetika pre tehotné

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MAGNEROT 100 tabliet

Skladom v e‑shope

13,19 €

TEREZIA Brusinky 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

10,59 €

GRAVIPOP Lizanka pre tehotné 12 kusov

Skladom v e‑shope

4,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Homeopatia
  • Tehotenstvo a dojčenie
  29. 04. 2020

  Aké homeopatiká odporúčate pred a počas pôrodu?

  Dobrý deň, ktoré homeopatika odporúčate pred a počas porodu?

  Viem, že sa tieto odporúčajú ale neviem dávkovanie, keďže sa predávajú rôzne riedenia.

  pred pôrodom:
  arnica montana - preventívne proti bolesti, krvácaniu, opuchu a trombólii, tiež na urýchlenie hojenia pôrodných poranení
  gelsemium - strach z pôrodu

  počas pôrodu:
  caulophyllum - uvoľnenie svaloviny krčka maternice, uvoľňovanie prudkých, nepravidelných a neúčinných kŕčovitých sťahov, zmiernenie bolestí vyžarujúcich do slabín a stehien

  actaea racemosa - silné nepravidelné bolesti, spazmus krčka maternice, intenzívne bolesti vyžarujúce do bedrových kĺbov

  po pôrode:
  staphysagria - hojenie rezných chirurgických rán (nastrihnutie hrádze)

  Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.CH 

   

  Homeopatické lieky umožňujú uľahčenie pôrodu z 2 hľadísk :  fyziologického a psychologického .

   

  Medzi základné homeopatické lieky rozdeľujeme podľa doby používania :

   

  V 8. mesiaci sa používajú :

   

    (5 guličiek denne)  - pre správnu funkciu svalov a ciev
   (5 guličiek denne)  - pôsobí na strach pred pôrodom 

   

  8 dní pre pôrodom sa používa:

   

    (5 guličiek 2x denne)  - pri nepoddajnosti hrdla maternice, na spastické bolesti ku koncu tehotenstva a po pôrode 

   

  Počas pôrodu sa používa :

   

  na silné nepravidelné pôrodné bolesti, uvoľňuje svalovinu kŕčka maternice a prudké nepravidelné kŕčovité bolestivé sťahy 

   

   5 granúl každých 10 minút striedať s 

  uvoľňuje svalovinu kŕčka maternice a prudké nepravidelné kŕčovité bolestivé sťahy 

   

  Po pôrode 

   

  sa môže pokračovať v podávaní :

     - 5 guličiek denne

  - 5 guličiek denne

   - 5 guličiek 2x denne (urýchlenie hojenia, protibolestivý efekt

   

  - na zabránenie septickým komplikáciam  ( v prípade potreby ) - Pyrogenium 9CH ( 5 guličiek po dobu 10 dní)

  - proti únave spôsobenej veľkou stratou organických tekutín - China 9CH - 5 guličiek denne

  - v prípade cisárského rezu alebo epistomie - Staphysagria 9CH ( 5 guličiek  3x denne)

  - v prípade depresií - Sepia 9 CH -15CH  - 1 dávka denne 

   

   

  Homeopatiká by sa mali užívať v čase medzi jedlami ( 15 minút pred alebo 30 minút po jedle). Mentol a ani káva neruší účinky homeopatických liekov , ak sú užívané v časovom odstupe.

   

  V prípade potreby odporúčam konzultovať  ešte s homeopatom v blízkosti Vášho bydliska, popr. telefonicky či mailom.  Posielam Vám zoznam registrovaných homeopatov : https://komorahomeopatov.sk/zoznam-homeopatov/

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  • Vitamíny a minerály
  14. 01. 2021

  Ktoré magnézium je vhodné užívať počas tehotenstva ?

  Dobry den, prosim Vas ktore magnezium je pre mna v tehotenstve vhodne? Chcela som kupit Magne b6 sypacie vrecka ale davkovanie je max 2 denne a ja mam od lekara odporucane davkovanie 3x1 . Je pre mna vhodne? Momentalne mam Magnesii lactas Galvex 500 mg ale viac by mi vyhovovali tie sypacie sacky ktore netreba ani zapijat a hodim ich do kabelky aby som to mala vzdy po ruke. Su pre mna vhodne aj na vyssie davky uzivania? A prosim info ci obsahuju laktozu (mam intoleranciu) dakujem s pozdravom

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   MAGNE B6 BALANCE je výživový doplnok s obsahom horčíka a vitamínov B6 a B9. 1 vrecúško obsahuje: horčík 150 mg, vitamín B6 0,7 mg, vitamín B9 ( folát) 100 µg.Pokiaľ užívate aj vitamíny určené pre tehotené, tento prípravok by som Vám v dávke 2 sáčky denne neodporučala, nakoľko by mohlo dôjsť k prekročeniu odporučennej dennej dávke kyseliny listovej  a vitamínu B6 v tetotenstve. 

  Odporúčam Vám skôr len čisté magnézium  MAGNEROT 50 tabliet alebo Magnesii lactas Galvex 500 mg . Dávkovanie je individuálne, riadi sa podľa závažnosti nedostatku horčíka. Je potrebné sa riadiť dávkou prepdísanou od lekára. Každá tableta obsahuje 500 mg dihydrátu magnéziumorotátu (zodpovedá 2,7 mval; 1,35 mmol alebo 32,8 mg horčíka). Magnerot však obsahuje laktózu. 

   Magnesii lactas Galvex 500 mg  je pre Vás najlepšia voľba, neobsahuje laktózu . Magnézium je viazané vo forme soli mliečnanu horečnatého, to by nemalo mať nepriaznivý vplyv pre Vás pri intolerancii na laktózu. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.