Kedy si urobiť tehotenský test?

KEDY SI UROBIŤ TEHOTENSKÝ TEST?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Funkcia tehotenského testu je všetkým dobre známa. Je to jednoduchá, rýchla a dostupná zdravotná pomôcka na zistenie, či ste v očakávaní alebo nie.  Testy zisťujú prítomnosť hormónu hCG- choriogonadotropínu v krvnom obehu alebo v moči  a to sfarbením indikátora s obsahom protilátky. V momente, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici, placenta začne tento hormón produkovať a s každým dňom tehotenstva sa množstvo hormónu zvyšuje.

 • Tehotenstvo

3 minúty čítania


Ako dlho po styku si urobiť tehotenský test? Ako dlho po styku si urobiť tehotenský test?

Urobte  si test hneď, akonáhle získate podozrenie, že ste tehotná. Najčastejším sprievodným javom a tiež impulzom pre zakúpenie testu je vynechanie menštruácie. Nie je  to ale vždy pravidlom a nástup menštruácie môže budúcu mamičku pekne zmiasť. Ďalším typickým prejavom je ranná nevoľnosť, precitlivelosť na pachy, chute, dotyky a únava. Celkovo sa cítite inak a sama sebe pripadáte pri pohľade do zrkadla iná. Ideálna denná doba, kedy siahnuť po teste – je ráno. S prvým ranným močom, zistíte či ste tehotná alebo nie, pretože koncentrácia hormónu hCG- choriogonadotropínu je v túto dobu v moči najvyššia. Toto pravidlo platilo striktne v minulosti, kedy boli na trhu tehotenské testy s nižšou citlivosťou. Dnešné testy sú tak citlivé, že ich môžete robiť kľudne kedykoľvek v priebehu dňa. Tehotenský test je dobré zopakovať po niekoľkých dňoch, pokiaľ prvý test bol negatívny a napriek tomu sa menštruácia nedostavila.

Ako vybrať tehotenský test? Ako vybrať tehotenský test?

Na trhu existuje nespočetné množstvo značiek, ktoré ponúkajú tehotenské testy. Sú aj celkom ľahko dostupné. Spoľahlivé miesto pre nákup je lekáreň, ďalej sa s nimi stretnete  aj v drogériach v oddelení ovulačných testov, tehotenských testov a prezervatívov. 

Tehotenský test z moču

Najznámejším typom sú testy, ktoré potrebujú k potvrdeniu tehotenstva vzorku moču. Tiež je možno vybrať podľa preferencií, či si urobíte test pomocou  prúdu moča  alebo ho ponoríte do nádobky so vzorkou. Spôsob urobenia  nemá vplyv na výsledok alebo citlivosť testu, v tomto prípade ide naozaj iba o to, ktorý spôsob vám viac vyhovuje. Tyčinky aj prúžky testu majú absorpčnú časť, kam príde vzorka moča. Aby byla dobre nasiaknutá, nechajte tyčinku v prúde alebo vo vzorke aspoň 10 sekúnd a vyčkajte. Do pár minút sa zobrazí výsledok podľa návodu každého druhu. Pokiaľ chcete vedieť aj to, koľko týždňov ste tehotná, zvoľte digitálny ClearBlue test, ktorý zobrazí aj počet týždňov od počatia.

Krvný tehotenský test 

Pár dní pred tým, než sa dostane hCG aj do moča, ho možno rozpoznať v krvnej plazme. Testy môžu potvrdiť tehotenstvo  už 9 dní po oplodnení a teda 2.-3. deň po uhniezdení vajíčka. V sete krvného testu je lancetka na prevedenie vpichu do prsta a súprava na odber malej vzorky krvi. Celá súprava je na jednorázové použitie, urobte teda test starostlivo  a v kľude.

Spoľahlivosť tehotenských testov Spoľahlivosť tehotenských testov

Citlivosť týchto testov je 25 alebo dokonca 10 mUI/ml hCG. Platí, že čím nižšie je číslo citlivosti, tým citlivejší je test, pretože detekuje aj menšie množstvo hormónu. Test s citlivosťou 10mUI/ml možno urobiť už pár dní pred očakávanou menštruáciou, test s nižšou citlivosťou 25mUI/ml zobrazí spoľahlivý výsledok odo dňa očakávanej pravidelnej menštruácie. Pri testovaní sa ale doporučuje niekoľko dní ešte počkať. Prvé príznaky sa môžu ľahko spliesť s prejavmi PMS. Známe sú aj prípady, kedy je tehotenstvo mimomaternicové a výsledok testu ešte pred očakávanou menštruáciou je  pozitívny. V priebehu niekoľkých dní dôjde ale ku krvácaniu, čo sa navonok javí ako oneskorená menštruácia a radosť z počatia vystrieda smútok. Najspoľahlivejšie testy sú práve tie, ktoré sú z kvapky krvi. Aj keď citlivosť tohto testu nie je  vyššia ako 10 mIU/ml, detekuje tehotenstvo o niekoľko dní skôr oproti testu zo vzorku moča.

Ako poznať z testu že ste tehotná? Ako poznať z testu že ste tehotná?

Ako bolo zmienené, sprievodných príznakov, zmien nálad a ukazovateľov, ktoré vám naznačia, že sa nachádzate už v prvom trimestri tehotenstva je viac. Potvrdiť so stopercentnou istotou vám môže očakávanie potomka tehotenský test a následná návšteva vášho ženského lekára,  kde vám lekár nielen potvrdí vašu domnienku, ale aj starostlivo preverí váš zdravotný stav a oboznámi s ďalším postupom pri starostlivosti o vaše zdravie. Ako ale správne odčítať hodnoty pozitívneho a negatívneho výsledku z testu?

Pozitívny tehotenský test

Výsledok testu sa odčítá rôzne. Vždy postupujte presne podľa návodu. Spravidla sa uvádza,  že výsledok testu sa odčíta do 2-3 minút od prevedenia testu. Po uplynutí doby dlhšej ako 5 minút výsledok neodčítajte. V prípade pozitívneho výsledku na testoch bývajú dva prúžky. Jeden je kontrolný, ktorý slúži na kontrolu správnosti prevedenia testu a druhý je ten rozhodujúci – indikujúci tehotenstvo. V prípade pozitívneho testu sa zfarbí a to do 1-2 minút.  Čiarka na teste môže byť rôznej intenzity. Aj bledá čiarka znamená pozitívny test. V tomto štádiu už nemusíte viac váhať a objednajte sa na lekársku prehliadku k svojmu gynekológovi.

Negatívny tehotenský test

Indikačný prúžok sa v prípade negatívneho výsledku testu nesfarbí vôbec a vidíte len prúžok kontrolný. Pre istotu je potrebné počkať cca 3-4 minúty pre potvrdenie.

Falošne pozitívny tehotenský test

V niektorých prípadoch se stane, že test ukáže pozitívny výsledok aj napriek tomu, že nie ste tehotná. Zvýšená koncentrácia hCG je príznakom aj niektorých ochorení, ako sú cysty na vaječníkoch alebo nádorové ochorenia. Existujú aj lieky, ktoré túto hladinu zvyšujú, a to môžu byť  aj lieky na vyvolanie ovulácie. Hladina hCG sa udržuje v krvi a moči aj niekoľko dní po pôrode, interrupcii alebo potrate. Pozitívny test môže byť aj v prípade mimomaternicového alebo molárneho tehotenstva, ktoré skončí krvácaním. Preto je test falošne pozitívny, aj keď tehotenstvo nepokračuje. 

Tehotenské testy Výživové doplnky pre tehotné

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Tehotenstvo a dojčenie
  04. 12. 2020

  Môžu sa užívať probiotiká v tehotenstve?

  Dobrý deň
  Chcem sa opýtať či sa môže užívať Probio-fix inum.aj v tehotenstve.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Probiotiká môžete užívať aj počas tehotenstva, sú bezpečné pre Vás a Vaše dieťatko s priaznivým efektom pre Vás oboch. 

  Užívanie probiotík v tehotenstve výrazne znižuje výskyt tehotenskej cukrovky, znižuje hladinu glukózy na lačno, znižuje riziko preeklampsie .  Probiotiká môžu pomôcť aj pri  tráviacich problémoch, akými sú yápcha,  zlé trávenie a hnačka v tehotenstve, udržujú normálnu vaginálnu mikroflóru.

  Užívanie probiotík  počas tehotenstva a po pôrode  je prospešné aj pre Vaše bábätko - probiotiká znižujú mieru atopickej dermatitídy a ďalších alergických prejavov. u detí.  Dojčené deti, ktorých matky užívali probiotiká počas tehotenstva, majú tiež nižší výskyt hnačky, koliky  (znižuje riziko až o 75 %) a zápchy. 

   

  Užívajte si bezstarostné tehotenstvo. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  03. 12. 2020

  Ktoré sú vhodné vitamíny pred plánovaným tehotenstvom?

  Dobrý deň, rada by som sa poradila ohľadom kúpy vitamínov. Plánujeme rodičovstvo a čítala som niekoľko článkov, že je dobre už vopred pripravovať telo prísunom určitých vitamínov. Mám 32 rokov a práve mi zistili znížené amh, rozhodli sme sa už teda nič neodkladať. Ostatné hormóny sú v poriadku. Pozerala som produkty Inofolic a lejdyvita chcem byť mamou. Avšak neorientujem sa v tých zložkách, keďže Inofolic obsahuje len dve a Lejdyvita ich má viac, čo by mohlo byť pre mňa vhodnejšie. Ďakujem za vašu odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám skôr novinku na trhu  LEJDYVITA Chcem byť mama 30 kusov od toho istého výrobcu Exeltis, kt.. vyrába aj Inofolic. Má  komplexnejšie zloženie. Okrem kyseliny listovej a myo-inozitolu obsahuje aj vitamíny B2, B6,cholín, B12 a vitamín D3. Alternatívou môže byť užívanie prípravku FEMIBION 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva 28 tabliet , kt. obsahuje kyselinu listovú, L-metylfolát, vitamín B1, B2, B6, B12, biotín, niacín.  kyselinu pantothénovú, vitamín C, D , E a jód. 

   

  Podporným prípravkom pre Vášho partnera  môže byť FOLANDROL prášok vo vrecúškach 30 ks. Svojim zložením s obsahom selénu podporuje správnu tvorbu spermií a ich zrenie. Každé vrecúško obsahuje 1 g myo-inozitolu, 0,2 mg kyseliny listovej, 30 mg vitamínu E, 30 mg L- karnitínu, 30 mg L-arginínu a 0,055 mg selénu. Výživový doplnok FOLANDROL sa užíva v dávke 1 vrecúško 1x denne. Obsah vrecúška sa rozpustí v pohári s vodou a vypije sa kedykoľvek počas dňa.

   

  Užívajte si spoločné intímne chvíle. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.