Čo pomáha na lepší spánok?

ČO POMÁHA NA LEPŠÍ SPÁNOK?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Nadmerné a súbežné užívanie viacerých predpísaných hypnotík a sedatív od rôznych lekárov môže okrem závislosti spôsobiť aj ďalšie nežiadúce vedľajšie účinky a vzájomné interakcie, ktoré spôsobujú ďalšie komplikácie a zdravotné ťažkosti. Vzniká začarovaný bludný kruh, z ktorého sa ťažko vychádza.  Krátkodobú nespavosť zvládnete sami. Vyberte si nenávykové prípravky na spanie, zväčša prírodného pôvodu s priaznivým efektom na dobrý spánok. 

 • Spánok a nálada

Čo pomáha na spánok? Čo pomáha na spánok?

Aj keď problémy s chronickou nespavosťou vyžadujú odbornú pomoc lekára, prechodnú až krátkodobú nespavosť zvládnete sami. Vyberte si nenávykové prípravky na spanie, zväčša prírodného pôvodu s priaznivým účinkom na dobrý spánok. 

1. Melatonín - hormón spánku

Melatonín - spánkový hormón je látka produkovaná epifýzou v tme, v noci. Patrí medzi najdôležitejší regulátor spánku. Užívanie melatonínu krátko pred spaním zvyšuje množstvo melatonínu v tele a tým prispieva ku skráteniu doby potrebnej na zaspávanie, k zlepšeniu kvality spánku a dosiahnutiu vyššej rannej bdelosti. Pravidelné užívanie melatonínu umožňuje harmonizovať narušený cirkadiánny rytmus z rôznych príčin, okrem toho má melatonín aj antioxidačné účinky.

Už 0,5 až 1 mg účinnej látky melatonínu prispieva ku skráteniu doby potrebnej na zaspávanie a k zmierneniu subjektívnych pocitov syndrómu "jet lag". Melatonivé produkty sú voľnopredajné lieky a prípravky dostupné v rôznych liekových formách – tablety, sprej či rozpustné tablety pod jazyk, ktoré sa rozpúšťajú už na sliznici v ústach. Sú vhodné pre dospelých, ale aj pre deti (ESI Melatonín pura junior 40 ml). 

2. Doplnky pre lepší spánok 

Dobrý spánok dosiahnete užívaním prírodných liekov (PERSEN, BALDRIAN) a výživových preparátov s obsahom rastlinných bylín s ukľudňujúcim účinkom. Sú vhodné predovšetkým pri počiatočných a dočasných problémoch s nespavosťou, kde použitie silných liekov na upokojenie je zbytočné.

Ukľudňujúci účinok má valeriána, chmeľ, levanduľa, magnólia, medovka. Nájdete ich v prípravkoch na spanie alebo v čajových zmesiach na dobrý spánok. Ak uprednostňujete prírodné lieky na spanie, vyskúšajte Persen forte. Na dosiahnutie optimálneho liečebného účinku sa odporúča pokračovať v užívaní minimálne 2 týždne.

Buďte obozretní pri výbere vhodného prípravku. Užívanie voľnopredajných prípravkov s ukľudňujúcim účinkom v kombinácii so syntetickými sedatívami sa neodporúča bez odporúčania lekára a  následného lekárskeho dohľadu. Súbežné podávanie týchto liekov môže vzájomne potencovať ich centrálne tlmivý účinok, čo nie je veľmi žiadúce.  Pozor si musia dávať aj tí pacienti, ktorí užívajú viacero liekov. Súbežné užívanie s valeriánou (inhibítorom enzýmu, ktorý metabolizuje viacero liekov) môže znižovať ich premenu na neaktívny metabolit, čo sa môže prejaviť ich zvýšenou hladinou v plazme a možnou toxicitou.

3. Vitamíny a  minerály pre lepší spánok

Horčík je nepostrádateĺný nielen pre správnu činnosť svalov, ale podporuje aj  správnu činnosť nervovej sústavy. Je ideálnym doplnkom pre všetkých tých, ktorí sú podráždení a vystresovaní. Znižuje mieru únavy a vyčerpania, pomôže lepšie relaxovať a oddýchnuť si. Praktickou formou, ako doplniť horčík sú doplnky stravy s obsahom horčíka, často aj v kombinácii s vitamínom B6, ktorý urýchľuje jeho absorpciu a už spomínanými rastlinými extraktmi.  Predávkovanie horčíkom nehrozí, prebytočné množstvo telo bez problémov vylúči.

4. Homeopatická podpora spánku

Homeopatické lieky dokážu ovplyvniť predovšetkým tie poruchy spánku, u ktorých je známa príčina ako napríklad psychické preťaženie, nadmerná fyzická námaha, citový šok, úmrtie blízkeho človeka, prejedanie sa.

 Základným homeopatickým liekom na  zvládnutie stavov úzkosti, stresu, prepracovanosti spojené s nespavosťou je SÉDATIF PC.  Pri poruchách spánku je potrebné užiť tablety už počas dňa a večer pred spaním.

Kombinácia s ďalšími  homeopatickými monokomponentami závisí od príčiny nespavosti:

 • tréma, zlé správy - GELSEMIUM 15CH - 5 granúl pred spaním
 • hlava plná myšlienok -  COFFEA CRUDA 9CH  - 5 granúl pred spaním, v prípade potreby aj v noci
 • prejedanie sa, nadmerné užitie alkoholu - NUX VOMICA 15CH - 5 granúl pred spaním, v prípade potreby aj v noci
 • zármutok, citové rozrušenie - IGNATIA 15CH - 5 granúl pred spaním, v prípade potreby aj v noci
 • nadmerná fyzická námaha -  ARNICA MONTANA 9CH - 5 granúl pred spaním, v prípade potreby aj v noci

Nespavosť v tehotenstve Nespavosť v tehotenstve

Problémy so spánkom, predovšetkým s večerným zaspávaním a jeho opätovným zaspávaním po prebudení dokážu potrápiť nejednu tehotnú ženu nielen vo vyššom štádiu tehotenstva, ale vo všetkých 3. trimestroch. Príčinou bývajú intenzívne pohyby dieťatka v brušku, častejšia návšteva toalety v nočných hodinách, s veľkosťou tehotenského bruška sa problémy zvýrazňujú. Pomôcť môžu relaxačné cvičenia, kúpeľ, medovkový čaj, ale aj podlhovastý tehotenský vankúš, ktorý uľahčí spánok na boku, ak si ho vložíte pod stehno.

Nespavosť u detí Nespavosť u detí

Ťažkosti so spánkom a zaspávaním mávajú aj bábätká a deti. Najvhodnejšiu voľbou pre tých najzraniteľnejších sú homeopatiká, ktoré sú bezpečné už od novorodeneckého veku.  Podáva sa lyžička roztoku pred spaním, ktorý sa pripraví rozpustením 5 granúl v 0,5-1 dcl vody a následným premiešaním. Denne treba pripraviť čerstvý roztok.

Výber správneho homeopatického lieku pre novorodenca závisí od príčin nespavosti :

 • problémy so zmenou polohy tela (pri presune uspatého dieťatka na rukách do postieľky)  - BORAX 15CH
 • zmena prostredia, chlad (zhoršenie stavu hodinu po polnoci)  - ARSENICUM ALBUM CH15 
 • nespavosť kvôli horúčave  (pri mori) - BELLADONNA 15CH 
 • dieťatko je príliš teplo oblečené (vyžaduje odkryté chodidlá, odmieta spací vak) - SULFUR 15CH
 • nepokoj u dieťaťa (prekonaný strach, v spánku škrípanie zubami)  -  ACONITUM NAPELLUS 15CH
 • obrátený spánkový režim (je hore dlho do noci, ráno spí dobre) - LACHESIS MUTUS 15CH

(ZDROJ : MUDr. Danuša Siveková - Homeopatia pre ženym mamičky a bábätká)

Deťom od 1. roku, ktoré trápia problémy so zaspávaním, nočné prebúdzanie, nočné mory a majú strach z tmy a samoty je určený homeopatický liek SEDALIA sirup. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 1 odmerka (5 ml) ráno a večer.  Deťom od 12 do 30 mesiacov podávať len po porade s lekárom. Liečba má byť čo najkratšia a má sa ukončiť ihneď po vymiznutí symptómov. U detí starších ako 30 mesiacov liečba nesmie presiahnuť 10 dní. Ak príznaky pretrvávajú, je potrebné prehodnotiť ďalšiu liečbu.

Zlepšiť kvalitu spánku deťom pomôžu aj prípravky na  báze rastlinných výťažkov (PEDIAKID Na ľahšie zaspávanie sirup),  alebos patentovanou ingredienciou obsiahnutou v BARNY'S Detský Hypnox 120 ml.

Ako ešte podporiť kvalitný spánok Ako ešte podporiť kvalitný spánok

Zdravší, kvalitnejší spánok môžeme podporiť ďalšími pomocnými prostriedkami a dodržiavaním spánkovej hygieny

Veľký vplyv na kvalitu spánku má prostredie, ktoré si vytvoríte na obnovu fyzických a psychických síl.  Základom je pohodlná posteľ s kvalitnými zdravotnými matracami s anatomickým vankúšom, primeraná telesná teplota, zatemnenie miestnosti závesmi alebo roletami.

Zmierniť  problémy s nespavosťou pomôže :

 1. Dodržiavanie spánkového desatora
 2. Aromatizácia priestoru pomocou difúzera a vhodného esenciálneho oleja do spálne.  Pri poruchách spánku (dlhé zaspávanie, časté prebúdzanie, nekľudný spánok) sa doporučujú : levanduľa, cédrové drevo, kadidlo,  ylang-ylang, majoránka, materina dúška, HO SHO silica.
 3. Relaxačný vankúš na dobrý spánok - využíva vôňu upokojujúcich bylín ( levanduľa, valeriana, ľubovník) na potrebnú relaxáciu a ukľudnenie. stačí zasunúť vankúš pod hlavu alebo pod základný vankúš.
 4. Upokojujúci kúpeľ pred spaním  ( ALLNATURE Epsomská soľ levanduľa, WELEDA Aroma shower relax). Na kúpeľ môžete použiť aj esenciálne oleje podĺa vlastného výberu. Stačí zmiešať 2-5 kvapiek esenciálneho oleja  s teplým mliekom alebo soĺou a zmes pridajte do napustenej vane. Nikdy nedávajte čistý esenciálny olej priamo do vane s vodou!!!
 5. Popíjanie čaju na ukľudnenie a dobrý spánok večer pred spaním.  Môžete si pripraviť aj vlastný čaj na pokojný spánok  zmiešaním 30g cheľových kvetov, 30g kvetov bazy čiernej, 30g prvosienok a 50g vňate z ovsa. Všetko spolu zmiešajte a 3 lyžice zmesi sparte 1/4l vriacej vody. Necháte 10 minút vyluhovať, precediť a vychutnať večer pred spaním. 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

GS Dormian rapid 40 kapsúl

Nedostupné

11,79 €

TEREZIA Spánok a relax 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

9,69 €

BARNY'S Detský hypnox 120 ml

Skladom v e‑shope

10,19 €

SÉDATIF PC 60 tabliet

Skladom v e‑shope

7,79 €

SEDALIA sirup 200 ml

Skladom v e‑shope

7,49 €

LEROS Radostné zaspávanie 20 x 1g

Skladom v e‑shope

2,99 €

STADLER FORM Jasmine black ultrazvukový difuzér 1 ks

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

48,89 €

ADVANCE Calmin 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

16,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  17. 02. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné pri nespavosti?

  Nespavosť dlhodobá - akú hom. liečbu zakúpiť?

  Dlhodoba nespavosť - po 2 hod. zobudenie a nespavosť, často užívanie Hypnogene 1/4 tabletky v noci a ďalší spánok ešte 3 hodiny, ďakujem .
  Zopár rokov nočné budenie asi po 2 - 3 hod. spánku, potom nespavosť - riešil som to 1/4 tabl. Hypnogene, bol som i v spánkovom štúdiu, výsledok slabé apnoe, pri zaspávaní sa prebudím na pocit dusenia, akú liečbu doporúčujete?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Dávkovanie 1/4 tbl Hypnogenu je málo. Na dosiahnutie účinku je potrebné užiť  1 tabletu. U starších alebo oslabených pacientov sa odporúča denná dávka 1/2 tablety (5 mg).  Liek sa užíva bezprostredne pred oddychom alebo pred spaním a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny.  Pravdepodobne preto, že Hypnogen patrí medzi návykové lieky,  Ste nechceli  zbytočne užívať odporúčané dávky. Len možno to bol dôvod, prečo liečba nezabrala. 

   V ponuke našej e-shopovej lekárne máme viacero prípravkov na spanie. Kompletnú ponuku nájdete TU.  Možno bude potrebné vyskúšať viacero prípravkov, kt. Vám pomôžu s Vašou nespavosťou, kým si nájdete ten, kt. Vám najviac vyhovuje.  Uvedené prípravky nie sú návykové a môžu sa používať dlhodobo. Veľmi dobré zloženie má prípravok  BARNY'S Hypnox forte plus 20 tablietTEREZIA Spánok a relax 60 kapsúlADVANCE Modin 60 kapsúlADVANCE Calmin 60 kapsúl a ďalšie. 

  Alternatívou môže byť užívanie SÉDATIF PC tbl 60 - tradične používaný pri úzkostných stavoch, precitlivenosti, podráždenosti a poruchách spánku. Pocit dusenia môže byť spojený s astmou, kt. sa zvykne prejaviť aj v noci. V tom prípade je vhodné navštíviť lekára - pneumológa, kt. vám  urobí záťažový test na astmu. Dôvodom pocitu dusenia môže byť aj úzkosť, kt. pociťujete na hrudi. V tom prípade je potrebné zistiť príčinu úzkosti. Je dôležité  pri Vašej nespavosti  si položiť otázku : Prečo nemôžem zaspať?  Sú to myšlienky, kt. ma zaťažujú ? Stres? Vek?  Chápem, že je to veľmi ťažké, ale je potrebné zistiť príčinu nespavosti. Vhodné je vždy pred spánkom stíšiť a vyčistiť myseľ.  Veľa užitočných rád nájdete v článku : ČO ROBIŤ, KEĎ NEMÔŽEM SPAŤ? 


  Ak Vám nepomôžu výživové prípravky na podporu spánku, je potrebné požiadať lekára o predpísanie lieku na spanie, kt. je viazané na Rp. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Stres a spánok
  12. 03. 2021

  Čo pomáha pri nespavosti u mesačného dieťatka?

  Dobrý deň, chcem sa spýtať a nechať si aj poradiť od Vás. Mám doma mesačné bábo ( presnejšie 1 mesiac a 10 dní) a máme veľmi veľké problémy so zaspávaním aj celkovo so spánkom. mi prespí maximálne 6 hodín za 24 hodín. aj to len na rukách, a ostatok sa len trápime, či už na rukách alebo v postielke. Už je až taký nervózny z toho, že duplom sa mu nedá zaspať, ani len oči nedokáže zatvoriť. Neexistujú dajaké kvapky alebo niečo iné, čo by nám mohlo pomôcť?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na trhu je dostupný homeopatický sirup SEDALIA sir, ale ten je bohužiaľ kontraindikovaný u detí do 1 roku. 

   

  Odporúčam  Vám  pred spaním  vykúpať dieťatko v kúpeli s levandulou- môžete použiť  Bupi BABY Umývací gél - levanduľa 1x500 ml  alebo WELEDA Sprchovacia emulzia levanduľa 200 ml  - oba sú obohatené prírodným levanduľovým extraktom. Výťažok z levandule lekárskej má upokojujúce účinky, jej vôňa prispieva k ľahšiemu zaspávaniu. Alternatívou je zakúpiť si kvalitný esenciálny levandulový olej (Primavera, Young Living, Nobilis Tilia - ich cena je vyššia, ale kvalita zaručená), ktorý potom môžete použiť aj na masáže aj do difúzera.  Zohrejte si  mierne1 dcl mlieka, do ktorého kvapnete 1-2 kvapky levanduľového oleja a takúto zmes pridáte do kúpela. V tom prípade už nepožívajte žiadne peny do kúpela, mlieko obohatené o levandulu úplne stačí. Nikdy nedávajte čistý esenciálny olej do kúpela - vždy sa musí používať mlieko alebo soľ, na ktoré kvapnete olej. Po kúpeli sú vynikajúce masáže -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier, alebo mandľovým olejom, do kt. kvapnete kvapku kvalitného levandulového oleja. Doporučujem Vám knihu Masáže detí a dojčiat od jany Hašplovej  Ak máte doma difúzer, je vhodné aromatizovať priestor - pre bábatká sú vhodné olejčeky - cez deň mandarinka, na večer pred spaním levandula.  Spokojné bábatko sa Vám za to odmení. Ak nemáte difúzer, náhradou môže byť hrnček horúcej vody s pár kvapkami esenciálneho oleja  umiestnený vysoko od dosahu detí. (najlepšie nechať vyparovať na radiátore).

   

  A to najdôležitejšie je, aby rodičia boli v pohode- hlavne maminka- ak je maminka spokojná, je spokojné aj bábätko (na základe vlastných skúseností - deti totiž zrkadlia dospelých). Ale chápem Vás, že to musí byť pre Vás veľmi náročné prebdené obdobie. Ak by tieto techniky nepomohli a  dieťatko by bolo naďalej nespokojné, je možno potrebné odborné vyšetrenie u lekára, aby sa zistila príčina nespokojnosti. Za uváženie by stálo skontrolovať geopatogénne zóny v  mieste uloženia postieľky, poprípade, ak Vám to priestor dovolí premiestniť postieĺku na iné miesto, poprípade ( napriek neodporúčeniam odborníkov) premiestniť dieťatko do manželskej postele k Vám, aby Vás cítilo. 

  Držím Vám palce, aby Ste tento problém čo najskôr vyriešili a mohli si už len vychutnávať spoločné chvíle. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  14. 03. 2022

  Ktoré prípravky sú vhodné pri nespavosti počas tehotenstva?

  Dobrý deň, som tehotná 10 tt a strašne zle spím viete mi odporučiť niečo na spanie?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám v prípade nespavosti použiť homeopatický liek SÉDATIF PC 90 tabliet. Pri poruchách spánku je potrebné užiť liek už počas dňa a večer pred spaním. Vhodnou altrenatívou je pitie čaju s obsahom medovky lekárkej - LIVSANE Medovkový čaj 20 x 1,5 g.  Používanie čajoviny Medovka lekárska je bezpečné aj v tehotenstve, používa sa pri nervových problémoch, vyčerpaní, nespavosti, pri psychicky podmienenom búšení srdca.

   

  Užívajte tehotenstvo v plnom zdraví. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  30. 08. 2022

  Ktorý homeopatický liek je najvhodnejší pri nespavosti?

  dobry den,,,prosím ,ktore sú najlepšie na spánok,dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na ukľudnenie a poruchy spánku Vám odporúčam homeopatický liek SÉDATIF PC 90 tabliet.  Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 2 tablety 3x denne. Ak je to potrebné, dávky sa môžu opakovat' častejšie. Pri poruchách spánku je potrebné užiť tablety už počas dňa a večer pred spaním.

   

  Môže sa kombinovať  s  ďalšími monokomponentými homeopatickými liekmi podľa pridružených príznakov :

   

  1. nespavosť z nadmerného používania kávyCOFFEA CRUDA 15CH granule 4 g -  5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

  2. nespavosť v dôsledku zlých správ GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15CH granule 4 g - 5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

  3. nespavosť v dôsledku citového rozrušenia - Ignatia amara 15CH - 5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

  4. nespavosť z prejedania sa a nadmernej konzumácie alkoholuNUX VOMICA 15CH granule 4 g -5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

  5. nespavosť z nadmernej fyzickej záťaže ARNICA Montana granule 4 g (CH9) -5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

  6. nespavosť v dôsledku očakávania radostných udalostí (ak je precitlivenosť na hluk a svetlo)- COFFEA CRUDA 15CH granule 4 g -  5 granúl pred zaspávaním a pri každom nočnom prebudení sa.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.