Čo na zápal a prechladnutie močového mechúra

ČO NA ZÁPAL A PRECHLADNUTIE MOČOVÉHO MECHÚRA

Rýchlo sa musíte vzdialiť na toaletu, aby nevznikla „malá príhoda“, objavuje sa pálenie alebo rezanie pri močení. Väčšina z vás asi vie, o čom je reč. Veď zápal močových ciest je hneď po zápale dýchacích ciest druhým najčastejším zápalovým ochorením. Rýchla príhoda volá po rýchlom riešení. Ako sa vysporiadať s infekciou močových ciest? Prečo vás vlastne zápal močového mechúra dostihol? A čo robiť nabudúce, aby vás už zápal močového mechúra nemohol dobehnúť?

  • Močové cesty a obličky
  • Choroby

10 minút čítania


​  Ako vzniká zápal močových ciest? ​Ako vzniká zápal močových ciest?

Až v 90% prípadov je zápal močových ciest spôsobený baktériami. Najčastejšie ide o baktériu Escherichia coli, ktorá úplne neškodne obýva hrubé črevo. Keď sa však dostane do močových ciest, vyvolá zápal. Akútny zápal močových ciest môže byť tiež spôsobený kvasinkami alebo dokonca vírusmi. Ide ale skôr o výnimočné prípady.

Telo má účinné mechanizmy, ako sa infekcii močových ciest brániť. Moč prirodzene čistí močové cesty a pôsobí dezinfekčne. Niet sa čomu diviť, že jednou z najčastejších príčin zápalu močových ciest je nevyhovujúci pitný režim. Tiež zadržiavanie moču dáva baktériám priestor sa tu viac množiť. A čo znamená  veta : "Máte baktérie v moči"? Je to prre Vás informácia,  že  sa podarila prelomiť prirodzená bariéra a zápal už je na spadnutie.

Ďalšou častou príčinou je zanedbaná alebo nesprávne vykonaná hygiena. Vzniknúť môže zápal močového mechúra po styku, rizikové je aj časté striedanie partnerov a pre mužov nechránený análny styk.

Niektoré ochorenia so sebou nesú častejší výskyt zápalov močových ciest. U pacientov s cukrovkou sa do moču dostáva glukóza a vytvára dobré podmienky na rast baktérií. Ohrozenejšie  sú tiež muži so zväčšenou prostatou a ľudia trpiaci na močové kamene alebo so zavedenou močovou cievkou či katétrom.

Prekvapením môže byť, že riziko zápalu močových ciest spôsobuje fajčenie. Ide o zdanlivo nesúvisiace veci, fajčenie však spôsobuje v tele oxidačný stres a oslabuje imunitu. Ochorenie teda u fajčiarov prepukne ľahšie.

Muži a ženy vs. zápal a prechladnutie močových ciest Muži a ženy vs. zápal a prechladnutie močových ciest

Medzi mužmi a ženami je výskyt ochorenia nerovný, už z hľadiska stavby tela sú ohrozenejšie ženy.  Až 50% žien v priebehu svojho života prekoná aspoň jeden prípad akútnej cystitídy. Ešte ku všetkému u žien zvyšujú riziko ochorenia hormonálne zmeny spojené s tehotenstvom a menopauzou.  Tiež menštruácia môže skryť počiatočné príznaky a bolesť močového mechúra. Ľahšie preto dôjde k podceneniu zápalu a jeho rozšíreniu.

U mužov sa výskyt ochorenia zvyšuje vo vyššom veku v dôsledku zväčšenia prostaty. A potom ešte v dojčenskom veku sú ohrozenejšou skupinou malí chlapci oproti dievčatkám. Mamičky by mali spozornieť a obrátiť sa na pediatra, pokiaľ sa u chlapčeka objaví zvýšená teplota a plienka je ľahšia ako obvykle.

9 príznakov zápalu močových ciest 9 príznakov zápalu močových ciest

Počiatočné príznaky môžu byť obťažujúce, pokročilé môžu znamenať vážne zdravotné riziko.

Čo ochorenie sprevádza?

  1. Pálenie a rezanie pri močení.
  2. Častejšie močenie a náhle nutkanie na močenie.
  3. Slabší alebo až nitkovitý prúd pri močení a neúplne vyprázdnenie.
  4. Zmena moču či už ide o zakalenie, zápach alebo prímes krvi.
  5. Bolesť v podbrušku.
  6. Únava.
  7. Zvýšená teplota.
  8. Bolesť chrbta.
  9. Samovoľný únik moču.

Je zápal močových ciest prenosný? Pretože pôvodcami ochorenia sú mikroorganizmy a sú pri ochorení aj na povrchu sliznice, je prenos pri kontakte možný.

Ako zápalu močových ciest predísť? Ako zápalu močových ciest predísť?

Na prvom mieste je dostatočný a pravidelný pitný režim. Moč nezadržujte! Pokiaľ nedochádza k vyprázdneniu močového mechúra dlhú dobu, majú baktérie dlhší čas na množenie.

Vyhnite sa prechladnutiu. Prechladnutie močového mechúra oslabí imunitu a problém je na svete. Rizikové je aj letné kúpanie, kombinácia mokrých plaviek a tepla, ktoré zvyšuje nároky na dodržanie pitného režimu, vie urobiť svoje. Akú škodu urobia v lete mokré plavky, takú v zime môžu napáchať zase nezateplené topánky.

Veľmi dôležitou prevenciou je správna hygiena. Najmä u mladých dievčat je dôležité po vyprázdnení na toalete správne utierať intímne partie spredu dozadu, aby sa baktérie nedostávali do blízkosti močových ciest.

U žien úzko súvisia zápaly močových ciest s intímnym zdravím. Používajte kvalitné prípravky na umývanie určené na intímnu hygienu, ktoré narušujú prirodzenú mikroflóru. Po pohlavnom styku by si žena mala vždy aspoň odskočiť, v lepšom prípade sa podľa možností aj umyť.

Čo na zápal močových ciest? Čo na zápal močových ciest?

Akonáhle začnete pociťovať prvé príznaky, neotáľajte s liečením. Môžete si vybrať hneď z niekoľkých možností, po ktorých môžete siahnuť.

Brusnice

Keď sme pri tom, čo pomáha na zápal močového mechúra, väčšine ľudí sa vybaví ako prvá brusnice. Plody brusníc obsahujú celý koktail prírodných látok, ako sú vitamín C, kyselina jablčná, citrónová a hippurová. Vďaka brusniciam baktérie nemôžu priľnieť na stenách močových ciest. Močové cesty sa preto lepšie čistia. Zároveň brusnice pôsobia protizápalovo. Pri opakovaných zápaloch je možné brusnice užívať aj preventívne. Koncentrované prípravky z brusníc sú dostupné ako doplnky stravy.

D-mannóza

D-mannóza je látka zo skupiny jednoduchých cukrov. Vyskytuje se v malom množstve v niektorých druhoch ovocia. V močových cestách D-mannóza obalí baktérie, ktoré tam potom nemôžu prilnievať a spolu s močom sa odplavia. Užívať sa dajú samostatne alebo ako súčasť prípravkov kombinovaných s brusnicami napríklad SWISS NATUREVIA UroPerfect manoza rapid 10 vrecúšok. D-Manóza môže byť účinná aj  pri prevencii zápalu močových ciest. 

Bylinky na dezinfekciu močových ciest

Ponuka liečivých bylín, čo na zápal močového mechúra pomáhajú, je veľmi bohatá. Napríklad obyčajná žihľava je účinná proti zápalu a žihľavový čaj sa na močové cesty tradične používa.

Ďalšie bylinky ako zemežlč lekárska alebo medvedica lekárska majú antibakteriálne účinky a často ich nájdete v zložení urologických čajov. Antibakteriálne účinky majú tiež kapucínkové kvapky alebo tablety. Priaznivo na močové cesty pôsobí aj praslička a zlatobyľ. V neposlednom rade ligurček a rozmarín, ktoré poznáte skôr z kuchyne, spoločne so zemežlčou pomáhajú v lieku CANEPHRON na zápal a tiež s rozpúšťaním obličkového piesku. Na kŕče, zápal a obličkové kamene pomáhajú silice obsiahnuté v lieku ROWATINEX.

Probiotiká a bakteriálne lyzáty

Probiotiká sú prípravky obsahujúce baktérie, ktoré sa prirodzene obývajú naše telo. Tieto baktérie sú veľmi dôležité pre správne fungovanie imunitného systému a ich podávanie zvyšuje schopnosť imunity bojovať s ochorením. Probiotiká navyše znižujú pH moču a tým priamo znepríjemňujú život baktériám v močových cestách.

Názov bakteriálne lyzáty nepôsobí úplne dôveryhodne. Ide o časti baktérií upravené mrazovým sušením, na ktoré sa imunita učí reagovať. Tým je imunita prirodzenou cestou lepšie pripravená na stretnutie s baktériami, ktoré vyvolávajú zápal močových ciest. Bakteriálne lyzáty sa používajú hlavne pri opakujúcich sa infekciách močových ciest, obsahuje ich doplnok stravy LYSGYN + D-manóza a URIVAC.

Prípravky na podporu imunity Prípravky na podporu imunity

Boj proti infekcii možno podporiť aj podporou imunitného systému. S výhodou môžete pri zápale močového mechúra užívať vitamín C. Nielenže podporí imunitu, ale zároveň okyslí moč, čo baktériám veľmi vadí. Pri opakujúcich sa infekciách podporíte liečbu aj prevenciu užívaním Wobenzymu, ktorý podporuje imunitu aj liečbu zápalov.

Čo robiť, aby bola liečba čo najkratšia?

Pri zápale močových ciest telo musí bojovať s infekciou. Na vyliečenie je dôležitý pokojový režim a držať sa v teple. Je potrebné nielen dostatočne piť, ale aj piť v priebehu celého dňa a počas dňa si približne každé tri hodiny odskočiť. Ďalej je vhodné obmedziť príjem sladkého a naopak môžete zaradiť do jedálnička kyslé mliečne výrobky, fermentované potraviny - napríklad kyslú kapustu.

Keď sa liečite so zápalom močových ciest, noste voľné oblečenie a priedušnú spodnú bielizeň. Vlhké prostredie je totiž ideálne na množenie baktérií. Dbajte tiež na správnu hygienu, používajte na umývanie šetrné prostriedky najlepšie bez parfumácie. Uprednostnite tiež sprchovanie pred napustenou vaňou.

Riziká neliečeného zápalu Riziká neliečeného zápalu

 

Hoci je zápal močových ciest časté ochorenie, jeho podceňovanie a odloženie včasnej liečby môže viesť k závažným zdravotným problémom. Infekcia môže postupovať močovými cestami nahor až k obličkám. Zápal obličiek (pyelonefritída) je veľmi závažný stav, môže dôjsť k trvalému poškodeniu ich funkcie aj zlyhaniu. Ide o ťažké infekčné ochorenie, ktoré je sprevádzané horúčkou, zimnicou, triaškou a bolesťou  driekovej chrbtice. Neliečený zápal močových ciest je tiež rizikom pre tehotné ženy, môže totiž vyvolať predčasný pôrod. U malých dievčatiek by prehliadanie tohto ochorenia mohlo viesť k neplodnosti.

Nebezpečné je tiež podceniť dobré doliečenie zápalu. Pokiaľ mikroorganizmy, ktoré ochorenie vyvolali nie sú ešte potlačené úplne, čoskoro sa zápal vráti. Zápaly močových ciest sú považované za chronické ochorenie, keď sa opakujú trikrát do roka. Pri chronickom ochorení už spravidla nebývajú bolesti také silné ako pri akútnom zápale močového mechúra. O to viac je nutné príznaky nepodceniť.

​Kedy ísť k lekárovi? ​Kedy ísť k lekárovi?

Ak sa infekciu nedarí potlačiť voľnopredajnými prípravkami a režimovými opatreniami alebo ste si infekciu potvrdili rýchlym domácim testom, je vhodné navštíviť lekára. Lekár na základe vyšetrenia môže nasadiť antibiotickú liečbu.

Kedy už návštevu pri ňom neodkladať?

Pacienti - nutné vyšeterenie u lekára 

  • Deti ( menej ako 18rokov).
  • Postmenopauzálne ženy ( vek nad 55rokov) .
  • Muži - infekcie močových ciest sú súčasťou anatomickej a funkčnej poruchy močových ciest. 
  • Daibetici, tehotné ženy, imunosupresívni pacienti (s kortikoidnou liečbou, chemoterapia)

Varovné príznaky -  nutné vyšeterenie u lekára 

  • Príznaky sa nelepšia už 3 dn.i
  • Objavuje sa bolesť chrbta v driekovej oblasti .
  • nauzea, zvracanie, gynekologické potiaže( výtok, bolestivý pohlavný styk) .
  • Zvýšená teplota alebo zimnica, triška, masívna hematuria.

Na lekára sa tiež obráťte v prípade, že vám predpísané antibiotiká nezaberú do 3 dní. V tom čase bude mať výsledky z rozborov moču a môže na základe vyšetrenia konkrétne zacieliť liečbu.

Močové cestyLieky na zápal močových ciest

Autor : Petra Večeřová

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

URINAL 60 kapsúl

  • URINAL 2+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

15,19 €

CANEPHRON 60 tabliet

Skladom v e‑shope

10,69 €

NATUREVIA Uroperfect manoza rapid 10 vrecúšok

Nedostupné

9,59 €

TEREZIA Brusinky + bylinky akut 10 kapsúl

  • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

9,59 € 8,19 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.