Popôrodný sprievodca – čo budem potrebovať a ako sa starať o ranu po nastrihnutí

POPÔRODNÝ SPRIEVODCA – ČO BUDEM POTREBOVAŤ A AKO SA STARAŤ O RANU PO NASTRIHNUTÍ

Narodené bábätko, to je malý veľký zázrak. Pre každú mamičku je tehotenstvo veľká drina a pôrod naozajstný heroický výkon. Všetky si zaslúžia veľký obdiv, že dokázali priviesť na svet malého človiečika. A každá tiež potrebuje čas na zotavenie, odpočinok a vybudovanie puta k svojmu maličkému bábätku. Ako pomocnú ruku ponúkame novopečeným mamičkám sprievodcu obdobím po pôrode. Pozrite sa, čo vás čaká, aké pomôcky sa budú hodiť a ako postupovať v prípade popôrodných poranení napríklad so starostlivosťou o vstrebateľné stehy po pôrode používané ako šitie po pôrode v prípade nutnosti nastrihnutia hrádze.

  • Deti a mamičky

10 minút čítania


​ Ste mamička! A čo teraz? Ste mamička! A čo teraz?

Pôrodom sa vám obráti svet hore nohami. Zrazu prvýkrát vidíte svoje bábätko, ešte dotepe pupočníková krv, potom pôrodník pupočník prestrihne. Konečne pôrodom placenty skončí 3. doba pôrodná a pre vás práve nastáva šestonedelie (puerperium). Máte v rukách bábätko, ktoré je na vás úplne závislé. Nemôžete teraz ale úplne zabudnúť na seba. Správne prežité šestonedelie je najlepší štart do vášho rodinného života. Pre vás sa delia ešte na 2 časti:

1. Skoré šestonedelie

Prvý týždeň po pôrode prežijete s veľkou únavou možnými obavami, ktoré Vám vŕtajú v hlave.  Počas skorého šestonedelia musíte hlavne odpočívať poležiačky. Dôležitá pre vás bude zvýšená hygiena aj zžívanie s technikou dojčenia.

2. Neskoré šestonedelie

Nasledujúce dni šestonedelia budete okrem dojčenia a zvýšenej hygieny už môcť začať so spevňovaním panvového dna a vhodným cvičením brušných svalov. Stále sa hoja popôrodné poranenia, a preto pre vás nie je vhodná väčšia fyzická záťaž alebo zdvíhanie bremien. Neskoré šestonedelie končí 6. až 8. týždeň po pôrode.

Odpočinok a pokoj sú pre vás v šestonedelí úplne zásadné. Vaše telo musí po pôrode zregenerovať. Prispôsobuje sa v tomto období srdcový výkon a prehlbuje sa dych, pretože po narodení bábätka sa znížil tlak v brušnej dutine. Samozrejme sa tiež mení maternica (v období pôrodu má približne 1 kg, ale na konci šestonedelia už bude mať len asi 80 g) a odchádzajú očistky. Úplné zotavenie môže trvať až pol roka.

Čo sú očistky Čo sú očistky

Očistky (lochia) odchádzajú ako po prirodzenom pôrode koncom panvovým, tak aj u mamičiek po cisárskom reze, aj keď u tých bývajú slabšie. Veľmi zjednodušene by sa očistky dali prirovnať k silnému menštruačnému krvácaniu. V očistkách odchádza tehotensky pozmenené endometrium (výstelka maternice). Očistky môžu obsahovať aj väčšie kúsky krvných zrazenín alebo odlúčené kúsky sliznice.

Postupom času sa začnú očistky premieňať - na začiatku krvavé sfarbenie prechádza 3.-4. deň po pôrode v ružovkasté s vyšším obsahom hlienu a prímesou krvi. Medzi 5.-10. dňom sú očistky žltkasté, až nakoniec prejdú do bieleho výtoku.

Intenzita odchodu očistkov sa premieňa. Silnejšie bývajú v čase, keď mamička dieťa dojčí. Odchod očistkov môžu dokonca sprevádzať kŕče podobné menštruačným alebo až slabším pôrodným sťahom. Bolesť intenzívnejšie pociťujú mamičky 2. alebo 3. dieťaťa. Po predchádzajúcich pôrodoch totiž niektoré svalové vlákna v maternici nahradilo väzivo a ich sťahovanie je o to viac cítiť. Pomôcť mamičkám môže pred dojčením si odskočiť. Kvôli plnému močovému mechúru sa totiž v dutine brušnej úplne zbytočne zvyšuje tlak a tým zhoršujú kŕče.

Pomôcky na obdobie očistkov

  • Popôrodné vložky

Pôrodnými vložkami sa určite nezabudnite vybaviť už do pôrodnice, odporúčané sú 2 balenia, zo začiatku budete musieť vložku meniť každé 2 hodiny. Popôrodné vložky by mali byť mäkké a vysoko savé. Zároveň musí byť priedušné a bez fólie. Nie sú vhodné bežné menštruačné vložky, pretože sú často bielené chlórom alebo obsahujú parfumy. Mamičky, ktoré trápia po pôrode opuch intímnych partií, využijú aj špeciálne savé a zároveň chladiace popôrodné vložky.

  • Sieťované nohavičky

Popôrodné nohavičky musia byť čo najviac priedušné. Využite preto špeciálne sieťované alebo materské nohavičky. Pomáhajú zaistiť hygienickú čistotu počas používania popôrodných vložiek v období očistkov a svojim špeciálnym tvarovaním tiež podporia bruško po pôrode.

  • Termofor na nahrievanie

Veľa mamičiek počas očistkov pociťuje nepríjemné kŕče. Úľavu im prinesie, keď sa budú držať v teple. Na nahrievanie dobre poslúžia gélové vankúšiky, domáci vankúšik z čerešňových kôstok alebo obyčajný termofor. Účinok doplní aj jemná masáž podbruška a dolného chrbta.

  • Intímne mydlo

Hygiena po pôrode je extrémne dôležitá! V dôsledku popôrodných poranení hrozí riziko infekcie. Mamička je tiež náchylnejšia k infekciám močového mechúra. Ako často sa kúpať po pôrode? Na začiatku šestonedelia preto po každom použití toalety mamička musí zamieriť do sprchy alebo rodidla aspoň opláchnuť vodou. Sprchu môžete potrebovať aj po dojčení, keď silnejšie odchádzajú očistky.

Nie je nutné používať intímne mydlo alebo gél. Ak by ste ich použiť chceli, majte pripravený prípravok na intímnu hygienu bez parfumácie. Existujú aj prípravky priamo určené na hygienu po pôrode napríklad  Lactacyd Pharma Antibakteriálne alebo napríklad Idelyn Beliema Expert Intim gél.

Komplikácie počas očistkov

Že mamička pociťuje počas očistkov bolesti alebo kŕče podobné menštruačným je obvyklé. Avšak v týchto situáciách by mala spozornieť:

  • Krvácanie trvá dlho

Prirodzená strata krvi očistky sa pohybuje v rozmedzí 200-500 ml. Ak sa očistky v priebehu dní nepremieňajú, krvácanie je silné a stále odchádza jasná nezrazená krv, je to dôvod na vyhľadanie lekára.

  • Očistky zapáchajú

Zápach očistkov je varovným ukazovateľom infekcie. Môže sa totiž stať, že očistky zle odchádzajú a rozvíja sa preto zápal a horúčka. Častejšie sa to stáva ženám po cisárskom reze.

  • Návrat očistkov

Mamičke sa môže stať aj to, že sa očistky vrátia do svojho predchádzajúceho štádia, napríklad sa znova začne viac objavovať krv. Príčinou môže byť námaha a nedostatočný odpočinok. Určite je stav nutné aspoň konzultovať s lekárom alebo pôrodným asistentom.

  • Silné bolesti

Obzvlášť počas dojčenia mamička často cíti silnejšie kŕče alebo bolesti spojené s očistkami. Pôvod príliš silných bolestí alebo krutých kŕčov by mal ale preveriť lekár.

Trombóza po pôrode

Aj telo ženy sa pred pôrodom pripravuje. Jednou zo zmien, ktorou prekonáva, je zvýšenie zrážanlivosti krvi. Mamičku tým bude počas pôrodu chrániť proti silnému krvácaniu a stratám krvi. Na druhej strane je však u žien po pôrode zvýšené riziko vzniku trombózy. Pôrodné asistentky preto mamičky počas hospitalizácii na pôrodnom oddelení a oddelení šestonedelia musia pozorne sledovať. Opuch končatín, bolesť a začervenanie kože po pôrode môžu totiž práve na trombózu poukazovať. Ako prevencia trombózy slúžia kompresívne pančuchy tým mamičkám, ktoré po komplikovanom pôrode musia zostať dlhšie ležať.

Zavinovanie maternice Zavinovanie maternice

S očistkami veľmi úzko súvisí zavinovanie maternice. 11x násobne zväčšená maternica sa postupne sťahuje. Jej horný okraj každý deň klesne zhruba o 1 cm. Po 10 dňoch sa už zmenší natoľko, že nebude jednoducho hmatateľná. Čo napomáha správnemu sťahovaniu maternice?

Podpora zavinovania maternice

Prirodzené zavinovanie maternice je možné veľmi jednoducho podporiť. Pôrodná asistentka novopečenej mamičke odporučí niekoľkokrát denne ležať aspoň 10 minút na bruchu. Mamičky po fyziologickom pôrode môžu s ľahnutím na brucho začať od 2. dňa. Ženy po cisárskom reze musia počkať o niečo dlhšie. Obvykle môžu ležať na bruchu až od 4. dňa po pôrode.

Pre mnohé mamičky poloha na bruchu nemusí byť príjemná kvôli citlivosti pŕs, ktoré sa čoskoro začnú nalievať mliekom. Vhodné je podkladať koniec hrudníka zloženým uterákom alebo malým vankúšikom, aby sa tlak na ne znížil. Ak ani to nepomôže, riešením zostávajú popôrodné sťahovacie pásy alebo alternatívne aj popôrodné zavinovanie pomocou dlhej šatky.

Prvá menštruácia po pôrode

Pôrodom hormonálne zmeny u mamičky zďaleka nekončia. Počas dojčenia kontakt mamičky s dieťaťom stimuluje uvoľňovanie hormónu prolaktínu. Prolaktín podporuje tvorbu materského mlieka. Jeho ďalšou funkciou je aj oddialenie nástupu menštruácie. Preto sa u mamičiek, ktoré nedojčia, menštruačný cyklus často obnoví už po šestonedelí alebo do 12 týždňov po pôrode. U dojčiacich mamičiek je nástup 1. menštruácie veľmi individuálny a prichádza obvykle niekedy medzi 2.-18. mesiacom po pôrode. Nie je ale vylúčené, že aj u ženy, ktorá dojčí, sa menštruácia obnoví už čoskoro po konci šestonedelia.

Menštruačné cykly po pôrode sú niekedy silnejšie, než bola žena zvyknutá, a môžu ich sprevádzať výraznejšie menštruačné bolesti. Niekedy preto môžu byť dôvodom na návštevu gynekológa.

břicho po císaři

Poranenie pri pôrode Poranenie pri pôrode

Počas pôrodu vznikajú poranenia. Odreniny a praskliny na sliznici pošvy bývajú príčinou opuchov intímnych partií po pôrode. Väčším poranením však býva natrhnutie alebo nastrihnutie hrádze (epiziotómia). Nástrih sa vykonáva v 2. pôrodnej dobe, ak lekár vyhodnotí, že je napríklad nutné pôrod urýchliť alebo predísť vážnejšiemu natrhnutiu. Najčastejšie musí lekár vykonať nastrihnutie u prvorodičky alebo mamičky s nadváhou, pri ďalších pôrodoch je riziko výrazne nižšie.

Prevencia nastrihu hrádze

Už posledné týždne pred pôrodom sa venujte príprave naň. A medzi všetkými vecami, ktoré chystáte, nezabudnite na masáž hrádze. Začať sa odporúča približne od 34. týždňa tehotenstva. Masáž hrádze sa robte 1-2 x každý deň po dobu 3-5 minút za pomoci rastlinného oleja. Špeciálne oleje na masáž hrádze z kozmetiky pre tehotné obsahujú zložky ako olej z pšeničných klíčkov, ktorý má zvláčňujúce účinky. Menej efektívnym variantom sú potom masáže len s použitím bežných olejov alebo vaginálnych lubrikačných gélov.

Na nácvik uvoľnenia svalov panvového dna pred pôrodom môže budúca mamička využiť aj špeciálne pomôcky pre tehotné, ktorými sú nafukovacie balóniky z lekárskeho silikónu. Okrem posilňovania panvového dna sa udržujte aj v celkovej kondícii cvičením pre tehotné. Priamo pred pôrodom potom uvoľneniu svalov pomôže teplý kúpeľ alebo obklad.

Stehy po nastrihnutí

Pokiaľ bol počas pôrodu vykonaný nastrih, lekár po pôrode ranu ošetrí a zašije pomocou vstrebateľných stehov. Počas hojenia stehov po pôrode predchádzajte infekcii rany. Dôsledne preto dbajte o intímnu hygienu. Na omývanie rodidiel po každej toalete navyše pridajte oplach alebo šetrné intímne mydlo s dubovou kôrou alebo repíkom na sťahovanie rany. Sprchovanie so stehmi pre vás nie je nijako nebezpečné. Intímne partie v medzičase udržujte čo najviac v suchu. Pokiaľ to ide, nechajte v domácom prostredí ranu občas len tak vetrať na vzduchu bez popôrodnej vložky. Podložiť pod seba môžete len savú podložku, aby ste predišli zašpineniu posteľnej bielizne.

Pri väčších poraneniach vám môže lekár odporučiť krátke sedacie kúpele. V ostatných prípadoch sa počas šestonedelia iba sprchujte, kúpanie ani sedacie kúpele nie sú odporúčané. V snahe podporiť hojenie mamičky často hľadajú, čím natierať popôrodnú ranu. Okrem omývania sa ale aplikácia žiadnych mastných prostriedkov neodporúča. Po ošetrení by kvôli prípravku mohli na pôrodnej rane viac zachytávať očistky, ktoré sa môžu stať zdrojom infekcie. Pri väčších ranách je možné použiť gély na podporu hojenia.

Ako dlho sa hojí zašitá rana sa odvíja od jej veľkosti. Pri sedení sa na oblasť hrádze vyvíja tlak. Čo najviac preto odpočívajte poležiačky. Svoje rany sa nebojte a nemajte strach sa jej dotknúť. Je dôležité zašitú ranu kontrolovať a sledovať. Ak by sa objavil žltkastý výtok, rana bola horúca a opúchala, obráťte sa na lekára či pôrodnú asistentku. Mohlo by ísť o prejavy infekcie. A čo robiť, keď praskne steh? Takúto situáciu sa nesnažte riešiť doma. Obvykle je nutné vyhľadať lekára a nechať ranu znova zašiť.

Ani keď sa rana zacelí, neprestávajte sa o ňu starať. Naopak, prichádza čas, kedy je opäť nutné hrádzu každý deň niekoľko minút masírovať. Masážou podporíte hĺbkové dohojenie jazvy, zvýšite jej elasticitu a zabránite stvrdnutiu.

Ženský bylinný naparovací kúpeľ

Vaginálny naparovací kúpeľ je jednou z alternatívnych metód, ktorá v poslednej dobe nadobúda na popularite. Ide o tradičnú procedúru používanú v ženami v krajinách ako Juhoafrická republika, Indonézia alebo Thajsko. Vaginálny naparovací kúpeľ sa vykonáva s odvarmi bylinných zmesí tak, že sa žena nad ešte teplý odvar posadí bez spodnej bielizne na špeciálne upravenú stoličku alebo prípadne umiestni odvar do toalety a zavinie sa do deky. Stúpajúca para prehrieva genitál ženy a prináša uvoľnenie.

Napriek tomu, že pôsobenie tepla pred pôrodom na uvoľnenie pôrodných ciest sa ženám odporúča, pred vaginálnymi bylinnými naparovacími kúpeľmi odborníci varujú. Tejto alternatívnej metóde sú často pripisované až nezmyselné a ničím nepodložiteľné liečebné účinky. Zároveň nejde o metódu bez rizík. Neprirodzené pôsobenie tepla môže nahrať pozmenenie prirodzenej vaginálnej mikroflóry, čo so sebou nesie klasické dôsledky v podobe vyššej náchylnosti k infekciám. Navyše pôsobenie horúcej pary na sliznice môže viesť k ich paradoxnému vysušovaniu a teda aj vaginálnej suchosti. Súčasne s tým krehká sliznica vagíny je extrémne citlivá na horúčavy. Nesprávne prevedenie príliš teplého kúpeľa tak môže jednoducho viesť aj k popáleninám 2. stupňa!

Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze

Či už plánovane alebo akútne, pôrod môže byť vedený aj cisárskym rezom. Brucho po cisárskom reze lekár zošíva jedným špeciálnym stehom, ktorý odstráni skôr ako vás pustí z pôrodnice domov. Môže ale použiť aj steh, ktorý sa sám vstrebe do 3 týždňov. Než sa rana zacelí, nesmiete zdvíhať žiadne bremená, aby nedošlo k prasknutiu stehov alebo jazvy.

Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze nie je nijako špeciálna oproti bežnej starostlivosti o pooperačné jazvy. Vzhľadom na to, že cisársky rez zanecháva veľkú jazvu, starostlivosť nepodceňujte a venujte sa jej masáži aj zmäkčovaniu napríklad pomocou silikónových gélov alebo náplastí na jazvy. Masáž jazvy po cisárskom reze môžete vykonať napríklad podľa nášho článku: Ako sa správne starať o jazvy.

Bruško po pôrode Bruško po pôrode

Po cisárskom reze rovnako ako po pôrode koncom panvovým sa ďalej starajte o svoje bruško. Pokožka aj svaly brušnej steny boli počas tehotenstva a pôrodu preťažené. Ešte aj po pôrode hrozí na koži vznik strií a pajazvičiek. Môžu za to hlavne rozbúrené hormonálne hladiny, ktoré riziko ich vzniku zhoršujú. Ďalej preto používajte svoj prípravok proti striám, ktorý ste mali na tehotenské bruško. Výhodnou voľbou sú prípravky súčasne pôsobiace na strie aj vzniknuté jazvičky napríklad rad Elasti-Q Exclusive.

Nielen jazve cisárskom reze, ale aj striám a pajazvičkám hrozí po vystavovaní na slniečku nevzhľadná pigmentácia. Brucho po pôrode preto ešte 2 roky neopaľujte.

Ochabnuté pánvové dno po pôrode a inkontinencia

Posilnenie panvového dna je dôležité už pred pôrodom. Po pôrode je panvové dno obzvlášť uvoľnené. Na ochabnutie panvového dna majú vplyv ako hormonálne zmeny v tehotenstve tak aj nešetrné vedenie pôrodu, či pôrod dieťaťa s hmotnosťou cez 4 kg. V dôsledku toho približne každú 4. mamičku trápi stresová inkontinencia. Cvičením pod dohľadom fyzioterapeuta dokážete svaly panvového dna opäť posilniť a spevniť.

Diastáza brušných svalov po pôrode

Počas tehotenstva alebo pri pôrode hrozí vznik diastázy brušných svalov. Diastáza je rozostup ľavej a pravej časti brušného svalu o viac ako 2 cm. Nesprávna poloha brušných svalov môže súvisieť bolesťami chrbta alebo väčším rizikom brušnej prietrže. Diastázu u mamičiek kontrolujú pôrodné asistentky. Pokiaľ ju odhalí, mala by mamička navštíviť fyzioterapeuta. Diastáza sa rieši vhodným cvičením. Najprv je nutné posilniť šikmé brušné svaly, nevhodné cviky alebo ich zlé prevedenie by mohli diastázu zhoršiť.

Homeopatická podpora šestonedelia Homeopatická podpora šestonedelia

Niektoré ťažkosti šestonedelia pomôžu zvládnuť správne zvolené homeopatické lieky :

  • bolesť, únava, pocit dobitého tela po dlhom a ťažkom pôrode - ARNICA MONTANA CH15 - 5 granúl podľa potreby.
  • intenzívna bolesť v slabinách, nervozita - ACTAEA RACEMOSA CH9 - 5 granúl podľa intervalu bolesti.
  • bolesť brucha po cisárskom reze alebo bolesť pošvy po dlhšie trvajúcom pôrode - CALENDULA OFFICINALIS 30CH - 5 granúl podľa intervalu bolesti.
  • kŕčovité bolesti v podbrušku po vyčerpavajúcom pôrode, na bolestivé popôrodné sťahy - CAULOPHYLLUM THALICTROIDES 5CH - 5 granúl3x denne.
  • extrémny pocit únavy, slabosti, závrate a nevoľnosť - COCCULUS INDICUS CH15 - 5 granúl 1x denne.
  • nadmerná radosť alebo bolesť spôsobujúca nespavosť - COFFEA CRUDA 30CH - 5 granúl jednorazovo.
  • úzkosť, tras, pasivita, bolesť hlavy, stres z nedostatočnej tvorby mlieka - GELSEMIUM SEMPERVIRENS 9CH - 5 granúl 1-2x denne.
  • únava, tráviace ťažkosti, málokrvnosť - CHINA 9CH - 5 granúl 2x denne.
  • presakovanie svetlej krvi po pôrode - PHOSPHORUS 30CH - 5 granúl jednorazovo.
  • pocit tlaku v konečníku, bolesť vyťarujúca smerom nahorSEPIA OFFICINALIS 15CH - 5 granúl 1x denne.
  • zranenie, jazva hrádze, cievkovanie, poníženie po cisárskom reze - STAPHYSAGRIA 9CH - 5 granúl 2x denne 3-5 dní. Často sa kombinuje s ARNICA MONTANA CH15.

(ZDROJ : MUDr. Danuša Siveková - Homeopatia pre ženy, mamičky a bábätká)

Autor Petra Večeřová

 

Potreby po pôrode pre mamičky Deti a mamičky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ROSALGIN Easy vaginálny roztok 5 x 140 ml

Skladom v e‑shope

12,29 €

HEMAGEL gél na ošetrenie povrchových poranení 30 g

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

44,99 €

GYNELLA Silver Foam vulvo.vaginálna pena 50 ml

Skladom v e‑shope

16,89 €

LANSINOH Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode 100 ml

Skladom v e‑shope

19,89 €

ELASTI-Q Exclusive krém na strie 150 ml

Skladom v e‑shope

16,89 €

BI-OIL Olej na jazvy a strie 200 ml

Skladom v e‑shope

23,89 €

CHICCO Nohavičky popôrodné sieťované 4 ks

Skladom v e‑shope

6,69 €

SAMU Popôrodné vložky 20 kusov

Skladom v e‑shope

2,09 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Žily a cievy
    01. 02. 2022

    Ktoré prípravky na hemoroidy sú vhodné po pôrode?

    Dobrý deň

    Som mamička po pôrode 3 mesiace a mám problém so zachovanými. Mám vnútorné a už aj vonkajšie hemoroidy, ktoré sú veľmi bolestivé. Ktoré maste by ste mi odporučili? Bábätko iba kojim. Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Počas dojčenia môžete používať masť alebo čípky PREPARATION H rektálna masť 25 g. Procto-glyvenol sa môže užívať od 4. mesiaca gravidity apočas laktácie pod dohľadom lekára. Na hojenie rán a defektoiv konečníka je pre Vás vhodný UNIGEL Apotex procto 5 rektálnych čapíkov. Na úľavu od análaneho nepohodlia po pôrode je určený špeciálny prípravok MULTI-GYN Anal compresses obklad proti hemeroidom 12 obkladov.

     

    Odporúčam vám diétu bohatú na vlákninu . Je potrebná správna pohybová aktivita a zvýšená análna hygiena/ bidet, vlhčené utierky.

    Prajeme Vám skoré vyriešenie problému, aby Ste si mohli užívať najkrajšie obdobie. 

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    27. 09. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na hojenie hrádze po pôrode?

    Dobrý deň , 
    Čo by ste mi prosím odporučili na hojenie od spodu po pôrode ? Bolo robené aj šitie

    Ďakujem pekne za odpoved 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám LANSINOH Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode 100 ml. Používajte ihneď po pôrode a tak často, ako to považujete za potrebné. Nastriekajte na perineálnu oblasť vždy, keď pociťujete nepohodlie.Pre extra chladivý účinok možno skladovať v chladničke. Ako podporný liek na urýchlenie hojenia pri nastrihnutí hrádze môžete používať homeopatickýliek STAPHYSAGRIA 5CH granule 4 g 5 granúl 3x denne. 

     

    Blahoželám Vám k dieťatku a prajem skoré zotavenie. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    21. 10. 2022

    Problémy so stolicou po pôrode

    Poprosím info , mám problém so stolicou po pôrode je krvavá. Viete poradiť ?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak príčinou sú hemoroidy, odporúčam Vám na hemoroidy  bezpečný liek aj pre tehotné a dojčiace ženy - PREPARATION H 12 čapíkov. Ako podporný prípravok na úľavu od análneho nepohodlia po pôrode je MULTI-GYN Anal compresses obklad proti hemoroidom 12 obkladov.

     

    Ak problémy so stolicou stále pretrvávajú, na zmäkčenie obsahu stolice odporúčam užívať OPTIFIBRE prášok 250 g. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorú si môžete pridať do jedla alebo pripraviť nápoj. Rozmieša sa 1 odmerka  v 200 ml tekutiny alebo 150 g kašovitého pokrmu. Mieša sa  až do úplného rozpustenie prášku. Nie je vhodné pridávať prášok do sýtených nápojov alebo perlivej vody. OPTIFIBRE nemení ani konzistenciu ani chuť jedla. Ak si pripravíte nápoj, môžete popíjať počas celého dňa. Užíva sa podľa dávkovacej schémy. 

     

    Použitie pri zápche
     1. – 3. deň 1 odmerka
     4. – 6. deň 1 odmerka ráno, 1 odmerka večer
     7. – 9. deň 1 odmerka ráno, 1 odmerka na obed, 1 odmerka večer
     10.– 12. deň 4 odmerky v niekoľkých dávkach počas celého dňa
     13.– 20. deň Pokiaľ je potrebné, postupne zvyšovať dávku až na 8 odmeriek rozdelených do niekoľkých dávok počas dňa. Pri normálnej stolici sa môže počet odmeriek individuálne znížiť.

     

    Užívajte dovtedy, ako to bude potrebné. Už po 1 dávke bude vyprázdňovanie  bez bolesti a námahy.

     

    Užívajte si dieťatko v plnom zdraví. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    18. 11. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na stehy po pôrode?

    Dobry den, nieco na stichy po porode neviete mi prosim poradit? Nasla som iluangen je vhodny?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ialugen Plus výrobca neodporúča užívať počas dojčenia (ak dojčíte). Neexistujú vyčerpávajúce experimentálne údaje o prípadných nežiaducich účinkoch lieku na plod, preto sa počas gravidity a laktácie treba vyhnúť liečbe Ialugenom Plus. Pokiaľ ide o hrádzu, ak bola nastrihnutá a následne zošívaná, stehy postupne samy vypadnú, vnútorné  sa vstrebávajú. Na urýchlenie hojenia je vhodný sprej LANSINOH Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode 100 ml alebo repíkové obklady. Nastrieka sa na perineálnu oblasť vždy, keď pociťujete nepohodlie. Môže sa používať ihneď po pôrode a tak často, ako to považujete za potrebné. Pre extra chladivý účinok ho možno skladovať v chladničke.

     

    Ak máte za sebou pôrod cisárskym rezom, na ranu je vhodné prikladať obklady s repíkom a aplikovať masť CONTRACTUBEX Gél 20 g alebo STRATAMED Gél na rany 5 g.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.