Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia detí

AKO PREDCHÁDZAŤ SYNDRÓMU NÁHLEHO ÚMRTIA DETÍ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

S príchodom bábätka do rodiny začína kolotoč každodenných radostí a starostí, s ktorými sa každý rodič vyrovnáva po svojom. V hlave nejedného nielen  úzkostlivého rodiča víria obavy ohľadom zdravia svojho potomka. Najväčším postrachom je bez diskusie syndróm SIDS - Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia detí. Bohužiaľ ide o diagnózu, ktorá sa stanoví neskoro, až po smrti bábätka.

  • Deti a mamičky

6 minút čítania


Čo je SIDS? Čo je SIDS?

Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia detí (SIDS) je náhla smrť zdanlivo zdravého dieťaťa. Najčastejšie sa to deje počas spánku bábätka do 6 mesiacov života, predovšetkým medzi 2. až 4. mesiacom života. Najčastejšie zomierajú deti od polnoci do 6. hodiny ráno a  častejšie v chladných mesiacoch.

Nejde však o fenomén dnešnej doby, náhle úmrtia sprevádzajú ľudstvo od dávnych čias. V roku 1969 na celosvetovej konferencii o SIDS bola stanovená presná definícia syndrómu SIDS, ktorý môžete poznať aj pod názvom „smrť v postieľke“ a „dojčenské úmrtie“. SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) je náhle a neočakávané úmrtie dojčaťa alebo malého dieťaťa, kde ani adekvátne vykonanou pitvou nie je možné určiť príčinu smrti.

Definícia sa časom upravovala a v roku 1994 bol prijatý nový návrh pre definíciu SIDS. Sudden Infant Death Syndrome je náhle úmrtie dieťaťa, spojené so spánkom, ktoré nie je možné vysvetliť vyšetrením post mortem.

Aké faktory ovplyvňujú výskyt SIDS? Aké faktory ovplyvňujú výskyt SIDS?

Aj keď presná príčina stále nie je objasnená (odborná literatúra uvádza takmer 150 rôznych teórií), môžu sa teórie rozdeliť do 4 skupín :

  1. Funkčné alebo anatomické defekty prítomné od narodenia.
  2. Poruchy maturácie (dozrievania) nervového systému počas prenatálneho vývoja.
  3. Kritické vývojové obdobie – adaptácie nervového systému vo vývine dieťaťa.
  4. Významný stres u predtým zdravého dieťaťa.

Medzi najčastejšie rizikové faktory pre SIDS sú : pronančná poloha v spánku ( na brušku), spanie s rodičmi, pasívne fajčenie, sezónnosť,  súrodenci detí so SIDS, vek (najčastešie medzi 2-4mesiacom života), pohlavie ( častejší výskyt u chlapcov), čerstvo prekonané infekcie dýchacích ciest.

Prevalencia SIDS Prevalencia SIDS

Najčastejší výskyt SIDS je, ak :

  • Ide o mladšie matky, žijúce v horších sociálnych podmienkach.
  • Je vyšší výskyt chronických ochorení v rodinnnej anamnéze.
  • Ide o nedonosené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
  • Ak deti žijú v domácnosti, v ktorej sa fajčí.
  • Ak deti spia na brušku alebo spia s rodičmi.

Aké sú možnosti prevencie SIDS? Aké sú možnosti prevencie SIDS?

Vzhľadom na nejasnosť etiológie a patogenézy je potrebné minimalizovať a odstraňovať  rizikové faktory.

Čo môžete urobiť v rámci prevencie SIDS pre svoje dieťa?

  • Ak je to možné, uprednostnite kojenie pred zaspávaním dieťatka s fľaškou umelého mlieka v ruke. Po nakŕmení je potrebné nechať hneď dieťatko odgrgnúť, aby sa uvoľnil prebytočný vzduch a uložiť do vlastnej postieľky.
  • Bábätko ukladajte na spanie do vlastnej postieľky, ktorá nesmie byť umiestnená v blízkosti radiátora, krbu ani na priamom slnku.
  • Pri ukladaní dieťatka do postieľky uprednostnite polohu zaspávania na chrbátiku, nie na brušku ani na boku. Dieťatko sa totiž môže z boku na bruško ľahko pretočiť.
  • Používajte kvalitný pevnejší matrac s napínacou plachtou, ktorá pevne drží na matraci.
  • Zadovážte si monitor dychu, budete mať dýchanie dieťaťa počas spánku pod kontrolou.
  • Nepoužívajte paplóny ani periny, ktoré ľahko môže stiahnúť na seba. Spacie vaky sú v tomto prípade určite lepšou voľbou.
  • Dostatočne vetrajte a neprekurujte miestnosť, v ktorej spí.
  • Ak vaše dieťa potrebuje k zaspávaniu svojho obľúbeného plyšového kamaráta, po usnutí mu pre istotu vyberte z postieľky.
  • Zabráňte pasívnemu fajčeniu vašho dieťatka dymom z vašej cigaretky a prefajčeného bytu.

Ďalšie možnosti prevencie SIDS:

1. Vyšetrenie fyziologických funkcií počas spánku (u rizikových detí pre vznik SIDS) 

Rizikové deti (pre vznik SIDS) je možné odhaliť vyšetrením základných fyziologických funkcií počas spánku tzv. polysomnografiou: frekvencia srdca, EKG, EEG, elektrookulogram, frekvencia a poruchy dýchania, saturácia kyslíka, pohyby dolných končatín, gastroezofagálny reflux.

2.  Genetické vyšetrenie

Je možné geneticky vyšetriť oboch rodičov, súrodencov, alebo ohrozené dieťa na prítomnosť metabolických porúch (MCAD deficit - porucha oxidácie mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom).

Domáce monitory Domáce monitory

Domáce monitory sú elektronické prístroje, kt. sledujú srdcovú a dychovú aktivitu počas spánku. Pracujú na rôznych princípoch snímania a spracovávania informácií. V súčasnosti je k dispozícii viacero druhov.

  • Jednoduchšie monitory : sledujú len dychovú alebo len srdcovú frekvenciu – po prekročení nastavených hraničných frekvencií spúšťajú zvukový alebo aj svetelný alarm.
  • Zložitejšie prístroje : sledujú obe funkcie , dokonca dokážu uchovávať záznamy posledných minút až 24 hodín.

Monitory dychu tvorí jedna alebo 2 senzorické platne, ktoré monitorujú frekvenciu dychu dieťaťa. Vkladajú sa do postieľky pod matrac, ktorý nesmie byť hrubší ako 10cm a nesmie byť pružinový. Odporúča sa používať aspoň prvých 6 mesiacov života dieťatka. Ak došlo počas 6 mesiacov k spusteniu alarmu, je vhodné užívať ďalšie 3 mesiace od posledného spustenia.

Pre domáce monitorovanie sú indikovaní :

  • Súrodenci detí zomretých na SIDS.
  • Deti s apnoickou príhodou.
  • Deti so syndrómom spánkového apnoe (porucha dýchania počas spánku).
  • Predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
  • Deti s poruchami počas spánku (gastroezofagálny reflux, kŕče).
  • Deti s poruchou koordinácie pitia a dýchania. 
  • Deti s diagnostikovanými poruchami v polysomnografickom vyšetrení.
  • Rizikové deti na základe anamnézy.

Ak Vaše dieťa patrí do rizikovej skupiny pre SIDS, odporúčame absolvovať  kurz prvej pomoci pre tých najmenších.  Budete pripravený pre prípad aktivácie monitora a zvládnete resuscitáciu s chladnou hlavou bez paniky. 

Pri používaní domáceho monitora  je potrebné vedieť, že môžu byť aj falošné pozitívne alarmy. Ich príčinou môže byť chybný senzor, zlý napájací zdroj, rušiace zdroje v okolí postieľky, ale aj povrchné dýchanie či nekľud dieťatka. 

Okrem toho existujú aj falošné negatívne alarmy (nie je žiadny poplach pri možnej ohrozujúcej situácii)- napr. pri kontakte postieľky s radiátorom alebo vodovodom, ktorý nie je v pokoji), pri jazde autom, kočíkom (apnoe monitory s podmatracovými senzormi).

Čo robiť po spustení alarmu? Čo robiť po spustení alarmu?

Hlavná rada znie : Nepanikáriť!!!

Po alarme skontrolujte v akom stave sa nachádza vaše dieťa - ťažko dýcha, lapá po dychu, alebo už prestáva dýchať a modrie? Dokonca môže byť už v bezvedomí.  Zistíte, či reaguje na Váš hlas, tlesknutie rúk a dotyk (stlačenie zápästia, členkov, trenie chrbáta a chodidla). Ak je vaše dieťa bez odozvy, skontrolujete či bezvedomie nie je spôsobené dusením (zvratkami alebo cudzím predmetom). Dýchacie cesty mu spriechodnite jemným záklonom hlavičky a pridržaním čela jednou rukou, druhou rukou  podvihnite bradu. Či vaše dieťatko začne dýchať zistíte, ak budete pozorovať dvíhanie hrudníka alebo prúdenie vzduchu na tvári.Je potrebné tomu venovať 10 sekúnd.

Ak sa dýchanie neobnoví,  začnite  bezodkladne resuscitovať, môžete tým zachrániť život svojho dieťatka. K poškodeniu mozgu dochádza už po 5 minútach bez kyslíka, preto je dôležité začať s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPP) čo najskôr. Až následne je potrebné volať prvú pomoc na linke 155 alebo 112, aby bolo  dieťa  odborne vyšetrené. V prípade, že Ste na to obaja rodičia, jeden resuscituje, druhý súbežne komunikuje s tiesňovou linkou prvej pomoci, ktorá Vás bude resuscitáciou sprevádzať. 

Resuscitácia novorodenca - do 28.dňa od narodenia 

  • Po spriechodnení dýchacích ciest aplikujte 5 záchranných vdychov.
  • Pri najmenších deťoch dýchajte do nosa aj do úst naraz,  perami obopneme nos aj ústa dieťaťa a 5-krát vdýchnete.
  • Ak dieťa nereaguje, je potrebné urobiť masáž srdca - dvoma prstami 3-krát zatlačte v strede hrudníka, do asi 1/3 hĺbky hrudníka rýchlosťou 120 za jednu minútu. 
  • Platí zásada 3 stlačenia na každý vdych - po úvodných 5 záchranných vdychov vykonajte 3 stlačenia hrudníka a 1 vdych. Oživovanie vykonávame  jednu minútu, následne volať 112. 

Resuscitácia dojčiat a batoliat

  • Po spriechodnení dýchacích ciest aplikujte 5 záchranných vdychov.
  • Pri dojčatách (od ukončeného 28.dňa života do 1.roku)  dýchajte do nosa aj do úst naraz,  perami obopnete nos aj ústa dieťaťa a 5-krát vdýchnete. Pri batoliaťach (od 1 do 3 rokov života)  dýchajte len do úst, nos  musíte zapchať, aby vzduch neunikal von.
  • Ak dieťa nereaguje, je potrebné urobiť masáž srdca - stláčame dvoma prstami (u batoliat hranou dlane jednej ruky)  v strede hrudníka 30 stlačení za sebou, do asi 1/3 hĺbky hrudníka rýchlosťou 120 za jednu minútu. Následne 2x vdýchnite.
  • Platí zásada : pomer je 30:2 (30 stlačení a 2 vdychy).
  • Oživovanie vykonávajte  jednu minútu, následne volajte 112. 

Ako si zadovážiť monitor lacnejšie? Ako si zadovážiť monitor lacnejšie?

 Monitor dychu je pomôcka, ktorú sa oplatí mať doma. Zabezpečí Vám kvalitný spánok  bez strachu o svoje spiace dieťatko.

A preto zdravotná poisťovňa UNION prináša všetkým svojim poistencom  30 eurový príspevok na nákup monitora dychu Nanny a zároveň 10 eurový príspevok v spolupráci s BENU pri zakúpení monitora dychu v BENU lekárňach.

Čo potrebujete splniť?

  • Bábätko musí mať uzavreté zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni.
  • Zároveň musí mať uzavreté zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni aspoň jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa. Za poistenie zákonného zástupcu sa v tomto prípade považuje aj podaná prihláška do Union zdravotnej poisťovne, ktorá obsahuje všetky zákonom stanovené náležitosti.
  • Bábätko má menej ako 6 mesiacov (vrátane) a spáva v samostatnej postieľke.
  • Pri kúpe monitora dychu potrebujete predložiť doklad o úhrade, pričom musí byť monitor dychu nový, teda nesmie byť z “druhej ruky”, kúpiť monitor dychu najskôr v 3. trimestri tehotenstva.
  • Ak chcete dostať 10eurový príspevok navyše, musíte poslať žiadosť o zľavu na BABY Monitor Nanny BM-02A na emailovú adresu: monitor.benu@union.sk. V žiadosti uvediete svoje rodné číslo alebo identifikačné číslo poistenca (IČP).  Po overení vašej totožnosti Vám bude  zaslaný unikátny zľavový kód. Ten  zadáte v košíku e-shopu Benu lekárne.  (10 € zľava pri nákupe v www.benulekaren.sk)

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BABY Monitor Nanny BM-02A 1 kus

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

109,79 €

WELEDA Olej na masáž bruška dojčaťa 50 ml

  • WELEDA -5 € zľava

Skladom v e‑shope

10,89 €

GASTROTUSS Baby sirup antirefluxný 180 ml

Skladom v e‑shope

10,99 €

ARIANNA Baby-Vac 2 odsávačka hlienov 1 kus

Nedostupné

12,49 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.