Cumlíky - áno či nie?

CUMLÍKY - ÁNO ČI NIE?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Cumlíky sú neodmysliteľnou súčasťou povinnej výbavy do pôrodnice. Budúce mamičky si ich zabezpečia ešte pred príchodom do pôrodnice, netušiac, či ich dieťatko bude skutočne potrebovať alebo nie.

Dnešná ponuka cumlíkov je naozaj veľmi pestrá. Stačí si len správne vybrať a držať sa zopár odporúčaní. Predídete tak zbytočným komplikáciám ako sú nesprávny rast detských zubov či  deformácia čeľuste.

 • Deti a mamičky

6 minút čítania


Aké sú výhody a nevýhody používania cumlíkov Aké sú výhody a nevýhody používania cumlíkov

Hoci odborná literatúra používanie cumlíkov skôr neodporúča, faktom je, že ich užívanie v obmedzenom čase  len niekoľko mesiacov pri ukľudnení a zaspávaní), prispieva k psychickej pohode celej rodiny a daruje  vám aspoň pár hodín nerušeného pokoja.

Používanie cumlíkov má teda svoje výhody i nevýhody, s ktorými treba rátať.

Výhody

 • Ak si ho dieťa vezme, je pokojnejšie a dobre spí.
 • Ak sa náhle prebudí, cumlík mu pomôže ľahšie zaspať.
 • Ak bude mať k dispozícii cumlík, palec ho viac nebude lákať.
 • S cumlíkom zvládne ľahšie uspávanie a odlúčenie od mamy.

Nevýhody

 • Dieťa sa ľahko stáva „závislé“ na cumlíku, nechce sa ho vzdať.
 • Ak mu počas noci vypadne cumlík z úst, začne plakať a dožadovať sa ho naspäť.
 • Nebude ho lákať dávať do úst iné predmety, aby ich preskúmalo.
 • Pokiaľ zanedbáte pravidelnú starostlivosť o cumlíky, cumlík je nehygienický.
 • Ak ho vyžaduje zakaždým keď zaplače, častokrát nezistíte pravý dôvod plaču.
 • Ak sa používa príliš často a hlavne dlho, môže dôjsť k deformácii čeľuste, ovplyvneniu zdravia detských zúbkov, prípadne aj nedostatočnej motorike jazyka.

Preto nenúťte svojmu dieťatku cumeľ, keď ho opakovane odmieta a zakaždým vypľuje.

Ako vybrať najlepší cumlík? Ako vybrať najlepší cumlík?

Najvhodnejší cumlík pre deti musí byť predovšetkým kvalitný a bezpečný. Musí spĺňať prísne normy a mať hygienický atest. Pri jeho výbere preto vsaďte na kvalitu, nakupujte len overené značky s požadovanými atestami – napr. Avent, NUK, Chiccco, Curaprox. Všímajte si aj celkový tvar cumlíka, mal by mať dostatočný výrez pri nose, aby sa dieťatku ľahko dýchalo. Zároveň má mať aj vetracie otvory zabraňujúce podráždeniu pokožky.

1. Podľa veľkosti

Podľa veľkosti rozlišujeme tri druhy cumlíkov

 • od 0 do 6 mesiacov - určené na upokojenie dieťaťa od 0 do 6 mesiacov.
 • od 6 do 18 mesiacov - určené na upokojenie dieťaťa od 6 do 18 mesiacov.
 • od 18 mesiacov - určené pre deti vo vekovej kategórii 18+.

Pri kúpe správnej veľkosti sa riaďte vekom dieťaťa. Nevhodná veľkosť cumlíka môže viesť k nesprávnemu vývoju čeľuste, detského chrupu, k deformácii podnebia či krivým zúbkom.

Na výber máme cumlíky v širokej škále farieb s dizajnom pre dievčatá a chlapcov.

Na obaloch niektorých cumlíkov môže byť uvedená aj hmotnosť cumlíka. Tento údaj je dôležitý najmä vtedy, ak ide o novorodencov alebo predčasné narodené deti s nízkou hmotnosťou. Vyberte preto najmenšie a najľahšie cumlíky s označením newborn alebo 0-2 mesiace, sú to najlepšie cumlíky pre novorodencov.

2. Podľa použitého materiálu

Podľa použitého materiálu rozlišujeme silikónový (priehľadný) a latexový (žltý) cumlík.

Latexový cumlík sa vyrába z prírodného kaučukového mlieka, má špecifickú vôňu a chuť. Je mäkký, častejšie sa opotrebúva. Musí sa vymieňať raz za 6-8 týždňov. Je citlivý na vyššie teploty. U niektorých deti sa môže dokonca prejaviť alergia na latex.

Silikónový cumlík sa vyrába zo silikónu, odolného materiálu bez chuti a zápachu. Je odolný voči pôsobeniu vysokých teplôt, čo je výhodou pri sterilizovaní. V porovnaní s latexovým cumlíkom má vyššiu životnosť, navyše nevyvoláva u detí žiadne alergické reakcie.

3. Podľa tvaru cumlíka

Cumlíky sa predávajú v troch základných tvaroch.

1. Guľatý cumlík (okrúhly) - známy skôr v minulosti, aj keď niektoré dnešné deti tiež nedajú naň dopustiť.

2. Symetrický cumlík (plochý z oboch strán) - je najviac podobný bradavke, pri saní sa vyvíja minimálny tlak na horné podnebie bábätka.

3. Anatomický /ortodontický cumlík (na vrchnej strane guľatý, na spodnej sploštený) - rešpektuje prirodzený vývin ústneho podnebia, zubov a ďasien vášho dieťaťa, je to najvhodnejší cumlík pre zdravé detské zúbky, voľba zubných lekárov.

Guľatý a symetrický cumlík môžete vložiť dieťatku akýmkoľvek spôsobom. Pri ortodontickom cumlíku je ho potrebné vložiť do úst dieťatka len guľatou časťou nahor.

Zvlášť po prerezaní zúbkov odporúčame pravidelne cumlík kontrolovať. V prípade jeho poškodenia, prehryznutia, je potrebné ho bezodkladne vymeniť za nový. Z hygienických a bezpečnostných dôvodov je vhodná výmena každé štyri týždne.

Ak si už dieťatko zvyklo na určitý tvar cumlíka, pri jeho pravidelnej výmene mu zabezpečte rovnaký cumlík, ako malo predtým.

Pravidelná starostlivosť o cumlíky 
Pravidelná starostlivosť o cumlíky

Pred prvým použitím cumlík vždy starostlivo sterilizujte (5 minút vo vriacej vode alebo v pare, nechajte ho vychladnúť). Vodu, ktorá sa počas steriliácie mohla dostať do vnútra cez vzduchový ventil, vytlačte. Pred každým ďalším použitím ho umyte horúcou vodou.

Z hygienických dôvodov sa odporúča predovšetkým u detičiek do 6. mesiacoch cumlík pravidelne raz denne sterilizovať. Najlacnejším variantom je vyváranie cumlíka v hrnci s vriacou vodou počas 5-10 minút. Používaný hrniec nepoužívajte na varenie, rezervujte si ho len na sterilizovanie potrieb pre bábätko. Dobrou, rýchlou a účinnou voľbou je sterilizácia cumlíka vodnou parou parným sterilizátorom na dojčenské fľaše a cumle

Vhodným pomocníkom do domácností je ohrievač a sterilizátor v jednom Invio BW Double od výrobcu Truelife. V ohrievači Invio môžete simultánne ohriať dve dojčenské fľaše. Zároveň Invio BW Double disponuje funkciou sterilizácie a poradí si s akoukoľvek detskou fľaškou či cumlíkom.

sterilizator na cumliky truelife

V prípade, že cumlík dieťatko nepotrebuje, nasaďte naň ochranný kryt alebo ho vložte do praktického obalu, aby zostal cumlík čistý za každých okolností.

Čistenie cumlíka oblizovaním rodičom  sa za žiadnych okolností neodporúča, hrozí totiž nebezpečenstvo prenosu škodlivých baktérií na dieťa. Pri pobyte vonku majte vždy po ruke náhradný cumlík, pred zbytočnými pádmi zachráni aj retiazka na cumlík.

Ak zistíte, že vaše dieťatko cumlík skutočne potrebuje, nezvyknite mu ho podávať, kedykoľvek zaplače. Najskôr zistíte, čo potrebuje – či ho netrápi plná plienka, boľavé bruško  alebo vlčí hlad. Cumlík by ste mali použiť až potom, ak žiadny iný dôvod nenájdete.

Verím, že materinský inštinkt Vám správne našepká :)

Cumlíky a hrýzatka Ohrievače fliaš a sterilizátory

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.