Koliky u bábätka - aké sú príčiny a riešenia?

KOLIKY U BÁBÄTKA - AKÉ SÚ PRÍČINY A RIEŠENIA?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Nepredstaviteľného nočného plaču pri dojčeneckej kolike sa všetci nastávajúci rodičia obávajú. Pozeráte sa na plačúce dieťa a neviete, ako mu pomôcť. Cítite sa celkom bezradní.  Lekári ešte presne nevedia, prečo kolika vzniká, ale isté je, že po 4 až 5 mesiacoch zmizne sama. Ako prekonať obdobie a čo pomáha na nespokojné bruško?

 • Deti a mamičky
 • Trávenie

10 minút čítaniaČo je to novorodenecká kolika? Čo je to novorodenecká kolika?

Pre odborníkov je kolika u bábätka tak trochu záhadou, pre rodičov je ale veľmi dobre známa. Pri kolike platí pravidlo troch: plač bábätka trvá dlhšie ako 3 hodiny denne, častejšie ako 3 dni v týždni, po dobu najmenej 3 týždňov. O kolike môžete uvažovať v prípade, že bábätko inak prospieva a netrápia ho iné zdravotné ťažkosti. Veľká bolesť bruška a plač sa vyskytuje tiež pri zauzlení čriev u detí. Okrem bolesti ho sprevádza silné zvracanie a opuch bruška. Ak máte čo i len malé podozrenie, neváhajte vyhľadať lekára.

Ako vyzerá bolesť bruška u bábätka?

Pri kolike bábätko plače až kričí, napína ako luk, skrúca sa, priťahuje nožičky k brušku a je naozaj ťažké ho utíšiť. Kolika je tiež spojená s prdíkmi u bábätka či obtiažnym vyprázdňovaním. Prichádza hlavne popoludní, vo večerných a nočných hodinách, preto je pre rodičov tak vyčerpávajúca. Takmer u každého bábätka odíde sama a to okolo 4. mesiaca, u predčasne narodených bábätiek to môže byť aj neskôr. Kolika je tiež opradená niekoľkými mýtmi. Medzi ne patrí napríklad povera, že trápi viac chlapcov ako dievčatá alebo tiež to, že záleží na tom, či prirodzene dojčíte alebo kŕmite dojčenským mliekom z fľaše.

Čo je príčinou koliky u novorodenca? Čo je príčinou koliky u novorodenca?

Príčiny detskej koliky sú pre lekárov tak trochu záhadou. Doteraz sa im nepodarilo určiť, čo ju presne spôsobuje a preto sa nedá presne povedať, ako ju zaručene liečiť. Veľakrát mamičky skúšajú všetko možné, aby bábätku uľavili. Každé je ale iné a to, čo zabralo u jedného, ​​nemusí platiť u druhého.

Medzi najpravdepodobnejšie príčiny sa považuje:

 • rast a vyvíjanie tráviaceho traktu,
 • rast a spevňovanie svalov na brušku,
 • vzduch v črevách v dôsledku hltavého pitia,
 • prekrmovanie bábätka,
 • hormóny, ktoré stoja za bolesťou bruška a zlou náladou,
 • nedostatok probiotík pre dojčatá, ktoré prirodzene osídľujú tráviaci trakt,
 • bolestivé nadúvanie a plynatosť,
 • alergia na bielkovinu kravského mlieka pod skratkou ABKN.

Typy, čo na boľavé bruško novorodenca Typy, čo na boľavé bruško novorodenca

U každého bábätka sa môže na bolesti bruška podieľať niečo iné, a preto neexistuje zaručený a univerzálny spôsob či prípravok, čo na boľavé bruško novorodenca zaberá. To je práve dôvod, prečo u niektorého bábätka nezaberajú osvedčené kvapky alebo masáže. Niekedy pomôže zmierniť koliku až kombinácia viacerých metód.

Protikolikové kŕmenie

Ak kŕmite bábätko dojčenským mliekom, vyberte protikolikové fľaše. Majú špeciálny systém, ktorý udrží cumlík plný mlieka v priebehu celého kŕmenia. Bábätko tak neprehĺta vzduchové bubliny a neležia mu v črevách. Aj v prípade, že bábätko dojčíte, môžete urobiť opatrenia pre zmiernenie koliky. Najskôr sa zamerajte na to, ako bábätko uchopí bradavku. Keď je prsník príliš naliatý mliekom, rýchlo z neho vyteká a bábätko tak spolu s mliekom prehĺta aj zbytočný vzduch. Riešením môže byť dojčenie v ľahu na chrbte alebo ochladenie bradavky kockou ľadu. Svoju úlohu zohráva aj odgrgnutie po kŕmení, najčastejšie na ramene mamičky. Zo žalúdka sa tak uvoľní prehltnutý vzduch a neprejde ďalej do čriev.

Zvoľte to prvé mlieko

Niekedy sa stane, že bábätku nesadne hneď prvé mlieko, ktoré zvolíte a bolí ho z neho bruško. Problém môže byť napríklad v obsiahnutej laktóze alebo kravskej bielkovine. Aj keď majú tieto dve diagnózy podobné príznaky, jedná sa o dve rozdielne situácie. Pri intolerancii na laktózu chýba enzým na trávenie a pri alergii na bielkovinu sa jedná o reakciu imunitného systému. Určite stojí za to sa o tomto probléme poradiť s pediatrom, ktorý odporučí vhodné dojčenské mlieko proti kolikám, dojčenské mlieko bez kravskej bielkoviny či dojčenské mlieko bez laktózy.

Urobte antikolikovú masáž

Jednou z veci, čo na bolenie bruška u novorodenca zaberá a bábätka si ju neskutočne  užívajú, je pravidelná antikoliková masáž bruška. Vykonávať ju môžete už od tej doby, čo je pupok úplne zahojený. Bruško masírujte niekoľkokrát denne asi 30 minút po kŕmení, aby ste podporili peristaltiku čriev. Aké sú pravidlá masáže bruška? Do teplých dlaní si rozotrite detský olejček alebo emulgél pri nadúvaní s esenciálnym olejom (levanduľa, fenikel) a s jemným tlakom a pomalým pohybom hladkajte bruško  zhora nadol. Potom jemne pritlačte nožičky k bruško a zase ich natiahnite. Ďalší krok masáže je metóda s názvom "slnko a mesiac". Jednou rukou totiž maľujete na bruško polmesiac, zhora nadol v smere ručičiek a druhou rukou maľujete na bruško slnko, zdola nahor a opäť dole, v smere hodinových ručičiek.

Vyskúšajte úľavovú techniku ​​nosenia bábätka

Pokiaľ ale bábätko už plače a je podráždené, masírovanie bruška nie je vhodná metóda, ako ho upokojiť. Radšej na bruško priložte teplú plienku, ktorá bábätku uľaví. Ďalšia z metód, čo na bolenie bruška u novorodenca pomáha, je nosenie, objatie a teplo z tela mamičky či otecka. Ako bábätko efektívne uchopiť? Inšpirujte sa tým, čo všetci robia pri kolike u dospelých: pokrčia nohy tesne k bruchu, aby sa svaly brucha čo najmenej napínali. To isté urobte bábätku. Zbaľte bábätko do kĺbka, chrbtom o svoju hruď a s nožičkami prilepeným k brušku. Nosenie sa môže stať únavné a preto vyskúšajte šatku na nosenie či sedenie na skákacej lopte.

Ďalšou metódou ako na prdíky u novorodenca je poloha tigríka, ktorá pripomína spiaceho tigra na vetve stromu. Bábätko leží na vašom predlaktí, tvárou dole a ručičky a nožičky mu voľne visia dolu.

Čo je to rurkovanie? Čo je to rurkovanie

Jednou z možností, ako uvoľniť plyny z čriev a zmierniť tak prdíky u novorodenca, je použitie rektálnej rúrky. Je to mäkká tenká rúrka, ktorá sa aplikuje do zadočku a umožňuje plynom dostať sa von. Pred použitím potrite tenší koniec rúrky olejom rovnako tak ako konečník, aby bola aplikácia jednoduchšia. Bábätku zdvihnite nohy a zaveďte rúrku asi 1 cm hlboko. Ak sa všetko dobre podarilo, počujete cez rúrku fuknutie. Ak nie, trubičku pomaly otáčajte a zaveďte o niečo hlbšie. Uvoľnenie plynov môže sprevádzať aj tekutá stolica a preto majte po ruke dostatok materiálu.

Ako vybrať kvapky pre novorodencov Ako vybrať kvapky pre novorodencov

Kvapky pre novorodencov proti nadúvaniu znižujú obsah vzduchu v črevách a tým znižujú aj tlak na bruško. Môžete ich bez obáv použiť ako kvapky na prdíky pre novorodencov. Pre bábätko sú bezpečné kvapky s účinnou látkou simetikon. Najznámejšie simetikon baby medzi mamičkami je Sab Simplex,  kvapky Espumisan pre novorodencov i dospelých. Pre spokojné bruško používajú mamičky tiež kvapky na upokojenie bábätka s obsahom anízovej, feniklovej a mätovej silice. Ako používať Babycalm a odkedy? Koncentrát najskôr zrieďte dojčenskou vodou podľa návodu a dávajte 10 kvapiek pred každým jedlom bábätku od 1. ukončeného mesiaca života.

Probiotiká pre novorodencov

S baktériami sa bábätko stretáva už v brušku a viac s nimi prichádza do kontaktu pri pôrode. Probiotiká od narodenia osídľujú pokožku, ústnu dutinu, pohlavné orgány aj črevá. Laktobacily pre bábätká potrebné pre správny vývoj sú v materskom mlieku alebo ide o probiotiká a prebiotiká, ktorými je obohatené umelé dojčenské mlieko. Veľa mamičiek nedá dopustiť na probiotiká pre dojčatá v kvapkách. Najznámejšie laktobacily pre novorodenca sú BioGaia s patentovaným probiotickým kmeňom Lactobacillus reuteri Protectis. Ako používať kvapky BioGaia a odkedy? Kvapky môžete podávať  od narodenia, sú úplne bezpečné pre deti od 1. dňa ich života.

Rady, čo jesť pri kolike Rady, čo jesť pri kolike

Do materského mlieka prechádzajú všetky tie makro a mikroživiny z potravy, ktorú jete. Preto nie je prekvapením, že vaše jedlo môže negatívne ovplyvniť trávenie dojčeného bábätka a spôsobovať prdíky u novorodencov. Čomu by ste sa mali pri dojčení vyhnúť? Práve tieto potraviny môžu vaše dvojmesačné bábätko nadúvať:

 • kysnuté cesto,
 • sýtené nápoje, 
 • hlúbová zelenina,
 • strukoviny,
 • čerstvé pečivo, 
 • čokoláda a jedlá s kakaom,
 • cibuľa,
 • paprika,
 • stopkový zeler.

Mlieko a mliečne výrobky vyraďte pri podozrení na intoleranciu laktózy, priateľské črevné baktérie si doplňte pomocou probiotík pre dojčiace matky.

V diskusných fórach sa dočítate ešte oveľa a oveľa viac potravín, ktoré bábätku nerobia dobre. Otázkou je potom, čo teda môžete bez obáv jesť? Suchú ryžu či zemiaky? Zistíte to jedine metódou pokus-omyl. Pozorujte, ako bábätko po dojčení reaguje, čo mu robí problémy a čo naopak. Ak sa vám podarí správne nastaviť jedálniček, nebudete Espumisan pre bábätká potrebovať.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  01. 06. 2021

  Je vhodné skombinovať používanie Espumisanu L a BabyCalm u mesačného dieťaťa?

  Dobry den chcem sa opytat mam 1 mesacnu dcerku a boli ju brusko ked si ide prdnut no ma krce koliku a moja otazka znie davam jej espumisan l 25 kvapiek do mlieka. Mozem jej dat espumisan L do mlieka a medzitym baby calm 10 kvapiek

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BabyCalm kvapky  môžete podávať  aj medzi jedlom a podávaním Espumisanu. Počet dávok počas 24 hodín nie je obmedzený. Ale ak nemusíte, nedávajte.  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  alebo levanduľového oleja, alebo masírujete len čistým masážnym olejom. Nápomocná by  Vám mohla byť aj kniha Masáže detí a dojčiat od Jany Hašplovej , popripade iná kniha masáži detí.

  V prípade, že namiesto materského mlieka používate umelú výživu, je vhodné v prípade, že bolesti bruška budú pravidelne pokračovať odkonzultovať s detskou lekárkou výmenu dojčenského mlieka. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Otázka na produkt
  15. 01. 2021

  Aké je správne dávkovanie kvapiek Espumisan L u dojčiat?

  Dobry den. Mam 1 mesacne babatko, boli ho brusko. Lekarka nam odporucila espumisan L 25 kvapiek. Len neviem ci za den 25 alebo do kazdej flasky? Ako spravne davkovat kvapky? Davam mu jest 6x za den. Moze mat nejaky problem, ked dostane viac kvapiek ako treba? Dokedy by som mu mala podavat kvapky?
  Dakujem az odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kvapky sa užívajú v dávke  25 kvapiek (1 ml) do každej fľašky s mliekom alebo pred alebo po každom dojčení. ESPUMISAN L  rozloží bublinky v spenenom hliene črevnej steny, nevstrebáva sa a odchádza nezmenený črevom von z tela, nemá nežiadúce účinky. Espumisan L môžete používať pravidelne aj dlhodobejšie ( mesiace )  pokiaľ problémy  u dieťatka pretrvávajú . Užíva sa počas jedla a pred spaním. Časom, keď Vaše dieťatko trochu podrastie, problémy s refluxom by mali ustúpiť.   

   

  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  alebo levanduľového oleja, alebo len čistým masážnym olejom. Nápomocná by  Vám mohla byť aj kniha Masáže detí a dojčiat od Jany Hašplovej  -názorný a prehľadný úvod do techniky masáží detí a dojčiat je určený predovšetkým rodičom.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  25. 01. 2021

  Ktoré probiotiká sú vhodné pre bábätko?

  Dobry den, chcela by som sa opytat. Mame doma 2 mesacneho chlapceka a evidentne ma kokiky, zvacsene brusko, plakanie, kricanie po jedeni, ale ma vetry, len sa strasne puci a grga pekne. Na stranke benu som nasla 7 druhov probiotik vhodnych pre taketo male dieta, z ktorych kazde ma inu latku, ktora sa nachadza v zaludku a je prospesna. A moja otazka je, ci je vhodne kazdy den dat ine probiotikum alebo radsej kupit jedno a to davat kazdy den? Pripadne mozme davat aj 2 druhy v 1 den, nieje to zataz? Lebo babo kaka iba raz za 2 dni, chcelo by to posilnit. Dakujem pekne.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Dôležitú vec mi vo vašej otázke chýba - či je dieťatko kojené alebo nie.  Určite je vhodné podávať dieťatku probiotiká . Opdorúčam Vám na začiatok užívať kvapky BIOGAIA ProTectis kvapky 10 ml . Je vhodné ich užívať  pri poruchách zažívania  ako je napríklad opakované zvracanie (regurgitácia), znížená pohyblivosť čriev alebo dojčenská kolika. Kvapky BioGaia obsahujú živé aktívne baktérie Lactobacillus reuteri (L.reuteri) Protectis rozmiešané v oleji.

  Kvapky BioGaia sú prvé kvapky s živými, aktívnymi baktériami, Prirodzené – pochádzajú z materského mlieka bez toxínov,  sú úplne bezpečné pre deti od 1. dňa ich života, majú neutrálna chuť.  Je možné podávať lyžičkou alebo zmiešané s jedlom

  Úplne Vám stačí užívať 1 druh probiotík, nie je potrebné kombinovať, alebo každý druhý deň užívať iné probiotiká.  Používajte ich dennodenne - 5 kvapiek . V prípade koliky je vhodné  ešte pridať aj liek ESPUMISAN L kvapky 30 ml . Používajú sa na liečbu príznakov žalúdkovo-črevných ťažkostí súvisiacich s plynmi, napr. hromadenie plynov v črevách (flatulencia, meteorizmus), pocit plnosti a detská kolika. U dojčiat sa užíva 25 kvapiek (1 ml) do každej fľašky s mliekom alebo pred alebo po každom dojčení.Liek sa užíva s jedlom alebo po jedle a ak je to potrebné, aj pred spaním.

   

  Ak napriek užívaniu probiotík a Espumisanu ( popr. Sab Simplex)  budú problémy s bruškom pretrvávať a Vaše dieťa je kŕmené umelými mliekami, možno bude potrebné zmeniť mliečko. 

  Odporúčam Vám po kúpeli a po jedle dávať Vášmu synčekovi masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier, alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  alebo levandulového oleja, alebo len čistým masažným olejom. Doporučujem Vám knihu Masáže detí a dojčiat od jany Hašplovej, popr. inú knihu, kt. sa venuje masáži dojčiat.  Váš synček sa Vám poďakuje pokojným spánkom.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.