ZÁSADY PREBAĽOVANIA A NAJČASTEJŠIE CHYBY
Každú novopečenú mamičku čaká krásne a neopakovateľné životné obdobie. Čo môže byť krajšie ako sledovať prvé úsmevy bábätka? Ale než za pár rokov zamieria krôčiky vášho dieťatka bezpečne k nočníku, bude to aj obdobie mamičkovských starostí s prebaľovaním. A pretože toho prebaľovania bude naozaj veľa, určite sa vám oplatí naučiť sa prebaľovať správne a vyhnúť sa častým chybám pri prebaľovaní, ktoré môžu napáchať veľa škody na citlivom detskom zadočku.
5 minút čítania
Správne miesto na prebaľovanie - základ úspechu
Pokiaľ si chcete osvojiť zásady, ako správne prebaľovať, nachystajte si najprv najvhodnejšie miesto, kde budete prebaľovanie vykonávať. Môžete si zaobstarať prenosnú prebaľovaciu podložku alebo do bytu umiestniť prebaľovací pult. Praktická je prebaľovacia komoda, do ktorej rovno upracete všetko, čo budete na prebaľovanie potrebovať. A možno sa zmestí aj niečo navyše. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, v ďalšom kroku okolo nej rozložte všetko, čo budete pri prebaľovaní potrebovať. A keď budete mať všetko na dosah ruky, môžete sa pustiť do diela.
Čo si nachystať na prebaľovací pult
Prvou správnou zásadou toho, ako prebaliť dieťa, je nikdy ho nenechávať na prebaľovacom pulte bez dozoru. Aj malé bábätká sa môžu posunúť, urobiť nečakaný pohyb alebo sa preguliť. Preto budete potrebovať mať všetko na prebaľovanie na dosah ruky, aby ste sa nemuseli od pultíka ani na sekundu vzdialiť. Prejdime si teda prebaľovanie krok po kroku a zoraďme si veci potrebné na prebaľovanie bábätiek tak, ako sa vám budú postupne dostávať do ruky.
Čím najlepšie očistiť zadoček
Vezmite bábätko za nožičky, zľahka nadvihnite zadoček a očistite. Čím? Existuje niekoľko variantov, z ktorých môžete vyberať.
1. Vlhčené ubrúsky
Vlhčené obrúsky sú asi najbežnejším pomocníkom na čistenie zadočka. Sú neustále nachystané na okamžité použitie. Obrúsky by mali byť určené na citlivú detskú pokožku, nemali by obsahovať parfumy ani alkohol, ktorý pokožku vysúša.
2. Čistiace oleje a mlieka
Čistiace oleje a mlieka môžu byť alternatívou k vlhčeným obrúskom. Zadoček s nimi ľahko očistíte. Vďaka svojmu zloženiu sú nedráždivé a detskú pokožku nevysušujú. Na utieranie vám môžu poslúžiť aj veľmi praktické utierky z netkanej textílie.
3. Detské mydlo
Umytie zadočku detským mydlom pod tečúcou vodou alebo pomocou žinky je stará dobrá klasika. Je to však riešenie veľmi náročné na zaobchádzanie s dieťatkom a hlavne novopečené mamičky si pri prebaľovaní novorodenca nemusia trúfnuť manipulovať s bábätkom v kúpeľni. Dôležité je dať si pozor pri výbere mydla. Detské mydlo by malo byť neparfumované, aby nedráždilo pokožku.
Správnym očistením zadočku zbavíte pokožku baktérií a dráždivých nečistôt. Zadok utierajte vždy smerom od genitálií ku konečníku. Predídete tým prenosu baktérií a vzniku zápalu. U dievčatiek vždy raz za týždeň jemne oddeľte pysky ohanbia, aby nemohli vznikať zrasty. Nakoniec by ste mali zadoček vždy riadne osušiť, aby sa nemohol pod plienkou zapariť, čo by mohlo byť príčinou vzniku zaparenín. Použite napríklad klasickú látkovú plienku.
Ošetrenie zadočka
Pokožka pod plienkou je náchylná na vznik zaparenín. Čistý zadoček ošetrite každý deň detským krémom alebo olejčekom. Zapareniny je potrebné ošetrovať pri každom prebaľovaní krémom na zapareniny. Tieto krémy obsahujú zinok a často aj ďalšie látky na podporu hojenia. Zinok je tu veľmi dôležitý pomocník, ktorý zabráni mokvaniu podráždenej pokožky a podporí hojenie.
Zahrajte sa spolu
Asi namietnete, že prebaľovanie v žiadnom prípade nemôže byť hra. Prebaľovanie detí skôr sprevádza plač, pretože bábätká väčšinou nemajú prezliekanie rada. Napriek tomu majte pri prebaľovacom pulte po ruke hračku, ktorá vašu ratolesť aspoň na chvíľu zaujme. Takticky tým získate aspoň malú výhodu.
Pokiaľ je bábätko pokojné, využite čas, kedy je rozbalené, a urobte masáž bruška. Masáž pomôže predchádzať aj uľaviť od dojčenských kolík. Na masírovanie bruška pri dojčenských kolikách využijete gél Pupík.
Zásoba plienok
Či už sa rozhodnete pre jednorazové plienky alebo pre ich ekologickejší látkový variant, majte ich na prebaľovacom pulte vždy dostatočnú zásobu. Zo začiatku budete potrebovať plienky pre novorodenca, ktoré bývajú označené prívlastkom Newborn. Neskôr veľkosti plienok prispôsobíte s vekom bábätka.
Plienka by mala okolo bruška pekne priliehavo sedieť. Nezabudnite skontrolovať, že kraje plienky okolo nôžok sú vytiahnuté von. Bez toho by plienka mohla pretekať. Skúsená mamička vie, ako často prebaľovať. Už od pohľadu totiž spozná plnú plienku alebo ide jednoducho po čuchu. Dieťa je niekedy kvôli mokrej plienke tiež nepokojné alebo plače.
Platí, že častejším prebaľovaním predídete vzniku nepríjemných a boľavých zaparenín. Najmenšie bábätká potrebujú prebaliť aj 8-12x denne. Ročné dieťa potom potrebuje denne 5-7 plienok. Plienky pre bábätká sa preto stanú tiež významnou položkou rodinného rozpočtu. Značky plienok sa medzi sebou môžu líšiť savosťou aj prevedením. Nebojte sa preto vyskúšať viac druhov a vybrať tie, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.
Ak sa rozhodnete pre látkové plienky, vstupná investícia pre ich obstaranie bude vyššia. Postupne sa vám ale bude vracať, predovšetkým pokiaľ plánujete veľkú rodinu. Látkové plienky sa vyrábajú z prírodných nedráždivých materiálov. Sú však náročnejšie na používanie, pretože ich spravidla musíte meniť o niečo častejšie ako tie jednorazové. Počítať musíte aj s častým praním.
Autor : Petra Večeřová
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
SPIRIDEA Krémpasta 30 g
Skladom v e‑shope
7,49 €
SUDOCREM Multi-expert ochranný krém 400 g
Skladom v e‑shope
11,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
25. 01. 2021
Ktorý prípravok je vhodný na zapareniny pod pazuchami u 3 mesačnej dcérky?
Dobry den. Chcela by som sa opytat ci mozem pouzit krem na zapareniny pod pazuchami u 3mes dcerky. Bezne kremy proti zapareninam nepomohli. Dakujem
-
25. 02. 2021
Je vhodný 60% lieh na ošetrenie pupka novorodenca?
Dobrý deň, chcela som sa spýtať či produkt Spiritus dilutus liq 100g 60% je vhodný aj pre novorodencov na pupčok. Ďakujem
-
12. 04. 2021
plienky
Dobry den vedeli by ste mi poradit nejake plienky viete mame syna a už chodi do školky ale ešte ma plienky boli sme u doktora ale povedal že to je ešte normálne má 5 rokov no teraz má v školke pampers active baby6 no ked dojde domov je vždy dosť prečuraný v školke asi dosť pije a tam bi už dieťa mat plenu nemalo takže ho tam prebalia tak 1x za 5-8 hod chcel by som sa opýtať na nejakú vašu skúsenosť s nejakými plienkami ktore by to zvládli napr som počul o pampers pants 6 ale neviem tie active baby 6 su už velkostne už tak na hrane mohla bi biť aj ina značka napr to bambo alebo neviem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Podľa môjho názoru Ilaugen plus nie je liek 1. voľby pri zapareninách. Liek obsahuje dve liečivá, hyaluronát sodný (t.j. sodnú soľ kyseliny hyalurónovej) a striebornú soľ sulfadiazínu. Strieborná soľ sulfadiazínu účinkuje proti baktériám a hubám, napríklad Pseudomonas aeruginosa a Enterobacter pyogenes, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v infekčných ranách a popáleninách. U novorodencov v prvých mesiacoch života je liek kontraindikovaný.
Odporúčam Vám vyskúšať AVENE Cicalfate+ Vysušujúci a obnovujúci sprej 100 ml. Avene Cicalfate+ Vysušujúci a obnovujúci sprej je novou generáciou vysušujúcej a obnovujúcej starostlivosti, ktorá urýchľuje proces obnovy podráždenej pokožky celej rodiny (dojčatá, deti, dospelí) so sklonom k mokvaniu *. Okamžite upokojuje, navracia koži stratený komfort a znižuje riziko množenia baktérií. Jednoducho sa nanáša. Pred nastriekaním očistite oblasť kože, pretrepte a nastriekajte Cicalfate+ Vysušujúci a obnovujúci sprej 2x denne kým neuvidíte zlepšenie.
Alternatívou je použitie IMAZOL krémpasta 30 g. Používa sa na liečbu:plienkového zápalu kože (plienková dermatitída), veľkoplošných mokvajúcich poškodení kože u povrchových dermatomykóz (hubových ochorení kože) a zmiešaných hubovo-bakteriálnych infekcií intertriginóznych oblastí (podpazušie, slabiny, oblasť za ušnicami alebo pod prsníkmi, okolie konečníka). Dermálna pasta sa natiera v tenkej vrstve (najlepšie ráno a večer) po umytí a dôkladnom osušení postihnutých miest. Postihnuté miesta je vhodné nechať nezakryté aspoň 10 minút po použití lieku. Je nutné často meniť oblečenie, ktoré zakrýva postihnuté miesta.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77