Aký vplyv majú cumlíky na detské zúbky?

AKÝ VPLYV MAJÚ CUMLÍKY NA DETSKÉ ZÚBKY?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Používanie cumlíkov u bábätiek je často diskutovanou témou na rôznych internetových portáloch. Kým niektorí rodičia si život s dieťaťom bez cumlíka nevedia predstaviť, iní sa im vyhýbajú. Obávajú sa totiž vplyvu cumlíka na rast zubov, možný predkus či nesprávny skus, poruchy reči či nepríjemnú bolesť čeľuste. Sú tieto ich obavy opodstatnené alebo zbytočné?

 

  • Deti a mamičky
  • Ústa a zuby

4 minúty čítania


Cumlíky a plač Cumlíky a plač

Pokojné deti sa bez cumlíkov veľmi ľahko zaobídu. Môžu však pomôcť detičkám, ktoré sa len veľmi ťažko dajú upokojiť. Prenikavo plačúce dieťa si pevne zovrie cumlík a všetka jeho energia sa sústredí na cicanie, plač pomaly ustupuje až celkom utíchne. Ani sa nenazdáte a vaše dieťatko spí.

Cumlík v ústach chráni aj pred novým záchvatom plaču či predčasným prebudením z dôvodu vyrušenia vonkajšími vplyvmi.

Ak zistíte, že vaše dieťatko cumlík skutočne potrebuje, nezvyknite mu ho podávať, kedykoľvek zaplače. Najskôr zistíte, čo skutočne potrebuje - či ho netrápi hlad, zaparenina z dôvodu plnej niekoľko hodín nevymenenej plienky alebo len  stojí  o prítomnosť svojej mamičky. Cumlík by ste mali použiť až potom, ak žiadny iný dôvod nenájdete.

Ak patríte k rodičom, ktorí nechcú používať cumlík z obáv krivých zubov či možného predkusu, pri ťažko zvládnuteľnom plači skúste dať dieťatku namiesto cumlíka jeho pästičku do úst alebo prsník, dokážu dieťa upokojiť rovnako. 

Vplyv cumlíka na objavovanie vecí Vplyv cumlíka na objavovanie vecí

Od 3. mesiaca sa u dieťatka začína prejavovavť zvedavosť a chuť objavovať a rozpoznávať veci okolo seba. V tomto veku sú najlepšou hračkou ruky. Sú príjemné na dotyk, chutia, hýbu sa a sú vždy k dispozícii. A práve ústa dieťatka sú dôležitou súčasťou pri objavovaní nových vecí, v tomto období dochádza k rozvoju jemnej pohybovej zručnosti. Aj preto nie je vhodné, aby boli pri hre a bádaní obsadené cumlíkom.  Nebráňte svojmu dieťatku dávať predmety a hračky do úst, sústreďte sa skôr na kúpu takých hračiek, ktoré sa ľahko udržiavajú a dajú  sa sterilizovať.

 Ak dieťatko potrebuje cumlík, dávajte mu len na upokojenie a stíšenie pred spaním, pri hre cumlík naozaj  nepotrebuje. 

Vplyv cumlíka na detské zúbky Vplyv cumlíka na detské zúbky

Niektoré mamičky zvyknú podať pred spaním dieťaťu cumlík namočený do cukru alebo medu, poprípade podať fľašu plnú mlieka či osladeného čaju. Takáto forma uspávania je to najhoršie, čo môžete pre dieťa urobiť a preto to nikdy ani neskúšajte. Jej následkom je veľký počet pokazených zúbkov u detí už do troch rokov. Klaďte dôraz na každodennú starostlivosť o detské zúbky a ich pravidelné čistenie.

Ak musíte dať dieťatku pri zaspávaní niečo do úst, mal by to byť iba čistý cumlík alebo fľaša čistej vody. 

Navyše pri veľmi častom a intenzívnom používaní cumlíka u 2-3 ročných detí hrozí nesprávny rast detských zubov, deformácia čeľuste v podobe otvoreného či skríženého zhryzu. Nesprávny zhryz núti dieťa dýchať ústami, čo môže viesť k problémom so spánkom a koncentráciou.

Vplyv cumlíka na vývoj reči Vplyv cumlíka na vývoj reči

Ak dieťa aj po dovŕšení 3 rokoch sa za žiadnych okolností nechce zbaviť svojho cumlíka, hrozí riziko nielen krivých zubov, ale v dôsledku deformácii v ústnej dutine môže dôjsť aj k poruchám reči. Dieťa s cumlíkom v ústach vydáva oveľa menej zvukov a slov ako dieťa bez neho. Príčinou zlej artikulácie je aj nesprávna poloha jazyka, ktorý v plným ústach nemá svoje miesto a vysúva sa viac dopredu až na spodnú peru. Tým sa zhoršuje výslovnosť nielen sykaviek. Aj to je dôvod, prečo je vhodné rozlúčiť sa s cumlíkom čo najskôr.

Čas vhodný na rozlúčku s cumlíkom Čas vhodný na rozlúčku s cumlíkom

Ak bude mať dieťatko 6 mesiacov - až jeden rok, pokúste sa mu cumlík zobrať a viac mu ho nepripomínať. Váš materinský inštinkt Vám napovie, kedy nastane ten správny čas, keď nebude mať problém sa ho zrieknuť. Dôležité je ho hlavne nepremeškať. V staršom veku môže byť naň až tak závislé, že by mu mohlo po odobratí ešte veľmi dlho chýbať a stalo by sa z neho len kôpka nešťastia hľadajúca svoju najlepšiu "hračku". Ak sa Vám to nepodarí do 3 rokov dieťaťa, navyše hrozí aj trvalá deformácia čeľuste a problémy s krivými zúbkami či správnou artikuláciou. Nehovoriac o absolvovaní častých návštev u čeľustného ortopéda a logopéda.

Ak Vám začne dieťatko loziť a batoliť sa, cumlík v jeho ručičkách a následne v puse nie je tou správnou voľbou ani z hygienického hľadiska.

Ak Vášmu dieťatku zoberiete cumlík, nepokúšajte sa mu namiesto neho ponúknuť alternatívnu náhradu vo forme fľaše so sladkým čajom alebo mliečkom, aby ľahšie zaspalo. Je to cesta, ako mu pokazíte prvé zúbky, a to určite nechcete. Takto podávané mlieko môže byť nebezpečné aj z dôvodu prekrmovania a nadmerného priberania dieťaťa, ale je aj hrozba udusenia počas spánku.

Odporúčame Vám skôr  užívať si neobyčajné chvíle spoločného zaspávania s peknou rozprávkou na dobrú noc. Vedzte, že aj Vy si odpočinok určite zaslúžite.

Cumlíky a hrýzatka Starostlivosť o detské zúbky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.