Ako predchádzať zubným kazom

AKO PREDCHÁDZAŤ ZUBNÝM KAZOM

Zubný kaz je ochorenie, ktoré je spôsobené baktériami. Mnoho ľudí stále verí mýtu, že zubný kaz je dedičný. Pravdou je, že je to najrozšírenejšie infekčné ochorenie na svete a zdediť od rodičov sa nedá. Zdediť môžeme len nesprávne hygienické návyky, ktoré často kolujú v rodinách. Hygiena je najdôležitejšia v prevencii vzniku zubného kazu. To, že čistý zub sa nekazí, je vedecky potvrdený a rokmi overený fakt.

 • Ústa a zuby

7 minút čítania


Recept na zubný kaz

Pravidelným a dôsledným odstraňovaním zubného povlaku môžete zabrániť vzniku zubného kazu a iných ochorení v ústnej dutine. Zubný povlak plný baktérií je pevne prilepený na zuboch, plombách, ďasnách, korunkách a protézach. Tvorí sa neustále a nedá sa nijako chemicky rozpustiť ani vypláchnuť vodou. Na to, aby povlak nerozpúšťal sklovinu zuba je potrebné jeho pravidelné mechanické rozrušenie aspoň dvakrát denne. Čistenie zubov iba ráno alebo iba večer je považované za nedostatočné. Naopak, čistiť si zuby viac ako trikrát denne je považované za zbytočné, pri nesprávnej technike čistenia a nesprávnom výbere kefky môže byť dokonca škodlivé.

Ako si správne čistiť zuby? Ako si správne čistiť zuby?

Ak chcete predísť zubným kazom, správna zubná hygiena je kľúčová. Vyčistiť si správne zuby je dôležité, okrem zubných kazov a parodontitíde tak efektívne predchádzate zápachu z úst. Na to, aby ste dotiahli vašu ústnu hygienu k dokonalosti budete potrebovať nasledovné veci.

Správna zubná kefka

Ideálna je mäkká kefka s čo najvyšším počtom vlákien. Mala by mať rovno zastrihnutú hlavičku. Kefka je kľúčová pre správnu hygienu a oplatí sa do nej investovať, pretože mnoho nekvalitných kefiek nedokáže vyčistiť zuby dostatočne. V dnešnej dobe si môžete vybrať zo širokej ponuky zubných kefiek od rôznych výrobcov, mnohé z nich plne spĺňajú najvyššie štandardy.

Na čo si dať pri zubnej kefke pozor?

 • Kefka by nemala byť tvrdá. S tvrdou kefkou možno nadobudnete pocit čistých zubov rýchlejšie, no v konečnom dôsledku s ňou urobíte viac škody ako úžitku. Príliš tvrdá kefka dokáže poraniť ďasná a dokonca pri nesprávnej technike si viete vytvoriť klinové defekty v sklovine. Ak chcete vedieť, aký tlak vyvíjate kefkou na ďasná, skúste si ňou prejsť po chrbte zuba.
 • Kefka by nemala byť riedka. Pokiaľ sa vám zdá kefka príliš riedka, prípadne jej vlákna nie sú v rovnakej dĺžke, tak táto kefka nebude príliš vhodná. Čím viac vlákien sa dotýka povrchu zuba, tým je čistejšie efektívnejšie.
 • Kefku je potrebné meniť každé 3 mesiace. Po 3 mesiacoch má kefka za sebou minimálne 180 umytí zubov, je opotrebovaná a je plná baktérií. Rozmaznávajte svoje zuby a doprajte im novú kefku.

Zubná pasta Zubná pasta

Zubná pasta sama o sebe nečistí zuby, no je to ideálny doplnok, ktorý dokáže zefektívniť čistenie, posilniť sklovinu zuba a celkovo spríjemniť čistenie zubov. Netreba zabúdať, že deti by mali mať detské pasty so zníženým obsahom fluoridov. Pri výbere zubnej pasty je potrebné vziať do úvahy, čo od zubnej pasty očakávate a následne si môžete vybrať zo škály produktov.

Na čo si dať pozor pri zubnej paste?

 • Kúpte si pastu vhodnú pre vás. Pred kúpou zubnej pasty si musíte stanoviť, čo od nej očakávate. Neexistuje univerzálna pasta, ktorá by bola vhodná pre všetkých. Jeden potrebuje pastu na citlivé krčky, druhý chce bieliacu pastu, tretí chce podporiť liečbu parodontitídy. Zvoľte si takú, ktorú potrebujete.
 • Pozor na pasty s vysokou abrazivitou. Internetový trh je plný zubných pást od rôznych výrobcov. Pozor na pasty s vysokou abrazivitou zo zahraničných trhov, vždy si kupujte len pastu, ktorá je schválená a certifikovaná.
 • Pozerajte na obsah fluoridov. Fluoridy v zubnej paste majú svoje opodstatnenie. Pomáhajú obnovovať sklovinu, zvyšujú jej odolnosť a pôsobia antimikrobiálne. Pri používaní pasty bez fluoridov sa oberáte o mnohé ich benefity.

Medzizubná kefka a medzizubná niť Medzizubná kefka a medzizubná niť

Na čo si dať pozor pri medzizubnej kefke?

Ak si stále nečistíte medzizubné priestory, robíte obrovskú chybu. Pri vyčistení zubov len kefkou si vyčistíte len 3 z 5 plôšok zuba, dve plôšky zostávajú skryté v medzizubnom priestore. Práve medzizubné kazy sú najčastejšie kazy u dospelých ľudí. Ako si vybrať správnu medzizubnú kefku a nitku vám pomôže vybrať váš zubný lekár alebo dentálny hygienik.

 • Správna veľkosť. Príliš malá medzizubná kefka nevyčistí medzizubný priestor dostatočne, príliš veľká kefka môže poraniť ďasno. Väčšina ľudí potrebuje minimálne 2 veľkosti medzizubnej kefky. Vaša dentálna hygienička alebo zubný lekár vám radi poradia..
 • Výmena medzizubnej kefky. Pokiaľ má medzizubná kefka pokrivený drôtik alebo jej vypadávajú štetinky, je čas na jej výmenu. Pri každovečernom používaní vydrží medzizubná kefka približne týždeň.

Technika čistenia zubov Technika čistenia zubov

Ak máte všetko potrebné vybavenie, tak je nutné poznať správnu techniku čistenia zubov. Bez správnej techniky si zuby nikdy dokonale nevyčistíte. Ideálne je priložiť kefku medzi zub a ďasno v 45 stupňovom uhle a praktizovať malé krúživé pohyby. U niektorých ľudí môže byť vhodná stieracia technika. Zuby je potrebné umývať si dvakrát denne kefkou a každý večer použiť pomôcky pre medzizubnú hygienu. Pre pokročilých čističov je vhodná technika čistenia zubov so sólo kefkou. Po vyčistení zubov by mal byť povrch zubov hladký ako sklo. Pokiaľ si nie ste istí, či ste si všetky miesta vyčistili správne, tak môžete použiť tablety alebo roztok na zafarbenie zubného povlaku.

Článok pripravila zubná lekárka MDDr. Andrea Hrubá. Je zakladateľkou projektu Zápisník zubárky, ktorý sa venuje starostlivosti o zuby a vysvetľuje problematiku bežnou rečou pacienta.

Zubná hygiena Starostlivosť o detské zúbky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  • Zuby a ústna hygiena
  09. 11. 2020

  Aké sú kompatibilné náhradné hlavice k sonickej zubnej kefke TrueLife SonicBrush UV?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či sú kompatibilné náhradné hlavice s Philips Sonicare ako je tomu u modelu Truelife Sonibrush UV? Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   SonicBrush UV je kompatibilný so všetkými  náhradnými hlavicami Philips Sonicare .

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Zuby a ústna hygiena
  10. 12. 2020

  Čo je vhodné na čistenie prvých zúbkov?

  Dobrý deň,
  prosím Vás o odporučenie zubnej kefky pre čistenie prvých prerezaných zúbkov môjho 9-mesačného bábätka. Čítala som, že je možné použiť jednozväzkové zubné kefky. Ak je táto informácia pravdivá, prosím o odporučenie vhodnej jednozväzkovej zubnej kefky.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prvé zúbky môžete čistiť  bavlnenou navlhčenou handričkou , ktorú si omotáte okolo prsta a krúživými pohybmi zúbok jemne zbavíte plaku . Pomôckou pre detičky po prerezaní prvých zubkov môže byť aj  náprstok NUK Detská zubná pasta + náprstok 1 setu. Po prerezaní prvej stoličky je  vhodné použiť  už detskú zubnú kefku  na prvé zúbky - napr.  ELMEX Detská zubná kefka výučbová 1 kus + 9,4 ml pasta  alebo ELGYDIUM Baby 1 kus .  Pre najmenšie deti je vhodná čo najmenšia hlava kefky a veľmi jemné štetinky.


  Kompletnú ponuku prípravkov a zubných kefiek pre najmenších nájdete tu.  

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.