Ako si správne čistiť zuby

AKO SI SPRÁVNE ČISTIŤ ZUBY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Udržať si zdravý a krásny úsmev nie je len tak. Žiada si to poctivé čistenie, pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieničky, správnu techniku čistenia zubov a dobré vybavenie, ku ktorému patrí poriadna zubná kefka, pasta, medzizubné kefky, dentálna niť, ústna voda a v niektorých prípadoch aj ústna sprcha. V tomto článku vám pomôžeme s výberom správnej zubnej aj medzizubnej kefky.

 • Ústa a zuby

4 minúty čítania


Ako sme na tom


Štatistiky o zubnej hygiene Slovákov hovoria jasne.

 • Viac ako polovica slovenských detí sa dostane k zubárovi s kazom ešte pred dovŕšením 5 rokov, len 43,61 % päťročných detí nemá zubný kaz.
 • Približne polovica Slovákov netuší, že okrem kefky a zubnej pasty by mali mať v kúpeľni ešte medzizubné kefky, dentálne nite a ústne vody.
 • Len 52% Slovákov sa každoročne dostaví na preventívnu prehliadku k zubárovi, z nich 66% musí byť následne ošetrených z dôvodu nového zubného kazu a ďalších problémov so zubami, ďasnami a závesným zubným aparátom. 
 • Viac ako polovica  Slovákov si nevie správne vyčistiť zuby.
 • Drvivá väčšina z nás má vlastnú skúsenosť so zubným kazom.
 • V r. 2019 bolo dentálnymi hygienikmi vykonaných len 577 804 ošetrení.

Ako často čistiť zuby

Zuby by sme si mali čistiť ideálne po každom jedle, čo v bežnom živote väčšinou nie je možné. Keď už ich čistíme "len" dvakrát za deň, malo by to byť poriadne a so všetkou parádou. To znamená, že si na čistenie vyhradíme aspoň 3 minúty, a okrem zubnej kefky a pasty zapojíme aj medzizubné kefky, niť a ústnu vodu, ktorá sa postará o batérie v medzizubných priestoroch.

Akú zubnú kefku vybrať

Pri výbere zubnej kefky je najlepšie ísť zlatou strednou cestou. Príliš tvrdou kefkou si môžete poraniť ďasná a príliš mäkkou kefkou zuby poriadne nevyčistíte. Ideálna je mäkká kefka s čo najvyšším počtom vlákien. Pri výbere sledujte tiež veľkosť čistiace hlavice kefky a voľte radšej tie menšie. S malou kefkou lepšie zacielite na čistené miesto. Pozrite sa napríklad na zubné kefky značky Curaprox, ktoré patria medzi špičku. Jedným z najpopulárnejších je Curaprox CS 5460 Ultra Soft.

Akú medzizubnú kefku vybrať

Pre koho sa hodí medzizubná kefka? Dá sa povedať, že pre každého. Výnimku tvoria ľudia, ktorí majú zuby veľmi tesno pri sebe, a je problematické sa medzi ne dostať. Tu prichádza k slovu ústna sprcha - napr. TRUELIFE AquaFloss Compact ústna sprcha.

Akú veľkosť medzizubnej kefky zvoliť? Pri výbere medzizubných kefky hrá hlavnú úlohu správna veľkosť. Tú vám môže odporučiť váš zubný lekár alebo dentálna hygienička na základe meraní, ale zvládnete to aj sami. Väčšinou nie sú všetky medzizubné priestory rovnako veľké, a navyše sa zubami počas celého života pomaly posúvajú, takže jedna "ideálnu" veľkosť medzizubnej kefky neexistuje. Pre začiatok vyskúšajte rôzne veľkosti a nájdite si tie svoje.

Ako by mala vyzerať správna medzizubná kefka? Ďalším kritériom pre výber medzizubnej kefky je veľkosť štetiniek. S veľkými štetinami sa ďaleko nedostane, a preto siahnite radšej po kefke s menšími štetinkami.

Ku kefkám prihoďte ešte kvalitnú zubnú pastu a ústnu vodu a môžete začať pilovať správnu techniku, s ktorou vám poradí váš stomatológ alebo dentálna hygienička.

Zubná hygienaVšetko pre zuby

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Zuby a ústna hygiena
  10. 12. 2020

  Čo je vhodné na čistenie prvých zúbkov?

  Dobrý deň,
  prosím Vás o odporučenie zubnej kefky pre čistenie prvých prerezaných zúbkov môjho 9-mesačného bábätka. Čítala som, že je možné použiť jednozväzkové zubné kefky. Ak je táto informácia pravdivá, prosím o odporučenie vhodnej jednozväzkovej zubnej kefky.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prvé zúbky môžete čistiť  bavlnenou navlhčenou handričkou , ktorú si omotáte okolo prsta a krúživými pohybmi zúbok jemne zbavíte plaku . Pomôckou pre detičky po prerezaní prvých zubkov môže byť aj  náprstok NUK Detská zubná pasta + náprstok 1 setu. Po prerezaní prvej stoličky je  vhodné použiť  už detskú zubnú kefku  na prvé zúbky - napr.  ELMEX Detská zubná kefka výučbová 1 kus + 9,4 ml pasta  alebo ELGYDIUM Baby 1 kus .  Pre najmenšie deti je vhodná čo najmenšia hlava kefky a veľmi jemné štetinky.


  Kompletnú ponuku prípravkov a zubných kefiek pre najmenších nájdete tu.  

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.