Čo pomáha na zápal ďasien

ČO POMÁHA NA ZÁPAL ĎASIEN

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zápal ďasien, čiže gingivitída, je jedným z najrozšírenejších ochorení dutiny ústnej vôbec. Je bežnou zdravotnou komplikáciou až u 90% populácie. Je spôsobená aktivitou baktérií zubného plaku, ktoré sa bežne vyskytujú na zuboch a ďasnách. Na negatívne pôsobenie baktérií organizmus reaguje bojom v podobe zápalu. Ďasná kvôli nemu sčervenejú, opúchajú a stávajú sa veľmi krehkými a citlivými. Typickým príznakom zápalu je aj krvácanie pri čistení zubov.

 • Ústa a zuby

6 minút čítania


Akútny vs. chronický zápal ďasien Akútny vs. chronický zápal ďasien

Najčastejšou príčinou vzniku zápalu ďasien je nedostatočná zubná hygiena a teda pôsobenie zubného plaku. V prvých dňoch sa zápal spúšťa drobnými mechanickými, či termickými poškodeniami. Ak sa k týmto poraneniam pridá nedostatočná ústna hygiena, vniká v daných miestach akútny zápal. Ten môže byť v krajných prípadoch aj bolestivý. Bakteriálna flóra zubného plaku po dlhšom pôsobení preklenie zápal do jeho chronického stavu. Chronický zápal sa prejavuje zaoblením interdentálnych papíl a podnetovým krvácaním medzizubných priestorov. Vlečúci a neliečený zápal môže prerásť aj v nebezpečnú a nepríjemnú parodontitídu, ktorej liečba býva mnohonásobne náročnejšia a nákladnejšia.

Chronická gingivitída a jej príčiny Chronická gingivitída a jej príčiny

Hromadenie plaku v ústnej dutine a pôsobenie škodlivých baktérií spôsobuje infekciu. Tieto baktérie uvoľňujú toxíny, na ktoré ďasná zodpovedajú obrannou reakciou - zápalom. Ten je ale veľmi často skomplikovaný a podmienený okrem plaku ďalšími rizikovými faktormi ako:

 • diabetus,
 • fajčenie a stres,
 • zubný kameň,
 • hormonálne zmeny (menštruácia, tehotenstvo, puberta),
 • užívanie starších druhov perorálnej antikoncepcie,
 • užívanie kortikoidov a iných špeciálnych liekov,
 • a nedostatok vitamínu C.

Iné príčiny gingivitídy Iné príčiny gingivitídy

Okrem masovo rozšírenej - plakom indukovanej gingivitídy, existujú aj iné ochorenia a komplikácie, ktoré krvácanie a zápal ďasien spôsobujú. Väčšinu z nich sprevádzajú infekcie a komplikácie aj v iných častiach sliznice ústnej dutiny a vyžadujú pomoc aj iných  lekárov a odborníkov, nielen zubných hygienikov a zubných  lekárov.

K ďalším príčinám patria okrem iného:

 • iné bakteriálne infekcie (kvapavka, syfilis),
 • vírusové infekcie (HIV, herpes),
 • kvasinkové infekcie,
 • alergie spôsobené kovmi, ortuťou, plastami, chemikáliami z ústnych vôd a zubných pást,
 • citlivosť a alergia na potraviny.


Ako spoznám že trpím zápalom ďasien? Ako spoznám, že trpím zápalom ďasien?

Gingivitída sa zo začiatku nemusí prejavovať nijako drasticky. Ale už na začiatku by sa jej dôsledky nemali podceňovať. Ak pociťujete sprievodné príznaky zápalu ďasien, neváhajte bezodkladne navštíviť svojho zubára. Zásadnými ukazovateľmi zápalu sú:

 • krvácanie ďasien pri čistení zubov,
 • citlivosť, začervenanie a opuch ďasien,
 • ustupujúce ďasná v oblasti zubných krčkov,
 • neustály zápach z úst (halitóza),
 • a usadzovanie zubného kameňa.


Prvá pomoc pri odhalení gingivitídy Prvá pomoc pri odhalení gingivitídy

Je veľmi dôležité rozpoznať prebiehajúci zápal už v počiatku. Ak by sa jeho liečba odkladala a prejavy prehliadali, môže zápal prejsť hlbšie až do tkaniva parodontu. U dlhodobo trpiacich potom vzniká vysoké riziko parodontitídy, ktorá má nevratné a hlboké následky. Pri prvých príznakoch je dôležité navštíviť svojho lekára, ktorý ľahko zápal rozpozná. Vďaka metóde PBI Indexu (indexu krvácavosti papíl) dokáže odhaliť aj mieru poškodenia ďasien. Ide o bezbolestné meranie krvácavosti pomocou parodontálnej sondy.

Krvácavosť možno znížiť na minimum aj do fázy úplného uzdravenia. Pri pravidelných návštevách lekári na túto možnosť vždy upozorňujú. Spočíva len v pravidelnej a prísne zubnej hygiene so správnou technikou a vhodnými zubnými a medzizubnými kefkami. Neradno prehliadať aj odporúčania k používaniu vhodných zubných pást a ústnych vôd, ktoré znižujú množstvo škodlivých baktérií v ústnej dutine a tak aj pomáhajú k regenerácii ústnej bakteriálnej flóry.

Bohužiaľ mnoho pacientov od starostlivého čistenia odrádza krvácavosť a prvé bolestivé prejavy prísneho dodržiavania ústnej hygieny. Tie ale počas prvých dní správnej starostlivosti odznejú. A pri poctivom dodržiavaní sa už ani nevrátia. Platí preto jednoduchá rovnica - výborná ústna hygiena sa rovná nulovej krvácavosti a nízkeho rizika parodontitídy.


Čo pomáha na zápal ďasien? Čo pomáha na zápal ďasien?

Okrem mechanického odstránenia mikrobiálneho povlaku plaku je možné prebiehajúci zápal ďasien zmierňovať niekoľkými jednoduchými opatreniami:

 • výplachy čajmi (odvar zo šalvie, či kvetu harmančeka), 
 • ošetrenie roztokmi k ústnym výplachom,
 • ošetrenie gélmi s antiseptickým a anestetickým účinkom.

Jednoduchšie je zápalu predchádzať než riešiť jeho následky Jednoduchšie je zápalu predchádzať než riešiť jeho následky

Prevencia je tá najjednoduchšia cesta, ako predchádzať infekcii ďasien. Pravidelná a dôkladná ústna hygiena vás vždy bude stáť menej ako následné liečebné opatrenia, ktoré je nutné podstupovať v prípade parodontitídy. Správnu techniku ​​ a intenzitu čistenia zubov s vami nacvičí vaša dentálna hygienička. K návšteve a prevedeniu profesionálnej ústnej hygieny sa odporúča dochádzať raz za pol roka. Hygienička vám v rámci návštevy odporučí aj aktuálne ideálnu veľkosť medzizubných kefiek a vhodnú tvrdosť a hustotu štetín zubnej kefky. Tí najpoctivejší z vás potom môžu siahnuť aj po zubnej škrabke, ktorá odstráni škodlivé baktérie z povrchu jazyka a vhodnej ústnej vode, ktorá nielen osvieži dych, ale pomáha v bitke s nežiaducimi baktériami.

Ako riešiť ústnu hygienu na cestách, či mimo domova Ako riešiť ústnu hygienu na cestách, či mimo domova

Ľudia sa svojich zubárov často pýtajú, ako majú riešiť ústnu hygienu v práci, či na cestách. Nie je žiadnym tajomstvom, že iné národy po každom jedle bez ústnej hygieny už nedajú ani ranu. V našich krajoch sa k tomuto pravidlu ešte len snažíme dospieť pomocou osvety v zubných ordináciách. Všeobecne sa odporúča po každom jedle vypláchnuť ústnu dutinu aspoň vodou. Ak viete, že sa vám po každom jedle drobné čiastočky potravy zachytávajú aj v medzizubných priestoroch, je vhodné si zuby rovno vyčistiť. Praktickým variantom je v tomto prípade cestovná sada zubných pomôcok, ktorá môže byť vždy po ruke. A tým aj vaša istota sviežeho dychu a zdravých ďasien.

 

Starostlivá zubná hygiena Starostlivosť o ústnu dutinu a zuby

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

HERBADENT Professional bylinný gél na ďasná 25 g

Skladom v e‑shope

7,89 €

HERBADENT Bylinný roztok na ďasná 25 ml

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

9,59 €

CORSODYL 1% zubný gél 50 g

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

11,69 €

TRUELIFE Aquafloss compact ústna sprcha 1 ks

 • Doprava zadarmo
 • Zľava 9 %

Skladom v e‑shope

42,90 € 38,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Zuby a ústna hygiena
  02. 09. 2020

  Je vhodný prípravok Actimaris sensitiv na liečbu zápalu ďasien aj pre tehotné ženy ?

  Dobrý deň, 
  prosím vás chcem sa opýtať som v 30tt a stomatológ mi povedal že mám gingivitidu.
  Môžem užívať sensitiv roztok? A ako ho mám užívať? A koľkokrát do dňa? 
  Ďakujem pekne.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  ActiMaris môžu používať aj tehotné alebo dojčiace matky.Pri výplachu a ošetreniu ústnej dutiny roztokom ActiMaris Sensitiv môžeme vypláchnuť celú ústnu dutinu, príp. vykloktať. Aplikujte zhruba 1–2 polievkové lyžice a nechajte v ústach 30 sekúnd až 1 minútu pôsobiť. Pri kontakte so sliznicou sa ihneď aktivuje singletový kyslík, ktorý rýchlo ničí vírusy, baktérie a plesne. ActiMaris Sensitiv neštípe ani nepáli. Výplachy opakujte aspoň 3x denne, najlepšie po jedle. Frekvencia aplikácie však nie je nijako obmedzená. Pre silnejší účinok kyslíka a morskej soli odporúčame nejesť a nepiť ešte aspoň 15 – 20 minút po aplikácii roztoku.

  Aplikáciu roztoku opakujte podľa potreby až do vymiznutia ťažkostí. Zmiernenie zápalu a ústup ťažkostí by mal byť viditeľný veľmi rýchlo, už po niekoľkých aplikáciách. Pre zosilnenie účinku je potom vhodné priamo na postihnuté miesta naniesť ActiMaris Gél (Wundgel) 20g.

  Ďalším vhodným prípravkom na gingivitídu pre Vás je Florsalmin gtt 50ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Bolesť
  • Zuby a ústna hygiena
  10. 12. 2020

  Je liek Wobenzym vhodný pri zápale ďasní?

  Dobrý deň pomáha wobenzym pri
  zápale ďasna

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Liek Wobenzym nie je liekom 1. voľby pri zápale  ďasien, na to sú vhodnejšie lokálne prípravky, kt. pôsobia v oblasti ďasien. Na ďasná použite HERBADENT Professional bylinný gél na ďasná 25 g. Nanáša sa po vyčistení zubov priamo na ďasná pomocou jemnej zubnej či medzizubn. ej kefky alebo vatovej tyčinky. Bylinný gélový film má dlhotrvajúci ochranný účinok.

  Ústa môžete vyplachovať ústnou vodou  CORSODYL 0,1% sol ora 200ml. Podpornou liečbou je cmúľanie pastiliek STREPSILS Plus 24 tvrdých pastiliek. Každé 2 - 3 hodiny sa má nechať pomaly rozpustiť v ústach 1 pastilka. Maximálna dávka je 8 pastiliek počas 24 hodín. Po aplikácii je vhodné 20 minút nejesť a nepiť.

  Wobenzym môže byť tiež  súčasťou podpornej liečby pri chronických zápalov tele. Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho následky, tlmia chorobné prejavy spôsobené škodlivými imunokomplexami vznikajúcimi v dôsledku protilátkových reakcií. Pri akútnych zápaloch sa užívajú – 3x denne 10 tabliet denne po dobu 2 týždňov, pri chronických a opakujúcich sa zápaloch 3x 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  12. 03. 2021

  Môže sa používať Herbadent roztok aj počas tehotenstva?

  Dobrý deň, 

  Som v 21. tt tehotenstva a mám problémy s krvacanim ďasien. Dentalna hygienicka mi odporučila herbadent gingivalny roztok. Je to vhodne používať aj v tehotenstve ? Čítala som si, že to obsahuje aj kyselinu salicylovu a enthanol. 
  Ďakujem veľmi pekne za odpoved 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kyselina salicylová obsiahnutá v prípravku Herbadent nemá teratogénne účinky. jej aplikácia na obmedzené plochy v 1. a 2. tirmestri sa zdá byť bezpečná. V 3. trimestri tehotenstva nie je jej aplikácia vhodná. Etanol pri lokálnej aplikácii nemal mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu.  Odporúčam Vám vyskúšať aj HIMALAYA Bylinná zubná pasta pre svieži dych 75 ml - je veľmi dobrá na ďasná. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.