Čo je to paradentóza a ako jej predchádzať

ČO JE TO PARADENTÓZA A AKO JEJ PREDCHÁDZAŤ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Paradentóza je veľkým strašiakom zubov, ale aj ich majiteľov. Ide o zápalové ochorenie ďasien aj okolitého aparátu, na ktorom sú zuby zavesené. Nočnou morou všetkých postihnutých parodontitídou je posledné štádium tohto chronického ochorenia - samotného vypadávania zubov. Ako vyzerá taký zápal ďasien, ako mu predchádzať a je pravda to, čo hovoria mnohí zubní lekári, že: "Čistá ústna dutina znamená zdravé ďasná a zuby?"

  • Ústa a zuby

4 minúty čítania


Ako vyzerá zápal parodontu a ďasien Ako vyzerá zápal parodontu a ďasien

Keď sa na svoje zuby aj ďasná pozriete každé ráno pri rannej hygiene, ani by vás nenapadlo, že by sa parodontitída mohla týkať aj vás? Asi vás sklameme. Pretože až 90% populácie má k tomuto ochoreniu minimálne našliapnuté, vďaka ľahkej forme zápalu ďasien tzv. gingivitíde. Jej príznaky totiž nemusia byť tak výrazné a preto je pri zbežnom pohľade do zrkadla nemusíte ani zaznamenať. Ak chodíte na pravidelné ošetrenie dentálnym hygienistom, o tomto nepatrnom zápale by vás iste upozornil. Preto neváhajte a radšej vyrazte do ordinácie odborníka. A nemusíte sa hneď hroziť straty zubov, začínajúci zápal ďasien je vratná záležitosť, treba ale včas zakročiť.

Typické príznaky paradentózy

  • zapálené, boľavé a opuchnuté ďasná,
  • väčšia citlivosť ďasien a krvácavosť nielen pri čistení zubov,
  • tŕpnutie, brnenie, tlak zubov pri hryzení tvrdého jedla,
  • kumulácia zubného kameňa okolo ďasien na zuboch,
  • ustupovanie ďasien a obnažovanie krčkov,
  • vznik parodontálnych chobotov,
  • postupné vykývanie až vypadnutie zubov.

Čo spôsobuje parodontitídu? Čo spôsobuje parodontitídu?

Už sme to vlastne spomenuli. Parodontitídu naozaj spôsobuje zanedbaná ústna hygiena. Naše ústa sú totiž bezpečným domovom pre mnoho baktérií. Ako tých prospešných, tak tých zlých. Ak si dostatočne zuby nečistíme, získavajú prevahu tie škodlivé. Profitujú vďaka zvyškom potravy a množia sa na zuboch, v medzizubnom priestore ale aj na ďasnách. Vytvárajú zubný plak, ktorý sa postupne mení na zubný kameň a pomaly takto pracujú na zväčšovanie zápalu. Ďasná postupne ustupujú a dávajú tak možnosť okolitým podmienkam v ústach, aby zmenšovali množstvo kostného tkaniva na zubných krčkoch.

Ak sa postupujúci zápal nerieši, vytvárajú sa aj tzv. parodontálne choboty. Každý zub má v tejto fáze svoj chobot (kapsu), v ktorej sa hromadia baktérie, odumreté bunky, zubný kameň a toxíny. To spoločne s ústupom kosti spôsobí kývanie a následné vypadnutie zuba. Nezanedbateľnými faktormi, ktoré spôsobujú zápal ďasien a okolia sú aj fajčenie a dedičnosť.

Liečba a prevencia parodontitídy Liečba a prevencia parodontitídy

Liečba parodontitídy sa odvíja od stupňa rozvinutie jej závažnosti. U menej závažných a prvotných príznakov postačí pravidelné a dôkladné čistenie zubov a ústnej dutiny a návšteva odborníka. Zubný lekár či dentálny hygienik vám v tejto fáze odstráni prebytočný povlak a zubný kameň. Keď vám odborne zuby vyčistí, vaše odhalené zubné korene budú razom bez nečistôt a ďasná sa začnú samy ozdravovať. So správnym a pravidelným čistením sa postaráte nielen o gingivitídu, ale začne sa lepšiť aj zápach z úst, ktorý je so zápalmi v ústnej dutine primárne spätý. Horšou správou je, že toto ochorenie v ťažkom štádiu už nijako výrazne liečiť nejde. Pretože úbytok kosti zuba už ani lekár nezachráni. V najhorších prípadoch je nutné zakročiť chirurgicky.

Čo pri liečbe obmedzte na minimum

  • fajčenie,
  • stravu bohatú na cukry,
  • a alkohol.

Zdravé ďasná nekrvácajú Zdravé ďasná nekrvácajú

Ak pocítite niektorý z príznakov zápalu ďasien vrátane krvácania pri čistení zubov, neváhajte navštíviť svojho stomatológa. Iste vám odporučí absolvovanie dentálnej hygieny s odstránením zubného kameňa. A poradí vám, akou technikou zuby správne čistiť. Dobrým znamením  preliečenia parodontitídy je, ak vám ďasná pomaly prestávajú krvácať. To ale neplatí u fajčiarov, tí väčšinou žijú v nevedomosti, pretože kvôli fajčeniu im ďasná krvácať vôbec nemusia.

Využite všetky prostriedky na odvrátenie zápalu Využite všetky prostriedky na odvrátenie zápalu

Plnohodnotné čistenie ústnej dutiny je základným predpokladom, ako zvrátiť zhoršujúci sa zápal ďasien a parodontu. Ak zdĺhavému státiu pri čistení zubov neholdujete, uľahčite si prácu s elektrickými kefkami. Nezabudnite sa svojho lekára opýtať aká tvrdosť a hustota štetín zubnej kefkyje pre starostlivosť o vaše zuby tá najvhodnejšia. Určite s ním konzultujte aj hrúbku medzizubnej kefky a použitie medzizubnej nite na čistenie priestorov medzi prednými rezákmi. Pre perfektný výsledok a pocit v ústnej dutine siahnite aj po ústnej vode a špeciálnej škrabke na jazyk, ktorá šetrne dočistí povlak vášho jazyka.

Vybrať zubnú kefku Pasty k prevencii parodontitídy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CORSODYL 0,1% roztok 200 ml

Skladom v e‑shope

4,99 €

HERBADENT Original bylinná zubná pasta 100 g

Skladom v e‑shope

6,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Otázka na produkt
    • Zuby a ústna hygiena
    02. 09. 2020

    Je vhodný prípravok Actimaris sensitiv na liečbu zápalu ďasien aj pre tehotné ženy ?

    Dobrý deň, 
    prosím vás chcem sa opýtať som v 30tt a stomatológ mi povedal že mám gingivitidu.
    Môžem užívať sensitiv roztok? A ako ho mám užívať? A koľkokrát do dňa? 
    Ďakujem pekne.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    ActiMaris môžu používať aj tehotné alebo dojčiace matky.Pri výplachu a ošetreniu ústnej dutiny roztokom ActiMaris Sensitiv môžeme vypláchnuť celú ústnu dutinu, príp. vykloktať. Aplikujte zhruba 1–2 polievkové lyžice a nechajte v ústach 30 sekúnd až 1 minútu pôsobiť. Pri kontakte so sliznicou sa ihneď aktivuje singletový kyslík, ktorý rýchlo ničí vírusy, baktérie a plesne. ActiMaris Sensitiv neštípe ani nepáli. Výplachy opakujte aspoň 3x denne, najlepšie po jedle. Frekvencia aplikácie však nie je nijako obmedzená. Pre silnejší účinok kyslíka a morskej soli odporúčame nejesť a nepiť ešte aspoň 15 – 20 minút po aplikácii roztoku.

    Aplikáciu roztoku opakujte podľa potreby až do vymiznutia ťažkostí. Zmiernenie zápalu a ústup ťažkostí by mal byť viditeľný veľmi rýchlo, už po niekoľkých aplikáciách. Pre zosilnenie účinku je potom vhodné priamo na postihnuté miesta naniesť ActiMaris Gél (Wundgel) 20g.

    Ďalším vhodným prípravkom na gingivitídu pre Vás je Florsalmin gtt 50ml

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Zuby a ústna hygiena
    16. 10. 2020

    Ktoré prípravky sú vhodné na liečbu paradentózy?

    Dobrý deň,
    vedeli by ste mi prosím poradiť niečo na paradentózu?
    Pre bolesti mi môj zubár musel vytrhnúť zdravý zub, niektoré ďalšie mám tiež vykývané. Nechcela by som skončiť na protéze. Chcela by som zachrániť aspoň čo sa dá.
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Doporučujem Vám potrieť ďasná gélom CORSODYL 1% GÉL gel dnt 1x50g .Gél sa nanesie na navlhčenú zubnú kefku očistenú od zvyškov zubnej pasty. Zuby sa čistia aspoň 1 minútu. Všetok prebytočný gél sa má vypľuť. Po použití gélu sa ústa nemajú vyplachovať. Gél sa má používať 1x alebo 2x denne.   

     

    Na čistenie zubov používajte zubnú pastu HERBADENT Original bylinná zubná pasta 100 g. Obsahuje klinicky overený extrakt z unikátnej kombinácie siedmych liečivých bylín a napomáha boju proti zápalu ďasien, krvácaniu a paradentóze. Po dôkladnom vyčistení zubov môžete použiť ústnu vodu HERBADENT Bylinná ústna voda 250ml

    Ústa dôkladné niekoľkokrát vypláchnite a vodu vypľujte. Pre maximálny účinok výplachu sa odporúča po dobu pol hodiny nejesť a nepiť.

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    • Zuby a ústna hygiena
    10. 12. 2020

    Je liek Wobenzym vhodný pri zápale ďasní?

    Dobrý deň pomáha wobenzym pri
    zápale ďasna

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Liek Wobenzym nie je liekom 1. voľby pri zápale  ďasien, na to sú vhodnejšie lokálne prípravky, kt. pôsobia v oblasti ďasien. Na ďasná použite HERBADENT Professional bylinný gél na ďasná 25 g. Nanáša sa po vyčistení zubov priamo na ďasná pomocou jemnej zubnej či medzizubn. ej kefky alebo vatovej tyčinky. Bylinný gélový film má dlhotrvajúci ochranný účinok.

    Ústa môžete vyplachovať ústnou vodou  CORSODYL 0,1% sol ora 200ml. Podpornou liečbou je cmúľanie pastiliek STREPSILS Plus 24 tvrdých pastiliek. Každé 2 - 3 hodiny sa má nechať pomaly rozpustiť v ústach 1 pastilka. Maximálna dávka je 8 pastiliek počas 24 hodín. Po aplikácii je vhodné 20 minút nejesť a nepiť.

    Wobenzym môže byť tiež  súčasťou podpornej liečby pri chronických zápalov tele. Urýchľujú priebeh zápalu a zmierňujú jeho následky, tlmia chorobné prejavy spôsobené škodlivými imunokomplexami vznikajúcimi v dôsledku protilátkových reakcií. Pri akútnych zápaloch sa užívajú – 3x denne 10 tabliet denne po dobu 2 týždňov, pri chronických a opakujúcich sa zápaloch 3x 5 tabliet denne po dobu 3 - 4 týždňov.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.