Čo na bolesť zubov? Príčiny bolesti a liečba

ČO NA BOLESŤ ZUBOV? PRÍČINY BOLESTI A LIEČBA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Problémy so zubami stretávajú človeka od malička. Už malé bábätká majú pri prerezávaní prvých zúbkov zlé spanie, v období dospievania sa teenegeri pasujú so strojčekom a dospelí sa všemožne snažia zachovať si žiarivo biele a zdravé zuby. Pre každého je bolesť zubov veľmi nepríjemná : niekto potrebuje lieky proti bolesti, iný správnu zubnú pastu s kefkou a pre ďalšieho je riešením jedine zásah zubára. Čo na bolesť zubov zaberá a aká je najspoľahlivejšia prevencia bolesti zubov?

 • Ústa a zuby

10 minút čítania


Zuby nám slúžia na hryzenie jedla na menšie, stráviteľné kúsky. V ústach máme 8 rezákov, 4 očné zuby, 8 črenových zubov a 12 stoličiek. Každý zub sa skladá z troch častí : koreň, krčok a korunka. V kosti je ukrytý koreň zuba, v prípade stoličiek sú dokonca až tri. Pod ďasnami je kŕčok zuba a nad ním je viditeľná a funkčná časť, korunka. Korunka je zvonku pokrytá sklovinou, najtvrdším materiálom v ľudskom tele. Obsahuje minerály a po poškodení nemá schopnosť sa sama opravovať.

Pod sklovinou je zubovina, žlto biela hmota podobná kosti. Vnútri zuba je dreňová dutina so zubnou dreňou. Do zubnej drene prenikajú z koreňov drobné cievy a nervy, ktoré ju vyživujú a zároveň spôsobujú citlivosť zubov.

Detské zúbky Detské zúbky

Deťom sa začnú prerezávať prvé dolné zúbky okolo šiesteho mesiaca a s tým začne kolotoč starostí. Potom postupne rastú ďalšie a ďalšie mliečne zúbky a zastaví sa pri počte 20 zubov. To je okolo tretieho roku života. Medzi piatym a siedmym rokom začnú vypadávať a postupne ich nahradí  trvalý chrup.

Čo na bolesť pri prerezávaní zubov?

Proces, kedy bábätku rastú korene mliečnych zúbkov a korunky sa prerezávajú cez ďasno, je nočnou morou pre všetkých rodičov a trápi sa aj bábätko samotné. Zle spí, je nepokojné, bolia ho opuchnuté ďasná, môže mať hnačku a dokonca aj horúčku. Všetky príznaky odznejú až vo chvíli, keď sa zúbky prerežú.

Na zmiernenie prejavov a upokojenie bábätka sa vám budú hodiť tieto potreby :

 • sirup na bolesť a horúčku s účinnou látkou ibuprofén alebo paracetamol (Viac sa dozviete v článku "Ako zraziť horúčku u detí"),
 • hryzátko naplnené špeciálnym gélom, ktorý možno chladiť a navyše skvele padne do malej detskej ručičky,
 • ak ste naklonení homeopatickej liečbe, poslúži liek Camilia na viacero ťažkostí pri raste detských zubkov,
 • gél na detské ďasná s hojivým účinkom, ideálne s masážnym aplikátorom.

Boľavé zuby v dospelosti Boľavé zuby v dospelosti

Aj v dospelosti vás bolesť zubov môže vyradiť z bežného života. Za bolesťou zubov sa skrýva hneď niekoľko príčin a väčšina z nich si vyžaduje návštevu zubára. Čím dlhšie návštevu zubára odkladáte, tým bolestivejšie a nákladnejšie ošetrenie môže byť. Niekedy ale čakáte dlhé týždne, než vám zubár dá voľný termín. Počas čakania si od trápenia uľavíte niektorým z liekov proti bolesti zubov.

Pozrite sa s nami na najčastejšie príčiny bolestí zubov.

Zubný kaz

Narušenie zubnej skloviny zubným kazom spôsobujú baktérie v ústnej dutine, ktoré sa živia hlavne jednoduchými cukrami. Rozkladajú ich na kyseliny a tie odvápňujú zubnú sklovinu. Najskôr sa zubný kaz prejaví citlivosťou zubov, zlým dychom, bolesťou zuba na skus a neskôr aj silnou bolesťou zuba.

Citlivé zuby

Pri citlivých zuboch vám spôsobuje bolesť zubov studená voda, teplý čaj, sladké alebo kyslé jedlo. Bolesť je dokonca niekedy tak intenzívna, že sa niektorým jedlám časom začnete aj vyhýbať. Mať citlivé zuby nie je normálne a dôvodom je odhalený dentín kvôli ustupujúcim ďasnám alebo opotrebovanej zubnej sklovine.

Rast osmičiek

Osmičkám sa hovoria zuby múdrosti, pretože rastú okolo 20. roku. V minulosti sme ich potrebovali, dnes sú nám ale skôr na obtiaž. Kvôli zmenšujúcej sa čeľuste navyše nemajú dostatok priestoru pre rast a niektoré sa ani neprerežú cez ďasno. Aby ste predišli komplikáciam a bolesti osmičiek, rada znie : osmičky musia von. Niekedy bolia pri raste a niekedy o nich ani neviete. Zuby vzadu sa tiež zle čistia a ich prítomnosť vám pripomenie až bolesť osmičky.

Zápal zuba

Neliečený zubný kaz postupom času prerastie až do neznesiteľnej bolesti zuba. Baktérie preniknú z povrchu zuba do jeho stredu a spôsobia zápal zubnej drene. Ak bolesť iba tlmíte liekmi na bolesť zubov, dôjde časom k odumretiu zubu. Mŕtvy zub už nebolí, ale baktérie zostávajú v koreňovom systéme a spôsobujú ďalší zápal v okolí koreňa zuba, laicky zvaný vačok.

Dočasne pomôžu protizápalové lieky na zuby, ale návštevu zubára neradno odkladať. Jediným spoľahlivým spôsobom, ako odstrániť vačok u zuba, nie sú antibiotiká ani lieky na bolesť. Je to otvorenie a vyčistenie kanálikov, v najhoršom prípade vytrhnutie zuba. Inak sa ťažkosti môžu opakovať.

Ako na bolesť zubov Ako na bolesť zubov

Ak bolesť zuba príde náhle a k zubárovi sa dostanete až o niekoľko dní, siahnite po niektorom z voľnopredajných liekov na bolesť. Myslíte na to, že lieky proti zápalu zubov iba tlmia bolesť a zápal, ale neodstránia príčinu bolesti, teda zubný kaz a baktérie. Odborníci sa zhodujú, že to, čo je najlepšie na bolesť zuba, je návšteva stomatológa. Bohužiaľ, niekedy to končí antibiotikami na zuby alebo dokonca vytrhnutím zuba.

Lieky proti akútnej bolesti zubov obsahujú tieto účinné látky :

 • Ibuprofén (Ibalgin,  Brufen, Nurofen, Apo-Ibuprofen) - pokiaľ zvolíte liekovú formu "rapid", táto osvedčená klasika prinesie ešte rýchlejšiu úľavu od bolesti oproti klasickej tablete.
 • Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax) - vhodná je kombinácia s kofeínom v jednej tablete pre zosilnenie účinku proti bolesti, čo nie je priamo ideálna kombinácia na bolesť zubov v noci. V kombinácii s látkou guajfenezín pôsobí aj na emočnú stránku bolesti.
 • Propyfenazón (Valetol) - v kombinácii s paracetamolom poskytuje ešte silnejšiu úľavu od bolesti.
 • Diclofenac (Voltaren, Dicuno, Diclofenac Al) - lieky na slabé až stredne silné bolesti s protizápalovým účinkom.
 • Naproxen (Nalgesin S) - liek proti bolesti pôsobí 8 - 12 hodín, je vhodný pri bolesti zubov v noci.

Ako zmierniť bolesť zubov za pomoci prírody?

Ak dávate prednosť prírodnej ceste, aj pre vás máme riešenie. Pri ústnej hygiene použite prípravky  s obsahom harmančeka, šalvie a klinčekov. Žuvaním klinčekov si uľavovali naše babičky, dnes je komfortnejšie použitie klinčekovej silice.

Bolesť zubov v tehotenstve Bolesť zubov v tehotenstve

Medzi ženami koluje mýtus, že vyvíjajúce sa bábätko odoberá matke vápnik zo zubov a kostí. Pravdou je, že tehotné ženy sú naozaj náchylnejšie na tvorbu zubného kazu, ale dôvody sú celkom iné.

Aj cez všetky snahy môžu zuby začať bolieť. Pri bolesti v dutine ústnej je v tehotenstve bezpečný liek s účinnou látkou paracetamol (Panadol, Paralen, Paramax), pomôcť môže tiež klinček a studený obklad.

Prevencia bolesti zubov Prevencia bolesti zubov

To najlepšie, čo môžete pre svoje zuby robiť, je čistiť a starať sa o ne s kvalitnými prípravkami pre zubnú hygienu. Pri pravidelnom a poctivom čistení  s pomôckami na ústnu hygienu dosiahnete žiarivého úsmevu, zdravých ďasien a čistejších zubov. Ktoré pomôcky sú nepostrádateľné?

Manuálna zubná kefka

Základnou pomôckou pre odstránenie zubného povlaku je kefka. Okrem správnej techniky je dôležitá aj správna voľba kefky. Ideálne je skôr mäkšia až stredne tvrdá kefka, ktorá neporaní ďasná a zároveň šetrne odstráni zubný povlak z celého povrchu zuba. Zubnú kefku nezabudnite meniť po 3 mesiacoch používania alebo po každom prechladnutí.

Zubná pasta

Aj keď si zubnú hygienu bez pasty neviete predstaviť, je to práve zubná kefka, ktorá hrá pri čistení kľúčovú úlohu. Zubný povlak je totiž potrebné manuálne odstrániť. Na čo sú teda dobré zubné pasty? Vďaka správne zvolenej zubnej paste sa zbavíte problému v ústnej dutine oveľa skôr:

 • osviežuje dych,
 • fluoriduje zubnú sklovinu,
 • pomáha zabraňovať usadzovaniu zubného povlaku,
 • jemne vybieli zašlú farbu zubov,
 • pomáha pri precitlivenosti zubov na teplé a studené podnety,
 • rieši problémy s ďasnami. 

Medzizubné kefky a zubné nite

Aj tá  najlepšia zubná kefka sa ťažko dostane do medzizubných priestorov a práve tu sa môžu skrývať drobné zvyšky jedla, baktérie a zubný povlak. Veľkosť medzizubných kefiek voľte podľa veľkosti medzizubných priestorov. Pokiaľ s používaním medzizubných kefiek začínate, zverte sa do rúk dentálneho hygienika alebo zubára. Zmeria vám veľkosť medzizubných priestorov a ukáže správnu techniku ​​čistenia. Do tých najmenších medzier sa dostanú medzizubné nite.

Ústne vody

K perfektnému pocitu čistých zubov a sviežeho dychu používajte ústne vody, roztok či spreje. Nielen že dokončí celý proces dentálnej hygieny, ale zároveň pôsobí proti tvorbe zubného povlaku, obmedzuje rast baktérií a pomáha v boji proti paradentóze alebo pri zápale v ústnej dutine. Niektoré ústne vody s prírodným zložením možno použiť aj na kloktanie. Záleží už len na vás, aké zloženie ústnej vody si vyberiete.

Elektrické a sonické kefky, ústne sprchy

V súčasnej dobe sú elektrické zubné kefky veľmi obľúbené. Podľa pohybu hlavice sa delia na sonické zubné kefky s vysokofrekvenčným kmitavým pohybom hore a dole a rotačné, ktorých hlavice rotujú striedavo v oboch smeroch. Elektrická kefka celú drinu pri čistení zubov odvedie za vás. Navyše si môžete vyberať z funkcií čistenia, leštenia alebo bielenia zubov. Sú vybavené tlakovým senzorom a niektoré modely sa dajú spojiť s chytrým telefónom. Ústna sprcha perfektne dočistí medzizubné priestory pomocou miliónov mikrobubliniek. Oproti medzizubnom kefkám a nitiam je výsledok precíznejší, pretože čistia aj tie najskrytejšie miesta v ústnej dutine.

5 dôvodov, prečo chodiť na preventívne prehliadky 5 dôvodov, prečo chodiť na preventívne prehliadky

Nájdite si tiež čas na pravidelnú preventívnu prehliadku u zubára aj napriek tomu, že nepociťujete zatiaľ žiadne problémy so zubami. Skontroluje stav zubov a upozorní vás na prípadné problémy, ktoré by bolo potrebné vyriešiť. Možno práve vy patríte k ľuďom, ktorí majú zo zubárskeho kresla hrôzu a strach vám nedovolí odhodlať sa. Možno za to môže negatívna skúsenosť z minulosti. Strach a odkladanie návštevy ordinácie ale váš stav chrupu môžu ešte zhoršiť. 

Prečo chodiť na preventívne prehliadky, aj keď vás nič nebolí:

 1. V zubných ordináciách, ktoré majú zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, máte nárok na preventívnu prehliadku zadarmo.
 2. V prvých štádiách zubného kazu alebo ochorenia ďasien zatiaľ nepociťujete žiadne príznaky, ale zubár ich vie už v počiatku rozpoznať.
 3. Liečba počiatočných štádií je menej bolestivá.
 4. Ošetrenie pri pokročilom zápale alebo zubnom kaze je finančne viac náročné.
 5. Nájsť dobrého zubára, ktorý navyše prijíma pacientov kedykoľvek, je v dnešnej dobe veľký problém. Čakať na ošetrenie niekoľko týždňov s boľavým zubom nie je nič príjemné.

Na preventívne prehliadky k zubárovi naučte chodiť tiež svoje deti. Buďte im príkladom a ukážte im, že nemusia mať zo zubára vôbec strach.

Zubná hygienaBolesť zubov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  • Zuby a ústna hygiena
  09. 11. 2020

  Aké sú kompatibilné náhradné hlavice k sonickej zubnej kefke TrueLife SonicBrush UV?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či sú kompatibilné náhradné hlavice s Philips Sonicare ako je tomu u modelu Truelife Sonibrush UV? Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   SonicBrush UV je kompatibilný so všetkými  náhradnými hlavicami Philips Sonicare .

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Zuby a ústna hygiena
  10. 12. 2020

  Čo je vhodné na čistenie prvých zúbkov?

  Dobrý deň,
  prosím Vás o odporučenie zubnej kefky pre čistenie prvých prerezaných zúbkov môjho 9-mesačného bábätka. Čítala som, že je možné použiť jednozväzkové zubné kefky. Ak je táto informácia pravdivá, prosím o odporučenie vhodnej jednozväzkovej zubnej kefky.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prvé zúbky môžete čistiť  bavlnenou navlhčenou handričkou , ktorú si omotáte okolo prsta a krúživými pohybmi zúbok jemne zbavíte plaku . Pomôckou pre detičky po prerezaní prvých zubkov môže byť aj  náprstok NUK Detská zubná pasta + náprstok 1 setu. Po prerezaní prvej stoličky je  vhodné použiť  už detskú zubnú kefku  na prvé zúbky - napr.  ELMEX Detská zubná kefka výučbová 1 kus + 9,4 ml pasta  alebo ELGYDIUM Baby 1 kus .  Pre najmenšie deti je vhodná čo najmenšia hlava kefky a veľmi jemné štetinky.


  Kompletnú ponuku prípravkov a zubných kefiek pre najmenších nájdete tu.  

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  08. 01. 2021

  Aká je ústna voda vhodná pre liečeného alkoholika?

  Je táto ústna voda vhodná pre liečeného alkoholika? Nepijem vyše roka. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  HERBADENT ORIGINAL bylinná ústní voda 400ml  je vznikajúca ústna voda, obsahuje  kombináciu 7 liečivých bylín. Účinne a šetrne ničí škodlivé baktérie, ale zároveň vďaka svojmu prírodnému zloženiu zachováva prirodzenú rovnováhu ústnej mikroflóry.  Vzhĺadom na to, že obsahuje extrakty bylín, je v nej prítomný aj alkohol.  Ústna voda je určená len na výplach, neprehĺta sa. Ak by používanie ústnej vody s alkoholom bolo pre Vás potenciálnym rizikom, radšej siahnite po ústnych vodách bez alkoholu. V našej internetovej lekárni ponúkame bez alkoholu napr LISTERINE Advanced White ústna voda 500 ml, LISTERINE Total care zero mild taste 500 mlLISTERINE Nightly reset ústna voda 400 ml , LISTERINE Green tea ústna voda 500 ml.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.