Ako sa zbaviť zápachu z úst

AKO SA ZBAVIŤ ZÁPACHU Z ÚST

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Zápach z úst je nepríjemný pre všetkých, ktorí o ňom vedia. Predstavte si ten pocit, keď zistíte, že sa vás tento problém týka. Veľakrát o tom človek, ktorý týmto spoločensky nevyhovujúcim stavom dychu trpí, totiž ani nevie. Rovnako nekomfortné je byť aj v postavení, kedy na zlý dych chcete upozorniť. Už len preto, že by ste sami v takejto situácii byť nechceli. Alebo sa za tento stav cítite zodpovední - napríklad u svojich detí. Ako teda celú problematiku napraviť a zbaviť sa zápachu z úst a pritom sa vyhnúť spoločenskému faux pas?

 • Ústa a zuby

5 minút čítania


V situáciách, kedy hovoríte s človekom s takým problémom je pár typických reakcií, kedy vás jednoducho reč tela donúti sa zamyslieť nad tým, čo je v neporiadku. Ľudia od vás odvracajú zrak. Často skláňajú hlavu - robia , že majú niečo neodbytného na práci so svojimi nechtami, či s perom, čo majú práve v ruke. Sú nervózni a chcú celý rozhovor ukončiť čo najskôr. Niektorí si dajú aj ruku pred tvár. To sú jasné signály, ktoré by ste u dobrých priateľov nečakali. Lenže oni sa vám to naozaj boja povedať. Ranili by vás a preto to radšej ignorujú. Lenže za zápachom z úst môže stať ešte väčší problém ako spoločensky neprijateľný - ten zdravotný.

Náhoda alebo halitóza? Náhoda alebo halitóza?

Ruku na srdce, kto z vás si nedá rád hrianku s tatárskym biftekom poriadne potretú cesnakom a posýpanú cibuľou? Alebo si nedopraje korenené jedlo či kvapku alkoholu? A čo potom olomoucké syrečky! To všetko sú pochutiny, ktoré vám dokážu urobiť v ústach poriadnu neplechu. A nielen tieto. V týchto prípadoch je výraznejší dych očakávaný, ale nie vždy akceptovaný. Predvídajte takéto situácie a po každom takomto jedle siahnite po ústnom spreji, či po žuvačke. Uľavíte sebe aj ostatným.

Ale v čom je teda kameň úrazu, keď nie v jedle? Pokiaľ zápach nemizne a mnohokrát sa ho nezbavíte aj po vyčistení zubov - spôsobuje ho zdravotný problém, alebo jeden z vašich urputných zlozvykov. Ak je zápach chronický a spôsobuje ho iné zdravotné komplikácie nazývame ho halitóza. Zbaviť sa jej ale nie je taký oriešok, ako sa zdá. Obráťte sa na svojho zubného lekára a ten vám rád poradí a pošle vás za odborníkom, ktorý s vami príčinu odhalí. A pomôže vám ju riešiť.

10 najčastejších príčin zápachu z úst 10 najčastejších príčin zápachu z úst

V chronickom probléme zápachu úst hrajú veľkú úlohu rôzne zdravotné komplikácie, či zlozvyky, u ktorých by sme to napríklad vôbec nečakali. Ukážeme si na desať najväčších vinníkov halitózy:

 • zlé čistenie zubov a zubný kaz,
 • zápal v ústach či iné ochorenie ďasien,
 • držanie drastických diét,
 • užívanie niektorých liekov (napr. na depresiu, alergiu, či vysoký krvný tlak),
 • nedostatok vlhkosti v ústach a nedostatočný pitný režim,
 • zápal horných, alebo dolných dýchacích ciest,
 • zhoršená funkcia pečene a obličiek,
 • žalúdočné vredy a refluxná choroba,
 • fajčenie či žuvanie tabaku,
 • cukrovka,
 • a možné dedičné dispozície - dysbalancia mikrobiálnej flóry v ústach.

Ako predísť zápachu z úst? Ako predísť zápachu z úst?

Až 80% príčin halitózy, ktoré by ste hľadali v ústach sa skrýva v jedinom zubnom kaze. Aj jeden kaz spôsobuje neustávajúci zápach, ktorého sa nezbavíte ani jednorázovo starostlivou ústnou hygienou. Ďalšími faktormi sú zápal ďasien, iná sepsa kdekoľvek v ústnej dutine, prasklina v zubnej výplni, kde sa hromadia drobné čiastočky jedla a teda aj škodlivé anaeróbne baktérie. A v neposlednom rade nedôsledne vyčistená zubná náhrada. Sčítané a podčiarknuté, zlou a nedôslednou ústnou hygienou si spôsobíte paseku v ústach, ktorú chtiac nechtiac zavŕši aj nepríjemný zápach. Ako si teda čistiť zuby a starať o ústnu dutinu aby ste mu predišli?

 • Dôsledne si čistite zuby 2 × denne aspoň 3 minúty.
 • Používajte zubné pasty s propolisom či inou antibakteriálnou zložkou.
 • Vyberte spoločne s lekárom vhodnú kefku, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
 • Ak vás čistenie veľa nebaví - vyberte si jednu z elektrických zubných kefiek, ktorá väčšinu práce urobí za vás.
 • Používajte medzizubné kefky v správnych veľkostiach.
 • Pre zle dostupné medzizubné priestory zvoľte zubnú niť. Jemnejšie voskovanú, či nevoskovanú.
 • Pre kompletné vyčistenie ústnej dutiny šetrne odstráňte nežiadúce baktérie z jazyka gumovou škrabkou.
 • Nezabúdajte na používanie ústnej vody. Pre citlivejšie ďasná zvoľte jej bylinné alternatívy.
 • Dôkladnou starostlivosťou o zubnú náhradu prispejete nielen jej životnosti ale aj svojmu sebavedomiu.
 • Raz za pol roka choďte na odborné čistenie zubov k dentálnej hygieničke, ktorá vám poradí, ako s aktuálnym stavom ústnej dutiny ďalej pracovať.

Poraďte si s ústnou hygienou aj počas dňa

Po každom jedle si ústnu dutinu aspoň vypláchnite vodou. Iste vám nemusíme dlho vysvetľovať, že po každom kontakte s jedlom vám jeho drobné čiastočky zostávajú na zuboch a dávajú tak opäť šancu hnilobným baktériám, ktoré sa dajú rovno do ich rozkladania. Keď budete veľmi odhodlaní a dôslední - po každom jedle siahnete po príručnej sade na  čistenie zubov. Ak sa pristihnete pri aromatickom jedle je dobré mať po ruke sprej pre osvieženie dychu, žuvačky, mentolové dražé či mentolky.

Kedy sa obrátiť na prírodu Kedy sa obrátiť na prírodu

Zdravú ústnu dutinu je vhodné podporiť prírodnými prípravkami, esenciálnymi olejmi, či samotnými bylinami, ktoré sú často súčasťou klasikých prípravkov pre zubnú hygienu. Esenciálne oleje sa vždy používajú zriedené klasickými olejmi. Môžu sa uplatniť pri masážach ďasien, či pre výplachy ústnej dutiny. Antisepticky a upokojujúco takto poslúžia dobre mätový olej, čajovníkový, klinčekový či rozmarínový olej. Na celú polievkovú lyžicu olivového oleja vám postačí vždy jedna dobre rozmiešaná malá kvapka esenciálneho oleja. Svieži dych zaručí aj žuvanie bazalky, mäty, klinčeka, šalvie alebo škorice. Ale pozor, po rozžutí byliny ju radšej vypľujte. Samotné bývajú veľmi silné a mohli by vám vo väčšom množstve podráždiť žalúdok.

Ak sa bojíte žuvaniu čerstvých bylín, dobre poslúžia aj ich odvary pre výplachy z úst. Vnútorne si potom môžete poistiť zápach z úst užívaním chlorofylových tabliet. Chlorofyl, teda zelené farbivo rastlín, prirodzene neutralizuje vnútorné telesné pachy a teda aj pach z ústnej dutiny.


Tipy ako taktne upozorniť na zápach z úst Tipy ako taktne upozorniť na zápach z úst

V každom prípade, kedy chcete zaviesť reč na túto citlivú tému, treba vždy rozlíšiť, ako k nemu taktne pristúpiť. Vždy záleží s kým hovoríte a či je vôbec vhodné na tento fakt upozorniť. Ak sa do toho pustíte, môžete zvoliť pár jednoduchých metód. Vždy sa ale snažte do osoby vcítiť a hovorte tak, aby bol rozhovor čo najmenej nepríjemný. Ako by ste boli v koži danej osoby, ktorá vám práve počúva.

Upozornite na zápach bez väčšieho trapasu:

 • anonymným odkazom,
 • anonymným upozornením - zanechajte sprej, mentolky, či žuvačky na frekventovanom mieste na stole,
 • osobným rozhovorom za vhodných okolností,
 • strategicky cez sprostredkovateľa - ak si s osobou nie ste blízki.

Všetko pre zubnú hygienu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  16. 10. 2020

  Ktoré prípravky sú vhodné na liečbu paradentózy?

  Dobrý deň,
  vedeli by ste mi prosím poradiť niečo na paradentózu?
  Pre bolesti mi môj zubár musel vytrhnúť zdravý zub, niektoré ďalšie mám tiež vykývané. Nechcela by som skončiť na protéze. Chcela by som zachrániť aspoň čo sa dá.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám potrieť ďasná gélom CORSODYL 1% GÉL gel dnt 1x50g .Gél sa nanesie na navlhčenú zubnú kefku očistenú od zvyškov zubnej pasty. Zuby sa čistia aspoň 1 minútu. Všetok prebytočný gél sa má vypľuť. Po použití gélu sa ústa nemajú vyplachovať. Gél sa má používať 1x alebo 2x denne.   

   

  Na čistenie zubov používajte zubnú pastu HERBADENT Original bylinná zubná pasta 100 g. Obsahuje klinicky overený extrakt z unikátnej kombinácie siedmych liečivých bylín a napomáha boju proti zápalu ďasien, krvácaniu a paradentóze. Po dôkladnom vyčistení zubov môžete použiť ústnu vodu HERBADENT Bylinná ústna voda 250ml

  Ústa dôkladné niekoľkokrát vypláchnite a vodu vypľujte. Pre maximálny účinok výplachu sa odporúča po dobu pol hodiny nejesť a nepiť.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  26. 11. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na opuch ďasien?

  Zdravím či by ste mi vedeli poradiť mam ale dva mesiace mierny opuch ďasná ale zub ma neboli čo by ste mi poradili aké tabletky ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám opuch ďasna riešiť lokáne použitím gélu HERBADENT Professional bylinný gél na ďasná 25 g

  HERBADENT PROFESSIONAL bylinný gél na ďasná s Chlórhexidínom obsahuje 0,15 % chlórhexidínu digluconate a je vhodný pre použitie pri akútnych problémoch s aftami, pri výskyte zápalových prejavov aj pri príznakoch parodontózy, ako je krvácanie a zápal ďasien. Chlórhexidín ničí baktérie, znižuje tvorbu zubného povlaku a obmedzuje zápaly ďasien. Nanáša sa po vyčistení zubov priamo na ďasná pomocou jemnej zubnej či medzizubnej kefky alebo vatovej tyčinky. Bylinný gélový film má dlhotrvajúci ochranný účinok.

  Doplnkovou liečbou je používanie zubnej pasty HERBADENT Original bylinná zubná pasta 100 g   a ústnej vody CORSODYL 0,1% sol ora 200ml . Odporúča sa vypláchnuť ústa 2x denne asi 1 minútu 10 ml orálneho roztoku. Po vypláchnutí úst sa má orálny roztok vypľuť.

   

  Pri bolesti môžete použiť liek od bolesti s protizápalovým účinkom- napr. NUROFEN 200 mg 24 tabliet ,ale verím, že to už nebude potrebné.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.