Čo pomáha na menštruačné bolesti

ČO POMÁHA NA MENŠTRUAČNÉ BOLESTI

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Slovo menštruácia čiže menzes v preklade znamená mesiac. A nie je teda len náhoda, že sa celý menštruačný cyklus opakuje pravidelne - mesačne. Cyklus trvá štandardne 28 dní, ale odchýlka ± 5 dní je stále v normále a nemalo by vás to vôbec rozrušiť. Predsa len je každá žena iná a aj teda aj jej telo funguje svojrázne. Ženy v priebehu celého tohto obdobia prechádzajú hormonálnymi zmenami, ktoré sa prejavujú zmenou nálady a správania, kolísaním váhy, zmenou kvality pleti aj premenlivosťou libida.

  • Intimita
  • Ženy

4 minúty čítania


Prvotná fáza menštruačného cyklu Prvotná fáza menštruačného cyklu

Začiatok menštruačného cyklu sa počíta od prvého dňa krvácania, kedy sú hladiny oboch hormónov najnižšie. Ak začínate s užívaním antikoncepcie, tento deň je vhodné si zobrať prvú tabletu z nového blistra. Vaše telo práve odštartovalo folikulárnu fázu. Je pomenovaná podľa folikulov, ktoré zrejú vo vaječníkoch. Folikuly majú okrem iného za úlohu produkovať estrogény. V priebehu tohto obdobia sa zastaví krvácanie, hrubne výstelka maternice a vy sa cítite dobre. Ste pozitívne motivovaná, máte dobrú pamäť a netrápi vás úzkosť ani zlá nálada. Čím viac estrogénov v organizme máte, tým  máte väčší  sexuálny apetít. Táto fáza trvá 12-14 dní. Estrogén spúšťa produkciu ďalšieho hormónu - luteinizačného, ​​ktorého funkcia je stimulácia dozretia folikulu.

Aj ovulácia môže byť bolestivá Aj ovulácia môže byť bolestivá

Keď je folikul zrelý - praskne a uvoľní sa vajíčko. Toto obdobie sa nazýva ovulácia a trvá približne 5 dní. Počas ovulácie máte najväčšiu pravdepodobnosť počať bábätko. Ak ste podcenili s partnerom ochranu a rodičovstvo zrovna neplánujete, pri ovulácii môžete siahnuť po takzvanej " tabletke po". Po jej užití túto fázu zastavíte. Pokiaľ ale ovulácia už prebehla, účinnosť lieku sa značne znižuje. Počas ovulácie máte číry výtok a tiež častokrát pociťujete mierne bolesti v podbrušku. Sexuálna aktivita ale vrcholí, pretože telo je pripravené na počatie a uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Príprava sliznice k uhniezdeniu vajíčka Príprava sliznice k uhniezdeniu vajíčka

Folikul, z ktorého sa uvoľnilo vajíčko, sa mení na žlté teliesko, ktoré produkuje okrem estrogénov tiež progesterón. Maternica sa postupne pripravuje na uhniezdenie vajíčka a výstelka rastie, je dobre prekrvená a hrubá. Táto fáza sa nazýva luteálna (podľa luteus = žltý) a trvá 12-16 dní. Pokiaľ nedôjde k oplodneniu vajíčka a jeho uhniezdeniu do pripravenej maternice, zaniká žlté teliesko, znižuje sa produkcia hormónov a dochádza ku krvácaniu. V jeho priebehu sa vylúči z tela výstelka maternice.

Prečo trpím PMS? Prečo trpím PMS?

Mnoho žien prekoná každý mesiac predmenštruačný syndróm. Príznaky sa nedajú všeobecne popísať, pretože každá žena toto obdobie prežíva inak.

Často sa vyskytuje ale:

  • zlá až depresívna nálada,
  • chuť na sladké jedlo,
  • zadržiavanie vody a opuchy, 
  • pocit bolestivých prsníkov,
  • zníženie libida,
  • zhoršenie stavu kože a akné
  • a celková podráždenosť.

Najčastejšie príčiny bolestí pri menštruácii Najčastejšie príčiny bolestí pri menštruácii

Menštruačná bolesť spôsobuje uvoľňovanie narastenej maternicovej sliznice. Niektoré ženy cítia iba slabú bolesť, iné nedokážu normálne fungovať a sprevádzajú ich aj iné príznaky.

Najčastejšie ide o:

Bolesťami najviac trpia mladé dievčatá a ženy. Po pôrode sa často zmierňujú, či úplne vymizne. Bolesť pri menštruácii sa môže vyskytovať aj v dôsledku ochorenia. Ak vás trápia príliš veľké bolesti, ktoré vás vyradia z bežného režimu aj na niekoľko dní, je určite na mieste absolvovať gynekologické vyšetrenie.

Čo pomáha na menštruačné bolesti Čo pomáha na menštruačné bolesti

Na bolesti a proti kŕčom má priaznivý vplyv teplo. Pomôže teda, keď si zahrejete gélový vankúšik či termofor a priložíte ho na chrbát, či podbruško. Uvoľňujúci efekt má tiež horúci kúpeľ s prímesou esenciálnych olejov ako levanduľa, šalvia muškátová či geránium. Ak terapia teplom nie je dostačujúca, vezmite si tabletku proti bolesti. Liečivá zo skupiny analgetík zaberajú rýchlejšie, ak zvolíte gélové kapsuly ako  Ibalgin rapidcaps alebo Brufen rapid. Užívať sa môžu 3-krát za deň 1 tableta s odstupom najmenej 6 hodín. So silnejším účinkom potom môžu byť Nalgesin S alebo Cetalgen.

Pre tie pacientky, ktoré trpia na problémy so žalúdkom, poruchou zrážania krvi alebo majú zníženú funkciu obličiek, je lepšia voľba Paralenu či Panadolu.Pri hmotnosti nad 50 kg je možné si vziať 2 tablety naraz, najviac ale 8 tabliet za deň. Existujú tiež šumivé formy rozpustné vo vode. Tieto tablety ale obsahujú kofeín pre zvýšenie účinku proti bolesti. Preto by ste ho nemali užívať pred spaním, alebo ak máte zvýšený krvný tlak. Nájdete ich pod názvom Panadol extra rapid.

Účinok liekov proti bolesti zvýšite doplnením hladiny horčíka, napríklad liekom  MAGNESII Lactas 500 mg. Horčík okrem toho celkovo prispieva k správnej funkcii psychiky, k normálnej svalovej činnosti a zmierňuje únavu a vyčerpanie. Pre menštruačný a predmenštruačný komfort prispieva veľmi dobre aj pravidelné pitie bylinných čajov s obsahom alchemilky a rebríčka.

Nepríjemné príznaky môžete zmierniť pomocou homeopatie. Na lepšie zvládnutie predmenštruačného syndrómu, ktorý je spojený výraznou bolesťou v 1. deň cyklu ešte pred spustením krvácania je vhodný homeopatický liek Lachesis 15CH v dávke 5 granúl denne od vzniku ťažkostí.

Bolestivú menštruáciu so silným krvácaním jasnočervenej krvi so zrazeninami Vám pomôže zvládnuť Sabina 5CH v dávke 5 granúl 2xdenne. Ak Vás trápi silná bolesť pri menštruácii so slabým krvácaním, vtedy je vhodnejší liek Caulophyllum 5CH.Užíva sa 5 granúl každých 30 minút do zlepšenia stavu, následne sa intervaly podávania predlžujú. Na prudké kŕčovité bolesti bez závislosti od intenzity krvácania pomôžu 2 homeopatické lieky - Colocynthis 9CH a Magnesia Phosporica 9CH - užívajú sa striedavo v dávke 5 granúl v závislosti od kŕčov.

 

Prípravky na menštruáciu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.